• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rodzic ocenia szkołę na Wiczlinie

Maciej
26 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Szkoła przy ul. Wiczlińskiej została otwarta w 2019 roku. Szkoła przy ul. Wiczlińskiej została otwarta w 2019 roku.

- Nowa szkoła, która powstała przy ul. WiczlińskiejMapka to największy "bubel", który powstał w ostatnich latach w Gdyni - napisał do nas w liście pan Maciej, podpierając się świadczącymi o tym według niego przykładami. Gdyńscy urzędnicy wyjaśniają wątpliwości czytelnika.W szkolno-przedszkolnym obiekcie na Wiczlinie, który powstał przy ul. Wiczlińskiej, dzieci uczą się od września 2019 roku. W nowo powstałym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 37 oraz przeniesione z ul. 10 Lutego XVII Liceum Ogólnokształcące. Razem w budynku uczy się 700 osób.

W osobnym obiekcie otwarto Przedszkole Publiczne nr 59 dla blisko 200 przedszkolaków. Ostatnio władze miasta zapowiedziały budowę basenu.

Szkoła jest wskazywana jako przykład rozwoju edukacji w Gdyni, ale inne zdanie ma na ten temat pan Maciej, rodzic dziecka z III klasy, który napisał do nas w tej sprawie emocjonalny list.

Szkoły podstawowe w GdyniOto jego treść:Opisujecie państwo, jak piękna i nowa Szkoła Podstawowa nr 37 rośnie i jest wizytówką Gdyni. A tak naprawdę to największy "bubel", jaki powstał w ostatnich latach w Gdyni. Szkoła w założeniu może i jest nowoczesna, tylko pytanie dla kogo ona jest? Nam, mieszkańcom, wydaje się, iż jest ona "Ku chwale włodarzy i nieudolnej Samorządności", ale na pewno nie uczniów.

Jestem rodzicem dziecka uczęszczającego do III klasy (tzw. starej szkoły). Dziecka, które w założeniu miało przejść do IV klasy - do nowej szkoły, bowiem jestem mieszkańcem z regionu. Były wycieczki dzieci do nowej szkoły, oprowadzanie po szkole oraz informacje, że zaczną niebawem od IV klasy naukę w nowej szkole. I to na tyle.

Ostatnio rodzice zostali poinformowani, że w nowej szkole nie ma miejsca dla dzieci IV klas. Nowo wybudowana szkoła - działająca od dwóch lat i nie ma miejsca dla dzieci z regionu? Pytanie brzmi, po co budowano tę szkołę i dla kogo? Wszak aktualnie klasa VIII jest jedna, a klas IV-VII też jest niewiele. Aktualnie z klasy III do IV miało przejść sześć klas. Okazuje się, że nie ma dla nich miejsca.

Kolejna rzecz to fakt, że aktualnie w nowej szkole nie ma szatni na odzież wierzchnią. Dzieci nie mają gdzie się rozebrać, pozostawić butów i kurtek. Ta nowoczesność jest powierzchowna, bo w środku funkcjonalnie to katastrofa. Szkoły za PRL-u były budowane z większą rozwagą, pomysłem i były bardziej przemyślane aniżeli to, co zafundowała nam "Samorządność".

W szkole nie ma szatni, co nie podoba się czytelnikowi. Urzędnicy odpowiadają, że zamiast nich są szafki. W szkole nie ma szatni, co nie podoba się czytelnikowi. Urzędnicy odpowiadają, że zamiast nich są szafki.
Niegospodarności włodarzy Gdyni jest więcej. Do nowej szkoły zostało przeniesione XVII Liceum Ogólnokształcące. Skoro dzielnice zachodnie są mocno urbanizowane i jest spory napływ młodych małżeństw, nowych mieszkańców, to oczywiste jest, że dzieci będą trafiały do nowych szkół podstawowych.

Po co było przenosić liceum, skoro wiadomo, że brakuje miejsca dla młodszych dzieci? Nie można było z tym poczekać do wybudowania nowego skrzydła? Przecież było miejsce, w którym uczniowie XVII LO mogli kontynuować naukę. Dodam, że budynek po liceum stał przez niemal dwa lata pusty, bez pomysłu na jego zagospodarowanie. Mamy więc z jednej strony pusty budynek, z drugiej brak miejsca dla najmłodszych na naukę w nowym, świeżo wybudowanym budynku. Oto gdyński paradoks.

Ostatnia kwestia może nie tak istotna, ale pokazująca raz jeszcze brak perspektywicznego podejścia. Jest plan budowy basenu, o którym informowaliście, z tym że basen w żaden sposób nie będzie połączony ze szkołą. Nie będzie łącznika, co oznacza, że dzieci, aby się dostać się do niego, będą musiały wyjść na zewnątrz.

Licea ogólnokształcące w GdyniOdpowiada Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w GdyniAgata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni. Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.
Sposób organizacji szkoły należy do dyrektora i to, co jest niepokojące - to brak nawet próby rozmowy z dyrektorem na ten temat. Z informacji pozyskanych od dyrektora wiemy, że planowane jest spotkanie i jesteśmy przekonani, że problem uda się rozwiązać na tym spotkaniu.

Nie ma szatni wydzielonej, takiej jak pamiętają rodzice ze swoich czasów szkolnych. Natomiast każdy uczeń ma swoją szafkę, w której może trzymać zarówno odzież wierzchnią czy strój na WF, jak i podręczniki i zeszyty, by nie nosić ich cały dzień ze sobą.

Pierwotnie w tej lokalizacji miało znaleźć się gimnazjum. Jednak huraganowo przeprowadzana reforma edukacji bez konsultacji społecznych i głębszego podjęcia tematu najmłodszych mieszkańców naszego kraju zobligowały nas do zmiany koncepcji zaproszenia gdyńskich uczniów.

Chcemy, by w każdej dzielnicy był dostęp do edukacji na wszystkich poziomach - by nie było konieczności korzystania z usług jedynie w centrum, stąd decyzja o przeniesieniu XVII LO - czas pokazał, że właściwa, bo zainteresowanie tym liceum w nowej lokalizacji było rekordowe. Dynamika wzrostu zasiedleń dzielnicy Chwarzno-Wiczlino jest stale analizowana - stąd zresztą decyzja o dobudowie skrzydła w ZSO 8, jak i w SP 48 - ale to nie wszystko - dokonujemy zmian na poziomie całego miasta i usługi będą dopasowane do potrzeb.

Obecnie wskazana jest lokalizacja działki, na jakiej ma powstać pływalnia, a prace nad koncepcją jej zabudowy dopiero się toczą - brane są pod uwagę różne rozwiązania związane z włączeniem pływalni w struktury szkolne. Dziwią pytania o brak łącznika, skoro projekt nawet jeszcze nie powstał...
Maciej

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

  • XVII LO Gdynia, Wiczlińska 50A
  • SP 37 Gdynia, Wiczlińska 93

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (359)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane