Fakty i opinie

Rowerzyści i piesi wrócą na ul. Wiśniewskiego w Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: plan odbudowy J. Wiśniewskiego

Od poniedziałku rowerzyści i piesi będą mogli przemieszczać się po uszkodzonym odcinku ulicy Wiśniewskiego nad Potokiem Chylońskim zobacz na mapie Gdyni, gdzie po zarwaniu się skarpy stanął wysoki płot, obejmujący całą szerokość ulicy.zakończona Łącznie głosów: 498
Przypomnijmy:

  1. Intensywne opady, które przechodziły nad Gdynią i całym Trójmiastem 20 czerwca spowodowały osunięcie się skarpy i zapadnięcie się ul. Janka Wiśniewskiego nad Potokiem Chylońskim.
  2. Okazało się, że nie ma możliwości udostępnienia drogi dla ruchu kołowego, pieszego ani rowerowego.
  3. Specjaliści, a za nimi urzędnicy informowali, że wciąż w tym miejscu istnieje zagrożenie dalszego osuwiska.
  4. Objazd prowadzi ul. Logistyczną. Dla zmotoryzowanych nie jest uciążliwy, ale tracą piesi i rowerzyści, domagający się zezwolenia na przejazd.


Ul. Janka Wiśniewskiego: zarwana skarpa i brak przejazdu


Początkowo na miejscu stanęły przeszkody w postaci taśm i plastikowych ograniczników ruchu. Jako że nie stanowiły przeszkody dla większości rowerzystów i pieszych zostały zamienione na wysokie ogrodzenie, obejmujące całą szerokość ulicy i sięgające aż do terminalu promowego.

Wzbudziło to nerwowość wśród pieszych i rowerzystów, którym dwukilometrowy objazd zafundowany przez władze miasta wydawał się przesadą w stosunku do zagrożenia. Niektórzy nadal go ignorowali.

- Mamy do czynienia z katastrofą budowlaną, absolutnie nie ma możliwości, by mogli poruszać się tamtędy ludzie - nieistotne, czy będą to piesi, rowerzyści czy zmotoryzowani - nie zgodzę się, by ktokolwiek narażał życie, by mieć bliżej do domu - wyjaśniał kilkanaście dni temu Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
W nieoficjalnych rozmowach pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni przyznawali jednak, że tak rygorystyczne obostrzenia są niepotrzebne w stosunku do potencjalnych konsekwencji. Miały trwać poszukiwania rozwiązania zezwalającego na ruch rowerowy i pieszy.

Jak informują urzędnicy, otrzymali orzeczenie techniczne, w którym pojawiła się możliwość przeprowadzenia ciągu pieszo-rowerowego poza balustradą, od strony kanału portowego. Nowy ciąg będzie odgrodzony od miejsca awarii.

Nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od poniedziałku. Do końca wakacji będzie wiadomo więcej na temat prac naprawczych.

- Do końca sierpnia zostaną zakończone ekspertyzy, które wyznaczą zakres prac naprawczych - obiecuje wiceprezydent Gdyni.