• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przelewem na tacę. Ofiaromat w Archikatedrze Oliwskiej i Bazylice Mariackiej

Ewelina Oleksy
2 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (315)

Ofiaromaty, czyli maszyny do wpłacania datków na kościół przelewem, pojawiły się w Archikatderze OliwskiejMapkaBazylice MariackiejMapka. Wierni wybierają na nich kwotę w przedziale 5-100 zł, przykładają kartę płatniczą i gotowe:" Bóg zapłać!". To nowocześniejsza wersja datkomatu, który już dwa lata temu pojawił się w Gdańsku i był pierwszą tego typu maszyną w Polsce.Czy ofiaromaty powinny pojawić się w każdym kościele?

5 zł, 10 zł, 20 zł, 50 zł, 70 zł i 100 zł. To kwoty datków na kościół do wyboru w ofiaromatach, z których skorzystać można już m.in. w Archikatedrze OliwskiejBazylice Mariackiej. Po wykonaniu transakcji na ekranie wyświetla nam się napis "Bóg zapłać."

Maszyny w kościołach w całym kraju stawia firma z Krakowa i przeglądając jej folder z realizacjami, widać, że na brak chętnych nie narzeka.

"Wyjście naprzeciw oczekiwaniom wiernych"Ofiaromaty pojawiły się już m.in. w świątyniach w Katowicach, Żukowie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Są też w Gdańsku.

 • Ofiaromat w Atchikatedrze Oliwskiej.
 • Ofiaromat w Atchikatedrze Oliwskiej.
 • Ofiaromat w Atchikatedrze Oliwskiej.
 • Ofiaromat w Bazylice Mariackiej.
- Zastąpienie transakcji gotówkowych jest powszechne we współczesnym świecie. Odpowiedzią na te wymagania są ofiaromaty, które funkcjonują od kilku lat w wielu kościołach Europy. Stanowią one uzupełnienie datków przekazywanych przez wiernych w tradycyjny sposób - czytamy na stronie producenta ofiaromatów. - Stworzyliśmy produkt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno darczyńców, jak i użytkowników takich automatów. Ofiaromat zaprojektowaliśmy z myślą o wiernych, którzy coraz częściej stosują transakcje bezgotówkowe. Urządzenie to umożliwia samodzielne składanie ofiar. Jest łatwe w użyciu, zapewnia bezpieczeństwo transakcji i dyskrecję dla ofiarodawcy. Automat jest prosty w użyciu, a zamontowany terminal realizuje transakcje z wielu kart płatniczych i telefonów komórkowych.

Kościoły w Trójmieście - lista miejscWierni, którzy korzystali ostatnio z ofiaromatów, pomysł chwalą.

- To ciekawe rozwiązanie, idące z duchem czasów, bo już mało kto nosi ze sobą gotówkę w portfelu. Na początku trochę się zdziwiłam, ale przecież świat idzie do przodu, więc i zbieranie kościelnych ofiar też - mówi nam pani Oliwia, nasza czytelniczka, która 1 listopada odwiedziła Archikatedrę Oliwską. - Szkoda tylko, że inne kościelne reguły są archaiczne i skostniałe i nie zmieniają się tak postępowo jak kwestie pozyskania funduszy na kościół.

W Gdańsku dwa lata temu stanął pierwszy datkomatObecne ofiaromaty to nieco bardziej zaawansowana wersja tzw. datkomatu. Pierwsza taka maszyna w kraju pojawiła się dwa lata temu w kościele Matki Boskiej SaletyńskiejMapka w Sobieszewie.

Datkomat w kościele na Wyspie Sobieszewskiej Datkomat w kościele na Wyspie Sobieszewskiej

- Jako proboszcz wiele razy miałem okazję usłyszeć od wiernych pytanie: dlaczego w kościele nie można płacić inaczej niż tylko gotówką? Wielu z nich przyznawało, że nie nosi już przy sobie gotówki, a chcieliby zapłacić za gazety katolickie, korzystanie z parkingu, wspomóc nasze misje zakonne czy po prostu złożyć ofiarę na nasze sanktuarium maryjne - wyjaśniał nam wtedy ks. Maciej Kucharzyk MS, proboszcz parafii. - Pierwsze reakcje parafian i gości są bardzo pozytywne - dodawał.
 • Datkomat w kościele w Sobieszewie był pierwszym takim w kraju.
 • Datkomat w kościele w Sobieszewie był pierwszym takim w kraju.

Posłowie chcieli, żeby rząd kupił parafiom ofiaromaty i opodatkował zyskiNa początku ubiegłego roku grupa posłów Lewicy (wśród nich także ci z Pomorza) proponowała, żeby to rząd kupił parafiom ofiaromaty do zbierania datków. Jak argumentowali politycy - to pozwoliłoby poznać i ewidencjonować wpływy od wiernych i mogłoby być pierwszym krokiem do opodatkowania Kościoła.

Propozycja ta nie została jednak zaakceptowana przez rządzących.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (315)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane