• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przygotuj się na nocny szturm muzeów

Rafał Borowski
19 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Zwiedzanie placówek, które biorą udział w "Europejskiej Nocy Muzeów" odbywać się będzie od godz. 19 do północy. Zwiedzanie placówek, które biorą udział w "Europejskiej Nocy Muzeów" odbywać się będzie od godz. 19 do północy.

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie 11. edycja "Europejskiej Nocy Muzeów" w Trójmieście. W tym roku za darmo lub za symboliczną opłatą będzie można odwiedzić 6 placówek w Gdyni, 5 w Sopocie i aż 33 w Gdańsku. W każdym mieście wybraliśmy po dwie atrakcje, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.Wybierasz się na najbliższą Noc Muzeów?

Pierwsza w historii "Noc Muzeów" została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Nikt wówczas nie spodziewał się, że z możliwości zwiedzenia muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych skorzystają dziesiątki tysięcy berlińczyków. Co ciekawe, wśród nich znalazło się wiele osób, których nikt nie podejrzewałby o zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniem.

Frekwencyjny rekord nie tylko sprawił, że rok później zorganizowano kolejną edycję, ale i zainspirował kolejne miasta do pójścia w ślady stolicy Niemiec. Lokalna inicjatywa przekształciła się w imprezę, która pod nazwą "Europejska Noc Muzeów" obejmuje cały kontynent. Obecnie, niemal 20 lat od inauguracji, zwiedzanie po zapadnięciu zmroku odbywa się w ponad 120 miastach Europy.

W Trójmieście kolejki od lat

Trójmiasto przyłączyło się do "Europejskiej Nocy Muzeów" w 2005 roku. Podobnie jak w innych miastach, również i tutaj impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Rokrocznie niemal przy każdej placówce ustawiają się długie nawet na kilkadziesiąt metrów kolejki. Z możliwości zwiedzania za darmo albo za symboliczną opłatą skwapliwie korzystają wszyscy: od uczniów i studentów, przez ludzi w sile wieku, na emerytach kończąc.

W tym roku do akcji przyłączyło się 6 placówek w Gdyni, 5 placówek w Sopocie i 33 w Gdańsku, które otworzą swoje podwoje punktualnie o godz. 19, a zamkną ok. północy. Szczegółową listę placówek, jak i informacje dotyczące ewentualnych opłat znajdziecie w kalendarzu Trojmiasto.pl pod hasłem Noc Muzeów.

Weteranom "Europejskiej Nocy Muzeów" nie trzeba tłumaczyć, że lepiej zawczasu wybrać miejsca, które zamierza się odwiedzić. Chaotyczne błądzenie z reguły kończy się zmarnowaniem cennego czasu, który można poświęcić na zwiedzanie. W związku z tym spośród ponad 40 propozycji wybraliśmy po dwie atrakcje z każdego miasta, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Gdynia: Muzeum Emigracji i największy żaglowiec skautowy na świecie

Otwarte w maju ubiegłego roku Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. To nie jest kolejne muzeum, które wypełniają monotonne rzędy przeszklonych gablot. Niezbyt imponujące zbiory w pełni rekompensuje wykorzystanie przeróżnych technik multimedialnych, dzięki którym pobyt w muzeum jest naprawdę wart naszego czasu.

Kto jeszcze nie odwiedził miejsca, z którego niegdyś udały się na emigrację do Ameryki dziesiątki tysięcy Polaków, koniecznie musi nadrobić zaległości w nocy z sobotę na niedzielę. Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie z okazji "Europejskiej Nocy Muzeów", będzie możliwość poszukania z pomocą wolontariusza swoich przodków w największej bazie genealogicznej na świecie, czyli serwisie www.ancestry.com.

Chyba każdy mieszkaniec Trójmiasta odwiedził podczas wycieczki szkolnej okręt "ORP Błyskawica" czy żaglowiec "Dar Pomorza", zacumowane przy nabrzeżu w centrum Gdyni. Oprócz słynnych jednostek warto również zwiedzić kolejny żaglowiec, który z soboty na niedzielę zatrzyma się przy Nabrzeżu Prezydenta zobacz na mapie Gdyni. To "Zawisza Czarny", największy skautowy żaglowiec na świecie, który pływa po morzach i oceanach od ponad 50 lat.

Sopot: tajemniczy kościół i osada wczesnośredniowieczna

Choć ewangelicko-augsburski Kościół Zbawiciela przy ul. Parkowej 5 zobacz na mapie Sopotu w Sopocie znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie kilkaset metrów od mola, niewielu mieszkańców Trójmiasta może pochwalić się wizytą w jego wnętrzu. Zbliżająca się "Europejska Noc Muzeów" to idealna okazja, aby zobaczyć, jak od środka wygląda neobarokowa świątynia wyznania, które do końca II wojny światowej dominowało w Gdańsku i Sopocie. Oprócz tego o każdej pełnej godzinie w kościele odbędzie się koncert muzyki klasycznej.

Zrekonstruowana osada wczesnośredniowieczna, która funkcjonuje pod nazwą "Grodzisko w Sopocie" przy ul. Haffnera 63 zobacz na mapie Sopotu to jedyny w swoim rodzaju punkt na mapie Trójmiasta. W nocy z soboty na niedzielę w skansenie odbędzie się szereg dodatkowych atrakcji, które przybliżą realia życia nad Bałtykiem grubo ponad tysiąc lat wstecz, m.in. pokaz kowalstwa, możliwość strzelania z łuków, koncert pieśni przy akompaniamencie liry korbowej czy warsztaty dawnych kulinariów. Absolutnym gwoździem programu będzie natomiast pokaz walk dawnych wojów. Dla wszystkich miłośników średniowiecza to po prostu obowiązkowa wizyta.

Gdańsk: unikatowe piwnice i zamknięta dotychczas brama

Podziemia pierwszego klasztoru dominikanów, znajdujące się pod pl. Dominikańskim zobacz na mapie Gdańska to jedyna pozostałość po budowli, która została zniszczona podczas wojen napoleońskich. Ceglane sklepienia, odkryte przypadkowo ponad 10 lat temu, a następnie pieczołowicie odremontowane, są wciąż zbyt mało znaną atrakcją Gdańska. A szkoda, bo to unikatowy i świetnie zachowany relikt architektury romańskiej.

Oprócz zejścia do podziemi zwiedzający zobaczą również pozostałości I kościoła św. Mikołaja, które znajdują się na poziomie -1 Hali Targowej oraz zwiedzą w towarzystwie zakonników jego następcę, czyli II kościół św. Mikołaja, który jako jedyna świątynia w Śródmieściu Gdańska przetrwał II wojnę światową bez szwanku.

Nie ma chyba mieszkańca Trójmiasta, który nie rozpoznałby Bramy Wyżynnej. Imponujący zabytek epoki renesansu to po prostu jeden z symboli Gdańska. Mało kto (szczególnie z Gdyni i Sopotu) wie, że nieopodal mariny przy Żabim Kruku lub - jak kto woli - na drodze do Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku znajduje się Brama Nizinna zobacz na mapie Gdańska. Niemal w pełni zachowany zabytek z XVII wieku był do niedawna niedostępny do zwiedzania.

Dopiero od ubiegłego roku, po zaadaptowaniu bramy na siedzibę kultowego klubu "Zejman", mieszkańcy Trójmiasta mogą zwiedzić wnętrza mniej znanej siostry bramy przy Wałach Jagiellońskich. Spośród dodatkowych atrakcji, które umilą zwiedzanie Bramy Nizinnej warto wymienić pokaz żonglerki ogniem, koncert szantowy, turniej w przeciąganiu liny czy inscenizację historyczną "Obóz wojenny".

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej edycji "Europejskiej Nocy Muzeów"

Wydarzenia

Noc Muzeów 2016 (26 opinii)

(26 opinii)
spotkanie, wystawa

Opinie (74) 5 zablokowanych

 • Ale siara (7)

  Czulbym się jak głupek stojąc w nocy w kolejce do muzeum żeby oszczędzić 20zł a jak juz wejde to chodzić jak w procesji.

  • 95 45

  • 20 przy 5 osobach to już więcej niż zgrzewka piwa

   • 14 5

  • Nie byłem. Poziom bitwa o karpia w Lidlu czy jest (1)

   lepiej?

   • 12 9

   • Drogi Leszczu S. skoro nie byłem to nie wiem ;-)
    a jak przyjdziesz to się dowiesz.

    • 2 0

  • Nie do końca

   Nie do końca masz rację. W noc muzeów, często możesz zobaczyć miejsca, których na codzień w danym muzeum nie zobaczysz. Ponadto jest sporo atrakcji, których również nie masz tam na codzień. Wybierz się choć raz to się przekonasz :) Fakt, ilość ludzi momentami zniechęca :)

   • 26 1

  • To nie do końca tak jest - bo np. do IPN-u to normalnie poza czytelnię nie wejdziesz, a tak możesz poznać kulisy nowej placówki w szerszym zakresie ;-)

   I tak jest bardzo często że możesz zobaczyć w obiektach ciut więcej niż w inne dni normalnego zwiedzania, a tak naprawdę chodzi o to by wyjść z domu i się spotkać na mieście ze znajomymi i doświadczyć przy okazji czegoś nowego.

   Ale dla Ciebie TIM to będzie tylko ta oszczędność 20 złotych ;-)

   • 15 2

  • Off topic: za 20 zeta dostępny b. miesięczny do wszystkich oddziałów M. Narodowego w Gd. Polecam.

   Większość placówek oferuje raz w tygodniu wjazd za free, tyle że w ograniczonym zakresie (też korzystam). A raz w roku jest okazja powęszyć za kulisami - jedynym minusem (i tu się zgadzam) jest zwiedzanie 'po łebkach' z racji koszmarnego ścisku. Ale i tak warto: zawsze jest szansa, że taka darmowa okazja zachęci kogoś do ponownej wizyty;)

   • 6 0

  • A cóż złego w oszczędzaniu? Dla mojej rodziny wejście do jednego muzeum to koszt ponad 60 zł, więc piechotą nie chodzi. Przy okazji są różne imprezy towarzyszące i dodatkowe atrakcje, ale skąd możesz o tym wiedzieć - ty z pewnością nigdzie nie bywsz tylko hejtujesz innych.

   • 10 0

 • Ilość ludzi zabija jakikolwiek sens (8)

  Noc Muzeów to fajna impreza z różnymi atrakcjami. Niestety masa przypadkowej ludozerki która "rzuca się na darmowe" sprawia że to impreza tylko dla lubiących tłumy i przepychanki się jak na granicy wegiersko-austriackiej.

  • 91 6

  • (1)

   z roku na rok jest coraz gorzej

   • 6 1

   • Dlaczego?

    • 2 0

  • Może i tak...

   Wydaje mi się, że sens jednak jest zachowany.
   Hasło "Noc Muzeów" pobudza w ośrodku pamięci: Kurde, nie zrobiłem nic dla swojego rozwoju od...
   To mimo wszystko dobra inicjatywa i oszczędność na biletach naprawdę ma drugorzędną rolę.

   • 9 1

  • (4)

   Niemniej jednak tłum zniechęca. Strasznie mnie skupiska ludzkie zaczęły denerwować. Chętnie bym się wyprowadziła gdzieś w mniej ludne tereny. Jak się dobrze czułam jak ostatnio w sobotę o szóstej rano sobie miastem jechałam. Marzenie!

