Fakty i opinie

Rozkład PKM-ki: będą nocne pociągi na lotnisko

Najnowszy artukuł na ten temat

Pies, który "prowadził" kolejkę

Tablica z nowym rozkładem jazdy na przebudowywanej stacji Gdańsk Osowa.
Tablica z nowym rozkładem jazdy na przebudowywanej stacji Gdańsk Osowa. fot. PKM

Na przystankach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zawisły już rozkłady jazdy. Wbrew zapowiedziom, są w nich nocne pociągi na lotnisko, o co prosiło wielu naszych czytelników. Przesiadka z SKM do PKM nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.Czy podoba ci się nowy rozkład jazdy PKM?

tak, jest rewelacyjny, nie mam zastrzeżeń 17%
tak, ale zmieniłbym kilka kursów pociagów 14%
nie, ale dobrze, że jest to tymczasowy rozkład, liczę, że docelowy będzie lepszy 42%
nie, w ogóle mi on nie pasuje 27%
zakończona Łącznie głosów: 526
To na razie rozkład na sam początek kursowania PKM, chodzi bowiem o okres od 1 do 30 września. Na ten rozkład oficjalnie zgodziły się PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca linii kolejowej z Gdyni do Kartuz przez Osowę oraz we Wrzeszczu, po których będą jeździły pociągi PKM.

Pobierz skład pociągów PKM (PDF) na okres od 1 do 30 września.

Nie wszystkie pociągi dojadą do Osowy, centrum Gdańska i Gdyni

W sumie z Wrzeszcza do lotniska w Rębiechowie pojadą 72 pary pociągów. Tylko część z nich pojedzie dalej do Osowy. Powód? Nie ma tam dla nich wystarczająco wiele miejsca.

Wszystko przez to, że cały czas prowadzone są prace budowlane na linii kolejowej 201 między Osową a Gdynią Wielki Kack. Z powodu przebudowy torów i braku krawędzi peronowych stacja nie może przyjąć w ciągu dnia aż 72 par pociągów. Tym bardziej, że ze stacji korzystają też pociągi jeżdżące do i z Kościerzyny.

W rozkładzie obowiązującym od 1 do 30 września tylko jeden pociąg odjedzie z Gdańska Głównego i to jeszcze w nocy - o godz. 3:40. Skład zakończy bieg na lotnisku o godz. 4:10. Nie będzie za to żadnego pociągu z portu lotniczego do centrum Gdańska.

Natomiast tylko cztery pierwsze składy o poranku wyjadą na linię PKM z Gdyni Głównej (3:43, 3:58, 4:26, 4:38).

Przebieg Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
Przebieg Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. graf. Trojmiasto.pl
Nocne pociągi na lotnisko

Dobrą wiadomością jest fakt, że udało się wywalczyć połączenia nocne z Wrzeszcza do portu lotniczego.

- Kursowanie pociągów uzgodniliśmy z władzami lotniska w Rębiechowie. Wybraliśmy optymalne godziny przyjazdu i odjazdu sprzed terminala. Zdajemy sobie sprawę, że nie będziemy mogli zapewnić wszystkim pasażerom z samolotów połączenia kolejowego z Wrzeszczem, ale będziemy dostosowywać się do ich potrzeb przy ustalaniu kolejnych rozkładów jazdy - wyjaśnia Bartłomiej Buczek, dyrektor do spraw przewozów w PKP SKM w Trójmieście.

Po północy na lotnisko pojadą trzy pociągi z Wrzeszcza - o godz. 0:05, 0:20 i 0:55. Po 25 minutach będą na lotnisku, a następnie pojadą do Gdyni Głównej.

O godz. 0:25 z lotniska odjedzie ostatni pociąg do Wrzeszcza.

Przebudowywana stacja Gdańsk Osowa w ramach modernizacji linii 201 relacji Gdynia Kościerzyna.
Przebudowywana stacja Gdańsk Osowa w ramach modernizacji linii 201 relacji Gdynia Kościerzyna. fot. PKM
Dlaczego nie ma stałego cyklu na linii PKM?

Pomorska Kolej Metropolitalna to linia aglomeracyjna. To co najbardziej charakteryzuje tego rodzaju linie, to stały odstęp pomiędzy kursującymi pociągami. Tak jest choćby na linii SKM, gdzie pociągi meldują się na przystankach co 7 lub 15 minut.

Niestety stała częstotliwość na linii PKM to melodia przyszłości. Dlaczego? Znowu wraca kwestia wspomnianej przebudowy linii 201.

- Prace tam prowadzone, a także ruch pociągów regionalnych, uniemożliwiają wprowadzenie stałego cyklu. Nie możemy się z naszym rozkładem rozpychać wśród innych przewoźników. Raczej powinniśmy współdziałać. Taki plan współdziałania pojawi się w momencie zakończenia prac na linii 201 choćby z Przewozami Regionalnymi, które wożą pasażerów do Kościerzyny - tłumaczy Buczek.

Maksymalnie 15 minut na przesiadkę

Ponieważ rozkład pociągów PKM nie posiada stałej częstotliwości kursowania pociągów, jest on nieskoordynowany z innymi połączeniami - szczególnie dotyczy to SKM-ki. Może to skomplikować pasażerom przesiadki.

Niektórzy pasażerowie dojeżdżający do Wrzeszcza od strony Osowy zobaczą kolejkę SKM, która odjedzie im sprzed nosa. Inni na przesiadkę będą mieli minutę. W tym czasie będą musieli przebiec na peron SKM, by zdążyć na skład w kierunku Sopotu lub Gdańska Głównego.

- Pasażerowie nie będą jednak musieli długo czekać. Z uwagi na częsty takt SKM-ek, w zależności od pory dnia będzie to 7 lub 15 minut - wyjaśnia Buczek. - W tym czasie będzie można np. zjeść ciastko - dodaje.

Od 1 października znowu nowy rozkład jazdy PKM

Opisany rozkład jazdy pociągów PKM ma charakter przejściowy. Kolejna zmiana na tej linii zostanie wprowadzona 1 października. Wtedy ma pojechać więcej pociągów z i do Gdańska Głównego - średnio co godzinę.

Docelowy kształt rozkładu jazdy na PKM-ce poznamy za kilka miesięcy, podczas dużej zmiany rozkładu jazdy, wprowadzonej przez PKP PLK. Czy będzie przewidywał więcej pociągów na i z lotniska po północy, a także czy zostanie zwiększona częstotliwość pociągów do Gdyni? Przekonamy się o tym kilka tygodni przed 13 grudnia.


Prace przy infrastrukturze PKM prowadzone są nawet wieczorem

Opinie (236) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.