• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rafał Trzaskowski w Gdańsku. Otwarcie skweru i spotkanie ze zwolennikami

Ewelina Oleksy
1 lipca 2022, godz. 15:00 
Opinie (709)
Rafał Trzaskowski, w towarzystwie m.in. prezydent Gdańska, spotkał się ze swoimi zwolennikami w centrum Gdańska. Rafał Trzaskowski, w towarzystwie m.in. prezydent Gdańska, spotkał się ze swoimi zwolennikami w centrum Gdańska.

Najpierw uroczyste otwarcie Skweru Bohaterskiego MariupolaMapka we Wrzeszczu, a następnie otwarte spotkanie z mieszkańcami, a właściwie z grupą młodych zwolenników. Z tego powodu, 1 lipca, do Gdańska przyjechał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.Bierzesz udział w spotkaniach otwartych z politykami?

Wizyta Rafała Trzaskowskiego w Gdańsku rozpoczęła się od uroczystości na zieleńcu przy ul. Matki Polki i PartyzantówMapka we Wrzeszczu. Tam bowiem, 1 lipca, nastąpiło odsłonięcie tabliczki, z nazwą Skwer Bohaterskiego Mariupola.

Uchwałę w tej sprawie przyjęto na kwietniowej sesji rady miasta. Z prośbą w tej sprawie zwrócił się do radnych mer Mariupola.

- Bardzo ważnym gestem wsparcia dla nas stałoby się np. nadanie jednej z ulic miasta Gdańska imienia miasta Mariupola, bohaterów miasta Mariupola, miasta, które ucierpiało najwięcej i nadal niezłomnie walczy. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu gdańszczan - mówił do radnych mer.
 • Skwer Bohaterskiego Mariupola mieści się we Wrzeszczu przy ul. Matki Polki i Partyzantów, nieopodal Konsulatu Federacji Rosyjskiej.
 • Na skwerze oglądać można wystawę zdjęć z Mariupola zniszczonego wojną.
 • W uroczystościach udział brał Oleksandr Plodystyi (w środku), konsul Ukrainy w Gdańsku.

Uroczyste odsłonięcie nazwy Skweru Bohaterskiego Mariupola i wystawaWładze Gdańska szybko przeszły od słów do czynów.

W piątek uroczyście otwarto skwer i wystawę zdjęć ze zdewastowanego przez wojenne ataki Mariupola. Pojawiła się tam. m.in. fotografia ze zbombardowanego teatru. W jego gruzach zginęło co najmniej 300 osób. Wystawa została przygotowana wspólnie z ukraińskimi partnerami i można ją oglądać na skwerze.

Skwer Bohaterskiego Mariupola. Rada Dzielnicy zaskoczona- Przez lata widzieliśmy, jak Mariupol się zmienia, jak był stawiany jako przykład zmian możliwych w Ukrainie. Dziś każdy z nas może obejrzeć, jak to miasto wygląda teraz, jak wściekle jest niszczone przez Rosjan. Dziś nie tylko oddajemy cześć bohaterskim obrońcom Mariupola, ale i deklarujemy pomoc w odbudowie miasta - mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Podpisali pakt "miast Feniks"Prezydenci Gdańska i Warszawy poinformowali o pakcie miast ws. odbudowy Mariupola.

- Z inicjatywy szefa Związku Ukraińców w Polsce, wspólnie z prezydentem Trzaskowskim podpisaliśmy pakt "miast Feniks", które są jak Feniks powstały z popiołów. Takimi miastami były Warszawa i Gdańsk. Wierzymy, że takim miastem będzie też Mariupol - mówiła Dulkiewicz.

Premier Mateusz Morawiecki na Konwencie Morskim w Gdańsku- Przez ostatnie miesiące pomagaliśmy Ukrainie i Ukraińcom na wiele różnych sposobów. Deklarujemy, że będziemy też pomagali w odbudowie Mariupola. Chcemy nie tylko pomagać tu i teraz, ale patrzymy w przyszłość. Dziś musimy myśleć o tym, co dalej, bo ten kryzys się nie skończył, stąd nasza wola współpracy przy odbudowie zniszczonych wojną miast - dodał Rafał Trzaskowski.
Za inicjatywę dziękował Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.

- Mieszkańcy Mariupola nie mają wody, nie mają co jeść. Miasto zostało zniszczone przez barbarzyński napad Rosjan. To tragedia ukraińskiego narodu. Dziękuję za przyjęcie mieszkańców Mariupola, za to, że mają w Gdańsku możliwość odbudować swój los, za zaangażowanie i deklarację w odbudowę Mariupola oraz za to, że w Gdańsku pojawił się ten skwer - mówił podczas uroczystości.
 • Rafał Trzaskowski, w towarzystwie m.in. prezydent Gdańska, spotkał się ze swoimi zwolennikami w centrum Gdańska.
 • Rafał Trzaskowski, w towarzystwie m.in. prezydent Gdańska, spotkał się ze swoimi zwolennikami w centrum Gdańska.
 • Rafał Trzaskowski, w towarzystwie m.in. prezydent Gdańska, spotkał się ze swoimi zwolennikami w centrum Gdańska.

Spotkanie z młodymi zwolennikamiAle tematy ukraińskie nie były jedynym powodem wizyty prezydenta Warszawy w Trójmieście. Drugi z nich to ewidentne przymiarki do zbliżającej się kampanii wyborczej.

Po otwarciu skweru we Wrzeszczu, Trzaskowski- wraz z prezydentami Gdańska i Sopotu - pojechał na DługąMapkaDługi TargMapka, by spotkać się z mieszkańcami. W rzeczywistości było to jednak spotkanie z jego młodymi zwolennikami, skupionymi w ramach inicjatywy Campus Polska Przyszłości.

- Temat przyszłości Ukrainy będzie jednym z dominujących tematów poruszanych w ramach tegorocznego Campusu Polska Przyszłości - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent Gdańska pełnomocnikiem ruchu Rafała TrzaskowskiegoMłodzież, która czekała na niego w Gdańsku, przyszła na Długi Targ głównie po to, by zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Ale padały też tematy, które ich zdaniem, wymagają szerokiej debaty publicznej.

Wśród nich młodzi wymieniali m.in.:
 • wysoką inflację,
 • uregulowanie związków jednopłciowych,
 • rola Unii Europejskiej,
 • przyszłość młodych i sposoby na zachęcenie ich do pozostania w kraju

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (709)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.