Fakty i opinie

stat

Radni powiedzieli "stop" pomysłowi arcybiskupa

Najnowszy artukuł na ten temat

Rozpoczęła się budowa kościoła na Łostowicach

Gdańscy radni nie uchwalili planu zagospodarowania terenu na Łostowicach zobacz na mapie Gdańska, na którym ma powstać kościół pw. Jana Pawła II. Wrócą do niego, gdy będzie wiadomo jakiej dokładnie świątyni chce abp. Sławoj Leszek Głódź. Zapalili za to zielone światło kontrowersyjnej przebudowie centrum Wrzeszcza.Uchwała o odstąpieniu od planu to inicjatywa klubu PO. Metropolita gdański nie przedstawił radnym ostatecznej wersji projektu, według którego miałaby powstać świątynia. Na nic więc był list, jaki arcybiskup napisał do radnych. Tłumaczył w nim, że nie zgadza się na projekt kościoła, który wygrał kościelno-miejski konkurs, bo brakuje w nim sacrum. Potem przyznał, że rozważa realizację projektu sopockiej pracowni Pro Arte, laureata trzeciej nagrody w tym konkursie, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął.

- Podzielamy pogląd o doniosłym znaczeniu społecznym tej świątyni, ale ponieważ projekt kościoła, który wygrał konkurs, został odrzucony jesteśmy za wstrzymaniem się z pracami nad opracowywaniem nowego planu. Nie należy tego odczytywać jako odstąpienia od prac nad planem w ogóle, tylko do czasu przedstawienia projektu - tłumaczył przed głosowaniem Maciej Krupa z PO.

Radni opozycji podkreślali, że odstąpienie od planu to niepotrzebna zwłoka, która opóźni inwestycję. Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiedział się radny z PO, Piotr Dzik. - Odbieram tę sprawę jako rozgrywkę polityczną. Uważam, że wstrzymanie tego planu nic dobrego nie przyniesie - zaznaczył Dzik.

- Moim zdaniem, błąd leży po stronie prezydenta, który niesłusznie i niepotrzebnie postanowił wziąć odpowiedzialność za tworzenie koncepcji projektu. To z tego powodu teraz mamy to, co mamy - wtórował mu Wiesław Kamiński z PiS.

W powstanie świątyni na działce przy ul. Ofiar Grudnia 70 prezydent Paweł Adamowicz zaangażował się już wtedy, gdy przekazał ją Archidiecezji Gdańskiej za 1 proc. wartości. Jeszcze przed sesją zapowiadała w mediach, że jeżeli radni odstąpią od planu, będzie to odebrane jako swoisty "gest Kozakiewicza" wobec metropolity.

Czy oglądałbyś sesje Rady Miasta w Internecie, gdyby była taka możliwość?

tak, bardzo by mnie to interesowało 33%
być może czasami, gdyby dyskutowano ważne dla mnie sprawy 48%
nie interesuje mnie to 19%
zakończona Łącznie głosów: 1112
Ostatecznie za odstąpieniem od planu głosowało 21 radnych, 10 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Z dyscypliny klubowej w PO wyłamali się m.in. Marek Bumblis, Piotr Dzik i Maria Małkowska. Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, Lech KaźmierczykMirosław Zdanowicz z PO wstrzymali się od głosu.

Co to oznacza dla arcybiskupa? Jeśli tak, jak zapowiadał, zamierza rozpocząć budowę wiosną, to dominanta budynku nie będzie mogła liczyć więcej, niż 14 metrów. Tymczasem wieża projektu pracowni Pro-Arte z Sopotu, do którego obecnie skłania się arcybiskup, ma 34 m.

Wcześniej gorącym punktem na sesji była uchwała dotycząca planu zagospodarowania centrum Wrzeszcza. Zakłada ona m.in budowę przy dworcu we Wrzeszczu olbrzymiego centrum handlowego Hevelius, wysokiego na 90 m wieżowca i rozbudowę Galerii Bałtyckiej. Mieszkańcy złożyli aż 33 uwagi do planu, jednak prezydent Gdańska wszystkie je odrzucił. Najwięcej głosów przeciwnych dotyczyło wysokościowca - mieszkańcy bali się, że zaciemni on okolicę. Jak przekonywał Marek Piskorski z BRG, wykonana symulacja pokazała, że nie będzie ono większe niż, dopuszczalne w przepisach.

- Obecne trendy urbanistyczną dążą do ograniczenia emisji CO2 poprzez ograniczenia podróży indywidualnych i ścieśnianie miasta poprzez wysoką zabudowę. Tak się projektuje na całym świecie - przekonywał Wiesław Bielawski, zastępca prezydent Gdańska.

- Radni zakpili dzisiaj z demokracji. Czy przy tylu wątpliwościach i uwagach trzeba było w tak ekspresowym tempie, pod presją inwestorów, uchwalać zły plan i złe prawo lokalne? Do rozpoczęcia budowy potrzebne jest pozwolenie na budowę. Jako rada dzielnicy będziemy monitorować ten proces - zapowiedziała Lidia Makowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Opinie (327) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.