Fakty i opinie

Rozkopana Wajdeloty zmniejsza wpływy kupców. Ale obniżki czynszu nie będzie

Krystyna Konopka sklep warzywny prowadzi na ul. Wajdeloty od 26 lat. Dla niej remont już przyniósł straty - kupuje u niej ok. 40 proc. mniej klientów.
Krystyna Konopka sklep warzywny prowadzi na ul. Wajdeloty od 26 lat. Dla niej remont już przyniósł straty - kupuje u niej ok. 40 proc. mniej klientów. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Remont ulicy Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu odbija się na utargu niemal wszystkich lokalnych przedsiębiorców. Dlatego radny PiS zaproponował, by miasto czasowo obniżyło czynsz w swoich lokalach przy tej ulicy.Od połowy lutego trwa remont ul. Wajdeloty we Wrzeszczu. Wymieniona ma zostać całkowicie nawierzchnia chodników i jezdni, pojawić ma się stylizowana mała architektura. Prace mają potrwać 1,5 roku (do listopada 2014 r.) i pochłonąć w sumie ok. 9,7 mln zł.

Wyłączenia na tak długi okres ulicy, przy której działa kilkanaście firm, głównie usługowych, obawiają się przedsiębiorcy, którzy już odczuwają spadek obrotów.

Przeczytaj o szczegółach remontu ul. Wajdeloty.

- Wcześniej był u nas spory ruch, na zakupy wpadało dużo młodzieży z pobliskich szkół, studenci. Przez roboty wielu zamiast obchodzić ulicę dookoła, wybiera bliższy sklep. Odczuwamy spadek obrotów - mówi Tomasz Prokop, współwłaściciel sklepu Odido, który swój lokal wynajmuje od miasta.

Czy uważasz, że przedsiębiorcom z ul. Wajdeloty, którzy wynajmują lokal od miasta nalezy obniżyć czynsz na czas remontu?

zdecydowanie tak, bo dlaczego mają tracić na remoncie 38%
raczej tak, choć trzeba by to rozszerzyć na inne remonty w mieście 20%
nie, bo to niesprawiedliwe wobec tych, którzy lokal wykupili na własność, a też tracą na remoncie 42%
zakończona Łącznie głosów: 608
Pomysł, jak pomóc przedsiębiorcom przetrwać tak długi remont ma Wiesław Kamiński, gdański radny PiS.

- Zaproponowałem, by na czas trwania remontu, obniżyć przedsiębiorcom wynajmującym lokal od miasta czynsz do 50 proc. Tak robi się w innych dużych miastach, jak choćby w Poznaniu czy Wrocławiu - mówi Wiesław Kamiński. - Moją propozycję przekazałem tuż przed długim weekendem prezydentowi. Na razie nie otrzymałem odpowiedzi.

To nie koniec. Radny pracuje właśnie nad uchwałą, która na stałe miałaby wprowadzić ulgi dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w miejscu objętym remontami. - Konsultuję z prawnikami szczegóły i na najbliższej sesji Rady Miasta chcę przedstawić ją pod głosowanie - dodaje.

Na takie rozwiązanie czeka m.in. Krystyna Konopka, współwłaścicielka sklepu spożywczego, który znajduje się na ul. Wajdeloty od 26 lat.

- Jest ciężko, bo i tak już musimy konkurować z supermarketami. Do tego po ciężkiej zimie przyszedł ten remont, przez który tracimy od 30 do 40 proc. obrotu. Mam czynsz ok. 900 zł. Obniżka o połowę bardzo by nam pomogła.

Podobnie uważa Andrzej Paradowski, właściciel cukierni "Paradowski", którego rodzina prowadzi ją przy Wajdeloty 11 od 1945 r. - Miasto jest naszym partnerem i chciałbym być też traktowany jak partner. Dlatego taki gest od miasta byłby bardzo na miejscu - mówi Andrzej Paradowski, który swój lokal także wynajmuje od miasta. - Do tej części Wajdeloty, przy której jest moja cukiernia, remont ma dotrzeć z końcem lipca. Przyznam, że obawiam się tej daty.

Pomysł radnego PiS nie podoba się z kolei przedsiębiorcom, którzy zamiast wynajmować miejskie lokale, zainwestowali w ich wykup.

- Na remoncie tracą wszyscy, nie tylko osoby, które prowadzą działalność w lokalu należącym do miasta. Dlaczego więc miasto ma im obniżyć czynsz za moje podatki? - mówi Zdzisław Zalewski z Pizzeria Cafe Ósemka. - Mi nikt kredytu nie obniży, choć w związku z przebudową przychody spadły mi o jedną trzecią. Może więc tak wszystkim obniżyć podatek od nieruchomości? Albo po remoncie, podwyższyć im czynsz do 150 proc.? W końcu będzie ładniej, to i klientów przybędzie.

Jak zagłosują radni na majowej sesji rady, trudno przewidzieć. Jednak wątpliwości, czy uda się wprowadzić obniżkę czynszów, rozwiewa zastępca prezydenta Gdańska.

- W ciągu ostatnich lat wykonywaliśmy remonty wielu ulic, na przykład głównych ciągów komunikacyjnych w mieście. Zawsze niosło to za sobą pewne utrudnienia, czasem też dość długie, ale mimo to nie wiązało się z wprowadzaniem specjalnych bonifikat dla najemców lokali użytkowych w okolicy - mówi Maciej Lisicki, zastępca prezydenta miasta. - Przy ul. Wajdeloty lokale od miasta dzierżawi 15 przedsiębiorców, z czego większość to usługi i handel o charakterze lokalnym - czyli takim, który nie wymaga od klienta dojazdu samochodem. Poza tym pamiętajmy, że ulica jest remontowana po to, by w przyszłości zyskała na atrakcyjności. Tak że chwilowo trzeba zacisnąć pasa, by potem móc korzystać z nowych walorów. To chyba normalne w podobnych sytuacjach. Warto podkreślić, że po remoncie nie planujemy podniesienia czynszu najemcom z tego powodu, że okolica stała się atrakcyjniejsza.

W grę też nie wchodzi obniżenie podatku od nieruchomości dla wszystkich przedsiębiorców.

- Co do obniżenia podatku od nieruchomości na czas remontu niestety nie ma takich możliwości prawnych. Rada miasta może co prawda różnicować stawki podatku na terenie miasta, ale dotyczy to kryteriów przedmiotowych, a nie podmiotowych - dodaje Lisicki. - Innymi słowy nie można ustalić niższego podatku dla lokali położonych przy jakiejś konkretnej ulicy, czy lokali prowadzących jednego rodzaju działalność.

Opinie (104) ponad 10 zablokowanych

 • A gdzie wolny rynek? Gdzie normalna konkurencja? (3)

  Nasi mądrzy politycy - od prawa do lewa - najchętniej decydowaliby o wszystkim i wszystko uregulowaliby wymyślnymi przepisami. Ciekawe czy ludzie chcą być sterowani z góry czy nie zdają sobie z tego sprawy...

  • 23 20

  • mam wrażenie, że piszesz nie na temat (1)

   to właśnie postulat obniżki czynszu jest próbą manipulowania przepisami. Lepiej działać na rzecz przyspieszenia remontu - ale to też kosztuje. Jak się remontuje drogi lub mosty to pomstują korzystający z samochodów, by przyspieszyć te remonty bez względu na koszty, teraz odzywają się "obrońcy wolnego rynku", którzy uważają, że jak się zrobi preferencje dla ruchu niezmotoryzowanych (pieszych i rowerzystów) to stracą klientów. Doświadczenie podpowiada, że jest akurat odwrotnie. Wajdeloty powinna być taką ulicą Wrzeszcza jak w Sopocie Bohaterów Monte Cassino. Ciekawe ile tam najemcy płacą za wynajem lokali?

   • 10 6

   • To może obniżymy czynsz na czas remontu ale po remoncie jako, że na wyremontowanej ulicy będzie większy ruch to go podniesiemy?
    Czemu w tym kraju ciągle wszyscy narzekają? Jak nie remontują to źle jak remontują - jeszcze gorzej!

    • 2 2

  • nie było by problemu gdyby taki remont trwał 4 razy krócej!!
   Ale u nas jak zawsze takie remonty trwają w nie skończoność!!
   W Niemczech na budowie na wszystko maja grafik z datą u nas nigdzie podobnego nie widziałem .Jak kiedyś zapytałem to mieli taki grafik ze wychodziło ze dziennie to 2 godziny mieli tylko pracować!!

   • 4 1

 • "radny PiS zaproponował, by miasto czasowo obniżyło czynsz w swoich..."
  Jaki dobroduszny - rozdaje co nie jego.

  • 53 17

 • Lisicki nic nie obniży nie ma sie co łudzić

  • 46 7

 • Myślę, (3)

  że przedsiębiorcy zgodzą się by podatków nie zmieniać w zamian za materialną odpowiedzialność p. Lisickiego i całej tej deserowej drużyny.
  Jak urzędnik poczuje w portfelu siłę swojego partactwa to będzie też wiedział co czują ludzie, którzy muszą opłacić czynsze, pracowników, etc. a na koniec chcieli by żeby coś jeszcze zostało im na życie.
  Obecnie bycie urzędnikiem to bajka:
  "nagrody to my, odpowiedzialność i kary - nie słyszałem o czymś takim"

  PS.
  Swoją drogą Panie Prezydencie proszę rzucić okiem na art. 40te Ustawy o finansach publicznych, które wskazują przesłanki kiedy organ może umorzyć lub odroczyć daniny publiczne i udzielić przedsiębiorcy tzw. pomocy publicznej".

  • 39 14

  • Niech ktoś zaproponuje inny sposób remontu tej ulicy

   Są pomysły? Bo ja ich nie widzę.

   Szkoda tych przedsiębiorców. Jakoś należałoby im ulżyć chwilowo. Jednak Ci, którzy przetrwają trudny czas będą mieć większe zyski dzięki temu remontowi.

   • 7 0

  • pięknie, że zna Pan zapisy ustawy, jednak szkoda, że nie umie Pan ich stosować. równie dobrze możnaby tu przytoczyć zapisy rozporządzenia o studiach podyplomowych - miałoby to taki sam sens, jak Pana przytoczenie.

   akurat obecnie urzędnicy nie otrzymują żadnych nagród (mimo, iż są przewidziane w budżetach), bo pieniądze są potrzebne gdzie indziej.

   jak państwo nic nie robi, to głos narodu krzyczy "nieroby", jak remotnuje ulice to też źle? nie można remontować ulicy wirtualnie, albo jednego dnia.

   jak taki z Pana fotograf, malarz i pisarz jak myśliciel, to obawiam się Pana "twórczości"

   • 5 1

  • Wymagasz o tej ekipy z ratusza umiejętności czytania ze zrozumieniem, myślę że to dla nich za wysokie progi.

   • 0 1

 • dziwi mnie agresywna wypowiedź pana Lisickiego (4)

  korzystałem z usług i sklepów na Wajdeloty jadac przejazdem do domu, teraz nie jadę tamtą drogą z wiadomych przyczyn.
  Czy pan Lisicki wie co to znaczy nazbierać na Zusy, podatki i opłaty z pieniędzy klientów , których jest mniej? Czy pan Lisicki nie jest bezczelny mówiąc o zaciskaniu pasa? Zamiast zorganizować wycieczkę urzędników już teraz na obowiązkowe zakupy na Wajdeloty jest agresywny i arogancki.

  • 96 12

  • Specjalnie na Wajdeloty jechałeś po chleb,jogurt i pęczek szczypiorku? (1)

   Weź się ogarnij.

   • 14 9

   • Teraz nie będzie bo Wajdeloty będzie jednokierunkowa i bez miejsc parkingowych.

    • 3 1

  • jesteś przewrażliwiony

   w którym miejscu jest agresywny? raczej odpowiada rzeczowo.

   • 11 6

  • Lisicki to szczwany lis! Patrzy za swoja zdobycza

   • 3 3

 • (1)

  dziś 40% mniej ale po remoncie 40% więcej!

  • 30 14

  • jak się utrzymają do końca remontu,

   jeżeli nie, to dla "Lisickiego" lepiej - wynajmie lokal fryzjerowi lub filii banku za większe pieniądze, a to że w warzywniaku wzrosną obroty po remoncie w stosunku do sytuacji sprzed - szczerze wątpię

   • 7 3

 • No jasne do pani Krystyny Konopki po kartofle i marchew (4)

  przyjeżdza pół Gdańska.
  W tych sklepach w większości kupują okoliczni mieszkańcy a im remont wisi i powiewa.

  • 48 15

  • Nie tylko pół Gdańska ale 1/3 Sopotu i nawet 2 osoby z Warszawy ! ;-) (1)

   • 20 1

   • "Najlepsze jarzyny u Krystyny"

    może hasło reklamowe coś pomoże:)

    • 26 1

  • (1)

   zapomniałeś dodać STARE kartofle i marchew.

   • 12 4

   • marchewki młodej nie widziałem ale ziemniaki już tak

    • 6 3

 • Zawsze znajdą się krzykacze

  Niestety dobre czasy dla drobnego handlu się skończyły ale sklepikarzom, drobny jedno lokalowym ciastkarzom itd wydaje się że powinni być traktowani specjalnie.

  • 14 17

 • (3)

  To proste, w zrewitalizowanym wrzeszczu nie ma miejsca na 'pierdółki za 5 zł'. Ale przecież jakby wyrzucili to byłby krzyk. a tak po cichu sobie padną....

  • 20 3

  • Ale na warzywniaki powinno być (2)

   Tam warzywa, choć nieco droższe są o niebo lepszej jakości niż gnijąca papka z supermarketów.

   • 6 1

   • no i przecież jest

    i dojście do niego też jest. nie wierzę, że kupują tam osoby mieszkające dalej niż kilometr od Wajdeloty i dojeżdżające specjalnie samochodami...

    • 9 0

   • ale warzywniak nie powinien paść - lokalesi i tak pójdą piechotą, może nawet częściej niż "normalnie" samochodem do marketu.

    • 5 0

 • Tak się niszczy polski Handel!!!! (4)

  Do Auchan doprowadzajac drogi z kazdej strony świata nie nie zakłucono ani jednej godziny Handlu. Skarb panstwa na podatkach od tego Francuskiego podatnika nie ucierpiał.
  A co kogo z wladzy obchodzi ,że drobny przedsiębiorca Polski nie ma zarobku i nie ma na wypłatę dla pracowników. Podatki musi zaplacic, za lokal musi zaplacić, Zusy i srusy musi zaplacić.
  Oni maja to w d...

  • 41 22

  • Tia

   "Zakłócono" - to po pierwsze.
   Po drugie, utwierdzasz mnie w przekonaniu, że ludzie mniej wyedukowani(nieznający np. ortografii) gorzej kojarzą fakty, głośniej krzyczą i znajdują niby najprostsze rozwiązania, bez wcześniejszej analizy sytuacji.
   Panie Anonymous - nie wiem czy jechał Pan w stronę Żukowa z Gdańska w czasie remontu węzła przy Auchan. Stało się tam w godzinnych korkach. Więc niech Pan się najpierw zastanowi o czym Pan pisze, a potem niech Pan krzyczy mniej, ciszej a najlepiej wcale.

   Pzdr 600,

   • 22 6

  • Dodatkowo Auchan dopłacał na budowę węzła Karczemki.

   • 12 2

  • handel

   A na dodatek Auchan podniósł ceny towarów bo się ruskie zlatują na weekendy

   • 3 0

  • nie no oczywiście.

   "zusy srusy" i w ogóle zło tego świata niszczy polski handel, religię i związki małżeńskie!

   narzekali, że ulica zła i dziurawa, że po chodniki się źle chodzi, więc się zabrano za naprawę tego. pokaż mi proszę jak naprawić ulicę i chodnik między starymi budynkami (=bez możliwości wytyczenia w ich miejsce objazdu) bezkolizyjnie? w powietrzu będą to robić? czy mają zrobić gdzieś indziej, a tu jedynie gotową nawierzchnię przywieźć i położyć?

   i - o czym już wspomnieli poprzednicy - każdy większy sklep robiący sobie lepszy dojazd, płaci za roboty. tak było również z Galerią Bałtycką czy Auchanem.

   • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.