Fakty i opinie

stat

Rodzina posprzątała las w Otominie

artykuł czytelnika

Pani Emilia często bywa w lasach wokół jeziora Otomin. Gdy zauważyła, że wzrost popularności tego miejsca oznacza również jego większe zaśmiecenie, nie zaczęła od narzekania, ale od działania. Wraz z synami zebrała wór śmieci i zachęca do tego innych. Oto list naszej czytelniczki.Zdarza ci się sprzątnąć cudze śmieci w lesie, parku etc.?

tak, często to robię 23%
od czasu do czasu 43%
nie, są od tego odpowiednie służby 34%
zakończona Łącznie głosów: 1602
Jestem stałym bywalcem lasów wokół jeziora Otomin. Czas epidemii przyczynił się do częstszych odwiedzin lasów, w których bywam od lat. Zauważyłam, że ruch w okolicy Otomina się zwiększył, a parking pęka w szwach.

Co mnie zasmuciło, a jednocześnie rozzłościło i poirytowało, to ogrom śmieci, postawionych nad brzegiem jeziora, wzdłuż ścieżek, przy plaży i pod ławkami czy w głębi lasu: rękawiczki jednorazowe, chusteczki zwykłe i mokre, pieluchy, papierki po słodyczach, tacki do grilla, sztućce jednorazowe, puszki, butelki, opakowania po papierosach i niedopałki papierosów.... Tak! W czasie suszy, kiedy palą się łąki, parki i lasy, tzw. "kipy" przy szklanych butelkach bezmyślnie są pozostawiane przez palaczy, rzucane na pobocze lub bezczelnie na ścieżkę.

Pełny worek śmieci ze spaceruPodczas ostatniego spaceru z dziećmi miałam worek na śmieci. Wzdłuż 400 metrów zapełniliśmy wspólnie z dziećmi cały worek, nie wszytko udało się zebrać. Na koniec nie było gdzie tego worka pozostawić, gdyż nie było pojemników na śmieci. Worek zostawiliśmy w miejscu, gdzie zwykle widywałam takie pojemniki i zgłosiłam odpowiednim służbom. Tylko, że jeśli każdy z tych odpadów byłby zabrany przez właściciela, to nie byłoby co zbierać!

Prosta zasada: jeśli wnosisz coś do lasu, to tak samo możesz to wynieść! Mimo krytycznych komentarzy dzieci na temat braku kultury ludzi korzystających z uroków tego miejsca, to z uśmiechem na twarzy, wręcz w poczuciu misji zrobiły po prostu bardzo dobrą robotę i to wśród spacerujących w tym czasie ludzi...

Dbajmy o swoje otoczenie, przyrodę i pozostawmy ją w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń!
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (276) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.