• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pseudorowerzyści psują opinię wszystkim

Marta
11 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (277)

- Wystarczy poczytać komentarze pod artykułem, filmem czy Raportem w Trojmiasto.pl, by dowiedzieć się, że kierowcy nie lubią rowerzystów. Sęk w tym, że opinie o wszystkich użytkownikach psują nam nieliczni, ale najbardziej widoczni, którzy łamią wszystkie możliwe przepisy. Tak jak ci, których udało mi się nagrać na powyższym filmie - pisze pani Marta, czytelniczka Trojmiasto.pl i rowerzystka z Gdyni. Oto jej spostrzeżenia.Często widujesz rowerzystów rażąco łamiących przepisy drogowe?

Przyzwyczaiłam się już do tego, że niektórzy jeżdżą po chodnikach, gdy nie ma ścieżki rowerowej. Żeby nie było, że to popieram - po prostu akceptuję, że starszy człowiek może czuć się na ulicy niepewnie, podobnie jak nastolatek albo nawet mniej rozgarnięty dorosły. Największym problemem są jednak inni.

To cwaniacy, którzy jeżdżą tak, jak im wygodniej. Właśnie takich nagrałam podczas ostatniego powrotu z Witomina. Najpierw jazda przez przejście dla pieszych. "Normalka", bo taki widok to - niestety - codzienność na trójmiejskich drogach.Ale potem chodnik robi się wąski i nierówny, więc hyc, na drogę. I to jeszcze można by było przeboleć, bo przecież można przyjąć, że ktoś naprawił swój błąd, zreflektował się i dalej będzie jechał zgodnie z przepisami. Sęk w tym, że potem było już tylko gorzej.

Skrzyżowanie przebudowane dla rowerzystów, a oni swojeNa końcu ul. Warszawskiej, skrzyżowanie z ul. MorskąMapka zostało przebudowane właśnie z myślą o rowerzystach. Wyznaczono pasy rowerowe, jest wysepka, bezpieczny rozjazd, przejazd i dodatkowe światła. Wszystko jest czytelne i bardzo bezpieczne.Tylko, że jak się źle trafi, to można zatrzymać się na światłach, bo jest tam normalny cykl: zielone dla jadących ul. Morską naprzemiennie z zielonym dla jadących ul. Warszawską. Ale co to dla naszych bohaterów szos na dwóch kółkach? Przecież można wcześniej wjechać na pas rowerowy po przeciwnej stronie! A że to pod prąd i można kogoś staranować, gdy wyjedzie nie spodziewając się rozpędzonych z górki rajdowców? Kogo to obchodzi!

Potem dziwimy się, że opinia o rowerzystach jest negatywna... Nie ma się czemu dziwić, bo takie asy same ją nam wystawiają. Sęk w tym, że jeżdżąc zarówno na rowerze, jak i samochodem, można łatwo dać się złapać na generalizowaniu, a przy baczniejszym przyjrzeniu się problemowi widać wyraźnie, że tak jeździ zdecydowana mniejszość rowerzystów.

Niestety, jest to mniejszość najbardziej widoczna.

Marta

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (277)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane