• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozmowy z kandydatami: Andrzej Ceynowa

Rafał Borowski
30 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozmowy z kandydatami: Łukasz Kowalczuk
Prof. Andrzej Ceynowa jest filologiem języka angielskiego i literaturoznawcą. W latach 2002-2008 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2016 dziekana Wydziału Filologicznego tejże uczelni. Prof. Andrzej Ceynowa jest filologiem języka angielskiego i literaturoznawcą. W latach 2002-2008 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 2008-2016 dziekana Wydziału Filologicznego tejże uczelni.

Kontynuujemy cykl rozmów z kandydatami na prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, którzy już oficjalnie zadeklarowali start w jesiennych wyborach samorządowych. Dziś rozmowa z prof. Andrzejem Ceynową, kandydatem z ramienia SLD, który w latach 2002-2008 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Gdańskiego. Trzy tygodnie temu przedstawiliśmy rozmowę z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim, dwa tygodnie temu z urzędującym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, a tydzień temu z kandydatką Nowoczesnej Ewą Lieder. W przyszłym tygodniu, w czwartek 7 czerwca, opublikujemy rozmowę z Elżbietą Jachlewską, kandydatką ruchu Lepszy Gdańsk.Rafał Borowski: Dlaczego pan profesor zdecydował się wziąć udział w wyścigu o fotel prezydenta Gdańska?

Prof. Andrzej Ceynowa: Doceniam wszystkie rzeczy, które w ciągu ostatnich dwóch dekad zrobiła administracja pod kierunkiem prezydenta Pawła Adamowicza, jednak wydaje mi się, że od paru lat brakuje jej nowych pomysłów. Jego ekipa, która zarządza miastem, nie tylko jest już zasiedziała, ale również za bardzo obrosła współpracownikami niższego rzędu. Nie jest już w stanie zaproponować niczego nowego, co pozytywnie zadziwiłoby mieszkańców. I to jest pierwszy powód.

Drugi powód jest taki, że PIS chciałby zawłaszczyć Gdańsk. A na to, ile tylko będę miał sił, nie mogę się zgodzić. To, co teraz zrobił PiS, wysuwając na swojego kandydata pana Płażyńskiego, traktuję jako zniewagę dla Gdańska. Jak można proponować na prezydenta pół milionowego miasta - z budżetem, który przekracza 3 miliardy w tym roku - człowieka, który poza okrzykami na razie się niczym nie wykazał? Reasumując, moje powody to z jednej strony "zmęczenie materiału" po stronie Pawła Adamowicza i jego ludzi, z drugiej strony niebezpieczeństwo zawładnięcia Gdańska przez partię, która zawsze miała negatywny stosunek do jego mieszkańców.

Chciałbym zauważyć, że Rada Miasta Gdańska jest zdominowana przez przedstawicieli szeroko pojętej prawicy, czyli Platformy Obywatelskiej i właśnie Prawa i Sprawiedliwości. W jaki sposób zamierza pan zachęcić do siebie prawicowy elektorat?

W poprzednich tygodniach zamieściliśmy rozmowy z Kacprem Płażyńskim (PiS)... W poprzednich tygodniach zamieściliśmy rozmowy z Kacprem Płażyńskim (PiS)...
Wiem, że lewica jest w Polsce obciążona przeszłością. I to w sposób tragiczny. Od 1945 do 1989 roku mieliśmy tę zboczoną lewicę, jako siłę dominującą i niszczącą Polskę. Mam świadomość tego, że to są krzywdy, które bardzo trudno zapomnieć. Ale musimy myśleć o przyszłości.

Przedmiotem troski obecnej lewicy jest przede wszystkim człowiek - i to zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i rodzinnym - a nie wysokość PKB czy jak największy rozwój banków, które oczywiście też są absolutnie potrzebne.

Kiedy byłem rektorem, to musiałem rozmawiać z różnymi ludźmi. Wszystkich, bez względu na ich autoidentyfikację polityczną, szanowałem za pomysłowość, pracowitość czy rzetelność. Dwadzieścia lat pracy w administracji uniwersyteckiej nauczyło mnie współpracy i rozmowy z ludźmi, bez względu na ich oznaki partyjne. I wydaje mi się, że właśnie umiejętność konstruktywnego dyskutowania i podejmowania wspólnych decyzji ze swoimi oponentami jest źródłem powodzenia Jacka Majchrowskiego w Krakowie. W ten sam sposób chciałbym sprawować urząd prezydenta Gdańska.

Przejdźmy do konkretów. Jakie są pana główne postulaty? Od jakich decyzji chciałby pan rozpocząć swoje urzędowanie w fotelu prezydenta Gdańska? Jakimi decyzjami chciałby pan zaskoczyć zwykłych mieszkańców?

Najmłodsi - włącznie z młodzieżą - i najstarsi to dwie grupy, najbardziej zapomniane w naszym mieście. Pierwszą decyzją byłoby zarządzenie pełnego przeglądu infrastruktury społecznej - żłobków, przedszkoli, podstawówek czy domów opieki społecznej - we wszystkich dzielnicach i osiedlach. Moim głównym zarzutem w stosunku do obecnej władzy jest to, że zbyt wiele decyzji o infrastrukturze społecznej zostało przekazanych deweloperom, którzy je całkowicie zignorowali. Dzieci są dowożone lub same dojeżdżają do szkół oddalonych nawet o kilkanaście kilometrów. Należy wymusić na deweloperach, poprzez renegocjację umów z nimi, obowiązek dokładania się do współfinansowania przez nich wspomnianej infrastruktury społecznej.

Drugą decyzją byłoby stworzenie sieci domów pomocy dziennej dla ludzi starszych. Takich domów, gdzie można przyjść w ciągu dnia. Gdzie będą organizowane zajęcia dla seniorów, gdzie będą mieć dostęp do bieżącej książki, gdzie będą mogli porozmawiać z lekarzem. Chciałbym też wprowadzić wreszcie elektroniczną kartę pacjenta. Pacjent przychodzący z taką kartą do lekarza, przekazywałby od razu lekarzowi całą historię swojej choroby, przebytego leczenia, przepisanych leków itd. Bardzo zależy mi na wprowadzeniu różnego rodzaju programów, które będą likwidowały nierówności w dostępie do infrastruktury społecznej w Gdańsku, które są niestety bardzo poważne.

I tu muszę zadać fundamentalne pytanie - skąd wziąć na to pieniądze? Czy pana zdaniem, budżet miasta stać na realizację tych postulatów?

... i z obecnie urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem... ... i z obecnie urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem...
Według mnie to jest pytanie źle postawione. Miasta nie stać na to, żeby tego nie oferować. Uważam, że to są podstawowe potrzeby człowieka i na to pieniądze muszą się znaleźć. Skąd? Z przesunięcia środków z innych programów...

Na przykład z jakich?

Moim zdaniem, jednym z takich programów, który jest niezbyt trafiony, to tzw. reforma śmieciowa i co za tym idzie wymiana wszystkich kubłów na śmieci. Jeszcze niedawno wystarczyły trzy, a teraz potrzeba ich aż pięciu. I oczywiście wszystkie muszą być pod jeden wzór.

Ochrona środowiska to jedno, a tak częste zmiany przepisów i wymogów technicznych w tej kwestii to drugie. To się dzieje zdecydowanie zbyt szybko. Zbyt wiele środków jest marnotrawione na implementację tych nowych pomysłów w stosunku do możliwych efektów. To, co zostało wydane na tegoroczną wymianę kubłów, mogło być przecież dobrym zaczynem do budowy miejskiej spalarni odpadów. Jednym z takich programów - nazwałbym to mega programów - jest również Tristar, który definiuje swój cel jako uspokojenie ruchu. Jego efekty również uważam za wątpliwe, a już na pewno niewspółmierne do kosztów.

Jest pokusa żeby, wskazując na konkretne programy, opowiedzieć się za ich całkowitą likwidacją. Ale moim zdaniem to nie jest potrzebne, ani nie byłoby efektywne. Weźmy za przykład rzecz, na której mi bardzo zależy - bo sam jeżdżę na rowerze - a więc utrzymanie zieleni i utrzymanie ścieżek rowerowych. Wiem, że to ładnie wygląda, jeżeli każdą trawkę można przycinać co dwa tygodnie. Ale czy naprawdę nas na to stać? Może by troszkę zmniejszyć częstotliwość, a część z tych środków przekazać na inne programy, które będą te środki w sposób bardziej efektywny wykorzystywały? Przy okazji wspomnę, że chciałbym przeznaczyć więcej pieniędzy na nasadzanie drzew i na pewno na budowę ścieżek spacerowych. Szczególnie tam, gdzie jest tego najmniej. Mam tu na myśli całą południową i wschodnią część Gdańska. Przecież to jest pustynia!

Czy jest pan przeciwnikiem wszelkich "mega programów", które pochłaniają z budżetu miasta wiele milionów złotych?

Nie lubię mega programów, gdyż w praktyce aż ok. 40 proc. ich kosztów idzie na nadzór i kontrolę. Mniejsze programy, te które są realizowane bliżej ludzi, potrzebują maksymalnie 15-20 proc. Wiem, o czym mówię, bazując na moim doświadczeniu pełnienia funkcji rektora. Mega programy po prostu marnują mnóstwo środków i często są realizowane, bo komuś się coś przywidziało i to ładnie wygląda na papierze. A nie dlatego, że zaspokajają potrzeby w konkretnych miejscach.

Wcześniej wspomniał pan o systemie Tristar, który ma na celu rozładować korki w Gdańsku. Mam rozumieć, że wolałby pan przeznaczyć więcej środków na transport publiczny?

... i Ewą Lieder (Nowoczesna). ... i Ewą Lieder (Nowoczesna).
Oczywiście, nie ma żadnej alternatywy dla rozwoju transportu publicznego. Transport publiczny powinien być stale rozwijany. Ale jest inna rzecz, która mnie irytuje w Gdańsku. Chodzi o fakt, że nowe osiedla są włączane do sieci transportu publicznego tak późno. Bardzo mi się podobało - choć wiem, że to politycznie niepoprawny wzór - jak to funkcjonuje w Ankarze, stolicy kraju, rządzonego przez tego wrednego Erdogana. Tam najpierw buduje się drogi, ustala trasy autobusów, a dopiero potem wydaje się zezwolenie na budowę nowych osiedli.

I taką politykę chciałby pan przenieść na grunt Gdańska...

Tak! Chcę, żeby miasto współpracowało z deweloperami, a nie żeby deweloperzy szantażowali miasto i żądali usług miejskich, nie dając nic w zamian. Przecież żaden deweloper nie buduje mieszkań z dobrego serca. Chce wyciągnąć jak największe zyski. Miasto powinno przyjąć następującą postawę: deweloperzy, możecie budować, ale musicie jednocześnie współuczestniczyć w budowie infrastruktury wodociągowej, elektrycznej, oświatowej i przede wszystkim drogowej. Deweloperzy absolutnie muszą partycypować w kosztach ich budowy. Tak nie jest i dlatego ludzie wyprowadzają się na obrzeża Gdańska, ale jeżeli chcą korzystać z infrastruktury społecznej, to muszą z powrotem wracać do centrum miasta. Próbowałbym renegocjować umowy z deweloperami i w tym celu prosiłbym jak najszerszą grupę ludzi o rady.

Proszę o rozwinięcie tej myśli. Stworzyłby pan dodatkowy organ, który doradzałby panu w podejmowaniu właściwych decyzji?

Nie. Tworzenie nowych struktur, nadbudowywanych nad czymś, co już jest, tylko spowalnia proces decyzyjny i rozmywa go. W efekcie nikt już nie jest za nic odpowiedzialny. Bardzo nie lubię sytuacji, gdy ktoś tłumaczy się: "to nie ja, to kolega". Chciałbym wręcz uszczuplić administrację prezydencką. Budowanie bardzo wysokiej, piramidalnej struktury, gdzie jedna trzecia ludzi jest zajęta kontrolowaniem tych, co są pod nimi, jest dobrym przepisem na marnotrawienie publicznych środków. I to w sposób tragiczny. Zmniejszyłbym poziomy kontroli, gdyż zbyt rozbudowana organizacja, z wieloma poziomami zarządzania i kontroli musi być i barokowa i nieefektywna. Dlatego spłaszczyłbym strukturę zarządzenia miastem, ale i wprowadził większą odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Chyba najmądrzejszą decyzją, jaką podjąłem na uniwersytecie, był wymóg, aby każdy przygotowując jakiś dokument, na dole stawiał swoją parafkę. Już nie słyszałem więcej: "to nie ja, to nie ja".

W jaki sposób przyciągnąć do Trójmiasta jeszcze więcej młodych ludzi, a z drugiej strony zminimalizować zjawisko odpływu młodych, wykształconych gdańszczan do innych miast czy też za granicę?

W przyszłym tygodniu opublikujemy wywiad z Elżbietą Jachlewską (Lepszy Gdańsk). W przyszłym tygodniu opublikujemy wywiad z Elżbietą Jachlewską (Lepszy Gdańsk).
Wydaje mi się, że jednym z instrumentów, który posiada prezydent, to ustanawianie konkursów, nagród i stypendiów dla zdolnej młodzieży. Uczelnie nie mogą przyznawać stypendiów nie studentom. Miasto może, np. ustanowić kolejne 200 stypendiów dla laureatów konkursów czy po prostu najlepszych uczniów w jakiejś dziedzinie. Zresztą w ogóle zwiększyłbym nakłady na oświatę. One są żenująco niskie, więc na początek zwiększyłbym je co najmniej o 100 proc., przede wszystkim na zamawianie projektów badawczych na gdańskich uczelniach.

Poza tym, miasto powinno kłaść większy nacisk na praktyczne kształcenie studentów. Co stoi na przeszkodzie, aby miasto np. zasponsorowało program bezpłatnej diagnostyki, w którym braliby udział - oczywiście pod nadzorem dyplomowanych lekarzy - studenci ostatnich lat medycyny? Przecież to też są już prawie lekarze.

Czy pana zdaniem Gdańsk efektywnie wykorzystuje swój potencjał w zakresie turystyki? Co zmieniłby pan w tej kwestii?

W Gdańsku zrobiono już bardzo dużo i nie mam zamiaru mówić, że miasto nie rozwija swojego potencjału turystycznego. Bardzo dobrze, że pojawia się coraz więcej hoteli. Bardzo dobrze, że restauracje "wychodzą" z budynków na chodniki. Ale to za mało, żeby ściągać turystów. Musimy wyrobić sobie międzynarodową markę. A przecież mamy coś, czego prawie w ogóle nie wykorzystujemy, czyli większe promowanie się jako kolebka Solidarności. Mamy wprawdzie doroczny konkurs "Poeta Wolności", ale wydaje mi się, że to za mało. Literatura jest bardzo dobrym sposobem na promowanie miasta, ale sama poezja nie ma takiej siły przebicia. Wykładam literaturę, coś o tym wiem. Dlaczego np. nie ogłosić konkursu - oczywiście w formule międzynarodowej - na filmy krótkometrażowe związane z tematyką Solidarności? Należy też bardziej promować wielokulturowe i wieloreligijne korzenie Gdańska. Pokazywać ludziom, że to jest miasto otwarte na świat i naprawdę warto tutaj przyjechać.

Co pan sądzi o rządowym planie połączenia dwóch paliwowych gigantów: Orlenu z Lotosem? Czy jako prezydent Gdańska, zamierzałby pan podjąć jakieś działania w tej kwestii?

Wiele osób nie pamięta, że ten pomysł ma już ponad 20 lat. I wcześniej też się mówiło, że nie ma o co walczyć, bo ta decyzja i tak zapadnie. To połączenie oznacza dla Gdańska tylko jedną rzecz - odpływ znacznych wpływów z podatków i likwidację sponsorowania przez Lotos różnego rodzaju przedsięwzięć lokalnych: artystycznych, sportowych czy infrastrukturalnych. I dlatego zrobiłbym wszystko, żeby do tej fuzji nie dopuścić. Ktoś zapyta: czy warto jest kruszyć kopie o te 50-60 mln, które dostajemy w ramach podatku. Przecież Gdańsk ma budżet wynoszący ok. 3 miliardy zł. Sęk w tym, że ponad 80 proc. tej kwoty pochłaniają koszty stałe, czyli różnego rodzaju wydatki. W praktyce mamy więc do dyspozycji mniej niż 200 mln zł. I wtedy te kilkadziesiąt milionów otrzymywane z Lotosu robi kolosalną różnicę. Przyznaję, że moja wiedza dotycząca mechanizmów, które miałyby przeciwdziałać tej fuzji, jest słaba. Ale przecież nie walczyłbym sam. Stworzyłbym grupę złożoną z kompetentnych ludzi: ekonomistów, prawników i inżynierów przemysłu petrochemicznego, którzy chcieliby wspomóc mnie w moich działaniach pomogli utrzymać Lotos w Gdańsku.

W nawiązaniu do awarii przepompowni ścieków na Ołowiace - czy jako prezydent Gdańska chciałby pan przeprowadzić gruntowne przeobrażenie polityki komunalnej?

Nie. Uważam, że należy tylko wprowadzić lepszy nadzór w tej kwestii, a nie - podkreślam - kontrolę. Zwiększyłbym nadzór miasta nad wykonywaniem kontraktowych obowiązków przez przedsiębiorstwa infrastrukturalne. I przy okazji wspomnę, że jestem przeciwny ewentualnej prywatyzacji tego rodzaju spółek.

A czy poczyniłby pan poważne zmiany w kwestii budownictwa komunalnego? Albo zapytam wprost: budować więcej czy mniej takich budynków?

96 proc. wszystkich budynków komunalnych powstało przed wojną. Nie spełniają żadnych norm, a przecież mamy możliwość starania się o środki europejskie na ich modernizację. Ponadto, należy budować zdecydowanie więcej mieszkań komunalnych, choć ja wolę nazwę "socjalne". Tak naprawdę nie widzę specjalnej różnicy pomiędzy kupnem a wynajmem mieszkania. Tylko te mieszkania na wynajem po prostu muszą być. Jeżeli się ich nie zbuduję, to po prostu nie będzie nawet czego wynajmować. Z takiego lokum mogliby skorzystać przede wszystkim emeryci, którzy dostają minimalną emeryturę i nie są już w stanie utrzymywać swoich dotychczasowych, wielkich mieszkań. To byłaby dobra alternatywa, dostosowana do ich potrzeb, z możliwie minimalnym czynszem. Nie możemy tych ludzi zostawić samym sobie.

I tu również uważam, że deweloperzy powinni uczestniczyć w kosztach tworzenia systemu takich mieszkań, np. poprzez przekazywanie pojedynczych lokali. Zdaje sobie sprawę, że są użytkownicy lokali komunalnych, którzy np. hodują w mieszkaniu 30 kotów czy gromadzą tony śmieci i tym samym przeszkadzają innym lokatorom tego samego budynku. Uważam, że ludzie, którzy nie spełniają minimalnych wymogów współżycia z sąsiadami, powinni być relokowani przez miasto na podstawie decyzji administracyjnej do innych nieruchomości, gdzie nikomu nie będzie przeszkadzać ich "styl życia".

Przejdźmy do decyzji związanych ze światopoglądem, które wywołują wśród wyborców zażarte spory, np. dofinansowanie in vitro z miejskiej kasy, patronat dla marszu środowiska LGBT czy promowanie kampanii edukacji seksualnej "Zdrovve Love". W ostatnich latach, prezydent Adamowicz - podobnie zresztą jak np. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - nie unika aktywnego zaangażowania w te kontrowersyjne tematy. Czy zamierza pan podążać tym tropem?

To pytanie o to, czy jestem hipokrytą. Nie tylko chciałbym się w to angażować, ale wręcz uważam, że to byłoby moim obowiązkiem. Jak już mówiłem, jestem człowiekiem przekonanym, że największym dobrem jest człowiek. Omówmy dla przykładu zagadnienie in vitro. Kiedyś strasznie mnie ono interesowało i poświęciłem mu sporo mojej uwagi. Czy na podstawie badań medycznych, jesteśmy w stanie odróżnić dziecko, które narodziło się dzięki przyjemności rodziców od dziecka, które urodziło się dzięki interwencji lekarzy? Jeżeli odpowiedź jest negatywna, a wiem, że taka właśnie jest, to nie mamy prawa zabraniać zostać rodzicami tym, którzy nie mogą mieć dzieci ze względów biologicznych.

Na koniec muszę zapytać o mało przyjemną kwestię. Obecne sondaże - podkreślam obecne, gdyż Platforma Obywatelska nie wystawiła jeszcze swojego kandydata - wskazują, że w drugiej turze wyborów zmierzą się najprawdopodobniej Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. Jeśli ta prognoza okaże się trafna, to czy zamierza pan udzielić oficjalnego poparcia któremuś z nich?

Oficjalne poparcie jest bardzo znaczącym gestem i udzielenie go zależałoby nie tylko ode mnie, ale również od postanowień mojego środowiska politycznego. Nie mogę tej decyzji podjąć samodzielnie, więc nie jestem w stanie w tej chwili powiedzieć, jak się zachowam.

Czyli bierze pan po uwagę udzielenie poparcia któremuś z kandydatów w drugiej turze, ale na którego z nich padnie wybór, pozostaje kwestią otwartą...

O, przepraszam, ale nie ma takiej możliwości, abym w ewentualnej rozgrywce pomiędzy Adamowiczem a Płażyńskim, poparł kandydata PIS-u. Tę możliwość wykluczam absolutnie. Po pierwsze, Płażyński ma zerowe doświadczenie, które predestynowałoby go do tego, żeby zarządzać tak wielkim organizmem jak Gdańsk. Po drugie, należy do partii, która w swoich poglądach ekonomicznych jest socjalistyczna, a z drugiej strony jest ultra narodowa. Ja takiej partii po prostu nie mógłbym poprzeć. Obserwując to, co robi PIS tam, gdzie przejął władzę po Platformie, byłbym pełen najczarniejszych myśli.

Opinie (372) ponad 10 zablokowanych

 • Bardzo chciałbym mieć wreszcie w Gdańsku uczciwego prezydenta! (99)

  • 154 28

  • Masz uczciwego prezydenta ale możesz tutaj mieć misiewiczów,czarneckich albo piotrowiczów! (57)

   Ale o tym przekonamy się jak zwykle długo po wyborach jak Sąd uniewinni Adamowicza!

   • 18 51

   • Uniewinni ? (10)

    Od zatajenia miliona złotych?
    I on jest prawnikiem?
    Precz z dyktatura kobiet

    • 27 9

    • A co tam u Notariuszy z 120 zarzutami? (4)

     Wsypia kogoś?

     • 19 4

     • Ale o LGBT pan Ceynowa nie chciał sie wypowiadać (3)

      • 16 1

      • A po co? (2)

       • 12 2

       • To po ch Parady? (1)

        • 8 0

       • Mnie się pytasz?

        • 1 0

    • Prokuratorom od A m b e r już pamięć wróciła?

     I oni wsadzają ludzi do więzienia?

     • 13 2

    • Może pan Ceynowa zabierze głos w sprawie fekaliów w Zatoce? (3)

     W Nowym Porcie wiele zwierząt pływa zdechłych w wodzie

     • 13 14

     • No proszę. Potopiły się. (1)

      • 10 2

      • Uwierzyły PO że można wejść do wody...

       • 11 4

     • specjalistami od fekaliow sa pisy, ich pytaj, wiedza o nich wszystko bo to ich naturalne srodowisko, zreszta czesto i chetnie sie o nich wypowiadaja wiec nie bedzies mial problemu

      • 3 1

   • adamowicz uczciwy- weźcie się lewaki nie ośmieszajcie- brońcie budynia jak przy każdym artykule (1)

    ale pisanie że budyń uczciwy to już kompromitacja

    • 26 15

    • a widzisz tak niewiele wiecie i zamiast chociaz troche sie rozeznac, walicie glupote za glupota tylko dlatego ze wam tak wasz pan karze

     • 1 1

   • Ten pan miał zarzuty o współpracę z SB jako TW (41)

    Czyż nie?

    • 19 9

    • (17)

     Tak jak Kaczyński miał zarzut podpisania lojalki a Gilowska o współpracę.

     • 14 14

     • A później się obudziłeś (1)

      POlaku tuskniety

      • 14 15

      • moze ty obudz sie piskniety wyklety ze swojej samouludy

       • 2 3

     • Stawiamy na młodość (8)

      Tylko Kacper!

      • 15 22

      • Pisowski czopek. (6)

       Preziowi na kolana nie pomoże ale i tak używany zgodnie z przeznaczeniem.

       • 8 9

       • Rzeplinski członek KC PZPR (1)

        Balcerowicz członek PZPR

        • 10 10

       • Siostro! pacjent placze ze ma kaca moze mopem mu przetrzec czolo

        • 3 0

       • A PO nie ma jakiegoś młodego bez kompromitującej przeszłości ? (3)

        • 9 5

       • (2)

        to niepowazne mlokosami bez doswiadczenia obsadzac powazne stanowiska, moze to pytanie zadaj pisuarom moze u nich normalnych inaczj takie pomysly przechodza

        • 6 2

       • (1)

        Oj oj a ile lat miał Adamowicz i pewnie od razu miał doświadczenie w rządzeniu miastem. Może warto pomyśleć

        • 5 1

       • zdobywal je stopniowo nie wyskoczyl jak krolik z kapelusza dzieki nazwisku

        • 0 1

      • młodość to nie zaleta w tym przypadku

       będzie tylko grzecznym wykonawcą poleceń i rozkazów "z góry", niczego więcej nie należy oczekiwać ...
       Nawet jeśli jest genialnym wizjonerem i facetem ze zdrowym rozsądkiem, to kompletnie nic nie będzie znaczyć jeśli zasiądzie na fotelu prezydenta Gdańska.
       I zapewne dlatego jest forsowany na to miejsce. Zonk!

       • 6 0

     • Da da towariszcz (3)

      A Jaruzelski to POlak ...

      • 10 5

      • tak, akurat tak (2)

       • 1 0

       • (1)

        To sowiecki patriota miły Panie

        • 1 1

       • jak zwykle nie masz racji ale zadnych w zwiazku z tym refleksji no chyba ze ze zlych pobudek uprawiasz dezinformacje albo tez za ruble

        • 0 1

     • Kaczynski nie kandyduje w Gdańsku Amebo (1)

      • 7 8

      • premierem tez nie jest a polska rzadzi, tak bedzie tez w gdansku, nie marinetka rzadzi tylko ten co nia manipuluje pociagajac za sznureczki amebo

       • 1 3

    • Czyli zniszczył kilka karier i życiorysów? (2)

     Nie wstyd mu?

     • 7 5

     • nie on nie byl od tych spraw co balbina ale to musialbys troche poczytac a to dla ciebie nie bedzie pewnie latwe

      • 3 0

     • wiadomo czyich?

      • 1 0

    • TW? (2)

     Na Uniwerku znalazłoby się więcej

     • 12 4

     • Nawet prowadzący tam pracuje (1)

      Ostoja SB

      • 7 3

      • fakt to byl piekielnie zdolny i pracowity czlowiek, trzy fakultety, piec jezykow, jachting, taternictwo, czworka dzieci, i to promieniowanie ukochaniem polski, wszystkich ktorzy sie z nim zetkneli zarazal ta pasja, wspanialy naprawde wspanialy czlowiek

       • 3 1

    • Kto? TW BALBINA! (10)

     • 9 5

     • TW Oskar (8)

      Sołtys Europy
      Lokaj Merkel

      • 10 5

      • Już dawno udowodniono, że to wymysł pisowskiego klechy mitomana (2)

       Pisowcy kłamią nawet gdy chrapią

       • 10 6

       • Jakiś link do dowodu ? (1)

        • 6 5

       • ziutek to sa powszechnie wiadome rzeczy, a ty jakbys z choinki sie urwal, link! link! jak masz dobra wole to szybko sam znajdziesz informacje

        • 1 0

      • w TVP PiS nic nie mówią (4)

       po czym ma się takie wizje z tymi TW? i to o 8 rano?

       • 7 1

       • W rosyjskim TVNie tak POwiedzieli? (2)

        Od 2016 roku Rosjanie mają 80% udziałów w TVNie

        • 3 6

       • A ten świr od ruskiego trwam dalej swoje (1)

        Od kiedy Discovery Communications to rosyjska firma?

        • 6 1

       • Od 2016 mają 80%

        • 2 0

       • PO fekaliach Adama Mowitza

        • 4 3

     • Witam TW Balbino. Ładnie się pan przedstawił.

      • 2 1

    • Ceynowę robił prokurator IPN Golec (3)

     Sąd uniewinnił Ceynowę, a Golec jak nastał Pis został szefem prokuratury w Gdańsku

     • 9 3

     • Ale jaki Sąd? (2)

      Resortowy?
      Ten co Bolka?
      Blachacha!

      • 4 4

      • Sąd ten od TW Balbiny! (1)

       • 3 1

       • Czyli od pana. Współczuję internetowy wyznawco bożka Antypisa

        • 1 2

    • Tak, wygrał sprawę sądową, (1)

     pisowcy wszystkich oskarżają, a sami mają TW w swoich szeregach najwięcej.

     • 5 1

     • paskudne charaktery, trzymac sie od takich nalezy jak najdalej, jak nie zrobia czegos przeciw blizniemu to sa jak narkoman na glodzie, pisy to biblijne plagi

      • 1 0

   • Taki on uczciwy jak Miro, Rychu, Zbychu itp. POpaprana hołota.

    • 1 3

   • Ciekawe, nazywać uczciwym lewackiego grandziarza.

    • 1 3

  • Fekalia wyplywaja (15)

   PO pękło i POkazali prawdziwą twarz
   Szambo śmierdzi coraz bardziej

   • 23 16

   • Czuć aż z Nowogrodzkiej Misiewiczu. (9)

    • 13 16

    • Boli to szambo co? (4)

     Smród i zgnilizna PO

     • 17 9

     • Ten smród szamba to z rozdziawionych pisowskich mord zdradzieckich (3)

      Gnijące pisowskie dusze, przeżarte wódą trzewia, trująca żółć się przelewa.

      • 5 5

      • Ojojoj

       Fekalia PO
       A ten o PiSie...
       Członek KC?

       • 4 1

      • Jaka kultura wyznawcy PO

       Szamba nie może znieść

       • 3 3

      • O to ty przecież o fekaliach pisales

       • 1 0

    • POplynelo w górę rzeki? (3)

     O kolejny cud PO!

     • 11 9

     • przecież to wy wierzycie w cuda

      • 8 3

     • A m b e r G o l d (1)

      To lipa

      • 6 0

      • GetBack to dopiero numer Amber to na waciki, pisy w panice, najwyzszego schowali bo nie moze wychamowac trzesiawki, nawet leki nie pomagaja i musza obkladac go ceglami

       • 3 0

   • Podoba mi się jaka cisza, jak pisowe wysypiska się fajczą... (4)

    • 1 4

    • Pisowskie?

     Palą się bo Chińczycy zastopowali skup

     • 1 0

    • I PO co Brejze POdpaliliscie? (2)

     • 1 2

     • (1)

      politycznie nie dajecie rady to chcieliscie metoda putniaka, coraz nizej pisy upadacie

      • 1 1

      • Jaki Brejza taki zamach

       Szkoda Toi Toia

       • 1 2

  • Nie ma uczciwych polityków. (6)

   Dopóki tego nie zrozumiesz to będziesz klepał biedę.

   • 13 4

   • Kacper nieuczciwy? (5)

    POdaj przykład POpaprancu tuskniety

    • 7 19

    • A od kiedy Kacper jest politykiem??? (1)

     • 8 1

     • Wg PO jest

      • 3 2

    • No tak, posady w spółkach skarbu państwa wszystkim rozdają (2)

     • 4 1

     • Czyszczą z POpaprancow na usługach Niemców i Ruskich (1)

      • 2 1

      • dla swoich tucznikow misiewiczow

       • 2 1

  • jak będziesz miał PiSiora to dopiero będziesz miał (3)

   Pychę i Szmal.
   a w toruniu marmur i spa.

   • 16 15

   • Tylko PiS (2)

    Precz z PO
    Szmalcowników POgonimy przy urnach

    • 12 12

    • (1)

     Jestem zaaaa.

     • 4 7

     • Ja też!

      Gonić POi ich wyznawców

      • 5 8

  • (6)

   Zastanawia mnie jak jest taki uczciwy to jakim sposobem wyrosło mu 10 czy wiecej apartamentów???
   Ale lud lubi kupować bajki o czerwonym kapturku stad sie nie dziwię, że uwazacie go za "swojego chłopa"
   :)

   • 20 5

   • I miliona w zeznaniach się nie doszukał (1)

    SNG finansował POdroze Adama Mowitza do Hiszpanii
    Jakieś pytania?

    • 10 4

    • a o co tu pytac jak trolniki ograne i z unurzanego w fekaliach palca wyssane zapodajesz

     • 1 0

   • (3)

    Niempotrafisz zrozumiec ze jak sie zarabia to mozna sobie kupic cos wiecej niz bulke w Lidlu?

    • 6 4

    • A biletu na Real też nie mógł sobie kupić?

     • 5 3

    • No ,,niempotrafie,, (1)

     • 1 0

     • znaczy sie beneficjent pincet + !

      • 1 1

  • tylko mlody bolek!! (2)

   • 5 3

   • Tylko kot TW balbiny!!! (1)

    • 4 3

    • Tylko kundel TW Oskara

     • 3 2

  • kandydat (1)

   najlepszą kandydatką bedzie . Pani Jachlewska. Ciężko pracowała , prowadzila działalność - rachunkowość, niczego nie dostała ani od państwa ani od nikogo. Wybierzmy normalnego obywatela nie polityka ani nie celebryte, bo taki nie rozumie ludzi pryklad - Rafalska , i ten cały pis Liczy się tylko koryto i dojna Polska!

   • 5 4

   • A kto to jest ta kobiecina?

    • 3 1

  • Hahahaha

   Nie ma takiego

   • 0 2

  • prezydent

   A ja mam uczciwego prezydenta Gdańska

   • 0 1

 • Każdy kandydat jest lepszy od tej pacynki Kaczyniaka - Płażyńskiego! (74)

  Przynajmniej Ceynowa jest gwarantem - tak jak młody Wałęsa czy Adamowicz - że będzie obowiązywała nadal DEMOKRACJA a decyzje będą zapadały w Gdańsku a nie na Nowogrodzkiej!

  • 168 183

  • Tylko Kacper (49)

   Ojciec był Marszałkiem Sejmu a mama jest Sędzią
   POzamiatamy przy urnach szmalcowników

   • 31 50

   • Richard `szmalcownik ` Czarnecky - syn Henry! (20)

    • 24 16

    • Precz z PO (15)

     Fekalia pokazały jak panują nad Gdańskiem
     Gdańsk miasto teoretyczne za PO

     • 27 24

     • Idźcie z Gdańska w PiS-u kaczo toruńskie pomioty. (12)

      • 28 21

      • Fekalia zabolały co? (11)

       PO zniszczy turystykę w tym roku tym szambem w Motławie i Zatoce

       • 26 15

       • A pis sprowadzaniem nazistów na marsze (1)

        • 12 9

       • Parada Równości to PO pomysł a nie PiS

        • 4 3

       • (2)

        Taa strasznie zniszczyly. Juz pelno turystow, rowniez na plazach. Wystarczy wyjsc z domu hejterze

        • 13 5

       • Bo nie ma prawdziwej informacji o wodzie (1)

        Jak u ruskich

        • 6 7

       • Jest. Tylko nie jest na rękę pisowym trollom

        • 6 2

       • a co w tej sutyacji zrobił by PiS (5)

        Płażyński zbierał by te fekalia do słoików i wstawił do piwnicy ?
        nie rób z awarii sprawy politycznej, bo każdy w tej sytuacji wpuścił by to do Motławy - innego wyjścia nie było, chyba że PiS włożył by każdemu palec w d*pę i zatkał otwór.
        awarie nie są zależne od partii i zdarzają się na całym świecie

        • 11 4

       • Nie, ostrzeglby turystów i podał się do dymisji (2)

        A przed II WŚ palnal by sobie w łeb
        Ale to trzeba mieć honor

        • 5 6

       • To dlaczego jeszcze rządzą?

        • 1 0

       • Wg takiego kodeksu honorowego odświeżanie kadr politykow

        Działoby się co 6 miesięcy :)

        • 3 0

       • Co oznacza skrót PO? (1)

        W kontekście ostatnich wydarzeń w moim gabinecie ludzie często rozwijają skrót PO jako Partia Odbytnicza. Interesujące proszę Państwa.

        • 1 5

       • Partia Odchodowa

        • 2 2

     • (1)

      Taa jak ci rura w kiblu peknie to tez pamietaj napisac, ze wina PO

      • 11 4

      • Fekalia to wina PO

       Rura to sprawa prywatna

       • 4 5

    • a po maska już nie startuje? (3)

     • 14 6

     • A co z młodym Bolkiem? (2)

      Gra w Totolotka?

      • 9 9

      • nie, odkąd Edmund Parzyszek nie przecina banderol ma nikłe szanse na wygraną (1)

       • 7 0

       • Chwalił się że SB mu mieszkanie dało na Zaspie

        Bo on sobie tak zarzyczyl...

        • 7 2

   • Kacper na Prezydenta Gdańska! (8)

    Kacper ma tyle lat co Adamowicz 20 lat temu
    Jest prawnikiem jak Adamowicz
    Rodzice Marszałek Sejmu i Sędzia
    Tylko on!

    • 23 30

    • No raczej ojciec to już raczej u św Piotra albo gdzie tam..... (1)

     • 10 11

     • Mądrej głowie...

      POpapraniec tuskniety

      • 7 13

    • (3)

     Za glupi jest. Marionetka mowiaca co mu Kaczynski kazal

     • 10 4

     • Pomaska ma studia skończone? (2)

      Kacper to prawnik

      • 4 4

      • raczej prawiczek a nie prawnik! (1)

       i układowiec z Energy! Podaż PiSuarze jakimi gablotami masz zapchane garaże!

       • 6 1

       • Zapytaj Adamowicza ile ma mieszkań. Jeśli pamięta oczywiście. Myślicie swoimi kategoriami drogie trolle Partii Obietnic.

        • 2 6

    • (1)

     A co kogo interesuje kto jest jego ojcem?

     • 3 1

     • Jego ojciec był uczciwym człowiekiem.

      Na pewno w jego rodzinie nie przywożono walizek złota z pieniędzmi.

      • 0 6

   • (17)

    Jeżeli to wszystkie atuty p. Płażyńskiego, to słabo. Swoim wpisem zniechęcasz ludzi. Nie chciałbym być z Tobą w jednej drużynie.

    • 23 12

    • Ja nie siedzę w wiezieniu

     Nie masz szans

     • 4 11

    • A jakie sa Adamowicza? (15)

     Wskaz jeden sukces na jeden rok rzadzenia :D

     No dalej rumaku :D

     • 9 15

     • (14)

      Wyjdź z domu i zobacz jakie to piękne miejsce do życia. Mnie ten jeden argument najbardziej przekonuje.

      • 15 12

      • (12)

       Szczególnie nad Motławą jest cudownie przygłupie.

       • 10 16

       • (9)

        Nowe nabrzeża, kładka na Ołowiankę, świetnie wkomponowane osiedle na Brabanku. Przystań przy Baszcie Atutowej. Piękniejąca Wyspa Spichrzów. Koniecznie musisz pójść tam na spacer. Zachwycisz się.

        • 12 10

       • Tunel wstydu 20 razy otwierany (1)

        Kolej Metropolitarna i nasypy zniszczone po 3 godzinach deszczu
        Zatapiany Wrzeszcza po godzinnej ulewie

        • 9 12

       • Nie wstydzę się jeździć tunelem Wręcz przeciwnie. Znakomicie ułatwił komunikację w Gdańsku. Stogi, Przeróbka, Rudniki zyskały na tym rozwiązaniu. Liczba samochodów omijająca Śródmieście jest imponująca. Kolej Metropolitalna to świetne rozwiązanie i czasami z niego korzystam jadąc na nasze przepiękne Kaszuby. Jeżeli chodzi o klęski żywiołowe to taka jest przyroda. Nawet najbogatsze kraje na świecie nie są w stanie skutecznie się zabezpieczyć. Chcesz mnie przekonać, że Twój kandydat uchroni nas przed gradobiciem ?

        • 12 5

       • jeszcze raz, ale z drugiej strony (1)

        Nowe nabrzeża fatalnie wykonane, obskurna kładka na Ołowiankę, paskudne osiedle brabanku, nijak pasujące do otoczenia. Piękniejąca Wyspa Spichrzów przeskalowana i co najmniej o dwie kondygnacje za wysoka. Koniecznie musisz iść tam na spacer, aby zobaczyć jak nie należy projektować! I na koniec, "perełka" architektury współczesnego Gdańska FORUM GDAŃSK!!!

        • 12 10

       • Pozostanie nam różnić się w ocenie naszego Miasta. Dla mnie jest piękne. To dobrze, że mamy różnych kandydatów do wyboru. Być może spotkamy się przy urnie wyborczej.

        • 10 4

       • Kpisz czy o drogę pytasz? Bo nie chce mi się wierzyć, że aż tak głupi i ślepy jesteś. (4)

        Tylko głupek wylicza totatalne porażki jako sukcesy. Adamowicz zniszczył Gdańsk. Zniszczył społeczną tkankę Głównego Miasta. Zniszczył przestrzeń zabytkową. Intelektualnie słaby, otoczony bandą cwaniaków i półinteligentów ale za to z tytułami.

        • 8 11

       • (3)

        Przykro mi, że frustracja uwolniła Twoje najgorsze cechy. Czy to, że mamy różne opinie na jakiś temat daje Ci prawo do takiego języka ? Wstyd.

        • 9 5

       • A może zamiast wyliczać sukcesy Adamowicz, coś o programie Ceynowy. (1)

        Tylko merytorycznie!

        • 3 0

       • W przypadku p. Ceynowy martwi mnie jego podejście do segregacji śmieci. W tej chwili to wyzwanie cywilizacyjne. Za jego kandydaturą przemawiają, doświadczenie życiowe i zawodowe. Mam zaufanie, że nie sprzeniewierzy się zasadom demokracji. To człowiek mądry i opanowany. Jest zwolennikiem kompromisu. Nie deklaruję, że będę na niego głosował ale dzisiaj tak go postrzegam.

        • 6 3

       • Weź się i nie POplacz

        • 2 1

       • W PRLu też tak mówili

        • 1 0

       • Jak u ruskich

        Świeci słońce kwiaty cwierkaja...
        PO=PRL

        • 2 4

      • Fakt jak POciagne nosem to aż kolorowe wizję mam

       Przez te fekalia

       • 5 9

   • Ojciec był bardzo porządnym człowiekiem ( wielki szacunek dla niego) ...

    .... chyba w grobie się przewraca co wyprawia jego synalek..., gdyby żył nigdy by mu na to nie pozwolił

    • 0 0

  • Wyjątkowo młody Ceynowa

   Pampersy POtanieja w Gdańsku?

   • 23 12

  • dokładnie. (3)

   płażyński to marionetka, kukła taka sama jak szydła z Pcimia czy ten nowy Goguś z Kocborowa.

   • 25 22

   • Wykształcony prawnik (1)

    Mama jest Sędzią
    Gwarancja uczcuwosci

    • 4 16

    • wciaz szczekacie na sedziow a teraz nagle sedzia w rodzinie to ma byc atut dla kandydata a wogole to znowu jakis maminsynek ktory trzyma sie spodnicy?

     • 5 0

   • Halo tu Gdansk

    Tu rzadza deweloperzy

    • 11 6

  • o już się zaczęła nagonka na Pana Płażyńskiego- bo się go lewaki ..... (1)

   • 22 17

   • Boją się bo wiedzą że ma poparcie

    Ceynowa 5 kontrkandydat PO

    • 12 7

  • Każdy byle nie PiS! (6)

   • 17 17

   • O już chlewik się otworzył (5)

    I POpaprancy kwicza

    • 11 14

    • pis dzielce to zakute łby (4)

     nic do nich nie dociera, bo oglądają tylko TVPiS
     ani dojenie budżetu, ani łamanie prawa i konstytucji, ani pogarda władzy dla niepełnosprawnych... nic nie dociera, bo PiSlam to wiara i dogmaty są niepodważalne

     • 8 6

     • Siostro, pacjent majaczy. (1)

      • 2 3

      • Siostro ten pacjent znowu ma atak, niech siostra go chlapnie jak wtedy to sie uspokoi

       • 0 0

     • Rosyjskie TVN zrylo ci beret (1)

      • 0 3

      • czesc ziomal! nadal na "delegacji" sluzbowej jestes w polszy, tobie to sie powodzi, podwoili wam stawki i zwolnieni jestescie od karitasu no no

       • 0 0

  • (2)

   Technik Maliniak to naprawdę debil albo udaje debila ale raczej debil

   • 4 6

   • Napisał debil