• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przeprowadzka wysypiska? Raczej nie ma co na to liczyć

Nie ma co liczyć na to, że Zakład Utylizacyjny w Szadółkach zmieni lokalizację.
Nie ma co liczyć na to, że Zakład Utylizacyjny w Szadółkach zmieni lokalizację. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Jeśli przeprowadzka składowiska odpadów z Szadółek, to na pewno nie w najbliższych latach. A nawet gdyby kiedykolwiek do niej doszło, nie oznacza to, że problem smrodu z południowych dzielnic automatycznie zniknie. Radni Jasienia doczekali się w końcu - po trzech miesiącach - odpowiedzi władz Gdańska na pismo złożone m.in. w sprawie wyznaczenia nowej lokalizacji Zakładu Utylizacyjnego.Czy wysypisko śmieci w Szadółkach powinno zmienić lokalizację?

Zobacz wyniki (3173)
Rada Dzielnicy Jasień pod koniec października ubiegłego roku wysłała do prezydent Gdańska swoje postulaty ws. aktualizacji wieloletniej strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego.

Wśród nich pojawiła się m.in. prośba o uwzględnienie w dokumencie planu wyprowadzki wysypiska z obecnej lokalizacji przy ul. Jabłoniowej 55Mapka.

Zdaniem dzielnicowych radnych miasto powinno zawrzeć w strategii deklarację działań zmierzających do "wyznaczenia bezpiecznego i spełniającego najwyższe standardy składowiska odpadów komunalnych w nowej lokalizacji". A następnie jak najszybciej rozpocząć proces wygaszania i rekultywacji obecnego składowiska odpadów w Szadółkach.

Wywóz śmieci i nieczystości - lista firmUrzędnicy długo zwlekali z odpowiedzią, ale w końcu udzielili jej 25 stycznia.

Na wstępie pisma adresowanego do RD Jasień, wiceprezydent Piotr Grzelak podkreśla, że "Zakład Utylizacyjny w Szadółkach jest zobligowany do traktowania z najwyższym priorytetem postawionego mu celu ograniczania uciążliwości zapachowej, wpływu na środowisko i komfort życia okolicznych mieszkańców".

Zamknięcie wysypiska w Szadółkach niewiele by zmieniło?A przechodząc już do konkretów, tłumaczy, że zamknięcie składowiska wcale nie oznacza, że zatrzymują się w nim procesy biologiczne i chemiczne. A więc, że problem fetoru automatycznie zniknie.

Zobacz też:

Jak powstaje spalarnia na Szadółkach? Byliśmy na budowie- Warto podkreślić, że w znacznej części składowisko (podzielone na kwatery) jest już nieczynne i rekultywowane, a minimum do 2030 r. będzie prowadzona jego eksploatacja. W związku z powyższym działania antyodorowe i kontrolne prowadzone będą jeszcze przez lata po wygaszeniu kolejnych kwater składowiska - napisał Grzelak.

Za wcześnie na konkretne decyzjeWiceprezydent poinformował, że temat potencjalnego pozostałego czasu eksploatacji (czyli zapełnienia) obecnego składowiska w Szadółkach oraz potrzeb z tego wynikających jest "szczegółowo analizowany". Jednak żadne konkretne decyzje odnośnie zmiany lokalizacji jeszcze nie zapadły.

- Obecnie uznajemy, że jest za wcześnie, aby przesądzać jakikolwiek wariant - stwierdza Grzelak, dodając że "obawy strony społecznej są dla miasta ważne, czytelne i stale uwzględniane w analizach".

Film archiwalny, z 2017 r.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (454)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »