• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przewodnik po nieznanym grodzisku

Grażyna Pilarczyk, Karol Polejowski (UM Gdańsk)
26 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Gdańskie Grodzisko, znajdujące się w samym centrum miasta, wciąż pozostaje mało znanym miejscem dla gdańszczan i turystów. Zapewne zmieni to właśnie wydany przewodnik, w którym opisano dzieje zespołu fortyfikacji, wyznaczono 5 tras turystycznych i podano garść ciekawych szczegółów o mało znanych faktach, ludziach i anegdotach związanych z tym miejscem.

Przewodnik turystyczny po zespole umocnień Fortu Grodzisko został wdany staraniem Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". Fort Grodzisko to kompleks ponapoleońskich i popruskich fortyfikacji, wznoszący się nad dworcem autobusowym PKS w Gdańsku. Autorem przewodnika jest Grzegorz Niewiadomy, historyk i popularyzator walorów turystycznych Gdańska.

Przewodnik nie ogranicza się tylko do opisu walorów historycznych i krajobrazowych Grodziska, ale prowadzi czytelnika po szlakach historii gdańskich fortyfikacji, począwszy od średniowiecza. Ukazuje Grodzisko jako element jednego z najlepiej zaprojektowanych systemu umocnień miejskich w Europie. Fort Hagelsberg, czyli dzisiejsze Grodzisko, tworzył pas umocnień wraz z Fortem Anielinki i Biskupią Górką, i przetrwał zawieruchę wojenną praktycznie nienaruszony. Ogromna większość ceglanych obiektów fortecznych Grodziska pochodzi z czasów kompleksowej przebudowy fortu, podjętej przez Prusaków w latach 1867-1874. Jedynym zachowanym do dzisiaj obiektem z czasów napoleońskich jest redita kazamatowa, do niedawna siedziba popularnej dyskoteki FORTY.

Czy przewodnik znacząco wpłynie na promocje grodziska?

Atutem przewodnika są niewątpliwie mapy, pierwsza przedstawia pozostałości umocnień miejskich z okresu XIV - XIX wieku, druga ukazuje umiejscowienie Grodziska w śródmieściu Gdańska, trzecia zaś plastycznie ukazuje pięć proponowanych przez autora przewodnika tras turystycznych po fortyfikacjach Grodziska i zawiera także najważniejsze charakterystyczne budowle w bezpośrednim sąsiedztwie, których opisy znalazły się w przewodniku.

Na końcu można znaleźć opowieści o ludziach związanych z tym miejscem i barwne opisy najważniejszych wydarzeń wielkiej europejskiej historii, które rozgrywały się właśnie w tej części Gdańska.

Prezentowane wydawnictwo ukazuje się w roku, w którym obchodzimy dwusetną rocznicę zdobycia Gdańska przez wojska napoleońskie i utworzenia Wolnego Miasta (1807). Bez wątpienia turyści, którzy pojawią się na Grodzisku będą szukać śladów tych wydarzeń, a wydany przewodnik doskonale im to ułatwi.
Grażyna Pilarczyk, Karol Polejowski (UM Gdańsk)

Opinie (30)

  • Nie sądz innych po sobie D.B

    • 0 0

  • mordownia:D

    śmiać się chce gdy ktoś mówi że w dzisiejszych czasach Forty Gdańskie to mordownia;P cywilizowane miejsce, gdzie dzięki zabobonowi jest na szczęście mało ludzi. idealne miejsce na pokojne spacery i piwo

    • 0 0

  • Przebudzone Grodzisko

    Cieszę sie ze od jakiegoś czasu zaczęło się coś dziać w tym (do niedawna zapomnianym miejscu)ciekawym miejscu,oby nie było tak że pojawi się ktoś kto bedzie chciał zatrzymać te pozytywne zmiany zachodzące na Grodzisku.

    • 0 0

  • Zagospodarowanie Parku wokol Hewelianum

    Zalosne juz jest to udawanie ze dyrekcja Grodziska jest w stanie cos zrobic z Parkiem wokol fortu, podobnie jak z samym fortem.
    Konkursow na park bylo juz dwa. W pierwszym w roku 2002 tez nie bylo I miejsca. Wydano tysiace zlotych na jury,okolo 10 tys na zakup prac ( trzech) i okolo czterdziestu tysiecy na zamowienie rozwiniecia wylonionego w ramach konkursu projektu> Zeby bylo smieszniej(?) albo "ciekawiej" NIE BYL TO PROJEKT PARKU a HEWELIANUM, czyli projekt czegos co nie bylo tematem konkursu!!! W dodatku projekt ten okazal sie tez niewypalem, bo jako podstawy do "Budowy Hewelianum" zasady przetargu ze stycznia 2006 go nie przewidywaly. Zwyciezca przetargu na budowe Hewelianum sam mialby zrobic projekt i sam go zrealizowac.... Na Zachodzie uwaza sie ze taka procedura jest wysoce niebezpieczna ( czyt. kryminogenna" w odniesieniu do realizacji o wyjatkowych funkcjach i duzej trudnosci, jak np. zadaptacje zabytkow). Ale nic to... Przetarg ciagnal sie pol roku i zakonczyl niczym w atmosferze skrywanego skandalu ( prokuratura prowadzi dochodzenie). Nowy przetarg na Hewelianum kuleje - no bo jak zrealizowac 1/5 Hewelianum takiego jak planowano realizowac od grudnia 2004 (ogloszenie przetargu) gdzie planowano zrobic ok. 4000 m2 za ok. 18 mln zlotych ze ZPORR (tzw "brukselskie pieniadze) a terza zamierza siue zrobic tylko kilkaset metrow , bo na reszte nie ma pomyslu, projektow , wiedzy i odwagi a takze czasu.... Ale trzeba przeciz te jeszcze nie rozpoczeta inwestycje jakos rozliczyc, by "Brukselka" oddala miastu te 16-18 milionow. Nieoficjalnie mowi sie jednak ze to nie bedzie 18 a 2 razy wiecej. Juz ten nieudany przetarg ktory mial kosztowac 18 mln ( byla to tajemnica poliszynela) byl tak przygotowany ze jedyna oferta byla 3 krotnie drozsza!
    Wracajac do parku, to kolejny konkurs na tenze Park usilowala zrobic pani Dyrektor Pilarczyk w 2005 roku.... wydano tysiace na Jury z Towarzystwa Urbanistow Polskich i PG, odrzucono kilka zespolow - w tym jeden szczegolnie niemily Pani Dyrektor - z powodow tzw formalnych.... i po kilku miesiacach propagandowego "bicia piany" okazalo sie ze wplynela "Jedna praca" a i to nie spelniajaca warunkow konkursu. Wyrzucono wiec w bloto kolejne pieniadze Gminy Gdansk. Poniewaz pani Dyrektor rozstaje siue z fotelem Dyrektora Fortu Grodzisko - a podejrzewamy ze zarowno cgybione przetargi, konkursy jak i wzbudzajacy kontrowersje sposob rozdzielania zlecen mialy w tej decyzji wladz Miasta swoj udzial - to rzutem na tasme robi sie "rzut topiacego sie na brzytwe" - moze studencji na przerwie - patrzcie na poziom rysunkow!!!!! - cos za darmo nabazgrza.... Coz za medialny show- Miasto frontem do mlodziezy.... Ale projekt dostanie "profesjonalna" - czytaj - "odpowiednio juz wyselekcjonowany" Kolega.
    Chyba nawet domyslam sie kto. I kto za nim stoi.

    • 0 0

  • wer

    powiem krótko, jesteś małym żałosnym i zawistnym dupkiem.

    • 0 0

  • Uderz w stol a nozyce sie odezwa

    Na zlodzieju czapka gore

    • 0 0

  • Szata graficzna powalajaca

    tak wygladaja i inne graficzne emblematy fortu.

    • 0 0

  • Szata graficzna przewodnika autorstwa pani Aldony Luczak

    zawiera plagiat z pracy studentek Politechniki Gdanskiej - ich plany przeznaczone do publikacji "Fortyfikacje Gdanska" pod red. G. Bukala, - materialy z sesji w NCK na Korzennej - zostaly wykorzystane do zrobienia okladki bez podania nazwisk prawdziwych autorek planu dawnych fortyfikacji miejskich. Nieladnie.

    • 0 0

  • Znalazlem sporo bledow rzeczowych w tym przewodniku

    Autor powinien siegnac do fachowej literatury a ni epowtarzac opinii z popularnych artykulikow albo wlasnych obserwacji

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane