• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozmowy z kandydatami: Elżbieta Jachlewska

Katarzyna Moritz
7 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Elżbieta Jachlewska została kandydatką Lepszego Gdańska na prezydenta Gdańska. Jest ekonomistką, absolwentką europeistyki. Od 25 lat zarządza finansami w firmach i organizacjach. Ekspertka prawa pracy, rachunkowości i przedsiębiorczości, przez 15 lat prowadziła własną działalność gospodarczą. W zeszłym roku przyjęła propozycję objęcia funkcji prezeski w Stowarzyszeniu Biało-Zielone, promujące kobiety grające w piłkę nożną. Mężatka, matka dwojga dzieci. Elżbieta Jachlewska została kandydatką Lepszego Gdańska na prezydenta Gdańska. Jest ekonomistką, absolwentką europeistyki. Od 25 lat zarządza finansami w firmach i organizacjach. Ekspertka prawa pracy, rachunkowości i przedsiębiorczości, przez 15 lat prowadziła własną działalność gospodarczą. W zeszłym roku przyjęła propozycję objęcia funkcji prezeski w Stowarzyszeniu Biało-Zielone, promujące kobiety grające w piłkę nożną. Mężatka, matka dwojga dzieci.

Kontynuujemy cykl rozmów z kandydatami na prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, którzy już oficjalnie zadeklarowali start w jesiennych wyborach samorządowych. Dziś rozmowa Elżbietą Jachlewską, kandydatką ruchu miejskiego Lepszy Gdańsk. Wcześniej przedstawiliśmy rozmowę z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim, z urzędującym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, z kandydatką Nowoczesnej Ewą Lieder oraz z prof. Andrzejem Ceynową, kandydatem z ramienia SLD. W przyszłym tygodniu, w czwartek 14 czerwca, opublikujemy rozmowę z Piotrem Melerem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Sopotu.Na kogo na ten moment zagłosował(a)byś w wyborach na prezydenta Gdańska?

Katarzyna Moritz: Gdy w zeszłym tygodniu podążaliśmy Biskupią Górką do miejsca, w którym usłyszeliśmy, że to właśnie pani zostanie kandydatką Lepszego Gdańska na prezydenta miasta, po drodze witała się pani z kilkoma osobami wymagającymi wsparcia. Skąd je pani zna, pomaga im pani?

Elżbieta Jachlewska: Znam je w większości, działam na Biskupiej Górce [w stowarzyszeniu Waga - red.] niemal dziewięć lat. Jak kręciliśmy film fabularny o naszej dzielnicy "Powrót Nataniela W.", to wywołał on wielkie poruszenie i mieszkańcy wzięli w nim bardzo chętnie udział. Uważam, że to był jeden z fajniejszych projektów jakie realizowałam, włączający mieszkańców, a tym samym była to świetna rewitalizacja społeczna. Przy okazji miało to wymiar edukacyjny, mieszkańcy poznawali historię postaci historycznych związanych z Biskupią. Przez wiele lat nie udało nam się tak zbliżyć z mieszkańcami, jak przy tym filmie.

Kwestie społeczne postawiła pani na pierwszym miejscu w swojej prezentacji wyborczej. Jakimi konkretnie sprawami chciałaby się pani zająć jako prezydent Gdańska?

Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk stawia na poprawę jakości codziennego życia mieszkańców w  dzielnicach. Dla nas priorytetami nie są wielkie inwestycje, te już mamy. My koncentrujemy się na lepszej edukacji powszechnej, chcemy by za 5 lat każde dziecko miało miejsce w publicznym żłobku i przedszkolu. Ale najważniejsza jest dla nas przyszłość, a statystyki GUS-u pokazują, że w 2050 r. podwoi się nam liczba mieszkańców 60+, w porównaniu z dzisiejszą demografią i dlatego przygotowaliśmy w Lepszym Gdańsku kompleksowy program poprawy opieki dla ludzi starszych, przykutych chorobą do łózka i osób z niepełnosprawnościami. Bardzo ważna jest profilaktyka zdrowia, rekreacja, codzienna gimnastyka, spacery, jazda rowerem. Bogata metropolia, jaką jest Gdańsk, ma pieniądze, by się na te zmiany demograficzne sukcesywnie przygotowywać.

14 czerwca opublikujemy wywiad z Piotrem Melerem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Sopotu. 14 czerwca opublikujemy wywiad z Piotrem Melerem, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Sopotu.
Obecnie zbieramy podpisy pod projektem uchwały obywatelskiej zwiększającej dostępność mieszkańców do domowych usług opiekuńczych. W Gdańsku zaledwie 1,3 tys. osób korzysta z domowych opiekunek, dofinansowanych przez miasto, a pomocy potrzebuje kilkanaście tysięcy starszych i schorowanych osób.

Dla mnie osobiście jedną z najważniejszych spraw jest wprowadzenie lepszych zasad w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Uczestniczyłam w badaniach na temat przemocy seksualnej, gwałt to jest ciągle temat wstydliwy, zamiatany pod dywan.

Czy chciałaby pani w związku z tym utworzyć w Gdańsku nową instytucję, która by pomagała tym kobietom?

Tak. Kobiety nie chcą chodzić na rozprawę do sądu, bo się boją stanąć twarzą w twarz z gwałcicielem czy nieprzychylną ekipą sędziowską. W Gdańsku brakuje przyjaznej placówki dla nich. Oczywiście mamy Centrum Praw Kobiet, Centrum Interwencji Kryzysowej, kilka stowarzyszeń i fundacji, które pomagają, ale środki finansowe na tę pomoc są symboliczne, więc często jest tak, że kobiety odsyłane są od jednego miejsca do drugiego, a one już nie mają siły i trzeci raz już o tym nie opowiedzą.

Kolejną istotną kwestią są na pewno sprawy mieszkaniowe. W Gdańsku na mieszkanie komunalne czeka ok. 2,4 tys. rodzin, na socjalne ok. 1,9 tys., a z drugiej strony obecni najemcy często za mieszkania nie płacą. Czy Gdańsk potrzebuje więcej tego typu mieszkań komunalnych czy lepiej budować TBS-y? W jakim kierunku powinna pójść pomoc dla osób potrzebujących mieszkań?

W poprzednich tygodniach zamieściliśmy rozmowy z Kacprem Płażyńskim (PiS)...


W poprzednich tygodniach zamieściliśmy rozmowy z Kacprem Płażyńskim (PiS)...
W zeszłym roku Lepszy Gdańsk zorganizował panel polityki społecznej, na którym omawialiśmy różne rozwiązania. Potrzebujemy więcej mieszkań komunalnych, ale też rozsądnej polityki mieszkaniowej. Moim zdaniem musimy jednak głównie, jako miasto, zadbać o te istniejące już mieszkania, latami nieremontowane. W naszym stowarzyszeniu na Biskupiej mieliśmy zgłoszenie od pani, że jej dziecko spało z kotem dlatego, że szczur latał po mieszkaniu. Kobieta obok pokazywała nam, że zimą ma sople w mieszkaniu. Od roku sprawdzamy, wysyłając ciągłe zapytania do urzędu w trybie dostępu do informacji publicznej, jakie fundusze na remonty ma Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, bo na pewno te osoby takie potrzeby zgłaszają. I jak podejmowane są decyzje o tym, które mieszkania idą do remontu.

A co z zadłużeniami, jak je wyegzekwować?

Brałam udział w pracach nad innowacyjnym programem koordynowanym przez MOPR, który ma wejść w Gdańsku. Ma to być pilotażowy projekt wspomagający osoby z zadłużeniem czynszowym. Uważam, że to jest bardzo dobry projekt. Mobilizuje on osoby z zadłużeniem do tego, żeby na raty, krok po kroku, spłaciły swój dług i płaciły czynsz za mieszkanie na bieżąco. Do każdej osoby zadłużonej trzeba podchodzić indywidualnie, z empatią, nauczyć te osoby planować domowy budżet, pomóc znaleźć pracę interwencyjną, udzielić pomocy z zamianą mieszkania lub prawnej.

Kwestie środowiskowe też są pani bliskie. Co pani sądzi o awarii przepompowni i czy miasto powinno wypowiedzieć umowę SNG?

Nasze diagnozy w Lepszym Gdańsku pokazują, że obecnie w Gdańsku nie myślimy o tak zwanym zrównoważonym rozwoju i kwestii środowiskowej i o tym, co my zostawimy przyszłym pokoleniom. Wyciąć wszystko, zabetonować, ale co będzie potem? W pierwszej kolejności należy myśleć bardziej odpowiedzialnie. Trzeba stworzyć strategie i narzędzia kontroli, żeby takie instytucje jak SNG brały to pod uwagę.

Myślę że tutaj trzeba zweryfikować wszystkie umowy i sprawdzić jakie nakłady inwestycyjne SNG poniosło, co faktycznie zrobili i co trzeba jeszcze zrobić, by na przyszłość uniknąć tych zaniedbań. Często obserwuje, że firmy które przychodzą z zewnątrz, są nastawione bardziej na zysk, a niekoniecznie na to, żeby pozostawić po sobie coś, co dobrze funkcjonuje.

