Fakty i opinie

Przystań na Oksywiu doczeka się remontu

Najnowszy artukuł na ten temat

Oksywie: rozwiązanie dla zalewanych obszarów

Inwestycja na Oksywiu ma wspomóc lokalnych rybaków. W dalekosiężnych planach przystań i tradycyjne połowy mogą też być atrakcją turystyczną.
Inwestycja na Oksywiu ma wspomóc lokalnych rybaków. W dalekosiężnych planach przystań i tradycyjne połowy mogą też być atrakcją turystyczną. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Będzie drożej niż zakładano, ale musi się udać. Budowa przystani rybackiej na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni musi zakończyć się do połowy przyszłego roku. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zwrócić unijną dotację. Władze miasta przyznają, że ryzyko jest, ale niewielkie.Czy zdarza ci się kupować ryby "prosto z kutra"?

nie, wolę po prostu iść do sklepu 16%
nie, bo nie przepadam za rybami 7%
tak, czasem znajomi mi takie przywożą 30%
tak, sam jeżdżę na przystań i kupuję od rybaków 47%
zakończona Łącznie głosów: 316
- Z wiekiem i doświadczeniem zrobiłem się ostrożniejszy i nie mówię już, że na pewno zdążymy, bo zawsze jakieś "trzęsienie ziemi" może się zdarzyć. Jestem jednak optymistą, bo nie ma już żadnych przeszkód formalnych, pozostaje zabrać się do pracy - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego i budżetu państwa. Dopłata sięga 3,5 mln zł, ale wykorzystana musi być do połowy 2014 roku. Terminu nie można przedłużyć, mimo że w trakcie prac napotkano na przeszkody formalne. Największa z nich to przygotowana przez Urząd Morski ekspertyza geotechniczna, która wykazała, że budowa wyciągarek zagraża stabilności skarpy klifu oksywskiego. Ostatecznie zdecydowano o ich przesunięciu, ale to wymagało nowego projektu i szeregu formalnych uzgodnień.

Wyciągarki mają bowiem powstać w ramach II etapu inwestycji. Oprócz nich będzie m.in. slip do cumowania i postoju dla pięciu jednostek rybackich, ciąg komunikacyjny o długości ok. 70 m do transportu ryb wózkami kołowymi oraz pochylnia do postoju łodzi i falochron. Przebudowany zostanie również 400-metrowy odcinek ul. Osada Rybacka zobacz na mapie Gdyni, który ma łączyć Oksywie z przystanią na Obłużu.

- Jedynym problemem może być skala inwestycji. Po zmianach, które musiały nastąpić, by pogodzić interesy wszystkich, będzie bowiem drożej. Na razie trudno oszacować o ile, to będziemy wiedzieć, gdy poznamy wyniki przetargu - mówi Marek Stępa.

Wiadomo jednak ile pieniędzy przeznaczono na to zadanie w budżecie miasta na 2015 rok. Całość ma zamknąć się w 4,29 mln zł. Ponad 2,6 mln zł z tej kwoty pokryje unijna dotacja, a przeszło 878 tys. zł to środki krajowe. Pierwszy etap przebudowy kosztował 2,5 mln zł. Zbudowano za to budynek magazynowy z zapleczem socjalnym dla rybaków, w którym są nie tylko lady chłodnicze, ale kostkarki do lodu i waga towarowa. Na plaży stanęły specjalne boksy do przechowywania sieci, a przystań jest już oświetlona.

Sopoccy rybacy i ich świeże ryby.


Czy odwiedziłeś kiedyś to rybackie mini muzeum?

Opinie (53)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.