• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Psychiatra zaprasza na badania? To nie powód do wstydu

Marzena Klimowicz-Sikorska
18 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
 - Program jest bardzo szeroki i skierowany do mieszkańców miasta Gdańsk, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowia psychicznego -  mówi  Artur Antolak . 

 - Program jest bardzo szeroki i skierowany do mieszkańców miasta Gdańsk, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowia psychicznego -  mówi  Artur Antolak .

Zaproszenie na bezpłatne konsultacje lekarskie zwykle przyjmujemy z radością, ale zaproszenie do psychiatry może nas speszyć. A nie powinno, bo takie porady mogą przydać się każdemu.



Gdańscy seniorzy mogą w skrzynce na listy znaleźć ulotki zapraszające ich na bezpłatne porady m.in. do psychiatry. Gdańscy seniorzy mogą w skrzynce na listy znaleźć ulotki zapraszające ich na bezpłatne porady m.in. do psychiatry.
W pewnym wieku o zdrowie fizyczne należy zacząć szczególnie dbać. Co jednak ze zdrowiem psychicznym? Nasza czytelniczka, pani Maria z Przymorza, kilka dni temu dostała ulotkę, w której zapraszano ją, seniorkę, na darmowe badania psychiatryczne.

- Ulotka była zaproszeniem dla mieszkańców Gdańska po 60 roku życia, a więc takich jak ja. Zapraszała na bezpłatne zajęcia z nordic walking, porady geriatry, ale też psychologa i psychiatry - mówi pani Maria. - Powiem szczerze, że poczułam dyskomfort, bo wizyta u psychiatry, kojarzy mi się niezbyt dobrze.

Obawy naszej czytelniczki są zupełnie niepotrzebne, a profilaktyczna wizyta u psychiatry może przydać się każdemu. Tym bardziej, gdy jest darmowa, bo oferowana w ramach programu profilaktycznego.

Od czerwca w Poradni Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz przy ul. Wajdeloty 28 zobacz na mapie Gdańska prowadzony jest program profilaktyczny dla gdańskich seniorów.

Czy kiedykolwiek korzystałeś(łaś) z pomocy psychologa lub psychiatry?

- Program jest bardzo szeroki i skierowany do mieszkańców miasta Gdańsk, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki zdrowia psychicznego. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Miasta Gdańsk realizowany jest model psychiatrii środowiskowej, który spełnia zalecenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego - mówi dr Artur Antolak, kierownik NZOZ Poradni Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz. - Celem psychiatrii środowiskowej jest leczenie i wsparcie pacjenta w środowisku, na które składa się krótki okres oczekiwania na poradę, interwencje kryzysowe, współpraca z instytucjami pomocowymi i rodzinami pacjentów.

W ramach programu realizowane są bezpłatne porady lekarskie psychiatryczne, dla osób w różnym wieku, które odbywają się zarówno w samej poradni jak i w miejscu zamieszkania pacjenta. Osoby powyżej powyżej 60 roku życia dodatkowo mogą skorzystać z porad z zakresu geriatrii.

- Seniorzy mogą uczestniczyć ponadto w grupie wsparcia i terapii zajęciowej. Oferta obejmuje również porady psychologów i psychoterapeutów - dodaje lekarz. - Dofinansowanie projektów funduszami z Urzędu Miasta Gdańsk poszerzyło dotychczasową ofertę w zakresie psychiatrii środowiskowej, czyniąc ją dostępniejszą dla mieszkańców Gdańska. Zainteresowanie programem zachęca do dalszego rozwijania programów społecznych, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. Potrzebne jest jednak dalsze wsparcie ze środków publicznych.

Program bezpłatnych porad psychologicznych i psychiatrycznych finansowany jest z funduszów Urzędu Miejskiego. Na realizację zadań związanych z Gdańskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2013 - 2015 miasto przeznaczyło łącznie ponad 850 tys. zł.

- Wszechstronna opieka psychiatryczna realizowana w ramach tych projektów ma za zadanie zapewnić ciągłość leczenia, zwiększyć dostępność usług medycznych - specjalistycznej pomocy lekarzy psychiatrów, psychologów oraz certyfikowanych terapeutów obejmując diagnostykę, terapię, leczenie farmakologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową, a zwłaszcza wizyty domowe u pacjenta - mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Zróżnicowane formy pomocy mają za zadanie poprawę jakości życia osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz ułatwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym.

Kto może korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów i psychiatrów? Przede wszystkim osoby dorosłe z zaburzeniami psychicznymi (w tym osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych), dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi z włączeniem zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz ich rodzice lub opiekunowie, a także osoby starsze z zaburzeniami psychogeriatrycznymi.

Aktualnie środowiskowa pomoc psychiatryczna jest dostępna m.in. w Przychodni Zdrowia Psychicznego "Wrzeszcz" - w Dolnym Wrzeszczu, Nadmorskim Centrum Medycznym w Domu Medycznym "Gdyńska" oraz w ośrodku Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Gospody w dzielnicy Żabianka.

Od 2008 roku Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Punkt Wsparcia Środowiskowego "Przy Szopenie" (przy ŚDS "Młodzieżowy Szopen") dla osób z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z założeniami gdańskiego zintegrowanego systemu pomocy środowiskowej, zwłaszcza dla młodzieży i młodych osób dorosłych i ich rodzin.

W Gdańsku działa też sieć Klubów Samopomocy prowadzonych przez organizacje pozarządowe, których celem jest przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym poprzez prowadzenie postępowania wspierającego w przełamywaniu izolacji społecznej. Ten rodzaj pomocy i wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi zapewniają Kluby Samopomocy: Stowarzyszenia "Wspólnota Serc", Stowarzyszenia Rehabilitacji i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń", Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Kluby przy ul Toruńskiej i przy ul. Chopina oraz Stowarzyszenia "Nadzieja dla Rodziny".

Miejsca

Opinie (107) 4 zablokowane

  • ciekawe czy większość zwolenników złotoustego jarosława zbawiciela się zjawi ? (1)

    • 2 5

    • W tej chwili, tego kraju nie zbawi już nikt! Ani świnki z PiS, ani świnki z PO czy innego SLD, etc. Tak więc, jakiekolwiek prowokacje i kłótnie pseudo polityczne nie mają znaczenia, a jedynie doprowadzają do jeszcze większego rozwarstwienia w narodzie, o co tak naprawdę chodzi...

      • 1 1

  • Psychologia to ściema

    Psychiatra i psycholog to najbardziej bezsensowne odłamy medycyny o jakich słyszałam. Najlepsze są te absolwentki prosto po studiach, które nie mają żadnego doświadczenia i potrafią "diagnozować" na podstawie danych statystycznych ze studiów- wszystko jest dla nich schizofrenią! Co za żal... jak po wyzyskującej pracy poszłam z załamaniem nerwowym do psychiatry to dali mi test do zrobienia- taki sam, jak zdawałam przy multiselekcie na testach do policji. Na bazie tych samych pytań najpierw przyjęto mnie do służby, a następnie stwierdzono schizofrenie? Psycholodzy nie potrafią odróżnić niczego. Dla nich wszystko jest schizofrenią, mają jeden zestaw leków i wciskają go każdemu. To nie są studia dla inteligentnych ambitnych ludzi, tylko dla leni. Kto jest przy zdrowych zmysłach idzie na studia techniczne.

    • 8 2

  • ewa

    Dobry pomysł.:)

    • 0 0

  • chodziłem na psychoterapię 4 lata i jeszcze przez dwa lata brałem leki antydepresyjne (3)

    Bardzo miło to wspominam, to był bardzo fajny okres w moim życiu. Z totalnej beznadziei zacząłem się podnosić. Pod koniec zacząłem jeszcze brać leki antydepresyjne i było naprawdę bardzo ok. Psychoterapię zakończyłem rok temu, leki odstawiłem tez rok temu.
    Niedawno zaznaczyłem sobie w kalendarzu ważniejsze wydarzenia z tych lat, i prawie wszystkie przypadły na okres psychoterapii. Obecnie jestem na etapie zmiany swojego życia - co wcześniej nawet mi do głowy nie przychodziło że tak można. Moje stosunki z rodzicami się bardzo polepszyły.
    W zasadzie, jak sobie przypomnę tą decyzję że idę do psychologa (4-5 lat temu), to myślę, że to była jedna z najlepszych decyzji, które podejmowałem. A było ze mną wtedy naprawdę bardzo kiepsko, myśli samobójcze itd. Psycholog to był już taki mój akt rozpaczy... i to był strzał w dziesiątkę. :)

    • 3 0

    • nnnooo gratuluję (2)

      ale jeżeli odstawiłeś to leki to nie wjeżdżaj, proszę, na monciak....

      • 1 1

      • Myślę, że przez takie postrzeganie tematu (1)

        mało ludzi korzysta z porad psychiatrów i psychoterapeutów - chodzi o łatę "świr". Ja sam miałem ogromne opory właśnie z tego powodu. W moim przypadku jednak determinacja i rozpacz była tak silna, że przełamałem strach przed 'łatką'. Dużo wysiłku to kosztuje, wiem po sobie. Pamiętam jak tego dnia kiedy już miałem się zapisać do poradni zdrowia psychicznego chodziłem w okolicach budynku i starałem się "nie odnaleźć" wejścia, zupełnie jakby szedł na pobranie krwi. W końcu jednak się ogarnąłem, i poszedłem się zarejestrować. Ale ta decyzja dojrzewała u mnie dłuuugo.. oj długo.

        • 2 0

        • ciesze sie panie Krzysztofie

          ja nie trafilam dobrze niestety narazie odpuszczam nie wierze juz w nic ze wtym kraju mozna na kogos liczyc, dlugotrwale bezrobocie, zwiazek pod znakiem zapytania to nudzi lekarzy rozkladaja rece....partner po przemocy ma sie skupic na partnerce jak? jak ma zal do matki ze pozwalala go bic....zgadzam sie z niektorymi wpisami ze nie warto Panu sie udalo szczescia zycze

          • 0 0

  • raz i nigdy wiecej empatii w nich nie ma!

    psychoterapeuci na nfz porazka ! niepotrzebnie namowila mnie kobieta poszlam 1 raz w zyciu koszmar! lekarz na krzeslku buja sie , siedze po drugiej stronie nie wiem od czego zaczac on na to ze ma malo czasu dla pacjenta , opowiadam ze mam problem a on na to kto ich nie ma! tata pil wiec borykam sie z takimi problemami on nato kto w polsce nie pil, maz byl w dziecinstwie maltretowany on na to kto nie byl wyszlam nie pojde juz wiecej! w tym kraju nikt ci nie pomoze kolezance z silna depresja gdy nie wstala z lozka ledwo dawala rade zalamala sie kazal isc do pracy!

    • 2 0

  • psychiatra

    Nie powinniśmy wstydzić się wizyty u psychologa czy psychiatry, mają oni za zadane nam pomóc i jeśli mamy problemy to nic dziwnego, że prosimy o pomoc specjalistę. Sama chodzę do bardzo dobrego lekarza psychiatry w klinice psychomedic. pl i nie uważam, że to coś złego. Najważniejsze jest nasze zdrowie, a ja jestem zadowolona, że mogę otrzymać najlepsza pomoc.
    https://psychomedic.online/

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane