• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Rozkłady pociągów SKM to fikcja". Nakładające się remonty zmorą dla pasażerów

Marcin
16 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Takie widoki to w ostatnich tygodniach codzienność dla pasażerów SKM. Takie widoki to w ostatnich tygodniach codzienność dla pasażerów SKM.

"Rozumiem, że trwają remonty i rozkłady kolejek są okrojone. Problem jednak w tym, że praktycznie żadne składy się tych okrojonych rozkładów nie trzymają. SKM-ki przyjeżdżają na perony w zupełnie losowych godzinach, na trasie łapią bardzo duże opóźnienia, do tego kursy części z nich są po prostu odwoływane" - pisze pan Marcin, czytelnik Trojmiasto.pl.Jak często jeżdzisz kolejkami SKM?

Aktualnie na trasie Szybkiej Kolei Miejskiej prowadzonych jest aż sześć niezależnych od siebie remontów. Najwięcej utrudnień generuje ten prowadzony we Wrzeszczu, ale biorąc pod uwagę to, jak jeżdżą aktualnie kolejki, trudno nie uznać, że remonty w Leszczynkach, na Grabówku, w Gdyni Głównej, Orłowie czy prace torowe między Redą a Wejherowem, nie przyczyniają się do opóźnień.

A o tych, niemal codziennie, informują nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta. Jeden z nich - pan Marcin - napisał do nas w tej sprawie list. Poniżej publikujemy go w całości:

***

Jestem osobą od lat korzystającą z usług SKM. Uważam, że w normalnych okolicznościach to świetna alternatywa dla przemieszczania się po Trójmieście samochodem. Ostatnie tygodnie to jednak prawdziwy koszmar dla wszystkich pasażerów SKM, a przez nawarstwienie się kilku różnych remontów wygląda na to, że rozkłady kolejek SKM to zwykła fikcja.

Kolejne remonty - kolejne utrudnieniaJuż wiosną, gdy zaczęto remonty w Leszczynkach, Orłowie czy na Grabówku, utrudnienia były spore. Później sytuacja się uspokoiła, ale tylko na chwilę, bo dorzucono remont w Gdyni Głównej i znów pojawiły się problemy. Teraz jednak, gdy trwa remont we Wrzeszczu, podróżowanie SKM stało się festiwalem nerwów.

Aktualnie na trasie SKM trwa aż sześć różnych remontów - na zdjęciu remont na przystanku w Orłowie. Aktualnie na trasie SKM trwa aż sześć różnych remontów - na zdjęciu remont na przystanku w Orłowie.
Rozumiem, że trwają remonty i rozkłady kolejek są okrojone. Problem jednak w tym, że praktycznie żadne składy się tych okrojonych rozkładów nie trzymają. SKM-ki przyjeżdżają na perony w zupełnie losowych godzinach, na trasie łapią bardzo duże opóźnienia, do tego kursy części z nich są po prostu odwoływane.

Pierwszym problemem jest czas przejazdu. Normalnie, żeby dostać się kolejką z Gdyni Chyloni do Gdańska Głównego potrzeba było ok. 45-50 minut. Normalnie, bo aktualna sytuacja z normalnością nie ma niczego wspólnego i jechać można nawet godzinę i 20 minut.

Z Chyloni do Gdańska w godzinę i 20 minutW moim przypadku tak zdarzyło się kilka dni temu. Wiedząc o remontach i udając się na ważne zawodowe spotkanie w Gdańsku, wyszedłem z domu pół godziny szybciej. Na niewiele się to jednak zdało. Już na samym początku kolejka, którą wcześniej wybrałem z rozkładu, przyjechała na stację z około 10-minutowym opóźnieniem.

Później - zamiast je nadrabiać - zwiększała je. Tu stała dłużej na stacji, tu nagle zwalniała. W okolicach Zaspy była już 20 minut później niż przewidywał rozkład. A jakby tego było mało, nagle stanęła i czekała, aż przejadą dwa składy jadące w przeciwnym kierunku, jeden po drugim. Skutek? Wychodząc 30 minut szybciej, byłem na miejscu 5 minut po czasie. To jednak nie wszystko.

Nie pomyl składówZmorą w ostatnich dniach są też odwołane kursy kolejek. Zmorą w ostatnich dniach są też odwołane kursy kolejek.
Kolejnym problemem są skrócone kursy części składów. Nie wszystkie kolejki jeżdżą aktualnie na całej trasie. Część jedzie do centrum Gdańska, a część tylko do Wrzeszcza. W teorii to nie problem, bo można sobie wybrać w rozkładzie odpowiedni skład i o odpowiedniej godzinie udać się na peron.

Przez opóźnienia kolejek, często o danej godzinie przyjeżdża jednak zupełnie inny skład - np. jadący tylko do Wrzeszcza.

Zresztą pół biedy, gdy wsiądziemy w taką kolejkę - po prostu będziemy musieli przesiąść się do następnej. Gorzej, gdy skład, który sobie upatrzymy w rozkładzie, w ogóle nie przyjedzie. Polecam wizytę na stronach SKM w mediach społecznościowych. Niemal codziennie pojawiają się tam informacje o nagle odwołanych kursach.

Wydaje mi się, że ktoś tu po prostu przedobrzył z liczbą remontów jednocześnie. Zamiast wykonywać je kolejno po sobie, postanowiono pójść na żywioł. I owszem, za jakiś czas będziemy mieli fajne, nowe perony, wyremontowany murek oporowy, ale za jaką cenę? Ciekawi mnie, ile osób do tego stopnia zniechęci się teraz do SKM i po prostu przestanie korzystać z kolejek?
Marcin

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (221)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane