Fakty i opinie

stat

Przystań na Oksywiu doczeka się remontu

Najnowszy artukuł na ten temat

Bulwar na Oksywiu pozostanie dostępny po częściowym zagrodzeniu

Inwestycja na Oksywiu ma wspomóc lokalnych rybaków. W dalekosiężnych planach przystań i tradycyjne połowy mogą też być atrakcją turystyczną.
Inwestycja na Oksywiu ma wspomóc lokalnych rybaków. W dalekosiężnych planach przystań i tradycyjne połowy mogą też być atrakcją turystyczną. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Będzie drożej niż zakładano, ale musi się udać. Budowa przystani rybackiej na Oksywiu zobacz na mapie Gdyni musi zakończyć się do połowy przyszłego roku. W przeciwnym wypadku trzeba będzie zwrócić unijną dotację. Władze miasta przyznają, że ryzyko jest, ale niewielkie.Czy zdarza ci się kupować ryby "prosto z kutra"?

nie, wolę po prostu iść do sklepu 16%
nie, bo nie przepadam za rybami 7%
tak, czasem znajomi mi takie przywożą 30%
tak, sam jeżdżę na przystań i kupuję od rybaków 47%
zakończona Łącznie głosów: 316
- Z wiekiem i doświadczeniem zrobiłem się ostrożniejszy i nie mówię już, że na pewno zdążymy, bo zawsze jakieś "trzęsienie ziemi" może się zdarzyć. Jestem jednak optymistą, bo nie ma już żadnych przeszkód formalnych, pozostaje zabrać się do pracy - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego i budżetu państwa. Dopłata sięga 3,5 mln zł, ale wykorzystana musi być do połowy 2014 roku. Terminu nie można przedłużyć, mimo że w trakcie prac napotkano na przeszkody formalne. Największa z nich to przygotowana przez Urząd Morski ekspertyza geotechniczna, która wykazała, że budowa wyciągarek zagraża stabilności skarpy klifu oksywskiego. Ostatecznie zdecydowano o ich przesunięciu, ale to wymagało nowego projektu i szeregu formalnych uzgodnień.

Wyciągarki mają bowiem powstać w ramach II etapu inwestycji. Oprócz nich będzie m.in. slip do cumowania i postoju dla pięciu jednostek rybackich, ciąg komunikacyjny o długości ok. 70 m do transportu ryb wózkami kołowymi oraz pochylnia do postoju łodzi i falochron. Przebudowany zostanie również 400-metrowy odcinek ul. Osada Rybacka zobacz na mapie Gdyni, który ma łączyć Oksywie z przystanią na Obłużu.

- Jedynym problemem może być skala inwestycji. Po zmianach, które musiały nastąpić, by pogodzić interesy wszystkich, będzie bowiem drożej. Na razie trudno oszacować o ile, to będziemy wiedzieć, gdy poznamy wyniki przetargu - mówi Marek Stępa.

Wiadomo jednak ile pieniędzy przeznaczono na to zadanie w budżecie miasta na 2015 rok. Całość ma zamknąć się w 4,29 mln zł. Ponad 2,6 mln zł z tej kwoty pokryje unijna dotacja, a przeszło 878 tys. zł to środki krajowe. Pierwszy etap przebudowy kosztował 2,5 mln zł. Zbudowano za to budynek magazynowy z zapleczem socjalnym dla rybaków, w którym są nie tylko lady chłodnicze, ale kostkarki do lodu i waga towarowa. Na plaży stanęły specjalne boksy do przechowywania sieci, a przystań jest już oświetlona.

Sopoccy rybacy i ich świeże ryby.


Czy odwiedziłeś kiedyś to rybackie mini muzeum?

Opinie (53)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.