   • 10 1

   • (1)

    Spadaj do lasu i nie zawravaj gitary, o szóstej rano w sobotę to powinnaś spać.

    • 0 10

    • Odwoziłam męża do pracy. Nie ma w sobotę sensownych połączeń to go podwożę :D

     • 0 0

   • (1)

    Na koncerty, do kina i na mecze też nie chodzisz?

    • 1 2

    • No właśnie nie. Nienawidzę tłumów. Może mam też jakiś lęk. Tłum jest nieobliczalny i można zostać stratowanym. Nic fajnego. Nawet w knajpach źle się czuję i dużych marketach. Do kina chodzę sporo po premierze i jest akceptowalna liczba ludzi :D

     • 1 1

 • w nocy to się śpi (5)

  • 41 19

  • (3)

   ja mam ciekawsze zajęcia niż spanie

   • 4 8

   • Ja z Misiem tez ;)

    liczymy owce

    • 5 2

   • żadna praca nie hańbi

    • 3 3

   • Żony deptanie

    • 4 3

  • napisał ten, który nigdy nie pracował w nocy

   • 1 0

 • (1)

  Żal patrzeć jak co roku ci sami ludzie idą oglądać to samo tylko dlatego, że jest za darmo.....

  • 53 19

  • To nie patrz ;)

   • 4 1

 • Tylko muzea ECS i galerie handlowe a gdzie nowoczesne inwestycje gdzie rozwój gospodarczy (8)

  POwskie władze zadłużają nas na kilka pokoleń jak w Grecji..

  • 31 39

  • Racja, ale... (2)

   Grecy mają jeszcze genetyczną niechęć do pracy i bałaganu, więc może nie będzie tak źle u nas?

   • 7 1

   • Nie ma ale.. Zielona wyspa na kredyt, a teraz Tusk kosi kasiore dzięki Merkel (1)

    My mamy do spłacenia 500 mld zł dodatkowego długu i to przy rzece pieniędzy z UE i skoku na kasę z OFE 150 mld

    • 6 9

    • 500 dla nierobów też Tusk dał ?

     • 3 2

  • coś Ci się pokręciło z tymi władzami (1)

   Teraz nastąpiła era powszechnego dobrobytu i wszystko będzie po 5 złotych.

   • 9 3

   • PO włada w Gdańsku niepodzielnie

    tu nic się nie zmienia od lat i wszystko jest po 5 złotych

    • 3 4

  • widzę ze przekaz dla pisowskich trolli poszedł taki żeby łaczyć PO z kryzysem w grecji. czyli pisowcy dobrze wiedza czym się skończą ich rządy i odwracają uwagę i zrzucają swoje winy na innych.

   • 6 7

  • Luzuj majty, ten artykuł jest o czymś innym

   nie chcesz chodzić do muzeów to nie chodź, przymusu nie ma

   • 4 0

  • Przecież teraz rządzi PIS, to jak PO może nas zadłużać?

   • 2 1

 • nowa nazwa

  Impreza powinna sie nazywać Janusze Muzeów

  • 55 17

 • spac (1)

  Idom ci co niepracujom

  • 13 9

  • Pracuję i idę

   • 4 1

 • ja idę na forty:)

  • 14 2

 • Szturm ss na muzea (3)

  Szturmowanie muzeów

  • 4 12

  • (2)

   Jeśli masz na myśli ONR, który ma wylegnąć tego dnia na ulice, to się zgadza. Chyba się nie obrażą, bo ideologia ta sama

   • 1 2

   • (1)

    proponuje zapoznac sie z lista zamordowanych przez hitlerowcow dzialaczy ONR a pozniej porownywac narodowcow do zbrodniazy z ss...

    • 1 3

    • To że byli mordowani nie znaczy że nie mają poglądów zbieżnych z nazistami - niestety i nie usprawiedliwia ich nienawiści

     • 2 1

 • Większość ludzi to będą tzw. freeganie!

  • 17 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane