• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rowerem lub hulajnogą przez przejście dla pieszych. Idź, a nie jedź!

MKo
2 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Poruszasz się po Trójmieście hulajnogą elektryczną lub rowerem? Przekraczając przejście dla pieszych, pamiętaj, by zejść z jednośladu i przeprowadzić go na drugą stronę. - Coraz więcej osób traktuje przejścia jak drogi rowerowe i zamiast pokonać je na nogach, nie schodzi z roweru czy hulajnogi, tylko jedzie dalej. To niebezpieczne - uważa jeden z naszych czytelników.



Jadąc rowerem lub hulajnogą przez przejście dla pieszych:

- Dużo jeżdżę po Trójmieście i zauważyłem, że wraz z rosnącą popularnością elektrycznych hulajnóg coraz więcej osób z nich korzystających pokonuje przejścia dla pieszych, wjeżdżając na nie na hulajnodze. To samo dotyczy rowerzystów, którzy nie mając wydzielonej drogi rowerowej, w ten sam sposób traktują przejście dla pieszych. To stwarza zagrożenie i dla nich, i dla innych osób w pobliżu, bo przecież w takiej sytuacji pierwszeństwo ma kierowca, a nie osoba na hulajnodze - napisał pan Michał.
Teoretycznie każdy użytkownik roweru czy hulajnogi, gdy przekracza przejście dla pieszych, powinien zejść z jednośladu i przeprowadzić go przez zebrę.

Przeprowadzając przez przejście rower czy hulajnogę, taka osoba traktowana jest jako pieszy, co oznacza, że ma bezwzględne pierwszeństwo i każdy kierowca musi się zatrzymać, by go przepuścić. W innym wypadku użytkownik hulajnogi popełnia wykroczenie i - jak zauważa nasz czytelnik - ryzykuje wypadkiem, bo nagły wjazd na przejście może być traktowane jako wtargnięcie na przejście.

W minione wakacje na własnej skórze przekonała się o tym pewna para, potrącona na przejściu w Sopocie.

Potrącenie pary na hulajnodze na przejściu. Kto zawinił? Potrącenie pary na hulajnodze na przejściu. Kto zawinił?

- Zdaję sobie sprawę, że przeprowadzanie dość ciężkiej hulajnogi elektrycznej przez przejście nie jest wygodne. Ale pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, zachowajmy więc ostrożność i pamiętajmy, kto przed kim w danej sytuacji ma pierwszeństwo - dodaje pan Michał.
Jak zauważa nasz czytelnik, nierzadko zdarzają się też sytuacje, że rowerzyści wjeżdżają na jezdnię wprost z drogi rowerowej, będąc przekonanym, że mają w takiej sytuacji pierwszeństwo przejazdu.

- Takie osoby myślą chyba, że skoro jadą po drodze dla rowerów, to wjeżdżając z niej na przejście, również mają pierwszeństwo. A tak nie jest. Warto o tym pamiętać - dodaje.
Więcej pisaliśmy o tym we wrześniu. Przypomnijmy, że według obowiązujących przepisów cykliści mają pierwszeństwo dopiero, gdy są na przejeździe. Z drugiej strony rowerzyści nadal są uprzywilejowani, gdy jadą prosto i dojeżdżają do przejazdu, a kierowca skręca w drogę poprzeczną.

Droga dla pieszych i rowerów. Kto ma pierwszeństwo? Droga dla pieszych i rowerów. Kto ma pierwszeństwo?


Jazda po przejściu to wykroczenie



O ocenę tej sytuacji poprosiliśmy gdańskich funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego. Oni również nie pozostawiają wątpliwości, jak w obrębie przejścia dla pieszych powinien zachować się użytkownik hulajnogi czy roweru.

- Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym zarówno rower, jak i hulajnoga eklektyczna to pojazdy inne niż mechaniczne. Artykuł 26 ustawy wskazuje, że kierujący pojazdem na przejściu dla pieszych zobowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się lub wchodzącemu na przejście. Ponadto kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych. Kierujący rowerem lub hulajnogą elektryczną przejeżdżając przez przejście dla pieszych popełnia wykroczenie - wyjaśnia st. sierż. Justyna Chabowska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
MKo

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (418)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane