• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pustki na oddziałach, tylko ratowanie życia. Nowa rzeczywistość szpitali

Wioleta Stolarska
19 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Liczba pacjentów na oddziałach trójmiejskich szpitali zdecydowanie się zmniejszyła. Liczba pacjentów na oddziałach trójmiejskich szpitali zdecydowanie się zmniejszyła.

Nawet o połowę mniej pacjentów na oddziałach, pustki na blokach operacyjnych, brak odwiedzających - tak wygląda teraz rzeczywistość w trójmiejskich szpitalach. Nie oznacza to jednak, że problemy zdrowotne mieszkańców nagle zniknęły. Wszyscy dziś obawiają się koronawirusa. Epidemia sprawiła, że osoby, które na zabieg czekały nawet kilkanaście miesięcy, nie wiedzą, kiedy się on odbędzie. Z kolei trójmiejscy lekarze przyznają, że pacjenci, nawet gdy potrzebują pilnej pomocy, nie dzwonią na pogotowie, bo boją się zarażenia.Czy miał(a)byś obawy przed zgłoszeniem się do szpitala w obecnej sytuacji?

Jeszcze zanim koronawirus na dobre pojawił się w naszym kraju, wielokrotnie apelowano, by osoby z podejrzeniem zakażenia nie zgłaszały się na szpitalne oddziały ratunkowe.

Dziś z powodu obawy przed koronawirusem zmniejszyła się liczba aktywności społecznych, co przyczyniło się do mniejszej liczby wypadków. Dodatkowo chorzy nie wykorzystują już SOR-ów w sytuacjach niewymagających pilnej pomocy. Mniejsza liczba pacjentów w ostatnim czasie nie oznacza jednak mniej pracy.

- Wcześniej wiele osób traktowało nas jako alternatywę dla przychodni, teraz rzadziej tak się dzieje. Do nas jednak także trafiają pacjenci z podejrzeniem COVID-19, co wiąże się z inną procedurą postępowania - mówi jeden z ratowników medycznych z gdyńskiego szpitala.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje- W początkowym okresie epidemii liczba osób zgłaszających się na SOR spadła o ponad 50 proc., obecnie stopniowo wraca do stanu wyjściowego. W ostatnich dniach notujemy około 70 proc. stanu sprzed pandemii - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy szpitali należących do Spółki Copernicus.
Z kolei w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku na izbę przyjęć w szpitalu "Polanki" zgłosiło się o 32 proc. mniej pacjentów. Od połowy marca to już spadek o ponad 70 proc.

Pacjenci nie wzywają pogotowia, bo obawiają się zakażenia koronawirusem. Nie chcą również niepotrzebnie wzywać karetki, uważając, że może ktoś jest bardziej potrzebujący.

- Pacjenci mający udar, objawy stanu przedzawałowego próbują "przeczekać", nie dzwonią po pogotowie, obawiając się zakażenia koronawirusem. Może to mieć poważne skutki. Trzeba dzwonić po pogotowie, to zawsze dyspozytor zadecyduje, czy wysłać karetkę i do jakiego szpitala zawieźć pacjenta. Nie można czekać do ostatniej chwili - mówi jeden z lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Czytaj też: Dymisja dyrektora szpitala. Odmówił przyjęcia chorych z COVID-19

Tylko ratowanie życiaW trójmiejskich szpitalach ze względu na sytuację zagrożenia koronawirusem już od niemal dwóch miesięcy nie odbywają się też planowe operacje. Placówki mogą przyjmować tylko pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a łóżka powinny być głównie przygotowane dla zakażonych lub podejrzanych o zakażenie koronawirusem. Tymczasem w naszym regionie w porównaniu do reszty kraju liczba osób zakażonych koronwirusem wciąż jest stosunkowo niewielka.

- Liczba zabiegów spadła od czasu wprowadzenia stanu gotowości o 75 procent. Wykonywane są tylko te ratujące życie, w stanach nagłych i zabiegi ze wskazań onkologicznych - mówi Katarzyna Brożek.
- W związku z epidemią koronawirusa w naszym szpitalu nastąpił spadek liczby pacjentów - w zależności od dnia obłożenie szpitala wynosi od 30 do 40 proc. - przyznaje Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o. o. - Odwołaliśmy planowe przyjęcia diagnostyczne ma Oddziale Alergologii, Immunologii i Chorób Płuc. Zgodnie z zaleceniem krajowego konsultanta ds. alergologii realizowane są tylko procedury ratujące życie - na przykład odczulania pacjentów na jady owadów, np. os - wyjaśnia.
Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiczną nie wyznacza się nowych terminów przyjęć, a - jak słyszymy w większości trójmiejskich szpitali - na razie nie ma mowy o przywróceniu zabiegów planowych.

- W związku z epidemią koronawirusa musieliśmy ograniczyć większość przyjęć planowych. Zmniejszenie liczby osób w szpitalu ma kluczowe znaczenie w zabezpieczeniu pacjentów przed zarażeniem. Jesteśmy placówką wysokospecjalistyczną, trafiają więc do nas chorzy z wieloma chorobami współistniejącymi, dlatego działania prewencyjne są tutaj szczególnie istotne. Poza tym to do nas przeniesieni zostali pacjenci z jednostek przemianowanych na jednoimienne szpitale zakaźne, konieczne więc było przygotowanie dla nich miejsc. Ograniczone przyjęcia nie dotyczą pacjentów onkologicznych, hematologicznych, transplantacyjnych i uczestniczących w programach lekowych. Oczywiście przyjmowani są także chorzy w stanie zagrożenia życia. Mamy nadzieję, że pod koniec kwietnia zaczniemy rozszerzać przyjęcia planowe, tak by wszyscy pacjenci jak najszybciej mogli skorzystać ze świadczeń, na które czekają - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Czytaj też: UCK zakazuje pracy w kilku placówkach

Szpitale nie wyznaczają nowych terminów dla odwołanych planowych zabiegów. Szpitale nie wyznaczają nowych terminów dla odwołanych planowych zabiegów.

Zakaz odwiedzin utrzymanyJuż na samym początku epidemii trójmiejskie szpitale zdecydowały o wprowadzeniu zakazu odwiedzin na wszystkich swoich oddziałach. W placówkach pojawiają się tylko pacjenci, których terapia wymaga obecności na oddziale klinicznym.

W przypadku najmłodszych pacjentów istnieje możliwość, że razem z nimi na oddziale jest ich rodzic czy opiekun.

- Na wszystkich oddziałach obowiązuje zakaz odwiedzin, z chorym dzieckiem może przebywać tylko jeden zdrowy rodzic lub opiekun - mówi Cejrowski.
Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zakażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Miejsca

Opinie (407) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Ja (40)

  i jakie jeszcze absurdy zgotują nam szumowski i spółka?

  • 216 57

  • Absurdy? (15)

   Każdy widział co się dzieje w szpitalach np. we Włoszech. Tacy jak ty czarowali że to nic takiego. Że trzeba normalnie żyć. Jasne! Żyjmy normalnie ale miejmy świadomość że każda służba zdrowia ma swoje limity. Takie czy inne. Do żadnego z internetowych trolli to nie docierało i dalej nie dociera. Służba zdrowia tego nie dźwignie. Wy dalej wychodźcie bez maseczek, nie stosujcie się do nakazów i zobaczymy jak skończymy...

   • 23 42

   • Jeśli gospodarka nie ruszy, to slużba zdrowia nie będzie miala funduszy. (7)

    Cała gospodarka jest ze sobą powiązana. Trzeba wrócić do normalnego życia.
    A maseczki? Szumowina najpierw je wyśmiał, że po co ludzie je noszą. Że ich noszenie przez osoby zdrowe jest niewskazane. A kilka tygodni później mówi, że maseczki są konieczne. Hipokryta. Gada jak mu PiS zagra.

    • 36 8

    • No to nie ruszy (5)

     Twoje komfortowe życie już nie wróci, szykuj się na to że będziesz się bił o pracę jaka do tej pory wykonywali Ukraińcy. Przez najblizsze 10 lat będziesz żyć w biedzie i bezrobociu i to że gospodarka teraz ruszy już tego nie zmieni. Skończyło się niestety

     • 9 25

     • (2)

      A co do tej Pory za pislandu to byl raj?Byl DLA tych co podwojne pensje brali,w spolkach skarbu panstwa byli it'd.Ich motto, wystarczy nie krasc I Ojczyzne dojna racz nam/pisowcom/ DAC Panie.

      • 7 9

      • No to czym się martwisz (1)

       Nic się Tobie nie zmieni w takim razie. Dalej będziesz żył w nędzy

       • 3 1

       • Move sie zapisac do Pisu tak jak Ty .Zartowalem....

        • 1 0

     • Jak nie wywalimy Pisu to tak bedzie.Mam nadzieje,ze jestes rozsadny,myslacy samodzielnie I nie dopuscisz do tego.

      • 2 1

     • Na jakiej podstawie sądzisz że ktoś kto miał komfortowe życie to teraz będzie zył mniej komfortowo? Chyba nie rozumiesz że jeśli ktoś miał,ma pieniądze to nadal je będzie miał lub będzie miał ich nawet więcej.Ktoś kto ma pieniądze zapewne nigdy nie musiał pracować na budowie z ukraincami,raczej im płacił więc na 100% nie będzie się z nimi bił o nią.

      • 1 0

    • i o to chyba tu chodziło, pytanie więc: kto puścił tego bą....wirusa.

     • 2 0

   • (1)

    Co Ty masz zobaczyć jak skończymy? Ty już skończyłeś na niewolnictwie i mor.a w kubeł niewolniku. Tą sytuację we Włoszech widziałeś na żywo czy w łżemedia?

    • 17 9

    • Taki kraj jak Włochy nawet nie istnieją

     To wssystko kłamstwa, wiem no nigdy tam nie byłem i nie widziałem tego kraju na własne oczy

     • 8 14

   • (1)

    Chlopie czemu nie podajesz przykladu Szwecji,Slowacji,Tajwanu tylko wybierasz zle przyklady.Ten rzad wiedzial o koronie juz w styczniu!Tak sie przygotowal jak widzimy Na codzien.Apele do ludzi o solid arnosc ale jakos nie zauwaxylem,zeby poslowie,europoslowie ,ministrowie zaproponowali obnizenie swoich apanazy / a zarabiaja po 15 tys.zl i po,10 tys.eurot/NP.o 40 % ale przeglosowali obnizke DLA szeregowych pracownikow o 50%.Wystarczy nie krasc! Czyje to haslo? Pamietamy!

    • 29 4

    • Dlatego że nasza służba zdrowia jest przygotowana na Pandemię

     Jak przeciętny kraj Afryki. Służba zdrowia jest zaniedbywana od dziesięcioleci. Nie można ryzykować takiej sytuacji jak we Włoszech, bo skończyło by się to u nas katastrofą. Ludzie by umierali na ulicy i to nie od wirusa ale od braku możliwości zapewnienia im opieki medycznej

     • 12 4

   • Widzę, zdjęcia trumny z 2013 roku. Mam znajomych we Włoszech i gratuluję, że wierzysz w medialne i informacje

    • 4 3

   • Manipulacja...

    Każdy widział te zmanipulowane informacje.... Większość społeczeństwa swoją wiedzę/opinie opiera TYLKO na informacjach z TV. A wystarczy trochę pozbierać danych i się oczy otwierają. Dlaczego w oficjalnych mediach te przedstawione dane nie porównają z poprzednimi latami.??? Bo to już by nie była sensacja jak by pokazali że średnio we Włoszech umiera 1700 ludzi dziennie... Lepiej wstawić migawkę z trumnami z 2013...i sprzedać news że trupy ciężarówkami wywożą :(

    • 6 0

   • I co takiego stało się we Włoszech?

    Napewno jest tam niezła medialna histeria i nadmuchane liczby.
    Czy średnio w porównaniem do 2019 umiera tam więcej osób??

    • 2 0

  • To jest najbardziej absurdalna epidemia w dziejach (10)

   Jedyna, która spowodowała pustki w szpitalach :)
   Jedyna, która spowodowała taki strach i drakońskie metody.
   I jak potem mieć zaufanie do rządu, WHO i innych takich?

   • 44 5

   • Dalej bądź w przeświadczeniu że nie należy się stosować do zakazow (2)

    Będzie jeszcze lepiej! Siej dalej spisek!

    • 10 25

    • ja mam wrażenie, ze jakby ogłoszono jutro

     że wietrzenie genitaliów zapobiega wirusowi to ludzie chodzili by bez gaci i jeszcze wrzucali fotki na fejsa się tym chwaląc... Jak teraz z kagańcami...

     • 19 3

    • Szumowski przez dwa miesiace tlumaczyl ze maski sa be.Po rozmowie z Kim...zgadnij zmienil zdanie o 180 stopni.

     • 2 1

   • Przydałoby się żebyś zachorował (5)

    I wylądował na intubacji.

    • 6 25

    • W mojej grupie ryzyka mam jakieś 0,001% szans na to (1)

     więc nie strasz nie strasz bo się - wygogluj sobie listę chorób zakaźnych i siedź w domu do końca życia, bo są wirusy i bakterie a ludzie chorują i umierają :)

     • 17 2

     • Życzę Ci tego na starość

      • 1 9

    • nie życz drugiemu co tobie niemiłe (1)

     • 8 2

     • Bo co?

      • 1 7

    • Ty juz byles?

     • 0 1

   • Nie jest absurdalna

    a zastosowane środki są wynikiem świadomości zagrożenia. Były podobne epidemie i to całkiem niedawno, wywoływały strach i stosowanie drakońskich metod tyle że one nie docierały do Polski. Ten wirus jest szczególnie niebezpieczny z 3 powodów: po pierwsze okres inkubacji jest wyjątkowo długi a przebieg choroby jest bezobjawowy co umożliwia bardzo łatwe rozprzestrzenianie w czasach globalizacji; po drugie transmisja wirusa jest dosyć łatwa, niewiele wystarczy aby się zarazić; po trzecie w grupach ryzyka śmiertelność jest bardzo wysoka i nie mówimy tu tylko o wieku. Tobie zastosowane środki wydają się nieracjonalne ale tylko z powodu braku odpowiedniej wiedzy. Cała ta prewencja nie jest po to abyś Ty zdrowy chłop się nie zaraził tylko po to abyś nie zarażał tych, którzy mogą z tego powodu umrzeć. I nie, sama izolacja osób z grupy ryzyka nie wystarcza.

    • 9 10

  • (7)

   Miliony muszą wyjść na ulice! I walczyć o Polskę ! Tylko brakuje kogoś kto poprowadzi Polaków ku Wolności!

   • 17 7

   • Masz już dżumę, że tak bredzisz..

    • 4 17

   • (1)

    Zadzwoń do TW Bolka konfidenta. On kiedyś porwał tłumy.

    • 7 14

    • Ale wyprowadzil armie radziecka z Polski.

     • 5 5

   • W 80 r. Byli stoczniowcy a teraz Jakie's marionetki I w Gdansku w stoczni I druga Duda Na Slasku.

    • 9 2

   • To idź (2)

    A nie siedzisz w domu i czekasz aż się samo zrobi

    • 2 0

    • (1)

     Chodzmy razem Chodzilem wtedy I teraz pojde.

     • 2 2

     • Pójdziemy za rękę?

      • 0 1

  • Sam sobie to zgotowałeś (2)

   Jak krytykowałeś miesiąc temu rząd że nic nie robi, bezmózgu. Rząd musi wprowadzać obostrzenia bo tacy idioci jak ty panikowali i jedyna rada to zamknąć was w chacie

   • 9 11

   • (1)

    Panikowal to rzad a nie ludzie.Ty nie jestes i**ota to wynika z Twojego wpisu.Tylko szeregowy popieracz Tvp info.

    • 7 2

    • Poczytaj komentarze z przed 1,5 miesiąca jełopie

     • 3 3

  • nocne wezwania i nakazy wsrod lekarzy - wojsko i zabranie z domu

   zeby nie kombinowali ze zwolnieniami

   • 1 1

  • To skoro w szpitalach pustki, to skąd to ciągłe marudzenie lekarzy z KODu o mnóstwie pracy i braku wszystkiego?

   • 3 0

 • (8)

  Po co wkur rzacie ludzi tymi artykułami? Odwołali wszystkie zabiegi planowane, pozamykali poradnie, przychodnie, specjaliści nie przyjmują pacjentów to dziwicie się, że łóżka puste? Nierząd pozamykał plaże i parki, postawił tam uzbrojone wojsko, a później dziennikarz stoi i zdziwiony, że naród taki zdyscyplinowany po nikogo w parku nie ma. Po co ta propaganda?

  • 290 39

  • (2)

   nie kłam, nie odwołali wszystkich planowanych, onkologia działa w WCO mieliśmy zabieg w Poniedziałek Wielkanocny!

   • 5 21

   • i wtedy się obudziłeś i spadłeś na ziemie.

    • 10 3

   • nie łżyj
    mojej koleżanki z "onkologiczną" mamą na rękach w katastrofalnym stanie nie chciano przyjąć
    trzeba było całej serii awantur które zajęły z dwie godziny by uprzywilejowani ludzie w kitlach zajęli się tym za co biorą pieniądze z naszych kieszeni
    drzwi do szpitala zamknięte

    • 3 2

  • Dajże spokój, to ich praca w końcu...

   Nie ich wina, że realia zgrzytają w zębach. Mają pomijać niemiłe informacje dla komfortu czytelników?

   • 5 4

  • przecież ta całą sytuacja jest tylko i wyłącznie dzieki mediom

   media to prawdziwa wladza na swiecie. Oni zastraszyli ludzi, oni spowolnili gospodarkę, oni zniszczyli ludziom życie

   • 29 5

  • Widzisz

   ZUS czeka na rozwiązanie problemu płacenia emerytur, a kaczy rząd ma nadzieję na mniejsze wypłaty. Dobry trup, to zimny trup i tylko jednorazowa wypłata.

   • 1 1

  • Sami sprawdźcie

   Jak myślicie, że są puste łóżka, to idźcie do szpitala i popatrzcie czy faktycznie takie pustki. Bo ja pracuje w szpitalu i wiele bym dała za to, żeby moc zostać w domu...

   • 0 5

  • Mówić prawdę o lekarzach.

   Niech ludzi widzą jakich bohaterów sobie wybrali

   To tak jakby stawiać pomnik smerfowi śpiochowi ;)

   • 3 1

 • (10)

  Ile ludzi przez to umrze Ktoś prowadzi statystyki

  • 200 11

  • Umrze to może nie (6)

   Ale będzie mieć bardzo utrudnione leczenie potem albo różne powikłania...
   Ja mam od paru dni strasznie spuchniętą twarz a do dobrego stomatologa nie da się nigdzie dostać, najwyżej ci mogą zęba na NFZ zatruć,..

   • 11 4

   • Myślę, że sporo już umarlo. Chyba nie sądzisz, że oprócz tych kilkunastu zgonów na wirusa nikt nie umiera? Dziennie umiera 1200osob w Polsce

    • 26 2

   • Janusz... (4)

    Ty masz spuchnięty mózg... Idź do twojej pani prezydent! Ona ci pomoże!

    • 1 13

    • (3)

     Panie Prezydent nie jest lekarzem,moze nie wiedziales.Dodam ze w Polsce ze wzgledu Na smog umiera najwiecej ludzi OK.45.000-48.000 rocznie.

     • 8 0

     • Nieźle masz wyprany mózg (2)

      Szkoda ze twój psychiatryk zamienili w zakaźny i latasz teraz samopas bez leków

      • 0 7

      • (1)

       Przytaczając fakty to dla Ciebie nienormalność? I ty śmiesz komuś napisać, że ma wyprany mózg? Ha, niewolnik komuś dociął, że ma wyprany mózg, ręce opadają ahahaha

       • 1 0

       • Fakty które przytaczasz uroily ci się

        Gdy leżałes naćpany lekami uspokajającymi. Nie ma czegoś takiego jak śmierć od smogu. To są tylko twoje urojone domniemania, jak autyzm od szczepionek

        • 0 0

  • Ja prowadzę

   Ale umiem dodawać tylko na palcach

   • 0 0

  • (1)

   dziennie ludzi umierało ok 1000, a przez ten cyrk pewnie ze 2000

   • 1 1

   • wiecej kasy w zus zostanie

    • 0 0

 • Zakaz odwiedzin szpitalnych to najlepsze co zrobiono w celu ograniczenia epidemii. (4)

  Nie jest prawdą, że wszystkie zabiegi planowe zostały zniesione. Wymagany jest jednak test na obecność koronawirusa, który robi się na dwa dni przed operacją. Jest to dużo tańsze i rozsądniejsze rozwiązanie niż wymaganie pełnego stroju ochronnego od personelu, oraz prewencyjnej dezynfekcji sali zabiegowej.

  • 110 11

  • (2)

   i rozumiem, że przez te dwa dni wirus ma zakaz rozwijania się w organizmie takiego pacjenta.

   • 10 5

   • Dwa dni się czeka na wyniki testu... (1)

    Skoro przebywasz w miejscu, gdzie zostali przebadani wszyscy pacjenci i personel to szansa na zarażenie jest minimalna.

    • 12 3

    • A test się wykonuje w 6 godzin

     To kpina

     • 0 0

  • No, jeżeli rzeczywiście się gdzieś tak robi

   to ktoś wymyślił najgłupszą procedurę świata narażającą wykonujący zabiegi personel. We wszystkich cywilizowanych krajach nawet przy negatywnym wyniku testu na COVID zabiegi wykonuje się w pełnym PPE. Przyczyna jest prosta - testy nie są i nigdy nie będą w 100% pewne. W przypadku testu RT-PCR niezbędna jest odpowiednia koncentracja wirusa aby otrzymać pozytywny wynik, po 2 dniach, kiedy wirus się zdąży namnożyć, taka zainfekowana, bezobjawowa osoba będzie już perfekcyjnym źródłem zakażenia zwłaszcza w przypadku intubacji, które generuje zawierający wirusa aerozol.

   • 2 3

 • (6)

  A ja mam na lipiec zabieg córki mam nadzieję że się odbędzie i nie zrazi niczym.

  • 27 9

  • (2)

   w sensie, że Ty będziesz przeprowadzać zabieg swojej córce? To pewnie się odbędzie. Na stole kuchennym.

   • 9 8

   • w sensie że mam horom curke

    • 2 3

   • wy się nie bujta, nie-łuki, taki zabiek to karzdy umi

    • 1 0

  • Trzeba się liczyć

   ze zmianą terminu

   • 9 1

  • oczywiście że się nie oddbędzie

   przez dwa lata nic sie nie odbedzie

   • 7 0

  • Syn ma zabieg 8 maja na nerki... Każdy dzień opóźnienia powoduje bliznowacenie miąższu... i postępującą niewydolność... Póki co wszystko planowo ma się odbyć, ale oczywiście nie Trójmiasto... a Łódź. Tam CMP pracuje normalnie i nikt nie sieje paniki z powodu Koronaściemy...

   • 7 2

 • (1)

  Przez takie działania może ochronią osoby z ciężkim przebiegiem covid (w Pomorskim 17 osób) za to ludzie umrą na inne choroby... ale najwyraźniej życie i zdrowie innych pacjentów jest mniej ważne.

  • 138 18

  • Zbyt duże ryzyko zakażeniem, z drugiej strony fatalnie, że mnóstwo osób musi znowu czekać,

   gdzie i tak kolejki przecież kilometrowe. Przy okazji widać, że szpitale (budynki) nie są przygotowane na opcję planowych zabiegów w czasach podwyższonego ryzyka. Zapłacą pacjenci. Jak zwykle.

   • 17 2

 • Brak statystyk zgonów w związku z nieudzieleniem lub zbyt późnym udzieleniem pomocy medycznej (2)

  A takich przypadków jest sporo. Ludzie nie mający koronawirusa umierają w namiotach dla zakażonych gdzie zostają zawiezieni tylko dlatego, że mają gorączkę

  • 129 7

  • Namioty dla zakażonych i umierający w nich ludzie? (1)

   Skoro rozpowszechniasz takie informacje, to podaj źródło swoich rewelacji.

   • 11 4

   • radio Erewań

    nadało :)

    • 5 3

 • Cud (7)

  nagle nie mamy raka, miażdżycy, cukrzycy. Więcej takich wirusów!

  • 175 20

  • za to mamy więcej trupów

   • 9 9

  • Cud (1)

   Cudem jest to ze Trójmiasto to Zielona Wyspa ! Dwie osoby zmarły i to na inne choroby a i zakażeń jest bardzo mało .Gdzie reszta nie Wiadomo ! Statystyki Zatajane żeby Nie Robić Paniki ! Cenzura dla wszystkich !

   • 18 2

   • zakażeń jest pewnie równie dużo

    tylko przy tak małej ilości testów mamy, paradoksalnie , prawdziwszy obraz zagrożenia - śmiertelność mniejsza niż przy zeszłorocznej fali grypy

    • 11 1

  • możliwości są dwie: albo tamte choroby były wyimaginowane, albo zaraz zamiast fali korony będzie fala zejść chorych na inne dolegliwości.

   • 13 0

  • może już czas powiedzieć dość

   • 11 0

  • przeciez w artykule jest napisane ze wlasnie sa te choroby i zeby ludzie NIE bali sie dzwonic po karetke!!! to juz od ludzi zalezy co robia narazajac sie

   • 0 1

  • I grypy jak by już nie było

   • 3 0

 • Opinia wyróżniona

  to zemści się za miesiąc dwa czy na jesieni (11)

  przecież nikt nie przestał nagle chorować na inne dolegliwości...

  • 310 7

  • To się będzie mściło latami (5)

   na różne zabiegi czeka sie w Polsce nawet 4 lata. Teraz stanęła nawet wszelka diagnostyka. To jest nie do nadrobienia. Zapłacą za to życiem tysiące ludzi.

   • 73 1

   • Polacy to dziwny naród (2)

    klaszczą medykom, gdy ci nie mają kompletnie nic do roboty (60 chorych), a potemzaczynaja ich 'przesladować', bo przyniosa zarazę...

    • 21 4

    • 60 chorych powiadasz? (1)

     Jak taki spokój i odpoczynek to Idź na ochotnika do szpitala, albo jeszcze lepiej do jednego z DPSów

     • 3 8

     • potrafisz czytać ze zrozumieniem wtórny analfabeto?

      akcja klaskania nie odbyła się w zeszłym tygodniu, ale gdy praktycznie nikogo na oddziałach zakaźnych NIE było

      dziwić się że ten kraj upada, skoro tacy jak ty sa wszedzie, dosłownie wszedzie

      • 4 0

   • (1)

    Pamietajmy dzieki komu tak sie stalo!

    • 5 4

    • Dzięki mediom

     I głupim panikującym ludziom. Poczytaj komentarze do artykułów z przed 1,5 miesiąca

     • 14 1

  • Dokładnie... więcej szkody wywołuje zapobieganie wirusowi (4)

   niż sam wirus!!
   Jak się patrzy na zdjęcia pustych szpitali "gotowych do przyjęcia pacjentów" to śmiech człowieka bierze, bo po domach siedzą ci którzy naprawdę pomocy potrzebują już.

   • 34 3

   • śmiech?

    raczej kur..ica

    • 17 1

   • czyli lepiej byłoby gdyby tak jak we Włoszech, albo Hiszpanii ludzie na korytarzu umierali? (2)

    Tak źle i tak niedobrze. Polakowi nie dogodzisz, nawet w pandemii za mało trupów ...

    • 5 14

    • Byłeś? Widziałeś te stada trupów na korytarzach? Czy tylko oglądałeś propagandowe obrazki z internetu mające na celu zasianie paniki?

     • 9 2

    • jezu człowieku zamilcz, bo juz nie wiesz co pisać

     jak będziemy mieli takiego pecha jak Włosi czy Hiszpanie (lub jak wolisz Amerykanie), to za dwa tygodnie u nas będzie to samo

     a przy nikłej ilości testów jest to możliwe (bo nie wyłapuje się zarażonych)

     informuje cię że Włosi - zwłaszcza północ są na o wiele wyższym poziomie opieki zdrowotnej niz Polska - Hiszpanie pewnie też

     a w Polsce nie potrzeba wcale pandemii, zeby ludzie leżeli na koratyarzach, dla przypomnienia, a oczekiwanie po kilka czy kilkanaście godzin na SOR to nie wiem czy bardziej tradycja czy norma

     • 1