Fakty i opinie

stat

Radni wywalczyli otwarcie poczty na Mickiewicza

Dzięki interwencji radnych z dzielnicy Wrzeszcz Dolny po dwóch miesiącach doszło do otwarcia przy ul. Mickiewicza nowej poczty.
Dzięki interwencji radnych z dzielnicy Wrzeszcz Dolny po dwóch miesiącach doszło do otwarcia przy ul. Mickiewicza nowej poczty. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Likwidacja placówki pocztowej na Mickiewicza na początku kwietnia stała się dużym problemem dla mieszkańców Gdańska Wrzeszcza. Radnym tej dzielnicy, po dwóch miesiącach zabiegów, udało się doprowadzić do otwarcia nowej poczty w tym rejonie.Czy zwracasz się z problemami do swojej rady dzielnicy?

tak, dość często 6%
tylko wtedy, gdy muszę 13%
nie, bo nie sądziłe(a)m, że mogę się do nich zwrócić 25%
nie, nigdy 56%
zakończona Łącznie głosów: 734
Urząd Pocztowy przy ul. Mickiewicza ostatecznie został zamknięty 1 kwietnia. Sprawa była w zasadzie przesądzona od dawna, bo w budynku, gdzie od II wojny światowej do 2005 roku funkcjonowała poczta, znajdą się tzw. lofty, a rewitalizacją obiektu i budową osiedla, zajmie się deweloper Euro Styl. Zostaną też wyburzone przylegle obiekty, do których w ostatnich latach przeniosła się poczta z głównego budynku.

- Poczta jednak cały czas była w tym rejonie. Tuż przed likwidacją mieszkańcy dostali informację, że po awiza i paczki będą musieli chodzić do odległych co najmniej 1,5 km placówek - jednej przy al. Grunwaldzkiej, a drugiej przy ul. Racławickiej. Mieszkańcy podnieśli larum, ponadto zaczęły się uwagi co do funkcjonowania tych placówek, bo zrobił się w nich tłok, nerwowo, nie są one przystosowane dla matek z dziećmi czy osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Halina Królczyk, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Dawny budynek poczty zmieni się w loftyW sprawie postanowili interweniować niedawno wybrani radni tej dzielnicy, tym bardziej, że w dzielnicy jest dużo starszych osób.

Okazało się, że Poczta Polska jeszcze przed likwidacją szukała lokalu w tym rejonie, ale nie udało się go znaleźć. Wolne lokale miała Lokatorsko-Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrzeszcz i w jednym z nich (o powierzchni około 100 m kw., przy Mickiewicza 1/3) poczta się zainteresowała. Problemem okazała się jednak cena najmu sięgająca ponad 40 zł za m kw.

- Wiedzieliśmy, że poczta nie ma budżetu na taką stawkę. Wkroczyliśmy do akcji, aby jednak nakłonić obie strony, żeby doszły do porozumienia, spotkały się, żeby znowu był tu dostęp do placówki pocztowej. Ostatecznie udało się doprowadzić do porozumienia, co nie było proste. Bardzo nas to cieszy, że doprowadziliśmy do kompromisu. Skorzystają mieszkańcy naszej dzielnicy, w tym członkowie spółdzielni, która jest właścicielem lokalu - wyjaśnia Królczyk.
Poczta zaadaptowała lokal, jest on już otwarty, choć nie jest to jeszcze w pełni funkcjonująca placówka. Możliwość obioru przesyłek ma nastąpić od 23 czerwca.

Wyniki wyborów do rad dzielnic w GdańskuTa sytuacja pokazuje jak potrzebna jest Rada Dzielnicy. W radach często działają społecznicy, więc nie ma wielu chętnych do tej pracy. Niestety w przypadku Wrzeszcza Dolnego, radni nie mogli liczyć na duże poparcie mieszkańców.

Podczas ostatnich wyborów zawiodła bowiem frekwencja, która we Wrzeszczu Dolnym była jedną z najniższych w Gdańsku - wyniosła 11,2 proc. Nie przekroczono progu 14 proc., więc dotacja na mieszkańca jest najniższa i wynosi jedynie 12 zł. W efekcie Rada i mieszkańcy przez najbliższe pięć lat będzie miała budżet na poziomie 270 tys. zł.