• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Rosyjski killer, Marcin i "Krokodyl" poszukiwani za zabójstwa

szym
30 czerwca 2022, godz. 07:00 
Opinie (73)
Wizerunki poszukiwanych mężczyzn. Wizerunki poszukiwanych mężczyzn.

Vladimir Volkov, Andrzej "Krokodyl" Adamczyk i Marcin Kropidłowski - ci trzej mężczyźni figurują na liście Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku jako poszukiwani za zabójstwa. Do tej pory nie udało się ich ująć.Wydał(a)byś policji poszukiwaną osobę, jeżeli byłby to twój bliski?

Trójkę poszukiwanych łączy artykuł 148 Kodeksu karnego. Dotyczy on zabójstwa. Maksymalną karą, jakie za nie grozi w Polsce, jest dożywocie.

Surowość kary uzależniona jest od okoliczności w jakich doszło do tego najpoważniejszego przestępstwa.

Paragraf pierwszy dotyczy tzw. zabójstwa podstawowego. Zgodnie z literą prawa "kto zabija człowieka, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 8, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności."

Kiedy kara za zabójstwo jest surowsza, a kiedy łagodniejsza?Przepis doprecyzowuje paragraf drugi, zgodnie z którym ten, kto zabija człowieka:

 • ze szczególnym okrucieństwem,
 • w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem,
 • w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie,
 • z użyciem materiałów wybuchowych,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.

W kodeksie znajdujemy także zapis, że karze określonej w par. 2 podlega ten, kto "jednym czynem zabija więcej niż jedną osobę" lub był wcześniej prawomocnie skazany za zabójstwo.

"Łapie się" także sprawca zabójstwa funkcjonariusza publicznego popełnionego podczas lub w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi lub ochroną bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

Paragraf czwarty nieco łagodzi przestępstwo. Zgodnie z nim ten, kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Na liście Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku znajdują się trzy nazwiska poszukiwanych za zabójstwo.

Marcin KropidłowskiPoszukiwany jest z art. 148 par. 1 (zabójstwo - typ podstawowy). Z ostatnich informacji udostępnionych przez policję wynika, że mężczyzna urodził się w 1981 roku.]

 • Poszukiwany Maricn Kropidłowski.
 • Poszukiwany Maricn Kropidłowski.
 • Poszukiwany Maricn Kropidłowski.
Funkcjonariusze nie podają jego szczegółowego rysopisu, do informacji dołączyli jednak trzy fotografie, które przedstawiają poszukiwanego oraz to, jak obecnie może wyglądać.

Informacja o poszukiwaniach na stronie KWP GdańskPoszukiwany Andrzej Adamczyk. Poszukiwany Andrzej Adamczyk.

Andrzej AdamczykWięcej informacji policja publikuje na temat Andrzeja Adamczyka. Wiadomo, że mężczyzna posługiwał się ksywą "Krokodyl".

Funkcjonariusze publikują także jego szczegółowy rysopis, informując w nim, że poszukiwany ubiera się schludnie, waży między 70 a 89 kg, jest krępy i muskularny.

Policjanci wśród nietypowych cech zwracają uwagę na "zauważalnie małe" stopy mężczyzny i drobne dłonie.

Oprócz tego wskazują na podbródek z widoczną bruzdą. "Krokodyl" poszukiwany jest natomiast z art. 148 par. 2.

Informacja o poszukiwaniach na stronie KWP GdańskVladimir VolkovNa swoim koncie ma zabójstwo, kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i wiele wskazuje na to, że to tylko wierzchołek góry lodowej. Poszukiwany od lat 90. Vladimir Volkov to jeden z najgroźniejszych przestępców, którego próbują wytropić kryminalni z Gdańska. Pochodzący z Rosji killer - o ile wciąż żyje - jest dziś przed "siedemdziesiątką" i pozostaje nieuchwytny.

Informacja o poszukiwaniach na stronie KWP GdańskPoszukiwany Vladimir Volkov. Poszukiwany Vladimir Volkov.

Łowcy głów w sprawie VolkovaJak się dowiedzieliśmy, poszukiwaniami Volkova od 2007 roku zajmują się funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. To tzw. łowcy głów. Sprawę przejęli z ówczesnego Komisariatu Policji Gdynia Śródmieście, który rozpoczął tropienie Volkova jeszcze w 1994 roku.

Archiwum X. Pomorscy śledczy od spraw beznadziejnychOd gdańskich policjantów usłyszeliśmy, że Rosjanin poszukiwany jest przez różne prokuratury w Polsce. Chodzi o:
 • nielegalne posiadanie broni palnej i posługiwanie się fałszywymi środkami płatniczymi,
 • zabójstwo,
 • kierowanie zorganizowaną grupą o charakterze zbrojnym, dokonującą napadów rabunkowych, porwań dla okupów, zabójstw.

Policjanci przyznają, że poszukiwany od lat 90. przebywał na terytorium Polski, gdzie stworzył grupę przestępczą, zajmującą się napadami i rozbojami z użyciem broni palnej na terenie dawnego województwa wrocławskiego, gorzowskiego oraz stołecznego. Nie wiadomo czy Volkov żyje.
szym

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (73)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.