Fakty i opinie

Rozkopana Wajdeloty zmniejsza wpływy kupców. Ale obniżki czynszu nie będzie

Najnowszy artukuł na ten temat

Ulica Wajdeloty nadal czeka na naprawę

Krystyna Konopka sklep warzywny prowadzi na ul. Wajdeloty od 26 lat. Dla niej remont już przyniósł straty - kupuje u niej ok. 40 proc. mniej klientów.
Krystyna Konopka sklep warzywny prowadzi na ul. Wajdeloty od 26 lat. Dla niej remont już przyniósł straty - kupuje u niej ok. 40 proc. mniej klientów. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Remont ulicy Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu odbija się na utargu niemal wszystkich lokalnych przedsiębiorców. Dlatego radny PiS zaproponował, by miasto czasowo obniżyło czynsz w swoich lokalach przy tej ulicy.Od połowy lutego trwa remont ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Wymieniona ma zostać całkowicie nawierzchnia chodników i jezdni, pojawić ma się stylizowana mała architektura. Prace mają potrwać 1,5 roku (do listopada 2014 r.) i pochłonąć w sumie ok. 9,7 mln zł.

Wyłączenia na tak długi okres ulicy, przy której działa kilkanaście firm, głównie usługowych, obawiają się przedsiębiorcy, którzy już odczuwają spadek obrotów.

Przeczytaj o szczegółach remontu ul. Wajdeloty.

- Wcześniej był u nas spory ruch, na zakupy wpadało dużo młodzieży z pobliskich szkół, studenci. Przez roboty wielu zamiast obchodzić ulicę dookoła, wybiera bliższy sklep. Odczuwamy spadek obrotów - mówi Tomasz Prokop, współwłaściciel sklepu Odido, który swój lokal wynajmuje od miasta.

Czy uważasz, że przedsiębiorcom z ul. Wajdeloty, którzy wynajmują lokal od miasta nalezy obniżyć czynsz na czas remontu?

zdecydowanie tak, bo dlaczego mają tracić na remoncie 38%
raczej tak, choć trzeba by to rozszerzyć na inne remonty w mieście 20%
nie, bo to niesprawiedliwe wobec tych, którzy lokal wykupili na własność, a też tracą na remoncie 42%
zakończona Łącznie głosów: 608
Pomysł, jak pomóc przedsiębiorcom przetrwać tak długi remont ma Wiesław Kamiński, gdański radny PiS.

- Zaproponowałem, by na czas trwania remontu, obniżyć przedsiębiorcom wynajmującym lokal od miasta czynsz do 50 proc. Tak robi się w innych dużych miastach, jak choćby w Poznaniu czy Wrocławiu - mówi Wiesław Kamiński. - Moją propozycję przekazałem tuż przed długim weekendem prezydentowi. Na razie nie otrzymałem odpowiedzi.

To nie koniec. Radny pracuje właśnie nad uchwałą, która na stałe miałaby wprowadzić ulgi dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w miejscu objętym remontami. - Konsultuję z prawnikami szczegóły i na najbliższej sesji Rady Miasta chcę przedstawić ją pod głosowanie - dodaje.

Na takie rozwiązanie czeka m.in. Krystyna Konopka, współwłaścicielka sklepu spożywczego, który znajduje się na ul. Wajdeloty od 26 lat.

- Jest ciężko, bo i tak już musimy konkurować z supermarketami. Do tego po ciężkiej zimie przyszedł ten remont, przez który tracimy od 30 do 40 proc. obrotu. Mam czynsz ok. 900 zł. Obniżka o połowę bardzo by nam pomogła.

Podobnie uważa Andrzej Paradowski, właściciel cukierni "Paradowski", którego rodzina prowadzi ją przy Wajdeloty 11 od 1945 r. - Miasto jest naszym partnerem i chciałbym być też traktowany jak partner. Dlatego taki gest od miasta byłby bardzo na miejscu - mówi Andrzej Paradowski, który swój lokal także wynajmuje od miasta. - Do tej części Wajdeloty, przy której jest moja cukiernia, remont ma dotrzeć z końcem lipca. Przyznam, że obawiam się tej daty.

Pomysł radnego PiS nie podoba się z kolei przedsiębiorcom, którzy zamiast wynajmować miejskie lokale, zainwestowali w ich wykup.

- Na remoncie tracą wszyscy, nie tylko osoby, które prowadzą działalność w lokalu należącym do miasta. Dlaczego więc miasto ma im obniżyć czynsz za moje podatki? - mówi Zdzisław Zalewski z Pizzeria Cafe Ósemka. - Mi nikt kredytu nie obniży, choć w związku z przebudową przychody spadły mi o jedną trzecią. Może więc tak wszystkim obniżyć podatek od nieruchomości? Albo po remoncie, podwyższyć im czynsz do 150 proc.? W końcu będzie ładniej, to i klientów przybędzie.

Jak zagłosują radni na majowej sesji rady, trudno przewidzieć. Jednak wątpliwości, czy uda się wprowadzić obniżkę czynszów, rozwiewa zastępca prezydenta Gdańska.

- W ciągu ostatnich lat wykonywaliśmy remonty wielu ulic, na przykład głównych ciągów komunikacyjnych w mieście. Zawsze niosło to za sobą pewne utrudnienia, czasem też dość długie, ale mimo to nie wiązało się z wprowadzaniem specjalnych bonifikat dla najemców lokali użytkowych w okolicy - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta miasta. - Przy ul. Wajdeloty lokale od miasta dzierżawi 15 przedsiębiorców, z czego większość to usługi i handel o charakterze lokalnym - czyli takim, który nie wymaga od klienta dojazdu samochodem. Poza tym pamiętajmy, że ulica jest remontowana po to, by w przyszłości zyskała na atrakcyjności. Tak że chwilowo trzeba zacisnąć pasa, by potem móc korzystać z nowych walorów. To chyba normalne w podobnych sytuacjach. Warto podkreślić, że po remoncie nie planujemy podniesienia czynszu najemcom z tego powodu, że okolica stała się atrakcyjniejsza.

W grę też nie wchodzi obniżenie podatku od nieruchomości dla wszystkich przedsiębiorców.

- Co do obniżenia podatku od nieruchomości na czas remontu niestety nie ma takich możliwości prawnych. Rada miasta może co prawda różnicować stawki podatku na terenie miasta, ale dotyczy to kryteriów przedmiotowych, a nie podmiotowych - dodaje Lisicki. - Innymi słowy nie można ustalić niższego podatku dla lokali położonych przy jakiejś konkretnej ulicy, czy lokali prowadzących jednego rodzaju działalność.

Opinie (104) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.