• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przybywa reklam wyborczych. Ale nie wszędzie można je wieszać

Ewelina Oleksy
8 września 2023, godz. 07:00 
Opinie (258)
 • W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać. Korzystanie z ogrodzeń przystanków komunikacji miejskiej jest legalne, ale płatne.
 • W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać.

Kampania wyborcza nabiera tempa, a wraz z nią w Trójmieście przybywa banerów, na których reklamują się poszczególni kandydaci do Sejmu i Senatu. Czy wszędzie można je wieszać? Odpowiedź brzmi: nie.Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - nasz serwis wyborczyGdybyś był kandydatem w wyborach do parlamentu, to jak byś się reklamował?

Banerów wyborczych w Trójmieście już jest sporo, a z pewnością będzie jeszcze więcej, bo wielu kandydatów dopiero rozkręca swoje kampanie.

Póki co, najwięcej tego typu reklam zauważyć można na balustradach przy przystankach komunikacji miejskiej. Kandydaci muszą jednak pamiętać, że w tej kwestii nie ma wolnej amerykanki.

W każdym z miast obowiązują bowiem ściśle określone zasady dotyczące tego, gdzie banery można wieszać, a gdzie nie.Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, umieszczanie plakatów i haseł wyborczych na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych dopuszczalne jest wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

Niestosowanie się do tego przepisu stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny.

15:51 6 WRZEśNIA

Banery zasłaniają przejście dla pieszych (64 opinie)

Czy to jest normalne że ktoś wiesza banery wyborcze, przy przejściu dla pieszych (rondo letnica). Jadąc autem, nie ma się szans zobaczyć pieszego czy kogoś na hulajnodze
Czy to jest normalne że ktoś wiesza banery wyborcze, przy przejściu dla pieszych (rondo letnica). Jadąc autem, nie ma się szans zobaczyć pieszego czy kogoś na hulajnodze


Gdynia radykalnie podchodzi do tematuZDiZ w Gdyni informuje, że ze względu na zasady utrzymania bezpieczeństwa ruchu, na obszarze podległym miastu, nie wydaje zgód na wieszanie reklam wyborczych.

- Ekspozycja materiałów wyborczych w pasach drogowych zasadniczo obniża czytelność i widoczność oznaczeń. Wskazują na to doświadczenia poprzednich kampanii wyborczych, podczas których odnotowane były liczne przypadki naruszeń zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego - uzasadniają gdyńscy urzędnicy.
I rzeczywiście, póki co na terenie Gdyni wyborczej "reklamozy" mocno nie widać. Przynajmniej nie tej w formie tradycyjnych banerów.

13:57 7 WRZEśNIA

Kamper jako reklama wyborcza (80 opinii)

Dziś na Skwerze Kościuszki w Gdyni pojawił się taki oto okaz.
Dziś na Skwerze Kościuszki w Gdyni pojawił się taki oto okaz.


- W trakcie kampanii wyborczej Straż Miejska będzie prowadzić bieżący nadzór nad przestrzeganiem przepisów Kodeksu wyborczego i przedstawionych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczących umieszczania plakatów i haseł wyborczych w przestrzeni publicznej - zastrzegają gdyńscy urzędnicy.
Na mocy Kodeksu Wyborczego policja lub straż jest zobowiązana do usuwania plakatów i haseł wyborczych, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu, a także bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Koszty usunięcia takich reklam będą ponosiły komitety wyborcze.

 • W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać.
 • W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać.

Gdańsk pozwala, ale na zasadach uchwały krajobrazowejW Gdańsku coraz gęściej od banerów wyborczych zaczyna robić się na balustradach przystanków tramwajowych. Sporo takich reklam wisi już przy Dworcu Głównym, we Wrzeszczu, czy na Ujeścisku.

Tu zasady umieszczania reklamy wyborczej w przestrzeni publicznej reguluje Uchwała Krajobrazowa. Określa ona szczegółowo, jaką formę i wymiary może mieć plakat, baner czy tablica wyborcza, gdzie wolno je umieszczać, a gdzie jest to zakazane.

Kampania wyborcza tylko dla bogatych? Kampania wyborcza tylko dla bogatych?

Reklamy wyborcze w Gdańsku można umieszczać na:

 • wolnostojących konstrukcjach,
 • ażurowych balustradach wygrodzeń lub barier w pasach drogowych,
 • przeszkleniach obiektów.

Zabronione jest natomiast umieszczanie reklam wyborczych na:

 • słupach oświetleniowych i trakcyjnych,
 • estakadach, kładkach, mostach i wiaduktach,
 • tzw. podpórkach rowerowych,
 • skrzyżowaniach zarówno w pasach dzielących, jak i fragmentach zewnętrznych,
 • terenach zielonych np. na drzewach, w parkach, na wydmach, plażach,
 • obszarze Głównego Miasta (oznaczonym ulicami Okopowa, Podwale Staromiejskie, Podwale Przedmiejskie oraz rzeką Motławą), na północnym cyplu Wyspy Spichrzów (na północ od ul. Podwale Przedmiejskie),
 • terenach przy Hali Widowiskowo-Sportowej na granicy Gdańska i Sopotu, Hali Olivia i Stadionu Piłkarskiego w Letnicy

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że opłata za usytuowanie reklamy wyborczej naliczana jest według schematu: powierzchnia reklamy w m kw. x liczba dni x stawka opłat (od 2,30 zł do 2,60 zł w zależności od kategorii drogi).

13:17 3 WRZEśNIA

Uchwała krajobrazowa już nie działa? (24 opinie)

Zastanawia mnie czemu znowu cale ulice wyklejone są plakatami wyborczymi. Czy ustawa krajobrazowa w Gdańsku już przestała funkcjonować? Na Kolobrzeskiej mamy dokładnie 14 plakatów jednej kandydatki wywieszone już od ponad tygodnia a teraz zaczęły pojawiać się plakaty innych kandydatów. Coraz gorzej to wygląda jak na jakimś straganie.
Zastanawia mnie czemu znowu cale ulice wyklejone są plakatami wyborczymi. Czy ustawa krajobrazowa w Gdańsku już przestała funkcjonować? Na Kolobrzeskiej mamy dokładnie 14 plakatów jednej kandydatki wywieszone już od ponad tygodnia a teraz zaczęły pojawiać się plakaty innych kandydatów. Coraz gorzej to wygląda jak na jakimś straganie. Zobacz więcej


- Hasła i plakaty wyborcze powinny być zamieszczane w taki sposób, aby nie zagrażały życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Informacje o stwarzających zagrożenie hasłach i plakatach wyborczych należy zgłaszać straży miejskiej na numer 986 lub na policję. W przypadku potwierdzenia zagrożenia straż miejska lub policja są obowiązane usunąć je na koszt komitetów wyborczych - mówi Monika Domachowska ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać. W Trójmieście przybywa reklam wyborczych. Zgodnie z prawem nie wszędzie można je jednak wieszać.

Bezwzględny zakaz w kilku miejscach SopotuUmieszczenie plakatów wyborczych w Sopocie trzeba uzgodnić z tamtejszym Zarządem Dróg i Zieleni. Za uzgodnienie płacić nie trzeba.

- Zabrania się wieszania plakatów i innych materiałów wyborczych na słupach trakcyjnych oraz innych urządzeniach drogowych, na których umieszczone są znaki i tablice drogowe; na urządzeniach sygnalizacji świetlnej oraz w rejonie skrzyżowania - tj. w odległości do 10 m przed przejściem dla pieszych lub do 10 m przed punktem węzłowym (łuk) danego skrzyżowania - informuje Anna Dyksińska, rzeczniczka ZDiZ w Sopocie. - Zabrania się również umieszczania tablic wyborczych na wiaduktach i mostach, drzewach, nad jezdnią drogi, na pasie rozdziału pomiędzy dwoma jezdniami, na drogowych barierach zabezpieczających oraz energochłonnych.
Bezwzględny zakaz umieszczania tablic wyborczych obowiązuje na ulicach:

 • Bohaterów Monte Cassino
 • Placu Zdrojowym
 • Placu Przyjaciół Sopotu
 • Alei Niepodległości, na odcinku od ulicy 23 Marca do ulicy 3 Maja
 • Alei Wojska Polskiego
 • Alei Mamuszki wraz z całym obszarem promenady sopockiej wzdłuż plaży oraz z przyległymi terenami parków miejskich.

- Materiały wyborcze, które pojawią się na wskazanych powyżej ulicach i terenach miejskich, będą niezwłocznie usuwane - zapowiada Dyksińska.
Plakaty trzeba będzie posprzątać po wyborach, choć niektóre i tak już ledwo się trzymają. Plakaty trzeba będzie posprzątać po wyborach, choć niektóre i tak już ledwo się trzymają.

Na sprzątnięcie 30 dni po wyborachPlakaty i hasła wyborcze należy umieszczać w taki sposób, aby można było je usunąć bez powodowania szkód. Pełnomocnicy wyborczy są obowiązani usunąć je w terminie 30 dni po dniu wyborów.

partie i organizacje polityczne w Trójmieście - sprawdź, jakie sąJeśli tak się nie stanie, prezydent postanowi o ich usunięciu, a koszty usunięcia poniosą pełnomocnicy wyborczy. Obowiązek usunięcia w ciągu 30 dni nie dotyczy sytuacji, gdy właściciel nieruchomości, obiektu lub urządzenia, na którym zostały wywieszone plakaty lub hasła wyborcze, wyrazi zgodę na ich pozostawienie po upływie terminu 30 dni.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (258)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane