- 1 Złowe Lwy dla filmu "Kos". Mamy zwycięzcę 48. FPFF w Gdyni (61 opinii)
- 2 Podróż pociągiem to wciąż loteria (186 opinii)
- 3 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 1 (102 opinie)
- 4 Okręt przejedzie przez skwer Kościuszki (135 opinii)
- 5 W niedzielę półmaraton w Gdańsku (220 opinii)
- 6 Szczątki ludzkie przy muzeum w Gdyni (119 opinii)
Pył węglowy nad Gdańskiem. Wszczęto kontrolę inspekcji ochrony środowiska
Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wszczął kontrolę w sprawie zanieczyszczonego powietrza nad portem w Gdańsku. Chodzi o roznoszony przez wiatr pył z niezabezpieczonych hałd węgla na terenie portu.
Gdy wieje z południa siwa chmura unosi się nad kanałem i wdziera do mieszkań oraz płuc mieszkańców Nowego Portu.
Przy wschodnim wietrze problem przenosi się do Letnicy, a nawet Brzeźna i Wrzeszcza.
Zachodnie podmuchy uprzykrzają życie na Przeróbce i Stogach. Północny wiatr przenosi węglowy miał znad kanału Martwej Wisły w kierunku terenów stoczniowych centrum.
Sprawdź jakość powietrza w Trójmieście
Czara goryczy przelała się w niedzielę. Pierwszy ciepły dzień w tym roku, większość mieszkańców Nowego Portu spędziła przy zamkniętych oknach. Ich otwarcie oznaczało czarny kurz na meblach, kuchennych blatach, kwiatkach, parapetach.
I w płucach.
- Tak się nie da żyć - grzmieli w Raporcie z Trójmiasta.
Pył węglowy z portu nad Gdańskiem (151 opinii)
Dyskusja rozpaliła też internetowe fora i grupy dyskusyjne, gdzie mieszkańcy zaczęli się organizować i analizować możliwe do podjęcia kroki. Od protestu przed bramą portu, przez blokowanie przejść dla pieszych, aż po wynajęcie prawnika i złożenie pozwu zbiorowego.
Dlaczego hałdy węgla pylą?
Przyczyn nadmiernego pylenia węglowych hałd na terenie portu jest kilka.
Jedną z nich jest niewłaściwe przechowywanie i brak zabezpieczenia miału węglowego.
Z emisją z hałd mamy do czynienia przy splocie niekorzystnych warunków atmosferycznych i braku odpowiedniego nadzoru nad składowiskiem. Podobny problem wystąpił kilka lat temu podczas przeładunków węgla w pobliżu centrum Gdyni. Brak kurtyn wodnych przy jednoczesnej suszy i silnych porywach wiatru doprowadziły wówczas do podobnego kryzysu, co skłoniło władze portu do inwestycji w specjalny sprzęt.
Na nabrzeżu pojawiły się wówczas urządzenia przypominające armatki do naśnieżania stoków narciarskich, które pokrywały hałdy węgla i innych ładunków sypkich wody z celulozą. Mieszanina powierzchniowo wiązała drobiny sypkich ładunków i uniemożliwiała ich wywiewanie z hałd.
Sposobów na ograniczenie pylenia jest jednak więcej.
To m.in. ograniczenie rozładunków przy silnym wietrze czy redukcja przeprowadzanych operacji rozładunku i załadunku węgla poprzez inwestycję w żurawie i dźwigi o większych możliwościach przeładunkowych. Port może też ograniczyć pylenie poprzez montaż krytych przenośników taśmowych. Na to potrzeba jednak czasu, bo produkcja i dostarczenie takich urządzeń może potrwać nawet kilkanaście miesięcy od chwili zamówienia.
Port: będą nasadzenia zieleni
Poprosiliśmy Zarząd Morskiego Portu Gdańsk o komentarz. W przesłanym oświadczeniu władze portu tłumaczą, że pozostają w kontakcie z miastem i mieszkańcami okolicznych dzielnic. Poinformowały też o zakończonym pierwszym etapie czyszczenia ulic i chodników oraz zapowiedziały kolejne prace z tym związane.
- Port Gdańsk zwrócił się także do operatorów portowych, aby umożliwili przewoźnikom mycie samochodów na swoim terenie, przed wyjazdem na drogę publiczną, jak również zwiększyli kontrole wyjeżdżających ciężarówek pod kątem zabezpieczania towaru plandekami, a także by węgiel był zraszany polimerem z wodą, który znacząco zmniejsza pylenie. Operatorzy zadeklarowali swoją gotowość w realizacji tego przedsięwzięcia - informuje w oświadczeniu Kamil Tarczewski, wiceprezes ds. Infrastruktury ZMPG S.A.
Jak dodaje, zarząd portu podjął także rozmowy z przedstawicielami dzielnicy Nowy Port, dotyczące możliwych działań zmierzających do ograniczenia pylenia. Chodzi m.in. o nowe nasadzenia drzew i krzewów na terenach okołoportowych, w bliskiej odległości zabudowań mieszkalnych.

- Projekt nasadzeń wzdłuż ul. Oliwskiej trafił już do władz miasta i jest na etapie finalnych decyzji. Trwają analizy dotyczące dodatkowych lokalizacji w rejonie sąsiednich dzielnic - informują przedstawiciele portu.
- Jednocześnie chcemy uspokoić mieszkańców i podkreślić, że na bieżąco monitorujemy jakość powietrza w Porcie Gdańsk. Na terenie portu rozlokowanych jest siedem czujników monitorujących stężenie pyłów. Sieć, z której korzystamy, monitoruje cząsteczki PM10, PM2.5, a wyniki tego monitoringu publikujemy na naszej stronie - dodaje Tarczewski.
Miasto: transport węgla nie kosztem mieszkańców
Sytuację w porcie i jakość powietrza w dzielnicach go otaczających monitoruje też miasto. Władze miasta zapewniają, że zdają sobie sprawę z powagi sytuacji.
- Zdajemy sobie sprawę, że transporty muszą się odbywać, ale organizacja dostaw nie może odbywać się kosztem mieszkańców Gdańska. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy zapewnienia ze strony Zarządu Portu Gdańsk dotyczące podjęcia dodatkowych działań, które poprawią sytuację na tym terenie. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę, dzięki której możliwe będzie wypracowanie wspólnych rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia występujących tam uciążliwości - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.
Od wtorku kontrola WIOŚ
Sprawą zanieczyszczonego powietrza zajął się we wtorek Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Jak powiedziała nam Beata Cieślik, rzecznik prasowy WIOŚ, inspektorzy otrzymali w ostatnich dniach kilkanaście zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców.
- W związku z wpływem zgłoszeń dotyczących pylenia z hałd węglowych, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzili rozpoznanie w terenie oraz 25.04.2023 r. została wszczęta interwencyjna kontrola działalności jednej ze spółek z terenu portu w Gdańsku. Celem kontroli jest sprawdzenie bieżącego funkcjonowania oraz realizacji zarządzeń pokontrolnych, wydanych w wyniku poprzedniej kontroli.
Na razie nie wiadomo jak długo potrwają działania WIOŚ na terenie portu.
W sprawie interweniuje Rada Dzielnicy...
Widząc skalę zanieczyszczenia działania podjęła też Rada Dzielnicy. Już w poniedziałek radny Jarosław Sobolewski poinformował o przygotowaniu pisma do Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego zdaniem tylko politycy z centrali mogą wpłynąć na podjęcie skutecznych działań przez podlegające im władze portu.
- Jako radny dzielnicy mam dość wsłuchiwania się w obietnice Portu, że problem zapylenia jest tymczasowy i pod stałym nadzorem (pomiary PM10). Przygotowuję pismo do Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, gdyż aktualnie podejmowane działania pokazują, że jedynym rozwiązaniem jest tu decyzja polityczna, a nie administracyjna. Mam nadzieję, że ogrom zgromadzonego materiału oraz zbliżające się wybory przyspieszą decyzję o zmianie sposobu transportu węgla do Portu Gdańsk, a nam pozwolą na powrót czystego powietrza do Nowego Portu - napisał radny Sobolewski.
... i posłanka Lewicy
We wtorek sprawą zajęła się też posłanka Lewicy Beata Maciejewska, która na tle hałdy węgla w gdańskim porcie nazwała Gdańsk "węglowym zagłębiem Polski".
- To miejsce, gdzie każdego dnia przybywa węgla z całego świata, gdzie mieszkańcy dzwonią na policję i mówią, że nie mogą oddychać, a pył gryzie ich w oczy i gardło. To Gdańsk. Miejsce, które mogłoby słynąć z tego, że produkuje energię ze słońca i wiatru, że ma elektrownie wiatrowe na morzu. Niestety, rząd sprawia, że właśnie takie obrazki są dzisiaj naszą codziennością. To dziesiątki tirów przez całą dobę, to statki, które przypływają do naszych portów. To w końcu ludzie, którzy chorują. To jest nasza codzienność, do tego doprowadza nas PiS - mówiła Maciejewska.
W środę spotkanie z prezydentem Grzelakiem
W środę mieszkańcy Nowego Portu o problemie pyłu węglowego w dzielnicy zamierzają porozmawiać też z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem, który o godz. 17 w sali gimnastycznej IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Na Zaspę 31A
W internecie już zapowiedzieli, że na miejscu stawi się liczna delegacja i to prawdopodobnie ten temat zdominuje środową dyskusję. Wstęp wolny.
Jak i gdzie zgłosić zanieczyszczenie środowiska (w tym np. pył węglowy)?
Zgłoszenia istotnego zanieczyszczenia środowiska lub nieprawidłowości dotyczących gospodarki odpadami należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku pod nr. tel. (58) 309 49 11 (całodobowo przez 7 dni w tygodniu) lub poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej.
Jak wygląda Trasa Sucharskiego po deszczu?
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-04-25 19:37
(13)
Pozorne działania Portu nic nie dadzą. Nasadzenia - śmiechu warte. Nie odpuścimy. Cała dzielnica nie wyprowadzi się za miasto. Mamy prawo do oddychania czystym powietrzem.
- 145 7
-
2023-04-25 20:44
(5)
Tak---mieszkańcy NP!
- 12 0
-
2023-04-26 08:02
(4)
Panie Kacprze Płażyński pomóż w rozwiązaniu problemu z pyłem, masz duże możliwości. Niech się pan wykaże i zrobi coś dobrego dla Gdańska
- 10 6
-
2023-04-26 09:17
Pani Dulkiewicz... (2)
pani dni są policzone ale chyba zdążyła się pani nachapac w ciągu tej prezydentury a za śmieci dalej płacimy od metrażu zamiast zużycia wody
- 10 6
-
2023-04-26 11:58
(1)
Smieci należy naliczać od ilości osób,logiczne.Brudasy =,nie będą sie myli!
- 1 0
-
2023-04-26 12:17
czy od zużycia wody czy od ilości osób byłyby lepsze niż to kuriozum teraz
- 2 2
-
2023-04-26 10:05
Już zwołuję konferencję
- 3 1
-
2023-04-26 07:08
W czwartek sesja Rady Miasta Gdańska.Będziemy z NP?
- 5 2
-
2023-04-26 08:01
(1)
Gdzie się podziała radna, której przeszkadzał budynek TBS-u , a nie reaguje jak na osiedle opadają tony pyłu węglowo.
- 11 0
-
2023-04-26 11:59
Z Nowej Letnicy?
- 3 0
-
2023-04-26 10:11
A gdzie ten urwis kacperek?? (2)
Temat zbyt mocno pisem śmierdzi żeby konferencje wzywać?
- 10 3
-
2023-04-26 12:16
Sasin i Morawiecki sprowadzają 'wynegocjowanymi' kontraktami syfiasty węgiel z Chin (1)
I co Kacper ma zrobić? Jak on przy tm samym korycie siedzi. Żałosne. Prędzej powie, że to wina mieszkańców NP niż jego kolegów od koryta.
- 4 1
-
2023-04-27 08:17
Zebranie w środę w NP mieszkańców z UM nic nie wniosło do sprawy nowego,ogólna niemota i wielkie rozczarowanie.Ten pył nas zasypie!Wszędzie brudno!Czy miasto będzie domagało się od portu odszkodowania,zeby mieszkańcy,wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogły odświeżyć swoje domy,mieszkania,działki,ulice itp?
- 0 0
-
2023-04-26 12:59
Nasadzenia. Może jeszcze małe sadzonki wezmą, a drzewa wyrosną z nich za 20 lat.
- 7 0
-
2023-04-25 19:57
Jak nie Szadółki, to pył węglowy (6)
Gdzie w Gdańsku da się jeszcze normalnie mieszkać i oddychać?
- 106 6
-
2023-04-25 23:25
Koło rafinerii (1)
Śmierdzi chemią ale podobno używają jakichś filtrów i nie emitują nic trującego. Ja im wierze a Ty ?
- 13 3
-
2023-04-26 07:52
Nie
- 4 1
-
2023-04-26 07:39
Brudne miasto Gdańsk (3)
Do haseł wyborczych pani prezydentki można dopisać kolejne hasło: Brudne Miasto Gdańsk!. nie wiadomo czy nie gorsze jak "Smierdzące Miasto Gdańsk " ze względu na szdółki.
- 16 7
-
2023-04-26 10:29
A kto jest odpowiedzialny za bałagan z węglem? (2)
- 4 1
-
2023-04-26 12:01
Na pewno zwali się winę na jakąś spółkę węglową.!!! ---Radio Gdańsk.pl
- 1 0
-
2023-04-27 08:18
Zarząd Portu Gdańskiego i PiS!
- 1 1
-
2023-04-25 18:43
Dla portu liczą się wyłącznie przeładunki i nic więcej (6)
Transport materiału sypkiego bez plandek to norma, a nie wyjątek. Potwornie zabrudzone ulice sprawiają, że każdy wyjeżdżający z Portu samochód roznosi pyl po mieście.
Zraszanie hałd z węglem po co skoro to przecież kosztuje. To jest jakiś gigantyczny skandal- 231 6
-
2023-04-25 19:33
byłby na Zachodzie, u nas ludzie się poburzą przez kilka dni, a potem wszystko wróci do normy
W między czasie jacyś politycy obiecają zająć się sprawą, wyrażą swoje oburzenie... a potem wrócą do swoich daczy na Mazurach
- 40 0
-
2023-04-25 20:28
To węgiel jest czy go nie ma???
ceny podnieśli, a syf jeszcze większy.
- 28 1
-
2023-04-25 20:31
(1)
Ale nachwalili się wielkością przeładunkow!!!!
- 21 1
-
2023-04-25 21:07
coś za coś
nasze premie za wasze zdrowie...
- 19 0
-
2023-04-25 23:44
(1)
W Gdyni po jednym takim numerze od razu kupili kurtyny. W Gdańsku po tygodniach pylenia będą posadzone krzaczki. Fajnie.
- 22 0
-
2023-04-26 07:09
i trawka z rolki?
- 8 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.