Fakty i opinie

stat

"Rezerwat Dolina Strzyży ginie na naszych oczach"

artykuł czytelnika

Istniejący od 2007 roku rezerwat Dolna Strzyży zobacz na mapie Gdańska ulega stopniowej dewastacji: karczuje się tam las i rozjeżdża drogi w majestacie prawa - napisała w liście do redakcji nasza czytelniczka, pani Dorota. Lesnicy i urzędnicy odpowiedzialni za ochronę środowiska zaprzeczają.Czy często bywasz w trójmiejskich lasach?

tak, regularnie 70%
sporadycznie 24%
nie, wolę inne okolice 6%
zakończona Łącznie głosów: 1697
Aktualnie wycinka nabrała jeszcze większego rozmachu, nie wycina się regulaminowych drzew stanowiących zagrożenie dla osób poruszających się po szlakach (drzew martwych, złamanych) tylko zdrowe, piękne okazy.

Po wycince nie następują nowe obsadzenia, tylko czeka się, aż teren zamieni się w pole. Drogi w lesie zaczynają przypominać te na autostradzie. Przy krawędziach tych dróg widoczne są kolejne drzewa oznaczone farbą, które najwyraźniej komuś przeszkadzają i czeka je wycinka.

Koleiny na drogach stanowią natomiast zagrożenie dla osób poruszających się po szlakach, wpada się po kostki w błoto. Potencjalnych obserwatorów  odstraszają tablice "zakaz wstępu, ścinka i zrywka drzew". Wygląda to tak, jakby teren rezerwatu przygotowywano pod kolejne place budowy - tylko że nie tędy droga.

Zarządzający Doliną Strzyży nie dbają o szlaki - m.in. połamany mostek na Strzyży nie został naprawiony od minimum dwóch lat i ludzie skaczą po kamieniach albo próbują w inny rozpaczliwy sposób pokonywać rzeczkę. Przebywając w rezerwacie ma się wrażenie bałaganu. Tylko czerpie się z niego zyski (np. z wycinki drzew), zapominając o jego ochronie (chore, powalone drzewa, odpady po wycinkach zalegają, ogólny bałagan).

Zwierzęta są regularnie płoszone przez quady i motory, a przecież zabrania się ruchu pojazdów mechanicznych i zakłócania ciszy. Nie brakuje też śmieci w lesie i rzece Strzyży.


Wyjątkowość (na skalę światową) Trójmiasta polega na jego bogactwie: są tu lasy, tereny zielone, rezerwaty. Takie otoczenie sprzyja wypoczynkowi, zapewnia nam wszystkim świeże powietrze w coraz to liczniejszej aglomeracji.

Wystarczy pojechać na nowe osiedla Trójmiasta, by z przykrością stwierdzić, że przypominają betonowe pustynie. To nie jest miejsce dobre do życia, najwyraźniej urbaniści o czymś zapomnieli, a szkoda, bo przyszłe pokolenia będą skazane na takie otoczenie.

Jest to ostatni moment, aby uratować rezerwat Dolina Strzyży dla nas wszystkich. Bo przecież cieszy się on dużą popularnością, jest bliskim miejscem wycieczek małych i dużych.

Stanowisko Nadleśnictwa Gdańsk

Rezerwat Dolina Strzyży jest bezpieczny. Nie prowadzimy w nim gospodarki leśnej i natura rządzi się tam swoimi prawami. Prace, które odbywają się w przylegającym do rezerwatu lesie, są prowadzone tak by, były bezpieczne dla ludzi i dla przyrody. Dlatego w lesie można znaleźć tablice informujące o trwających pracach.

Prace leśne mają za zadanie zwiększyć dostęp światła do młodego pokolenia lasu. Młode drzewka miały mały dostęp do niezbędnego im światła. Dzięki przeprowadzonym zabiegom, światła będzie więcej, co pozwoli na lepszy wzrost młodych drzew. Gdy tylko prace się zakończą i pogoda na to pozwoli, wszystkie szlaki zostaną naprawione.

Teren rezerwatu przyrody jest nadzorowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, co pozwala na odpowiednią jego ochronę - wyjaśnia Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Odpowiedź Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

- Nie jest prawdą, że prowadzona jest w rezerwacie wycinka drzew. Oczywiście szczegółowo to sprawdzimy. W rezerwacie po wyznaczonych ścieżkach mogą się poruszać piesi i wjeżdżać rowerzyści, natomiast pojazdy mechaniczne mają absolutny zakaz wjazdu - zapewnia Sławomir Sowula, rzecznik RDOŚ.Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (349) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.