• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa - podobieństwa i różnice

28 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Choć tomografia komputerowa w znacznym stopniu przypomina rezonans magnetyczny, to jednak w rzeczywistości są to dwa, zupełnie różne badania. Na czym polega wspomniana różnica?



Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - podobieństwa...



Zarówno do wykonania tomografii, jak i rezonansu, wykorzystywana jest maszyna do złudzenia przypominająca ogromną tubę bądź też tunel. W jej wnętrzu znajduje się natomiast wysuwana leżanka, na której pacjent "wjeżdża" do środka urządzenia. W przypadku obu badań osoba nadzorująca ich przebieg znajduje się w osobnym pomieszczeniu, natomiast komunikacja z pacjentem odbywa się zazwyczaj za pomocą interkomu.

Tak tomografia, jak i rezonans, są badaniami bezbolesnymi, przeprowadzanymi w celu określenia przyczyny pojawiającego się bólu bądź też innego, niepokojącego objawu. Na tym kończą się podobieństwa pomiędzy tomografią komputerową a rezonansem magnetycznym.

...i różnice



Tomografia komputerowa

Przeprowadzenie tomografii komputerowej wymaga posiadania skierowania od lekarza. Takowe nie jest jednak potrzebne w przypadku rezonansu magnetycznego. Powód? Otóż tym, co w rzeczywistości odróżnia tomografię od rezonansu, jest technologia wykorzystywana do wykonania każdego z badań. W przypadku tomografii jest to promieniowanie rentgenowskie, które - w dużych dawkach - może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym m.in. choroby nowotworowe czy też deformację płodu w łonie matki. Warto dodać, iż pod pojęciem wspomnianych "dużych dawek" należy rozumieć dawki przyjęte w ciągu całego życia. W związku z powyższym tomografii komputerowej nie należy wykonywać zbyt często. Z uwagi na szkodliwość, badanie nie powinno być przeprowadzane również u małych dzieci (które nie ukończyły 10 roku życia), osób w podeszłym wieku oraz kobiet w ciąży. Badania nie należy też jednak unikać, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto z niego skorzystać, aby ustalić źródło dolegliwości.

Rezonans magnetyczny

Do wykonania rezonansu magnetycznego wykorzystuje się fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości i silne pole magnetyczne. Zarówno fale, jak i pole magnetyczne, są w pełni bezpieczne dla zdrowia (prawie) każdego człowieka. Właśnie dlatego do wykonania rezonansu nie jest potrzebne skierowanie wystawione przez lekarza. Skąd zatem to "prawie"? Otóż pole magnetyczne wytwarzane przez urządzenie do rezonansu może powodować zaburzenie pracy urządzeń takich jak rozrusznik serca czy pompa insulinowa. W związku z powyższym pacjenci posiadający w ciele tego rodzaju rozwiązania nie powinni być poddawani opisywanemu badaniu. Kto jeszcze powinien unikać rezonansu? Tak naprawdę każdy, kto ma w swoim ciele jakiekolwiek metalowe elementy. Mowa zarówno o śrubach, drutach czy stentach, jak i odłamkach pocisków, aparatach ortodontycznych czy nawet metalicznych drobinach znajdujących się w składzie niektórych barwników do tatuażu. Aparat do rezonansu będzie bowiem działał na wszystkie, wymienione powyżej elementy niczym... gigantyczny, bardzo silny magnez.

Gdzie można wykonać tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny?



Placówki, w których przeprowadzane są wspomniane badania znajdziesz na stronie Badania.znanylekarz.pl. Warto dodać, iż serwis umożliwia także porównanie cen i umówienie wizyty.

Czym jeszcze różni się tomografia komputerowa od rezonansu magnetycznego?



Tomografia komputerowa jest badaniem stosunkowo krótkim, którego czas nie przekracza kilku - kilkunastu minut. Zupełnie inaczej jest w przypadku rezonansu, który trwać może 30 minut i więcej. Z uwagi na czas trwania badania, tomografia jest badaniem pierwszego wyboru u pacjentów po wypadkach, gdyż w ich sytuacji nierzadko każda minuta jest na wagę złota. Badania różnią się także ceną - ze względu na bardziej zaawansowaną technologię droższym (niemal dwukrotnie) i jednocześnie bardziej precyzyjnym badaniem jest rezonans magnetyczny.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

  • Co nie co o TK. Badajcie jądra!

    Witam! Mam dość często TK, więc uspokajam - to nic strasznego! Maszyna (sprzęt) - tuba może wygląda niepokojąco, ale to tylko tyle. A tak to jeżeli kontrast dożylny, to wiadomo wenflon na chwilę. Gdzieniegdzie proszą również o wypicie kontrastu rozcieńczonego w wodzie. Po kontraście może być biegunka (włącznie nawet - w skrajnych przypadkach - z popuszczeniem), więc lepiej mieć przy sobie większą ilość chusteczek, gdyby przycisnęło po drodze. W ogóle dla mnie fascynujące jest jak kontrast szybko (po podaniu dożylnym) rozchodzi się po organizmie w postaci fali ciepła. Fascynujące. A tak przy okazji panowie od czas do czasu macajcie swoje moszny, aby wykryć ew. zmiany na jądrach.

    • 3 1

  • Jeszcze różnią się od solarium gdzie komora wygląda podobnie ale tam działa promieniowanie UV

    również bywa niebezpieczne wielokrotne naświetlanie

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane