Opublikowano wyrok TK ws. aborcji. Protesty w Trójmieście

Najnowszy artukuł na ten temat Będzie rondo Praw Kobiet w Gdańsku

Po godz. 23:00 w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. ws. dopuszczalności aborcji. W środę po południu ukazało się uzasadnienie do wyroku, po którym na ulicach Trójmiasta i innych miast w Polsce rozpoczęły się protesty przeciwników wyroku.Aktualizacja godz. 23:20

Późnym wieczorem zgodnie z zapowiedzią Centrum Informacyjnego Rządu nastąpiła publikacja wyroku TK dotyczącego ochrony życia TK w Dzienniku Ustaw. Oznacza to jego formalne wejście w życie.

Aktualizacja, godz. 21:15

Trwa relacja z protestu, który rozpoczął się wieczorem w Gdańsku.

Aktualizacja, godz. 20:30

Około tysiąc osób pojawiło się w centrum Gdańska po tym, jak po południu Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku ws. aborcji. To przeciwnicy publikacji orzeczenia TK.

Protestujący zebrali się na Targu Drzewnym i około godz. 20:30 ruszyli ul. Wały Jagiellońskie w stronę Podwala Grodzkiego.Aktualizacja, godz. 19:10

Po publikacji przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia pisemnego do wyroku z 22 października ub.r. przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet zwołały konferencję prasową i oświadczyły, że są gotowe wyjść na ulice.

- Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady; wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie; to nie my zaczęłyśmy - nawoływała Marta Lempart.
Również w Trójmieście zapowiedziano na wieczór protesty w centrum GdańskaGdyni oraz samochodowy w Gdańsku.Jak oceniasz decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji?

Zobacz wyniki (4535)
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że jeszcze w środę, 27 stycznia, w Dzienniku Ustaw zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Oznacza to jego formalne wejście w życie.

W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował pisemne, liczące 154 strony uzasadnienie wyroku. Uzasadnienie ze zdaniami odrębnymi zamieszczono w środę na stronie internetowej TK.

Wyrok - ustnie - Trybunał Konstytucyjny orzekł 22 października, czyli 97 dni temu. Sędziowie TK orzekli wówczas, że aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją, a więc zakazana. To zaostrzenie dotychczasowych przepisów i tzw. "kompromisu aborcyjnego".

Opóźnienie publikacjiFormalnie wyrok TK nie wszedł dotąd w życie, bo rząd nie opublikował go, mimo że zgodnie z konstytucją powinno się to stać najpóźniej 2 listopada (zgodnie z art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego").

Zwłokę w publikacji wyroku rząd tłumaczył tym, że "orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia". Nie zgadzali się z tym konstytucjonaliści, którzy wskazywali, że publikacja wyroku powinna być niezwłoczna.

Czytaj też: Prezydent chce zgody na aborcję w przypadku śmiertelnych wad płodu

Protesty na ulicachPo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wydał orzeczenie unieważniające tzw. kompromis aborcyjny, który obowiązywał od 27 lat, w całym kraju przez wiele dni przetaczała się codziennie fala protestów przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (1025)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane