Fakty i opinie

stat

Przypłyną żeglarze z całej Europy i zobaczą wrak w Motławie

Najnowszy artukuł na ten temat

Wyciągnięto zatopiony jacht, który od lat zalegał w gdańskiej marinie

W nadchodzący poniedziałek w Gdańsku rozpoczną się największe od lat zawody żeglarskie - Mistrzostwa Europy ORC. Weźmie w nich udział ponad 80 jachtów, które będą cumowały w gdańskiej marinie zobacz na mapie Gdańska, a tam straszył będzie widok na wpół zatopionej już ponad rok temu łodzi "Incentive". Kiedy w końcu uda się wymusić na jej właścicielu wyciągnięcie jednostki?Wrak zalegający w marinie od ponad roku to:

coś niecodziennego, a przez to ciekawego 23%
nic wielkiego, takie rzeczy się zdarzają 21%
wstyd dla całego miasta 56%
zakończona Łącznie głosów: 1684
O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie. Zajął się nią nawet sąd, który w pierwszej instancji nakazał brytyjskiemu właścicielowi, Nickowi Linnellowi, wydobycie jednostki. Do tej pory nie udało się go do tego zmusić.

- Wciąż jesteśmy w sporze sądowym z właścicielem jednostki dotyczącym eksmisji i zwrotu należności z tytułu opłat za postój jednostki za jeden z okresów. Sąd w pierwszej instancji wydał wyrok, od którego strony złożyły apelację. Na tą chwilę nie znamy terminu posiedzenia Sądu Apelacyjnego w tej sprawie - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - We wcześniejszej sprawie sąd wydał prawomocne orzeczenie nakazujące właścicielowi zapłatę na rzecz GOS należności z tytułu opłat za postój jednostki za inny okres. Niezależnie od powyższego, z naszej inicjatywy prowadzone są mediacje przed mediatorem sądowym.
Od przyszłego poniedziałku, przez sześć dni, Zatoka Gdańska będzie areną zmagań żeglarzy z całej Europy. Udział w mistrzostwach ORC potwierdziło już ponad 80 załóg. Będą ścigały się w trzech kategoriach z podziałem na małe, średnie i duże jachty od 9 do 15 m i załogą licząca od 6 do 15 osób.

- Jeśli chodzi o żeglarstwo morskie, będzie to największa impreza w Polsce od 20 lat - zapowiada Michał Korneszczuk, organizator regat ORC. - Wyścigi najlepiej obserwować z mola w Brzeźnie, bo jeżeli pogoda pozwoli, to trasy ułożymy możliwie jak najbliżej.
Wszystkie jednostki będą cumowały w gdańskiej marinie przy ul. Szafarnia, gdzie postanie miasteczko regatowe. A właśnie tam, pomiędzy ostatnią keją przystani jachtowej od strony Ołowianki, a mostem prowadzącym na wyspę, osiadła łódź. Nadbudowa i kadłub wystają miejscami ponad lustro wody.

Jak na takie towarzystwo zapatrują się organizatorzy?

- To będzie duży kontrast w stosunku do samych zawodów. Wiemy o tym od dawna, że pomimo wysiłków Gdańskiego Ośrodku Sportu, samej Mariny Gdańsk i Urzędu Morskiego, nie uda się tego wraku przed regatami usunąć - przyznaje Korneszczuk.
Kiedy zatem wrak przestanie szpecić marinę?

- Właściciel pisemnie zadeklarował, że wydobędzie łódź w listopadzie tego roku. Urząd Morski zaakceptował ten termin - informuje Paszkowski.
Po naszym artykule skontaktował się z nami Nick Linnell, właściciel Incentive, który twierdzi, że jego łódź zatonęła, gdyż w marinie nie przestrzegane są zasady bezpieczeństwa związane ze szczelnością instalacji elektrycznych. Jego zdaniem prądu, który przebijał do wody miał doprowadzić do skorodowania kadłuba i zatopienia jednostki.

Dowody na to przedstawił zarządcy mariny czyli GOS (wówczas MOSiR Gdańsk) już w październiku 2015 roku. Mimo to zorganizowane zostały zawody pływackie, które według niego zagrażały życiu uczestników. Teraz ostrzega organizatorów regat ORC.

Co więcej, przekonuje on, że, mimo że jest profesjonalnym nurkiem, nie może zejść pod wodę i zbadać stanu uszkodzeń, gdyż obawia się, że zostanie porażony prądem. Dlatego też zadeklarował, że wyciągnie swoją łódź przed listopadem tego roku, ale pod warunkiem, że w wodzie będzie bezpiecznie.

Opinie (147) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.