• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Remont łazienki: jakie narzędzia do układania płytek?

27 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Od wielu lat zdecydowanie najpopularniejszym materiałem do wykańczania łazienek są płytki ceramiczne, które umożliwiają stworzenie estetycznego i zarazem niezwykle praktycznego wnętrza. Co więcej, łatwo się je czyści, a do tego są wysoce odporne na działanie wilgoci oraz gorącej pary wodnej. Ważne jest jednak, aby płytki zostały ułożone zgodnie ze sztuką budowlaną, w czym pomoże zestaw praktycznych narzędzi glazurniczych. Co powinno się w nim znaleźć?



Przecinarka do glazury

Układanie płytek, bez względu na ich rozmiar, niemal zawsze wiąże się z koniecznością ich docinania. Narożniki, zabudowa wanny lub kabiny prysznicowej, cokoliki czy drzwiczki inspekcyjne - to tylko nieliczne przykłady, które wymagać będą skracania kafelków. To samo dotyczy artystycznego klejenia glazury oraz obudowywania elementów wyposażenia łazienki. Tak więc docinania będzie sporo, dlatego też konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia.

Kiedyś w celu skracania płytek wykorzystywano ręczne gilotyny, jednak maszyny te zasadniczo nadają się tylko do wykonywania prostych cięć przez długość całej płytki. Co gorsza, ich obsługa wymaga użycia dużej siły niezbędnej do przerysowania rysikiem, a następnie przełamania kafelka.

Dlatego też gilotyny te coraz częściej wypierane są przez nowoczesne elektronarzędzia takie jak przecinarka do glazury. Wyposażona jest ona w diamentową tarczę tnącą, a swoim wyglądem przypomina nieco ręczną pilarkę tarczową, choć jest od niej znacznie mniejsza.

Dobrej klasy przecinarka do glazury, taka jak popularny DeWalt DWC410, dzięki przemyślanej konstrukcji oraz wydajnemu silnikowi elektrycznemu umożliwia przecinanie wszelkiego rodzaju glazury, w tym także porcelany, gresu technicznego, betonu, kamienia naturalnego, a nawet litego granitu. Cięcia mogą być wykonywane na maksymalną głębokość dochodzącą do 34 mm, co umożliwia bezproblemową pracę z dosłownie każdym rodzajem płytek.

Kolejną zaletą, jaką zapewnia przecinarka do glazury, jest możliwość niemal całkowicie bezpyłowej pracy. W przeciwieństwie do popularnych szlifierek kątowych z założonymi tarczami diamentowymi, DeWalt DWC410 posiada zintegrowane przyłącze wodne. W efekcie, w trakcie przecinania glazury na tarczę wodną może być natryskiwany drobny strumień cieczy. Minimalizuje to wzbijanie się kurzu w powietrze, eliminując konieczność kłopotliwego sprzątania resztek pyłu po zakończeniu pracy.

Przecinarka do glazury DeWalt DWC410 ma też możliwość cięcia ukosowego pod maksymalnym kątem 45°. Ułatwi to przygotowanie kafelków o estetycznej krawędzi, przy pomocy których będzie można łatwo obudować wannę lub wykonać ozdobny cokolik.


Obcęgi oraz szczypce glazurnicze

Nawet tak precyzyjny sprzęt jak przecinarka do glazury będzie czasem wymagać zastosowania ręcznych narzędzi. Dobrym tego przykładem może być docinanie płytek o szczególnie małych rozmiarach. Aby dociąć taką glazurę, niezbędne okażą się obcęgi glazurnicze. Posiadają one niezwykle twarde i ostre szczęki, których końcówki zostały wyprodukowane z węglików wolframu. Umożliwia to im "wgryzanie" się w powierzchnię płytki ceramicznej, a co za tym idzie, zapewnia możliwość wykonywania drobnych cięć lub wyrównywania krawędzi obrabianych kafelków.

Kolejnym niezwykle przydatnym narzędziem są także szczypce glazurnicze. Ich konstrukcja pozwala na łatwe i bezpieczne przełamywanie płytek, które zostały wcześniej przerysowane rysikiem. Wystarczy tylko ułożyć szczęki przyrządu pomiędzy rysą, a następnie z wyczuciem ścisnąć rączkę. Szczypce glazurnicze, dzięki wysokiej dźwigni, dziesięciokrotnie zwiększają siłę korzystającej z nich osoby.

Wiadro glazurnicze

Układanie płytek ceramicznych wymaga rozrabiania zaprawy klejącej, dlatego też podczas prac niezbędne będzie dobre wiadro glazurnicze. Jego wytrzymała konstrukcja pozwoli na jednorazowe przygotowanie dużej ilości kleju, umożliwiając swobodne przenoszenie i przestawianie zawierającego go pojemnika.

Z kolei podczas prac wykończeniowych warto wyposażyć się w wiadro glazurnicze do fugowania. Jest to specjalny zbiornik na wodę posiadający zintegrowany system rolek służących do wyciskania gąbki stosowanej do usuwania resztek fug z płytek. Rolki te umożliwiają dokładne wyżymanie gąbki i niemal całkowite pozbycie się z niej zabrudzeń.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • 20 lat robię łazienki

    A teraz pierwszy raz przeczytałem o czymś takim jak wiadro glazurnicze.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane