• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Radny szuka pieniędzy na komisariat na kółkach

Szymon Zięba
2 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (174)
Tak wyglądał mobilny komisariat policji w Warszawie. Tak wyglądał mobilny komisariat policji w Warszawie.

Miałby patrolować Śródmieście, pas nadmorski i okolice klubów w centrum Gdańska. Radny Mateusz Skarbek chciałby pozyskać od miasta pieniądze na mobilny komisariat policji, wyposażony w dron i kamery termowizyjne. Szacunkowy koszt takiego pojazdu to co najmniej 500 tys. zł.Czy miasto powinno sfinansować mobilny komisariat?

Z zewnątrz mobilny komisariat wygląda niepozornie - jak zwykły radiowóz na bazie volkswagena craftera. Wyróżnia się praktycznie tylko długim na trzy metry masztem, na którym zamontowano kamery.

Nietypowy jest już jednak środek pojazdu. Wnętrze samochodu naszpikowane jest elektroniką: wszędzie działają komputery, a do tego umieszczono w nim dwa duże ekrany - tak prezentowało się przenośne centrum monitoringu mobilnego komisariatu, który w 2017 roku trafił na służbę do sopockich policjantów.

To był pierwszy taki pojazd w Trójmieście. Teraz Mateusz Skarbek, radny Gdańska, chce, by "komisariat na kółkach" trafił na wyposażenie lokalnej policji.

Tak wyglądało wnętrze mobilnego komisariatu policji z Sopotu. Film z 2017 r.- Taki pojazd sprawdziłby się w Śródmieściu, w pasie nadmorskim, a wieczorami przy lokalach rozrywkowych. Ponadto mógłby być wykorzystywany do zabezpieczania koncertów czy zgromadzeń. Umożliwiłby szybsze przyjmowanie zgłoszeń o wykroczeniach i przestępstwach (jest to aktualnie spory problem), co umożliwiłoby szybszą akcję w terenie, a tym samym zwiększoną wykrywalność - wskazuje radny w skierowanej do władz miasta interpelacji.
Pojazd taki mógłby być wyposażony w drona służącego do monitoringu wybranych częściach miasta, w szczególności tych o zwiększonym ruchu turystycznym lub nieobjętych monitoringiem.

- Jestem pewien, iż taki mobilny komisariat przyczyniłby się do wzrostu bezpieczeństwa w mieście Gdańsku - podkreśla radny. - Aktualne problemy związane z kompleksowym zapewnieniem przez policję bezpieczeństwa dotyczą braków kadrowych. Mobilny komisariat mógłby częściowo takie problemy zmniejszyć.
Ile miałby kosztować taki mobilny komisariat?

Za sopocki pojazd w 2017 r. zapłacono 500 tys. Po 250 tys. wyłożyła wówczas policja i miasto. Dziś jednak ceny aut są wyższe, niewykluczone więc, że "komisariat na kółkach" kosztowałby grubo ponad pół miliona złotych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (174)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane