- 1 CBA w UM w Gdańsku. Śledztwo ws. korupcji (150 opinii)
- 2 Tramwaj wodny, ktoś go jeszcze pamięta? (57 opinii)
- 3 100-letnia willa ma szansę na drugie życie (40 opinii)
- 4 Apel pasażerki: nie utrudniajcie im pracy (19 opinii)
- 5 W sobotę Marsz Równości w Gdańsku (795 opinii)
- 6 Od soboty remont na Podwalu Przedmiejskim (93 opinie)
Jak hałas uliczny wpływa na codzienne życie w Gdyni i co można zrobić, żeby go ograniczyć? Władze miasta, w ramach prowadzonych konsultacji społecznych w tej sprawie, rozpoczęły zbieranie uwag i opinii mieszkańców w tym temacie. Swoimi doświadczeniami można się podzielić z urzędnikami do 31 lipca. Zebrane sugestie zostaną ujęte w podsumowaniu i pomogą przy podjęciu przez władze decyzji o ewentualnych zmianach mających ograniczyć hałas.
- W analizie uwzględniono zarówno hałas wynikający z natężenia ruchu drogowego, jak i tzw. hałas incydentalny, związany m.in. z przejazdami pojazdów o zmodyfikowanych układach wydechowych. Na tej podstawie opracowano katalog działań, które mogą zostać wdrożone przez miasto - mówi Maciej Kochanowski, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces konsultacyjny.
Raport zespołu roboczego można pobrać w całości w tym miejscu (PDF)
Teraz, w końcu, przyszedł czas na drugi etap konsultacji, czyli zbieranie uwag i opinii mieszkańców.
- Zależy nam na tym, żeby Gdynia była miejscem, w którym po prostu dobrze i zdrowo się mieszka, także pod względem komfortu akustycznego, niezależnie od dzielnicy zamieszkania i codziennych przyzwyczajeń. Dlatego szukamy rozwiązań, które będą nie tylko skuteczne, ale też wypracowane w dialogu z mieszkańcami i uwzględniające różne perspektywy - mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Ankieta oraz spotkania z radnymi i mieszkańcami
Udział w konsultacjach można wziąć na dwa sposoby. Pierwszy to wypełnienie ankiety online, dostępnej na stronie internetowej konsultujemy.gdynia.pl.
Ankieta składa się z maksymalnie kilkunastu pytań dotyczących ogólnych kwestii związanych z hałasem ulicznym w Gdyni oraz odnoszących się do konkretnych lokalizacji oraz proponowanych dla nich rozwiązań. Można też zgłosić własne uwagi, wskazać problematyczne miejsca lub zaproponować działania, które warto podjąć.
Ankieta jest anonimowa.
Odbędą się także dwa spotkania konsultacyjne:
- Pierwsze - dla przedstawicieli Rad Dzielnic, odbędzie się 19 maja w godz. 17:00-18:30 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Al. Zwycięstwa 96/98, wejście od ul. Stryjskiej).
- Drugie spotkanie - otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców i mieszkanek - odbędzie się w czerwcu, szczegółowe informacje zostaną podane później (poinformujemy o nich).
- Mieszkańcy muszą dać wyraźny sygnał władzy, czego oczekują w działaniach wobec hałasu i to konkretnego, generowanego z premedytacją przez małą liczbę, ale niestety bardzo słyszalną użytkowników określonych typów pojazdów. Tu nie chodzi o hałas karetek czy kolejek SKM, ale tak, jak napisano w eksperckim raporcie, "szczególną uciążliwość dla mieszkańców stanowi hałas impulsowy rozumiany jako pojedyncze zdarzenia/huk (np. strzały z wydechu) oraz hałas pulsacyjny rozumiany jako hamowanie i ruszanie w ruchu drogowym (wybryki chuligańskie)." Bardzo liczę na masowy odzew mieszkańców, bez niego nie będzie realnych działań. I zachęcam do zgłaszania własnych propozycji tych działań - komentuje Łukasz Piesiewicz, radnych KORMiL, a zarazem pomysłodawca przeprowadzenia konsultacji.
Opinie wybrane
-
2026-05-13 11:29
Sportowe auta i motocykle to jest dramat (17)
Miałem szybkie auto i jakoś nie musiałem mieć wydechu 95 decybeli żeby być usatysfakcjonowanym. Może po prostu mam tylko cechy narcystyczne i lekkie uzależnienie od adrenaliny, a nie pełną socjopatię
- 185 7
-
2026-05-13 16:01
Zeby to byly sportiwe ake to stare klekocace graty . Z czubkami w sridku typowe wsioki majace puste lby
- 8 1
-
2026-05-13 14:42
To nie sportowe auto samo w sobie jest problemem (2)
ale przerabiane wydechy... Nie ma nic gorszego niż jakiś pierdzący klekot w starym BMW czy pomotany Golf, A3ka czy jakas stara cupra (te 4 typy to najczęstrzy przypadek) który świdruje otoczenie tym jazgotem specjalnie jadąc na wysokich obrotach. W środku zwykle jakiś młody dresik, albo gość w czapce....
