Zaproszenie na bezpłatne konsultacje lekarskie zwykle przyjmujemy z radością, ale zaproszenie do psychiatry może nas speszyć. A nie powinno, bo takie porady mogą przydać się każdemu.
- Ulotka była zaproszeniem dla mieszkańców Gdańska po 60 roku życia, a więc takich jak ja. Zapraszała na bezpłatne zajęcia z nordic walking, porady geriatry, ale też psychologa i psychiatry - mówi pani Maria. - Powiem szczerze, że poczułam dyskomfort, bo wizyta u psychiatry, kojarzy mi się niezbyt dobrze.
Obawy naszej czytelniczki są zupełnie niepotrzebne, a profilaktyczna wizyta u psychiatry może przydać się każdemu. Tym bardziej, gdy jest darmowa, bo oferowana w ramach programu profilaktycznego.
Od czerwca w Poradni Zdrowia Psychicznego Wrzeszcz przy ul. Wajdeloty 28

Czy kiedykolwiek korzystałeś(łaś) z pomocy psychologa lub psychiatry?
W ramach programu realizowane są bezpłatne porady lekarskie psychiatryczne, dla osób w różnym wieku, które odbywają się zarówno w samej poradni jak i w miejscu zamieszkania pacjenta. Osoby powyżej powyżej 60 roku życia dodatkowo mogą skorzystać z porad z zakresu geriatrii.
- Seniorzy mogą uczestniczyć ponadto w grupie wsparcia i terapii zajęciowej. Oferta obejmuje również porady psychologów i psychoterapeutów - dodaje lekarz. - Dofinansowanie projektów funduszami z Urzędu Miasta Gdańsk poszerzyło dotychczasową ofertę w zakresie psychiatrii środowiskowej, czyniąc ją dostępniejszą dla mieszkańców Gdańska. Zainteresowanie programem zachęca do dalszego rozwijania programów społecznych, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. Potrzebne jest jednak dalsze wsparcie ze środków publicznych.
Program bezpłatnych porad psychologicznych i psychiatrycznych finansowany jest z funduszów Urzędu Miejskiego. Na realizację zadań związanych z Gdańskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego w latach 2013 - 2015 miasto przeznaczyło łącznie ponad 850 tys. zł.
- Wszechstronna opieka psychiatryczna realizowana w ramach tych projektów ma za zadanie zapewnić ciągłość leczenia, zwiększyć dostępność usług medycznych - specjalistycznej pomocy lekarzy psychiatrów, psychologów oraz certyfikowanych terapeutów obejmując diagnostykę, terapię, leczenie farmakologiczne, psychoterapię indywidualną i grupową, a zwłaszcza wizyty domowe u pacjenta - mówi Anna Dobrowolska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska. - Zróżnicowane formy pomocy mają za zadanie poprawę jakości życia osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz ułatwienie powrotu do prawidłowego funkcjonowania w środowisku rodzinnym i społecznym.
Kto może korzystać z bezpłatnej pomocy psychologów i psychiatrów? Przede wszystkim osoby dorosłe z zaburzeniami psychicznymi (w tym osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych), dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi z włączeniem zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz ich rodzice lub opiekunowie, a także osoby starsze z zaburzeniami psychogeriatrycznymi.
Aktualnie środowiskowa pomoc psychiatryczna jest dostępna m.in. w Przychodni Zdrowia Psychicznego "Wrzeszcz" - w Dolnym Wrzeszczu, Nadmorskim Centrum Medycznym w Domu Medycznym "Gdyńska" oraz w ośrodku Terapii i Profilaktyki Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia przy ul. Gospody w dzielnicy Żabianka.
Od 2008 roku Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzi Punkt Wsparcia Środowiskowego "Przy Szopenie" (przy ŚDS "Młodzieżowy Szopen") dla osób z zaburzeniami psychicznymi zgodnie z założeniami gdańskiego zintegrowanego systemu pomocy środowiskowej, zwłaszcza dla młodzieży i młodych osób dorosłych i ich rodzin.
W Gdańsku działa też sieć Klubów Samopomocy prowadzonych przez organizacje pozarządowe, których celem jest przygotowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do powrotu i prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym poprzez prowadzenie postępowania wspierającego w przełamywaniu izolacji społecznej. Ten rodzaj pomocy i wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi zapewniają Kluby Samopomocy: Stowarzyszenia "Wspólnota Serc", Stowarzyszenia Rehabilitacji i Przedsiębiorczości, Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi "Przyjazna Dłoń", Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry "FOSA" - Kluby przy ul Toruńskiej i przy ul. Chopina oraz Stowarzyszenia "Nadzieja dla Rodziny".