• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Rozkład jazdy tramwajów na e-papierze

Maciej Korolczuk
16 lipca 2022, godz. 15:00 
Opinie (227)
Rozkład jazdy tramwajów na e-papierze zainstalowano na przystanku Hucisko. Rozkład jazdy tramwajów na e-papierze zainstalowano na przystanku Hucisko.

Tego w Gdańsku jeszcze nie było. Na przystanku tramwajowym na HuciskuMapka zainstalowano rozkład jazdy wykonany z e-papieru. Nietypowy rozkład pojawił się w Gdańsku w ramach dziewięciomiesięcznych testów. Jeśli się sprawdzi, niewykluczone, że w przyszłości pojawi się na innych przystankach.Czy lubisz korzystać z nowinek technicznych?

Rozkłady papierowe, wyświetlane na tablicach informacji pasażerskiej, sprawdzane w aplikacji - to wszystko już było. Ale wkrótce może być inaczej, bo w Gdańsku rozpoczynają się właśnie testy rozkładu jazdy wykonanej w technologii e-papieru.

To mała tabliczka tzw. dynamicznej informacji pasażerskiej zainstalowana na przystanku tramwajowym na Hucisku, więc w pierwszej kolejności będą z niego korzystać pasażerowie linii 10 i 12.

O nietypowych testach poinformował Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, odpowiedzialny za transport publiczny w mieście.

- Nowoczesna technologia daje wiele możliwości. Ważne komunikaty można będzie natychmiast przekazywać pasażerom (także o zmianach w rozkładzie jazdy). Tabliczka pozwoli też na prezentowanie rzeczywistych czasów odjazdów z danego przystanku, identycznie jak na tablicach Systemu Informacji Pasażerskiej, których instalacja jest jednak o wiele bardziej skomplikowana i droższa. Inna zaletą e-papieru na przystankach jest możliwość zasilania go energią z paneli solarnych. Przez kilka dni tabliczka może działać bez zewnętrznego zasilania - napisał Borawski.

Intuicyjna obsługaZ relacji osób, które korzystały już z nowego rozkładu wynika, że obsługa urządzenia jest intuicyjna i nie powinna sprawiać pasażerom kłopotu.

- Testy wykażą, czy rzeczywiście tak będzie. Jesteśmy ciekawi państwa opinii - dodał wiceprezydent Gdańska.
To nie pierwsze testy nowinek technicznych, które w przyszłości mogą służyć pasażerom komunikacji miejskiej w Gdańsku. W ostatnim czasie testowane były m.in. autobusy elektryczne i wodorowe, autonomiczne busy bez kierowcy czy mobilne urządzenia do kupowania biletów w pojazdach.

  • W ostatnim czasie w Gdańsku były testowane m.in. autobusy elektryczne.
  • A także busy autonomiczne bez kierowcy.
  • A w ostatnich tygodniach także autobus wodorowy.
  • W 2018 roku w wybranych autobusach zainstalowano także mobilne urządzenia do kupowania biletów jednoprzejazdowych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (227)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.