Nazwiska i dane blisko 800 najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów zostały udostępnione w specjalnym publicznym rejestrze, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Udostępniono go na stronach resortu 1 stycznia 2018 roku.
- Czy w rejestrze powinny znajdować się dane wszystkich przestępców seksualnych?
-
nie, tylko tych, którzy popełnili najpoważniejsze przestępstwa
7% -
na pewno wszystkich recydywistów
12% -
tak, wszystkie nazwiska powinny być podane do publicznej wiadomości
81%
- łącznie głosów: 3155
768 nazwisk w rejestrze publicznym
W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia, a także sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Do rejestru publicznego trafiać będą też dodatkowo recydywiści, czyli osoby, które popełnią przestępstwo seksualne dotyczące osoby poniżej 18 roku życia, a wcześniej były już skazane za podobne przestępstwo.
Sprawdź rejestr przestępców seksualnych
Wśród osób umieszczonych w publicznej części rejestru znaleźć można ponad dwadzieścia osób urodzonych w Trójmieście. W teorii, narzędzia udostępnione przez ministerstwo powinny też umożliwiać odnalezienie osób aktualnie przebywających w danym mieście, ale - przynajmniej w tej chwili - ta opcja wyszukiwania nie do końca działa. Jeśli wierzyć wynikom, pedofile nie przebywają np. w Gdańsku czy Gdyni.
Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania.
2614 nazwisk w rejestrze z dostępem ograniczonym
Druga część rejestru - z ograniczonym dostępem - zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru.
Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.
- Aby uzyskać informacje z rejestru z dostępem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszą zarejestrować konto na stronie rejestru - wypełnić odpowiedni formularz. Muszą też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Założenie konta i uzyskanie informacji z rejestru są bezpłatne - tłumaczy Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.