Jest sporo na ulicach mocnych, sportowych aut z seryjnymi wydechami i normalnymi ludzmi za kierownicą.- 17 0
-
2026-05-13 19:39
Takich jest więcej. (1)
Dodaj do tego jeszcze głośnego z przerobionym wydechem i jeżdżącego zdecydowanie za szybko pomarańczowego Mustanga w Rumii i szarego Golfa z czarnymi pasami szalejącego po Gdyni. Co ciekawe nawet producenci nowych aut montują otwierane elektrycznie klapki na wydechu, a jak za mało to dodatkowo głośniki ryczące, jak stare V8. I na koniec subwoofery w bagażnikach z basami na full, zupełnie tak samo robią Portorykańczycy w Nowym Jorku.
- 7 0
-
2026-05-13 20:58
Rumi
- 3 0
-
2026-05-13 14:08
(1)
Żeby to były sportowe auta, a to stare złomy z głośnym wydechem.
- 14 1
-
2026-05-13 14:39
Zależy, są gruzy, ale jest też mclaren i złote r8
Jedno i drugie pierdzi w Śródmieściu tak że słychać na Chwarznie
- 11 1
-
2026-05-13 13:41
(1)
co gdyńskie komuchy ustalą jazkimi autami wolno się poruszać mieszkańcom r*ygowiny bolszewickie tworzą problemy i dzielnie z nimi walczą oj biedni mieszkańcy miasta co chcą ciszy jak na wiejskim wygwizdowie
- 2 23
-
2026-05-13 14:46
jak masz chore podniety wynikające z dużej ilości decybeli
to założ sobie słuchawki i katuj się nagraniami dźwięku wydechu do woli. Cisza i spokój należą się każdemi i wszędzie, niezależnie czy w mieście czy wiejskim wygwizdowie. Jadąc z pierdzącym wydechem dla 95% otoczenia oznacza to, że kierujący jest troglodytą. Pozostałe 5% to ewentualni kumple takiego osobnika, z tak samo zrytymi beretami z mentalnością głośno = fajnie.
- 21 3
-
2026-05-13 12:49
Mam szybkie sportowe auto (1)
ale rownież inteligencje i brak potrzeby wciskania gazu do dechy na każdej prostej...
- 16 0
-
2026-05-14 09:47
ależ to kompensacja małego członka, psychologia to zna od wieków
- 1 0
-
2026-05-13 12:00
Narzekacze na wszystko (2)
To jest dramat, pokolenie marud którym wszystko przeszkadza
- 8 47
-
2026-05-14 09:47
ja bardzo lubię przejechać kluczami bok takiego głośnego auta na postoju, mam nadzieje, że nie będziesz marudzić
- 0 0
-
2026-05-13 12:20
Rozumiem, że jak ktoś nadepnie ci na przysłowiowy odcisk to będziesz zadowolony?
I jeszcze pewnie podziękujesz!
- 14 0
-
2026-05-13 11:55
Może po prostu pochodzisz z miasta. (1)
Większość tych szrotów kierowanych jest przez wioskowych, którzy przyjeżdżają się tu lansować.
- 18 1
-
2026-05-13 13:00
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
nie do końca bo i panowie w spodniach kondonkach lubią przycisnąć.
Takie wymuskane jednostki jak dupcia niemowlaka.- 6 1
-
2026-05-13 11:42
Oooooo (1)
takie auta i motocykle mają ludzie z małym ego niedowartościowane jednostki.
Pewnie w domu nie zauważalne więc wyrażają to hałasem w przestrzeni publicznej.
Czasem jak oszołomy jeżdżą z zawrotną prędkością w centrum nie ma bata by zdążył wyhamować.- 31 1
-
2026-05-13 21:44
Niezauważalni w domu, niezauważalni w pracy
A wieczorami i w weekendy kompensują sobie te niedostatki przy użyciu auta z głośnym wydechem. Często jest to złom, tylko udający sportowe auto, poznać to po braku przyspieszenia. Od razu ciśnie się na usta stare przysłowie: "Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje...". Nie zdają sobie sprawy, jacy są żałośni i śmieszni.
- 6 0
-
2026-05-13 15:16
(3)
Świetnie że coś robią. W Gdańsku również nie da się żyć w niektórych miejscach.
Problem zmodyfikowanych wydechów mocno przybrał ostatnimi laty a policja jest bezradna.- 44 3
-
2026-05-14 09:48
uwaga tajemnica: policji się nie chce
- 1 0
-
2026-05-14 08:48
Policja nie jest bezradna, tylko wolą grzać 4 litery za biurkiem.
- 1 0
-
2026-05-13 21:01
Gdańsk Nowy Port
przejazd ciężkiego transportu z portu przez środek osiedla mieszkaniowego na ul.Wyzwolenia powoduje całodobowy hałas od lat.
- 2 0
-
2026-05-13 14:03
Mnie najbardziej drażnią motocykliści którzy w centrum miasta przyspieszają od 0 do 100 kilku (2)
na godzinę od świateł , a później są akcje patrz w lusterka i uważaj na motocyklistę, kpina może powinno być na odwrót
- 83 10
-
2026-05-13 18:11
Mnie tacy sami kierowcy (1)
Niestety jest ich więcej
- 6 0
-
2026-05-14 09:45
małe ptaszki, ot co
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