Jest pani ekonomistką, co pani sądzi o istnieniu kilkunastu miejskich spółek. Przeciwnicy Adamowicza podkreślali w minionych kampaniach wyborczych, że w zasadzie ukrywają one realne zadłużenie miasta. Zgadza się pani z tą tezą?

... i z obecnie urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem...


... i z obecnie urzędującym prezydentem Pawłem Adamowiczem...
Nie znam obecnie dokumentów dotyczących tych spółek, bo nie ma do nich dostępu dla zwykłej mieszkanki. I to chcemy zmienić. Wiem, że jakbym sobie przeznaczyła na analizy dwa tygodnie i dostała wszystkie dokumenty, to bym dokładnie wiedziała, co się w danej firmie dzieje, bo umiem czytać sprawozdania finansowe, także między słowami. Wiem, że rozdrobnienie nigdy nie służy niczemu dobremu. Obecnie GZDiZ, DRMG i GZNK często spychają na siebie niewygodne działania, a może gdyby to była jedna firma to działałaby sprawniej.

Zgodnie z wymogami unijnymi w 2013 roku wprowadzono w Polsce reformę śmieciową. Ale gminy mogły wybrać formę poboru opłaty od mieszkańców. Czy w Gdańsku powinno płacić się za odbiór śmieci od metrów kwadratowych?

W naszym środowisku jest bardzo dużo osób wrażliwych ekologicznie, które dbają, by tych śmieci było jak najmniej. Nie używają plastików, segregują, robią kompostowniki, takie osoby powinno się nagradzać. A w Gdańsku przyjęto błędne rozwiązanie, by łatwiej urzędowi było wyliczyć stawki za śmieci. Jest to niesprawiedliwe, szczególnie dla osób samotnych. My chcemy to zmienić. W gronie Lepszego Gdańska są eksperci z Partii Zieloni, m.in. Monika Bernatowicz i organizacji ekologicznych, szykujemy kompleksowy program ekologiczny dla Gdańska.

Są też proste sprawy, do załatwienia od ręki, chciałabym na przykład, żeby w Gdańsku doszedł do skutku projekt maszyny do recyklingu, czyli idąc do sklepu możemy przy okazji zakupów, wrzucić do niej np. puste puszki, butelki i jeszcze parę groszy zarobić. Wystarczy chcieć, miasta europejskie tak robią.

Czy podróżuje pani komunikacją miejską?

Muszę jeździć samochodem ze względu na to, że często jeżdżę do kilku firm z teczkami dokumentów czy rzeczami do prezentacji. Mieszkam pod Kowalami, dojazd stamtąd w jakiekolwiek miejsce jest sporym wyzwaniem. Moja córka, która dojeżdża do szkoły na Żabiance, niestety często stoi w korku w autobusie, który utknie na Świętokrzyskiej.

W jakim kierunku powinien pójść rozwój komunikacji w Gdańsku?

... i Ewą Lieder, z Nowoczesnej...


... i Ewą Lieder, z Nowoczesnej...
W centrum Gdańska komunikacja publiczna jest w miarę rozbudowana, ale w dzielnicach ościennych jak Osowa, Szadółki, to jest problem. Trzeba stawiać na ten rodzaj transportu ze względu na mniejszy wpływ na smog, zanieczyszczenie czy korki. Spójrzmy na Sztokholm, gdzie właściwie wjazd do centrum, dla osób tam nie mieszkających, jest zabroniony i wszyscy poruszają się raczej transportem publicznym, to się sprawdza.

Była już pani w Forum Gdańsk? Czy zgodziłaby się pani na tak dużą inwestycję w centrum miasta?

Jeszcze nie, słucham na razie opinii. Nie zgodziłabym się na taki obiekt, jakkolwiek centrum handlowe w środku nie byłoby piękne, bo na zewnątrz, umówmy się, nie jest, to badania pokazują, że mamy już dosyć centrów handlowych w śródmieściu Gdańska.

Zastanawiam się, co my zrobimy z tymi centrami, które za kilka lat opustoszeją? Nie przerobimy je przecież na mieszkania komunalne. Na świecie od tego typu obiektów się powoli odchodzi.

Nie jest pani generalnie zwolenniczką dużych i kosztownych inwestycji. Czy są takie od których by pani odstąpiła, jak droga pod Pachołkiem?

