• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozbiorą wiecznie niedziałającą windę przy dworcu

Michał Brancewicz
1 grudnia 2022, godz. 07:00 
Opinie (123)
  • Niedopasowana swoim wyglądem i rzadko kiedy działająca winda w końcu zniknie i zastąpi ją nowa.
  • Mimo że widna ma blisko 25 lat, to chyba niewiele osób pamięta okresy, kiedy działała.

Powstała niemal 25 lat temu. Jest zniszczona, zaniedbana i "wiecznie" nieczynna. Winda przy dworcu Gdańsk Główny, na tyłach KFCMapka, w końcu zniknie, a w jej miejsce powstanie nowa, choć dopiero w połowie przyszłego roku.Pamiętasz, żeby ta winda była kiedykolwiek czynna?

Dworzec Gdańsk Główny za sprawą remontu mocno się zmienia. Wcześniej zmieniło się też przejście podziemne prowadzące na perony. Przyszedł więc najwyższy czas na usunięcie jednego z ostatnich reliktów na terenie stacji.

Kwintesencja lat 90. XX w.Stalowo-szklana konstrukcja ze spadzistymi dachami to kwintesencja podejścia do projektowania w latach 90. XX wieku. Przeskalowana, niefunkcjonalna i od zawsze niesprawna winda prowadząca do tunelu w końcu jednak zniknie.

O niedziałających windach w okolicach dworca pisaliśmy już kilka razy. Ostatnio w marcu tego roku.

Nie działają windy w okolicach dworca głównego Nie działają windy w okolicach dworca głównego

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni szuka wykonawcy, który rozbierze to cudo wybudowane około 25 lat temu. Wybrana firma będzie miała na to trzy tygodnie.


Winda dopasowana do bryły dworcaWinda znajduje się na terenie kolejowym, dlatego to spółka PKP PLK będzie odpowiedzialna za wybudowanie nowej windy.

W maju zeszłego roku kolejarze ogłosili przetarg na projekt i montaż urządzenia. Pierwotne założenia były takie, że nowa winda pojawi się już w maju 2022.

Na razie wiadomo tyle, że w lipcu 2022 roku kolejarze złożyli wniosek o pozwolenie na budowę, ale nie zostało ono jeszcze wydane.

- Wygląd windy zostanie dostosowany do zabytkowej bryły dworca kolejowego, zgodnie z wytycznymi Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zapowiada Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Budowa rozpocznie się po pozyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. Zakończenie prac planowane jest w połowie 2023 roku

Nowa winda za 1 mln złPrzy okazji montażu nowego urządzenia zmieni się lokalizacja windy. Nie będzie, jak dotąd, stała na środku schodów, ale po prawej stronie, patrząc w dół, w stronę tunelu.

Koszt robót wyniesie około 1 mln zł netto.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (123)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane