• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rafineria Gdańska wciąż czeka na inwestora

PiF
9 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 

Decyzję o sprzedaży Rafinerii Gdańskiej konsorcjum Rotch Energy podejmie już SLD. Rząd Jerzego Buzka postanowił nie podejmować decyzji w sprawie transakcji. Nafta Polska, która ma 75 proc. udziałów gdańskiego zakładu, czeka na gwarancje finansowe konsorcjum.



Krzysztof Luft, rzecznik rządu, wyjaśnił, że podjęcie przez Radę Ministrów decyzji co do sprzedaży akcji Rafinerii Gdańskiej byłoby praktycznie postawieniem przyszłego rządu przed faktem dokonanym. Jej wstrzymanie oznacza natomiast, że kluczowe decyzje będzie podejmował nowy gabinet.- Rząd pozostawił sprawę bez dalszego postępowania - stwierdziła Aldona Kamela-Sowińska, minister skarbu państwa.

Rada nadzorcza Nafty Polskiej, spółki, która ma 75 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej, zatwierdziła sprzedaż akcji zakładu Rotch Energy, ale jednocześnie uznała Brytyjczyków za inwestora finansowego, a rządowy program prywatyzacji sektora paliwowego zakłada sprzedaż akcji inwestorowi branżowemu. Pojawiła się więc konieczność zmiany tego dokumentu, którą podjąć musi rząd.
Wiesław Kaczmarek, poseł SLD i były minister przekształceń własnościowych, zaznaczył, że sprawa będzie dokładnie przeanalizowana i dopiero potem podjęte będą decyzje co do dalszej realizacji.

- Nie chodzi nam o efekt fiskalny, ale raczej przemysłowy. Zwłaszcza że propozycje inwestycji w Gdańsku są bardzo ciekawe - mówi Kaczmarek. Nieoficjalnie mówi się jednak, że podstawowym powodem takiej decyzji ustępującego rządu był brak gwarancji finansowych Rotch Energy na pokrycie kosztów transakcji. Chodzi bowiem o 800 mln USD, z czego 300 mln USD na zakup 75 proc. akcji RG i 500 mln USD na przyszłe inwestycje. Oznacza to zwiększenie produkcji z 4,5 mln do 6 mln ton.

Keyvan Rahimian, prezes Rotch Energy, zapewnił, że jego firma będzie miała pieniądze na zakup. Pozyskała bowiem do współpracy International Finance Corporation, prywatne inwestycyjne ramię Banku Światowego oraz prywatny fundusz inwestycyjny AIG Emerging Europe Infrastructure Fund. Rahimian zapewnił, że objęcie udziałów rafinerii zostanie sfinansowane gotówką.

Rotch Energy prawdopodobnie zapewniła już sobie kredyt w wysokości 380 mln USD na drugi etap inwestycji, czyli na modernizację i rozbudowę majątku RG. Linię kredytową sfinansować mają Westdeutsche Landesbank, Industrial Bank of Japan i Pekao SA. Dwa pierwsze bardzo długo wahały się nad udzieleniem gwarancji. Termin ich przedstawienia zarządowi Nafty Polskiej upływa 15 października.
Głos WybrzeżaPiF

Opinie (1)

  • prywatyzacja

    komunisci blokowali prywatyzacje rafineri gdanskiej,jak widac skutecznie,zeby doprowadzic do polaczenia rafineri z orlenem i oto w ten sposob gdansk stanie sie filia plocka,poprostu prowincja i koniec ze sporsoringem bo plock bedzie decydowal komu dac

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane