Fakty i opinie

Radni zgadzają się na wieżowiec na Żabiance

Czy tak wkrótce wyglądać będzie skrzyżowanie ul. Pomorskiej z ul. Gospody? Na razie radni i planiści popierają wizję prywatnego inwestora (Zatoki).
Czy tak wkrótce wyglądać będzie skrzyżowanie ul. Pomorskiej z ul. Gospody? Na razie radni i planiści popierają wizję prywatnego inwestora (Zatoki). mat. inwestora

Po prawie trzech latach przerwy, wraca temat wieżowca na Żabiance. Budowie 17-piętrowego budynku o wysokości do 60 metrów, sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy. Mimo to radni komisji przestrzennej pozytywnie zaopiniowali plan, który dopuszcza jego budowę.O koncepcji wieżowca, który ma stanąć przy skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Gospody zobacz na mapie Gdańska pisaliśmy po raz pierwszy w 2009 roku. Następnie do sprawy powróciliśmy w ubiegłym roku, kiedy trwały już zaawansowane procedury planistyczne. Inwestorem budynku ma być spółka Zatoka, do niedawna właściciel sieci sklepów spożywczych, a wkrótce deweloper.

Czwartkowe posiedzenie miejskiej komisji rozwoju przestrzennego i ochrony środowiska było jednym z ostatnich kroków w procedurze uchwalania planu. Na spotkanie przybyło ok. 40 osób, które negują budowę wysokościowca w tym miejscu. Na ich pytania odpowiadały Irena Romasiuk (kierownik zespołu urbanistycznego Oliwa) oraz Ewa Semka (projektant planu) z Biura Rozwoju Gdańska, bo tuż przed dyskusją salę opuścił dyrektor BRG, Marek Piskorski.

Uwagi mieszkańców pokrywały się z wcześniej złożonymi wnioskami do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej urzędnicy wszystkie je odrzucili.

Mieszkańcy pytali o dojazd do wieżowca. Według planistów został on wyznaczony od strony ul. Gospody, ale bez wskazania konkretnego miejsca.

Na pytania o znaczący wzrost ruchu w okolicy po wybudowaniu wieżowca, planiści odpowiadali posługując się wyliczeniami - Z analizy wynika, że dla ok. 390 mieszkańców nowego budynku, ruch będzie wynosił 25 pojazdów na godzinę szczytu, co stanowi wzrost ruchu o 5 proc. na ul. Gospody.

Czy popierasz budowę wieżowca na Żabiance?

tak, duże skrzyżowanie to dobre miejsce na wieżowiec 34%
tak, należy rozwijać miasto do wewnątrz, a wieżowce temu doskonale służą 29%
nie, zniszczy on ład przestrzenny osiedla mieszkaniowego 14%
nie, nie wolno forsować takiej zabudowy wbrew mieszkańcom 23%
zakończona Łącznie głosów: 1119
Mieszkańcy podważali sensowność budowania mieszkań w tak głośnym miejscu. - Państwo twierdzicie, że to miejsce nie nadaje się na cele rekreacyjne ze względu na hałas, a jednocześnie planujecie tutaj funkcję mieszkaniową. To przecież przeczy logice - argumentowała jedna z mieszkanek. Planiści odparli, że problem hałasu rozwiążą odpowiednio dobrane okna.

Pracownicy Biura Rozwoju Gdańska odrzucali także zarzuty, że całkowicie podporządkowali plan oczekiwaniom dewelopera. Ich zdaniem ukłonem w stronę mieszkańców ma być odsunięcie nowego parkingu o ok. 70 metrów od najbliższego bloku (według wcześniejszych planów miał on powstać tuż pod ich oknami).

- Liczymy, że radni głosować będą przeciwko tym zapisom, bo to radni reprezentują mieszkańców. Podejmą oni decyzję, która będzie skutkowała na wiele lat w przyszłość - apelował na koniec Dariusz Petrowski, prezes spółdzielni Żabianka. Jednocześnie prosił, by na wszystkie zgłoszone uwagi spojrzeć nie tylko z punktu widzenia formalnego, ale również "ludzkiego".

Propozycja planu została jednak przez komisję zaopiniowania pozytywnie. Za głosowało trzech radnych, dwóch było przeciw. Plan w Radzie Miasta będzie głosowany podczas sesji 31 maja. Wówczas głosy wszystkich radnych ostatecznie zadecydują o losie Żabianki i jej mieszkańców.

Opinie (329) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.