Fakty i opinie

stat

Radioteleskop dla Heweliusza

Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, przedstawił gdańskim radnym projekt budowy jednego z trzech największych na świecie radioteleskopów.
Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, przedstawił gdańskim radnym projekt budowy jednego z trzech największych na świecie radioteleskopów. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Gdańscy radni spotkali się w środę na uroczystej sesji, dokładnie w dniu kiedy 360 lat temu Jan Heweliusz, został gdańskim rajcą. Naukowcy chcą mu wybudować żywy pomnik, w postaci jednego z największych radioteleskopów na świecie. Ma on być zlokalizowany w Borach Tucholskich.360 lat temu Jan Heweliusz został gdańskim rajcą - z tej okazji w Rtuszu Głównomiejskim odsłonięto pamiątkową tablicę.
360 lat temu Jan Heweliusz został gdańskim rajcą - z tej okazji w Rtuszu Głównomiejskim odsłonięto pamiątkową tablicę. fot. Ł.Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Obecnie największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów jest w Piwnicach koło Torunia.
Obecnie największy w Polsce radioteleskop o średnicy 32 metrów jest w Piwnicach koło Torunia. mat. wikipedia.pl
W tym roku obchodzimy 400 urodziny Jana Heweliusza, a także jego rok ustanowiony przez sejm, a dokładnie 16 marca 1651 roku został on gdańskim rajcą. W Ratuszu Głównomiejskim, gdzie dawniej obradowali radni, odbyła się z tej okazji uroczysta sesja.

- Tu w Gdańsku, jedyny raz w historii świata było największe obserwatorium astronomiczne, jest szansa aby to powtórzyć. Mamy szanse na wybudowanie Heweliuszowi żywego pomnika w postaci radioteleskopu - zadeklarował dr hab. Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

O pomyśle informowaliśmy pierwsi, jeszcze w listopadzie 2010 roku, w artykule Trzeci pod względem wielkości radioteleskop świata powstanie w Polsce? Obecnie projekt ma poważne szanse na realizacje.

- Znalazł się on na mapie inwestycji infrastruktury badawczej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co otwiera drogę do dalszych starań o pieniądze na inwestycje. Radioastronomowie podejmą też współpracę z Politechniką Gdańską, co jest kluczowe żeby instrument powstał i by ten projekt się rozwijał - zapowiedział Maciej Mikołajewski.

Radioteleskop byłby jednym z trzech 100 m radioteleskopów na świecie. Dzięki niemu spojrzelibyśmy na kraniec wszechświata - czyli około 13,5 mld lat świetlnych. Jak podkreśla astronom, choć projekt zakłada, że ma on mieć 90 m, to nie wykluczone, że jeżeli uda się wymyślić tanią technologię, to ostatecznie będzie on miał aż 120 m.

Będzie nosić oczywiście imię Jana Heweliusza. Ma być zlokalizowany w samy sercu Borów Tucholskich w osadzie Dębowiec należącej do Lasów Państwowych, które są przychylne inwestycji. Lokalizacja jest nie przypadkowa, nie ma tam zakłóceń radiowych. Ma powstać do 2015 roku. Szacunkowy koszt to 200 mln zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (45)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.