• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Przystanek-samoróbka z blachy falistej przetrwał 20 lat. Po wakacjach zniknie

Maciej Korolczuk
22 czerwca 2022, godz. 07:00 
Opinie (105)

Gdyby miał ludzką pamięć mógłby nam opowiedzieć o czasach, gdy po Gdańsku kursowały Ikarusy, a pierwszą kadencję prezydentury zaczynał Paweł Adamowicz. I choć od tamtej pory minęły ponad dwie dekady, to on nadal stoi i służy. Mowa o nietypowym blaszanym przystanku autobusowym przy ul. BenzynowejMapka w Gdańsku, który stanął tam z inicjatywy... pracowników rafinerii. We wrześniu przejdzie na zasłużoną emeryturę i zastąpi go nowoczesna wiata.Zwracasz się do urzędu o pomoc w załatwieniu sprawy. Mimo wielu prób nie udaje ci się tego załatwić. Co robisz?

O tym, że pochodzi z odległej epoki świadczy już sam jego wygląd. Podgryzana przez rdzę blacha falista to zdecydowanie materiał, z jakiego nie buduje się już infrastruktury przyjaznej dla pasażerów komunikacji miejskiej. Na nietypową wiatę, która opiera się jak może upływowi czasu i wydaje się zapomniana przez miasto, uwagę zwrócił jeden z naszych czytelników.

- Chyba urzędnicy zapomnieli, że obiecali montaż nowych wiat na przystanku autobusowym Benzynowa. Nowe perony autobusowe zostały wykonane, a wiaty dalej brak. Jest stary zardzewiały blaszak z czasów PRL. Trochę wstyd, że w Gdańsku jest tyle nieużywanych wiat, a ludzie muszą chować się przed deszczem blaszanej puszce, która i tak przecieka ludziom na głowę - napisał do naszej redakcji pan Emil.
Urzędnicy nas zapewnili, że blaszana wiata zniknie z ul. Benzynowej po wakacjach. Urzędnicy nas zapewnili, że blaszana wiata zniknie z ul. Benzynowej po wakacjach.
Historia "blaszanej puszki z czasów PRL" nie jest do końca znana. Zapytani przez nas o jej przeszłość i przyszłość urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego przyznali, że z oficjalnej dokumentacji wynika, że na przystankach autobusowych przy Benzynowej znajdują się tylko... słupki przystankowe.

- Możliwe, że widoczna na przesłanym zdjęciu wiata to czyjaś inicjatywa, samoróbka? - zasugerowała Dorota Kuś z biura prasowego ZTM.
Jej sugestie okazały się trafne, co potwierdziliśmy w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Okazało się, że wiata stanęła tam co najmniej dwie dekady temu (niewykluczone, że wcześniej), a inicjatorami jej powstania byli pracownicy rafinerii, którzy nie mogli się doczekać postawienia wiaty, jakie wówczas stawiano w pozostałej części miasta.

Ulica Benzynowa do jedna z ulic oplatających gdańską rafinerię. Kursuje tam tylko jedna linia autobusowa (186), a jej autobusy zatrzymują się na parze przystanków między bramą nr 6 a terminalem paliw grupy Lotos.

Z przekazanych nam informacji wynika, że wkrótce nietypowa wiata przejdzie na zasłużoną emeryturę. We wrześniu na przystanku ma się pojawić nowa wiata, zgodna już z obecnymi standardami GZDiZ.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane