Na scenie Teatru Leśnego co jakiś czas odbywają się wydarzenia kulturalne.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Władze Gdańska deklarują, że w najbliższym czasie zlecą opracowanie koncepcji architektonicznej, w oparciu o którą ma zostać przygotowany projekt modernizacji Teatru Leśnego we Wrzeszczu. Na samą inwestycję trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.
Czy Teatr Leśny powinien zostać zmodernizowany?
Miałby on obejmować:
- Projekt stałej sceny wraz z zadaszeniem jednospadowym (wzorowanym na amfiteatrze Orana na Oruni lub Operze Leśnej w Sopocie)
- Utwardzenie skarpy
- Powiększenie widowni
- Mobilne zaplecze, w tym garderoby i biuro
- Oświetlenie i monitoring
- Oświetlenie dojścia do teatru
- Małą architekturę, np. ławki przy drodze pieszo-rowerowej prowadzącej do teatru
Teatry w Trójmieście
- Naszym celem jest przywrócenie dawnego blasku temu obiektowi - wskazuje grupa radnych Klubu WdG.
Blasku Teatrowi Leśnemu rzeczywiście brakuje od lat.
Teatr Leśny we Wrzeszczu to charakterystyczne miejsce z historią na mapie Gdańska.
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Imprezy i wydarzenia w Trójmieście
Doraźne naprawy prowadzone w Teatrze Leśnym to jednak za mało. Dlatego władze Gdańska deklarują, że przygotowana zostanie koncepcja architektoniczna, czyli pierwszy krok do modernizacji obiektu.
Miasto najpierw przystąpi do opracowania koncepcji
- Sama modernizacja Teatru Leśnego nie jest obecnie planowana do realizacji w najbliższych latach. W celu przystąpienia do tej realizacji niezbędnym jest w pierwszej kolejności pozyskanie koncepcji architektonicznej, następnie w oparciu o nią zaprojektowanie wybranych elementów. Dlatego polecę moim służbom przystąpić do opracowania koncepcji dla tego zadania - informuje Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.
Teatr Leśny, czyli amfiteatr w parku Jaśkowej Doliny został otwarty 25 czerwca 1911 r. (jako Waldspiele). Było to miejsce o bardzo dobrej akustyce, z trzypoziomową sceną (na tysiąc miejsc dla śpiewaków, jej urządzenie sfinansowały władze Gdańska), kanałem orkiestry i podziemną garderobą.
Na przeciwległym stoku znalazła się widownia dla 2 tys. widzów, teren zelektryfikowano, ogrodzono, wybudowano kasy. Jak czytamy w Gedanopedii , przeniesiono tu festyny śpiewacze, organizowane od 1874 roku w znajdującym się po przeciwległej stronie doliny Gaju Śpiewaków (obecnie Kaczy Dołek). Premierowym widowiskiem był "Sen nocy letniej" Williama Shakespeare'a. Grano tu między innymi Oresteję Ajschylosa, Obóz Wallensteina z muzyką Rodolphe Kreutzera, Ifigenię na Taurydzie Christopha Willibalda Glucka.
Po 1920 r. teatr był nieczynny, sporadycznie wykorzystywany na imprezy okolicznościowe. Po 1945 roku dalej był nieczynny. Teatr popadł w zapomnienie, a jego infrastruktura została z czasem całkowicie zdewastowana.
Powojenne próby reaktywacji obiektu spełzały na niczym aż do 1998 roku, kiedy został reaktywowany z inicjatywy Komitetu Mieszkańców Osiedla im. Jana Matejki we Wrzeszczu i uroczyście otwarty 12 września 1998 r. (z równoczesnym odsłonięciem repliki pomnika Jana Gutenberga). Od 2001 roku teatr jest pod opieką Gdańskiego Archipelagu Kultury. 21 grudnia 2000 roku zakończono tam prace rewaloryzacyjne (odtworzono scenę, schody, miejsca dla publiczności, oświetlenie elektryczne). Działa od początku czerwca do końca sierpnia dzięki dotacjom Urzędu Miasta Gdańska. Na scenie Teatru Leśnego wystąpili m.in. Wolna Grupa Bukowina, Michał Urbaniak, Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Olo Walicki, Czesław Mozil i Leszek Możdżer.