Tu są zdania podzielone, bo mieszkańcy Oliwy czy Osowej bardzo by chcieli mieć łatwiejszy dojazd i to właśnie oni stoją w korkach, a nie ci mieszkający bliżej centrum. Droga Zielona i Tunel pod Pachołkiem jest na razie inwestycją w zawieszeniu, bo rząd PiS jasno się określił że nie będzie centralnego wsparcia dla tej inwestycji, nie dadzą zielonego światłą na dotacje z UE.

W Gdańsku potrzebujemy natychmiast zupełnie nowej, całościowej wizji planu transportowego. Cały czas wizję komunikacji opieramy na planach tzw. Ramy Komunikacyjnej Trójmiasta, z lat gierkowskich. Po 50 latach czas ją włożyć głęboko do szuflady i opracować strategię na miarę nowoczesnej metropolii europejskiej. Lepszy Gdańsk proponuje Okrągły Stół w tej sprawie. Trzeba zawierzyć mieszkańcom i skonsultować to z nimi.

Czyli głównie będzie się pani wsłuchiwać w głosy mieszkańców? Nie obawia się pani, że to za mało na zwycięstwo w wyborach?

W Lepszym Gdańsku cały czas się w nie wsłuchujemy, ale obecnie, gdy ogłosiliśmy nasz start w wyborach, mamy bardzo dużo zgłoszeń z prośbą o interwencje, to pokazuje że ludzie nam ufają i liczą, że my zajmiemy się ich różnymi problemami.

...i prof. Andrzejem Ceynową, kandydatem SLD. ...i prof. Andrzejem Ceynową, kandydatem SLD.
Pokazaliśmy już, że potrafimy nadać ton dyskusji, jak w przypadku naszego pomysłu na darmowe bilety dla dzieci, który został zapożyczony. Obecnie zbieramy podpisy pod zmianami w ustawie o dostępie do usług opiekuńczych. Może innych polityków zainspirujemy, nie ma problemu.

Lepszy Gdańsk nie chce ulegać komentarzom, że nie mamy szans w tych wyborach. Wystawiamy maksymalną liczbę kandydatów. Jesteśmy przekonani, iż uda nam się wprowadzić radnych. Startują osoby, które są znane w swoich środowiskach i dzielnicach, które na swoje nazwisko pracują już kilka lat, jak Jolanta Banach, Jędrzej Włodarczyk, Łukasz Cora, Piotr Pawłowski. Oni już zrobili wiele rzeczy dla naszej społeczności. Niektóre z działań nie są widoczne, bo dotyczą wsparcia pojedynczych osób - przykładem mogą być interwencje Joanny Sobańskiej [ma być kandydatką na wiceprezydenta ds. polityki społecznej - red.], która wspiera osoby mające problemy z eksmisją. Mam przekonanie, że to najwyższy czas, by ruch miejski zajął się samorządem.

Opinie (327) 7 zablokowanych

 • Sensowna alternatywa (66)

  W końcu kandydatka i komitet obywatelski, który zajmie się Gdańskiem i mieszkańcami, a nie wojenkamk partyjnymi

  • 88 115

  • Wszyscy aby nie adamowicz i młody bolek. (46)

   • 25 22

   • (43)

    Młody Walesa wygra te wybory.

    • 10 27

    • (18)

     Tyle piniendzy straci...

     • 8 4

     • Stanowisko Prezeski? (15)

      Chyba Prezesa, kolejna Ministra jak ta Mucha piosenkarka sejmowa?

      • 7 8

      • (9)

       Tak prezeski informatyczki i spawaczki. Kobiety nie dajcie się omamić pisiorom. Dla nich możecie pełnić jedynie rolę matki. I będziecie rodzic kiedy biskup każe

       • 16 7

       • Liga rządzi Liga radzi Liga nigdy was nie zdradzi (1)

        Kobiety na traktory
        Urrraaaaa!
        Komuna wraca?

        • 12 6

       • w stanach zony farmerow bez problemow jezdza traktorami tluku ty moze przeprwadz sie do kalifatu, a za komuny przymusu nie bylo, po wojnie z wiadomych przyczyn brakowalo czesto facetow i nasze dzielne babie i prababcie musialy robic wszystko co konieczne, moja np murowala uszkodzony od wybuchu dom kladla dachowke, szklila okna, naprawde zalosny z ciebie pajac!

        • 2 1

       • Nie no nie przy jedzeniu ... (3)

        Ona ma rodzić?

