• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Miejski żuraw na stoczni będzie miał iluminację

Michał Brancewicz
16 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (62)
Żuraw M15, którego właścicielem jest miasto, wymaga remontu. Na razie poszukiwany jest wykonawca projektu. Żuraw M15, którego właścicielem jest miasto, wymaga remontu. Na razie poszukiwany jest wykonawca projektu.

Gdańsk szuka wykonawcy projektu remontu żurawia stoczniowego M15, stojącego przy traserniMapka, którego jest właścicielem od blisko 10 lat. Obiekt ma zyskać też iluminację. Wybrana firma będzie miała 7 miesięcy na opracowanie dokumentacji.Miejski żuraw stoczniowy powinien zostać przeniesiony?

Znajdujący się w sąsiedztwie traserni żuraw M15 pochodzi prawdopodobnie z 1950 r., chociaż istnieją poszlaki sugerujące, że datą produkcji może być nawet rok 1936.

Służył on do podnoszenia, przewożenia i opuszczania elementów budowy statków na pochylni B5 wydz. K3. Często współpracował z innymi żurawiami.

156 tys. zł za uratowanie przez zezłomowaniemOstatni remont przeprowadzono w 1978 r., a od 2009 r. jest niedopuszczony do eksploatacji.W październiku 2013 r. Gdańsk kupił dźwig i uchronił go w ten sposób przed zezłomowaniem. Miasto zapłaciło za niego 156 tys. zł.

Nieużywana od lat konstrukcja niszczeje, dlatego potrzebne jest jej zabezpieczenie i odnowienie.

Trasernia jest błędną nazwą? Do czego służyła najsłynniejsza hala Stoczni Gdańskiej Trasernia jest błędną nazwą? Do czego służyła najsłynniejsza hala Stoczni Gdańskiej

Dźwig M15 podczas pracy. Zdjęcie pochodzi z lat 1955-60. Dźwig M15 podczas pracy. Zdjęcie pochodzi z lat 1955-60.

Iluminacja w ramach remontuGdański Zarząd Dróg i Zieleni od kilku miesięcy szuka wykonawcy projektu remontu żurawia i znajdującej się pod nim estakady. Zamówienie obejmuje:

 • ekspertyzę techniczną stanu zachowania wraz z inwentaryzacją uszkodzeń
 • program prac konserwatorskich z uwzględnieniem badań stratygraficznych wykonanych przez osobę uprawnioną, posiadającą kwalifikacje, o których mowa w Ustawie o Ochronie Zabytków
 • projekt wykonawczy i budowlany
 • specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót
 • kosztorys inwestorski i ofertowy
 • określenie warunków prowadzenia prac remontowych

Projekt powinien zakładać wykonanie prac na miejscu posadowienia dźwigu lub podział dźwigu na części, ich demontaż, przetransportowanie i wykonanie remontu w innej lokalizacji niż aktualna.Z kolei w wytycznych z biura architekta miasta czytamy, że projekt powinien uwzględnić iluminację żurawia.

Był pomysł zmiany lokalizacji żurawiaCo ciekawe, miasto nosiło się z zamiarem przeniesienia żurawia w inne miejsce, ale nie zgodził się na to konserwator zabytków. Gdzie?

- Nie było ustalonej lokalizacji, a brak zgody sprawił, że nawet nie zaczęliśmy jej szukać - wyjaśnia Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Dopiero przy trzecim podejściu urzędnicy doczekali się ofert. Złożyły je trzy firmy.

Oferty na projekt remontu żurawia M15:

 1. Gzowski Architekci - Gdańsk - 589,7 tys. zł
 2. Synergia 99 - Gdańsk - 626,7 tys. zł
 3. Hydro-Rem - Gdańsk - 720,8 tys. zł.

Jest to przetarg w formie zapytania ofertowego, więc GZDiZ nie podał kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na to zadanie. Analiza ofert wciąż trwa.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (62)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane