Fakty i opinie

Rekordowo dużo osób dopisało się do spisu wyborców i pobrało zaświadczenia

12 lipca druga tura wyborów prezydenckich. Urzędnicy z Trójmiasta przyznają, że już przed głosowaniem wyborcy pobijają wszelkie możliwe rekordy aktywności.
12 lipca druga tura wyborów prezydenckich. Urzędnicy z Trójmiasta przyznają, że już przed głosowaniem wyborcy pobijają wszelkie możliwe rekordy aktywności. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Czy w niedzielnych wyborach prezydenckich padnie rekord frekwencji? Gdyby patrzeć tylko na to, ile osób dopisało się przed drugą turą do spisu wyborców w Trójmieście, to można się spodziewać, że do urn pójdziemy tłumniej niż 28 czerwca. W Gdyni, Gdańsku i Sopocie nigdy nie było tak dużego zainteresowania możliwością dopisania się do spisu, a także pobieraniem zaświadczeń, które umożliwiają głosowanie poza swoim miastem.Stoisz w kolejce do lokalu wyborczego? Zauważysz problem z kartą do głosowania? Poinformuj nas w Raporcie o wyborach prezydenckich.

W niedzielę, 12 lipca, czekamy na zdjęcia i filmy związane z przebiegiem głosowania w Trójmieście. Przypominamy jednak, że tego dnia obowiązuje cisza wyborcza, więc zgłoszenie nie może być namową do głosowania na jednego lub drugiego kandydata.


Na kogo zagłosujesz w drugiej turze?

na Andrzeja Dudę 22%
na Rafała Trzaskowskiego 69%
jeszcze nie wiem 4%
oddam nieważny głos, bo nie ma mojego kandydata 3%
nie zamierzam głosować w wyborach 2%
zakończona Łącznie głosów: 2891
Termin dopisania się do spisu wyborców minął we wtorek, 7 lipca o północy. Jak mówią trójmiejscy urzędnicy, zostały pobite wszelkie rekordy w tym temacie.

Czytaj też: Ważne terminy przed drugą turą wyborów

Już przed pierwszą turą zainteresowanie było duże. Ale teraz jest jeszcze większe.

Druga tura. Skorzystaj z e-usług wyborczych

Do 10 lipca można jeszcze odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu w kraju. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy w czasie drugiej tury będą na urlopie poza miejscem swojego zameldowania. Muszą je mieć także ci, którzy w drugiej turze chcą głosować gdzie indziej niż w pierwszej. Bo dwa razy podczas jednych wyborów do spisu wyborców dopisać się nie można.

Kolejka po zaświadczenie o prawie do głosowania w Gdyni.

Bardzo duże zainteresowanie w GdyniJak informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka gdyńskiego magistratu, na tę chwilę do spisu wyborców przed drugą turą dopisano 2786 osób.

- Co daje, na razie, łącznie 10 187 osób, bo w pierwszej turze dopisano 7 401 osób, które nie musiały już ponownie się dopisywać. Cały czas wprowadzamy dane. Szacujemy, że w sumie dopisanych do spisu wyborców w Gdyni może być ok. 11 tys. osób - mówi Grzegorczyk.
Dotychczas w Gdyni wydano już też blisko 2,5 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania.

- Przed wyborami na I i II turę wydano 3 608 zaświadczeń. Jest bardzo duże zainteresowanie i być może przekroczymy liczbę zaświadczeń wydanych do 26 czerwca br.- wskazuje Grzegorczyk.

W Gdańsku wyborcy pobijają wszelkie rekordy aktywnościWedług stanu na 7 lipca, do spisu wyborców w Gdańsku dopisanych jest 31 050 osób. Przed pierwszą turą było to 25 694 osób.

Pobranych zostało już 10 100 zaświadczeń o prawie do głosowania. Przed pierwszą turą "tylko" 5 410.

Jak głosowało Trójmiasto? Wyniki pierwszej tury- W tym roku wyborcy pobijają wszelkie rekordy aktywności i za wszelka cenę dążą do realizacji swoich obywatelskich praw. Naszym głównym celem jest dopisanie do spisu wyborców każdego, kto złożył wniosek w terminie - mimo że zainteresowanie jest gigantyczne. Dla porównania, obecnie mamy ponad 31 tys. osób dopisanych do spisu wyborców, a w wyborach prezydenckich pięć lat temu było zaledwie 4 tys. Należy też pamiętać, że ponad 20 tys. gdańszczan dopisało się do spisu w innych miejscach i musimy ich wykreślić ze spisu - mówi Tomasz Filipowicz, szef Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Gdańscy urzędnicy przyznają, że liczba osób wnioskujących o dopisanie do spisu zarówno przez e-puap, jak i papierowo przerosła wszelkie oczekiwania i patrząc na dzisiejsze realia - najlepszym rozwiązaniem na uproszczenie tych wszystkich procesów byłoby utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, o który gminy upominają się w ministerstwie już od dłuższego czasu.

Kolejka do głosowania w pierwszej turze wyborów w Gdańsku.

Sopocki urząd dawno nie widział takich kolejek- Dawno nie widzieliśmy takich kolejek przed urzędem, jak przez ostatnie dwa tygodnie. Pracownicy Wydziału Obywatelskiego wykonują ogromną pracę, profesjonalnie i bardzo sprawnie obsługując interesantów - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu, pytana o zainteresowanie dopisaniem się do spisu wyborców.

Porozmawiaj o polityce i wyborach na naszym forumW pierwszej turze w Sopocie do spisu wyborców ostatecznie dopisało się 2 371 osób. Zaświadczenia pobrało ponad 800 osób.

- W drugiej turze zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało do dziś (pierwsza i druga tura) 1 464 osoby. Zaświadczenia można pobrać do końca dnia pracy w piątek. Około 3750 osób dopisało się do spisu wyborców. Wpisywani są wciąż ci, którzy zgłosili się do północy poprzez platformę e-puap - informuje Dyksińska.