Fakty i opinie

stat

Rondo na Obłużu groźne dla pieszych?

Czy na rondzie Tomasza Łączewnego są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia? Mieszkańcy są za, urzędnicy będą to dopiero sprawdzali.
Czy na rondzie Tomasza Łączewnego są potrzebne dodatkowe zabezpieczenia? Mieszkańcy są za, urzędnicy będą to dopiero sprawdzali. fot. Łukasz Unsterschuetz/trojmiasto.pl

Czy oddane do użytku w 2011 roku rondo im. Tomasza Łączewnego przy ul. Cechowej zobacz na mapie Gdyni na gdyńskim Obłużu zagraża przechodniom, a zwłąszcza dzieciom? Tak twierdzą mieszkańcy i domagają się od miasta zamontowania zabezpieczeń odgradzających jezdnię od chodnika.Czy na rondzie zachowujesz większą niż zwykle ostrożność?

tak, uważam zwłaszcza na przejścia dla pieszych 56%
tak, ale tylko na rondach kilkupasmowych 15%
nie, zmniejszam jedynie prędkość 29%
zakończona Łącznie głosów: 396
Tuż obok ronda mieści się Szkoła Podstawowa nr 6, przy której budowana jest sala gimnastyczna. To właśnie obecność placówki ma zdopingować urzędników do ustawienia zabezpieczeń.

Czytaj też: Nieostrożni kierowcy na wiadukcie w Gdyni

- Każdego dnia, kiedy jadę tamtędy autem, skóra mi cierpnie, gdy patrzę jak dzieci oraz dorośli stoją na rogu skrzyżowania z rondem przy kiosku z gazetami. Wystarczy, gdy latem lub zimą jakiś kierowca nie zachowa należytej uwagi i jadąc w dół ulicą Stolarską wpadnie na chodnik pełen dzieci wychodzących ze szkoły - pisze w liście do naszej redakcji pan Marek.

W sprawę zdążyli się już zaangażować radni dzielnicy Obłuże, którzy potwierdzają obserwację mieszkańców.

- Wielu kierowców, jadąc w dół w kierunku ul. Cechowej, nie stosuje się do obowiązującego prawa i znaków drogowych, przekraczając obowiązującą w tym miejscu prędkość. Zagrożenie jest realne. Wcześniej była przy szkole barierka, ale po przebudowie ją zdemontowano - dziwi się Wojciech Szczepański z rady dzielnicy Obłuże.

Urzędnicy z Zarządu Dróg i Zieleni znają sprawę, ale jeszcze nie wiedzą jak zareagować. Jak podkreślają, już samo rondo powinno uspokajać ruch.

- Będziemy rozmawiali o tym miejscu z policją na jednym z posiedzeń miejskiej komisji bezpieczeństwa. Jeśli okaże się, że rzeczywiście zabezpieczenie jest potrzebne, zostanie ono zamontowane. Nie będzie to jednak barierka, o którą proszą mieszkańcy, bo ona blokuje pieszych przed wtargnięciem na jezdnię i nie uchroni ich przed rozpędzonymi samochodami - odpowiada Maciej Karmoliński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Gdyby postulaty mieszkańców okazały się słuszne, potrzebne byłoby prawdopodobnie poszerzenie chodnika i przebudowa ronda lub ułożenie progów zwalniających. - Niczego nie można wykluczyć, lecz byłaby to już ingerencja w istniejący układ drogowy, co wiązałoby się ze sporymi trudnościami - zaznacza Karmoliński.

Opinie (83) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.