Protest zablokował na krótko ul. Hucisko
Po godz. 23:00 w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. ws. dopuszczalności aborcji. W środę po południu ukazało się uzasadnienie do wyroku, po którym na ulicach Trójmiasta i innych miast w Polsce rozpoczęły się protesty przeciwników wyroku.
Aktualizacja godz. 23:20
Późnym wieczorem zgodnie z zapowiedzią Centrum Informacyjnego Rządu nastąpiła publikacja wyroku TK dotyczącego ochrony życia TK w Dzienniku Ustaw. Oznacza to jego formalne wejście w życie.
Aktualizacja, godz. 21:15
Trwa relacja z protestu, który rozpoczął się wieczorem w Gdańsku.
Aktualizacja, godz. 20:30
Około tysiąc osób pojawiło się w centrum Gdańska po tym, jak po południu Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku ws. aborcji. To przeciwnicy publikacji orzeczenia TK.
Protestujący zebrali się na Targu Drzewnym i około godz. 20:30 ruszyli ul. Wały Jagiellońskie w stronę Podwala Grodzkiego.
Około godz. 20.00 w centrum Gdańska pojawili się protestujący.
fot. czytelnik/trojmiasto.pl
Po publikacji przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia pisemnego do wyroku z 22 października ub.r. przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zwołały konferencję prasową i oświadczyły, że są gotowe wyjść na ulice.
- Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady; wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie; to nie my zaczęłyśmy - nawoływała Marta Lempart.
Również w Trójmieście zapowiedziano na wieczór protesty w centrum Gdańska i Gdyni oraz samochodowy w Gdańsku.
Jak oceniasz decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji?
W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne, liczące 154 strony uzasadnienie wyroku. Uzasadnienie ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej TK.
Wyrok - ustnie - Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, czyli 97 dni temu. Sędziowie TK orzekli wówczas, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją, a więc zakazana. To zaostrzenie dotychczasowych przepisów i tzw. "kompromisu aborcyjnego".
Opóźnienie publikacji
Formalnie wyrok TK nie wszedł dotąd w życie, bo rząd nie opublikował go, mimo że zgodnie z konstytucją powinno się to stać najpóźniej 2 listopada (zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego").
Zwłokę w publikacji wyroku rząd tłumaczył tym, że "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia". Nie zgadzali się z tym konstytucjonaliści, którzy wskazywali, że publikacja wyroku powinna być niezwłoczna.
Czytaj też: Prezydent chce zgody na aborcję w przypadku śmiertelnych wad płodu
Protesty na ulicach
Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wydał orzeczenie unieważniające tzw. kompromis aborcyjny, który obowiązywał od 27 lat, w całym kraju przez wiele dni przetaczała się codziennie fala protestów przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego.
07.11.2020 Protest Kobiet w Gdańsku
fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl