Fakty i opinie

Przygotuj się na nocny szturm muzeów

Zwiedzanie placówek, które biorą udział w "Europejskiej Nocy Muzeów" odbywać się będzie od godz. 19 do północy.
Zwiedzanie placówek, które biorą udział w "Europejskiej Nocy Muzeów" odbywać się będzie od godz. 19 do północy. fot. Michał Czachorowski/galeria Trojmiasto.pl

W nocy z soboty na niedzielę odbędzie 11. edycja "Europejskiej Nocy Muzeów" w Trójmieście. W tym roku za darmo lub za symboliczną opłatą będzie można odwiedzić 6 placówek w Gdyni, 5 w Sopocie i aż 33 w Gdańsku. W każdym mieście wybraliśmy po dwie atrakcje, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.Wybierasz się na najbliższą Noc Muzeów?

na pewno, podobnie jak w ubiegłych latach 38%
tak, będzie to mój pierwszy udział w tej imprezie 18%
raczej nie, ale może w ostatniej chwili zmienię zdanie 17%
nie, wystarczy mi udział w poprzednich edycjach 9%
nie, nigdy nie byłem zainteresowany tą imprezą 18%
zakończona Łącznie głosów: 560
Pierwsza w historii "Noc Muzeów" została zorganizowana w 1997 roku w Berlinie. Nikt wówczas nie spodziewał się, że z możliwości zwiedzenia muzeów, galerii i innych placówek kulturalnych skorzystają dziesiątki tysięcy berlińczyków. Co ciekawe, wśród nich znalazło się wiele osób, których nikt nie podejrzewałby o zainteresowanie tego rodzaju wydarzeniem.

Frekwencyjny rekord nie tylko sprawił, że rok później zorganizowano kolejną edycję, ale i zainspirował kolejne miasta do pójścia w ślady stolicy Niemiec. Lokalna inicjatywa przekształciła się w imprezę, która pod nazwą "Europejska Noc Muzeów" obejmuje cały kontynent. Obecnie, niemal 20 lat od inauguracji, zwiedzanie po zapadnięciu zmroku odbywa się w ponad 120 miastach Europy.

W Trójmieście kolejki od lat

Trójmiasto przyłączyło się do "Europejskiej Nocy Muzeów" w 2005 roku. Podobnie jak w innych miastach, również i tutaj impreza spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Rokrocznie niemal przy każdej placówce ustawiają się długie nawet na kilkadziesiąt metrów kolejki. Z możliwości zwiedzania za darmo albo za symboliczną opłatą skwapliwie korzystają wszyscy: od uczniów i studentów, przez ludzi w sile wieku, na emerytach kończąc.

W tym roku do akcji przyłączyło się 6 placówek w Gdyni, 5 placówek w Sopocie i 33 w Gdańsku, które otworzą swoje podwoje punktualnie o godz. 19, a zamkną ok. północy. Szczegółową listę placówek, jak i informacje dotyczące ewentualnych opłat znajdziecie w kalendarzu Trojmiasto.pl pod hasłem Noc Muzeów.

Weteranom "Europejskiej Nocy Muzeów" nie trzeba tłumaczyć, że lepiej zawczasu wybrać miejsca, które zamierza się odwiedzić. Chaotyczne błądzenie z reguły kończy się zmarnowaniem cennego czasu, który można poświęcić na zwiedzanie. W związku z tym spośród ponad 40 propozycji wybraliśmy po dwie atrakcje z każdego miasta, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Gdynia: Muzeum Emigracji i największy żaglowiec skautowy na świecie

Otwarte w maju ubiegłego roku Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1 zobacz na mapie Gdyni w Gdyni to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. To nie jest kolejne muzeum, które wypełniają monotonne rzędy przeszklonych gablot. Niezbyt imponujące zbiory w pełni rekompensuje wykorzystanie przeróżnych technik multimedialnych, dzięki którym pobyt w muzeum jest naprawdę wart naszego czasu.

Kto jeszcze nie odwiedził miejsca, z którego niegdyś udały się na emigrację do Ameryki dziesiątki tysięcy Polaków, koniecznie musi nadrobić zaległości w nocy z sobotę na niedzielę. Dodatkową atrakcją, przygotowaną specjalnie z okazji "Europejskiej Nocy Muzeów", będzie możliwość poszukania z pomocą wolontariusza swoich przodków w największej bazie genealogicznej na świecie, czyli serwisie www.ancestry.com.

Chyba każdy mieszkaniec Trójmiasta odwiedził podczas wycieczki szkolnej okręt "ORP Błyskawica" czy żaglowiec "Dar Pomorza", zacumowane przy nabrzeżu w centrum Gdyni. Oprócz słynnych jednostek warto również zwiedzić kolejny żaglowiec, który z soboty na niedzielę zatrzyma się przy Nabrzeżu Prezydenta zobacz na mapie Gdyni. To "Zawisza Czarny", największy skautowy żaglowiec na świecie, który pływa po morzach i oceanach od ponad 50 lat.

Sopot: tajemniczy kościół i osada wczesnośredniowieczna

Choć ewangelicko-augsburski Kościół Zbawiciela przy ul. Parkowej 5 zobacz na mapie Sopotu w Sopocie znajduje się w samym centrum miasta, zaledwie kilkaset metrów od mola, niewielu mieszkańców Trójmiasta może pochwalić się wizytą w jego wnętrzu. Zbliżająca się "Europejska Noc Muzeów" to idealna okazja, aby zobaczyć, jak od środka wygląda neobarokowa świątynia wyznania, które do końca II wojny światowej dominowało w Gdańsku i Sopocie. Oprócz tego o każdej pełnej godzinie w kościele odbędzie się koncert muzyki klasycznej.

Zrekonstruowana osada wczesnośredniowieczna, która funkcjonuje pod nazwą "Grodzisko w Sopocie" przy ul. Haffnera 63 zobacz na mapie Sopotu to jedyny w swoim rodzaju punkt na mapie Trójmiasta. W nocy z soboty na niedzielę w skansenie odbędzie się szereg dodatkowych atrakcji, które przybliżą realia życia nad Bałtykiem grubo ponad tysiąc lat wstecz, m.in. pokaz kowalstwa, możliwość strzelania z łuków, koncert pieśni przy akompaniamencie liry korbowej czy warsztaty dawnych kulinariów. Absolutnym gwoździem programu będzie natomiast pokaz walk dawnych wojów. Dla wszystkich miłośników średniowiecza to po prostu obowiązkowa wizyta.

Gdańsk: unikatowe piwnice i zamknięta dotychczas brama

Podziemia pierwszego klasztoru dominikanów, znajdujące się pod pl. Dominikańskim zobacz na mapie Gdańska to jedyna pozostałość po budowli, która została zniszczona podczas wojen napoleońskich. Ceglane sklepienia, odkryte przypadkowo ponad 10 lat temu, a następnie pieczołowicie odremontowane, są wciąż zbyt mało znaną atrakcją Gdańska. A szkoda, bo to unikatowy i świetnie zachowany relikt architektury romańskiej.

Oprócz zejścia do podziemi zwiedzający zobaczą również pozostałości I kościoła św. Mikołaja, które znajdują się na poziomie -1 Hali Targowej oraz zwiedzą w towarzystwie zakonników jego następcę, czyli II kościół św. Mikołaja, który jako jedyna świątynia w Śródmieściu Gdańska przetrwał II wojnę światową bez szwanku.

Nie ma chyba mieszkańca Trójmiasta, który nie rozpoznałby Bramy Wyżynnej. Imponujący zabytek epoki renesansu to po prostu jeden z symboli Gdańska. Mało kto (szczególnie z Gdyni i Sopotu) wie, że nieopodal mariny przy Żabim Kruku lub - jak kto woli - na drodze do Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku znajduje się Brama Nizinna zobacz na mapie Gdańska. Niemal w pełni zachowany zabytek z XVII wieku był do niedawna niedostępny do zwiedzania.

Dopiero od ubiegłego roku, po zaadaptowaniu bramy na siedzibę kultowego klubu "Zejman", mieszkańcy Trójmiasta mogą zwiedzić wnętrza mniej znanej siostry bramy przy Wałach Jagiellońskich. Spośród dodatkowych atrakcji, które umilą zwiedzanie Bramy Nizinnej warto wymienić pokaz żonglerki ogniem, koncert szantowy, turniej w przeciąganiu liny czy inscenizację historyczną "Obóz wojenny".

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej edycji "Europejskiej Nocy Muzeów"

Opinie (74) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.