        • 6 2

       • Kacper Kacper naszym Prezydentem jest , Prezydentem jest, Prezydentem jest (1)

        • 1 10

       • Kacper to lipa

        • 8 0

       • ty moze pomysl o sobie, bo jak na razie to nie ma szns by cos sensownego narodzilo sie w twojej glowie

        • 0 0

       • Sfiksowalyscie , boście chłopa dawno nie mialy

        • 12 4

       • LGBT w natarciu (1)

        Ceynowa o LGBT milczy
        Jak na TW przystało
        Czy PO ma kogoś konkretnego?

        • 6 4

       • zawsze najpierw czytaj artykul potem ew komentuj i cos pisz, ale jakbys zrezygnowal z pisania zadnej straty by nie bylo

        • 0 0

      • Jej uroda ...no nie wim (4)

       Zdania są POdzielone

       • 7 12

       • Czy to ona szła w Marszu Zwieraczy? (3)

        • 11 9

       • (2)

        czy to ty wciaz zostawiasz slad za soba?

        • 2 0

       • Ja mam zdrowy zwieracz (1)

        • 0 1

       • a kto cie tam wie z tego co piszesz wyglada to mocno dwuznacznie

        • 1 0

     • Posłowie wpadli na kontrolę do Adamowicza a tam nikogo w pracy nie ma (1)

      Na zwolnieniach i urlopach też nie byli
      W Forum na zakupach?

      • 6 6

      • zapewne pisuarowi

       • 2 0

    • Kacper Płażyński ma 60% poparcia i rosnie (20)

     • 5 16

     • Chyba u siebie w domu (12)

      • 14 4

      • Wykształcony prawnik 30 letni (11)

       Mama Sędzia w Sądzie w Gdańsku ś.p. ojciec Marszałek Sejmu i Wojewoda Gdański.
       Kandydat idealny
       Reszta to ludzie PO

       • 3 13

       • a prapradziadek (2)

        ze strony prababki ojca?

        • 14 3

       • Pradziadek był Urzędnikiem Panstwowym (1)

        I nie przywiózł walizki ze złotem PO wojnie jak ojciec Adama Mowitza

        • 2 8

       • taki malo zaradny bidula, cos jak kacper, jak go nie popchniesz za uszy nie wyciagniesz to sam raczej stoi w miejscu i to by sie zgadzalo idealny do sterowania

        • 3 0

       • Znaczy według Prezesa (5)

        Mama skorumpowany złodziej z lepszej kasty.
        Ojciec oderwana od koryta totalna opozycja.

        PiS sam się plącze :)

        • 10 1

       • Mama jest uczciwym człowiekiem Lewaku Przeklęty (4)

        Nie pracuje na telefon jak wasz Milewski

        • 1 10

       • Ja nic do niej nie mam Lewaku Wyklęty (2)

        To Wasz Lewacki Prezes rzuca takie oskarżenia, ja go tylko cytuję :)

        A myślałem, że tylko Macierewicz ma rozdwojenie jaźni...

        • 8 0

       • Lewactwo to lipa (1)

        • 2 0

       • no ale pisuarow nie przekonasz

        • 3 0

       • na skinienie?

        • 0 0

       • Czy jak rodzice to prawnicy i ludzie znani, to jakis rodzaj namaszczenia dla dziecka?

        Bez jaj! Pani Jachlewska sama swoją pracą, nie koneksajmi, nie za pomoca znanego nazwiska, udowadnia, że będzie działać i IMHO dobrze rokuje. Na pewno lepiej, niż cała reszta.

        • 0 0

       • geny....

        ....dziedzicznie obciążony

        • 0 0

     • Liczone, jak dziura budżetowa. (5)

      Sondaż był przeprowadzony na Nowogrodzkiej?

      • 6 1

      • Na Nowej Grodzkiej to Biedron

       Chyba że w Kaliszu

       • 2 1

      • Wałęsa ma 6% (3)

       A Adamowicz 12%

       • 5 0

       • Chyba 0,6 i 1,2 %

        • 3 2

       • Wałęsa ma 37% (1)

        Adamowicz i Płażyński równo po 22%

        Nie wiem skąd bierzecie te kosmiczne cyfry, bo nie z sondaży na pewno.

        • 2 4

       • W rosyjskim TVNie mówili?

        • 0 1

     • Kacper to jest lipa

      • 3 0

    • Bratankowie Wałęsy już siedza?

     • 10 1

    • Tak młody Wałęsa ma POparcie Procesora Walesy (1)

     Będą z Celi+ głosować jego bratankowie, wygraną ma w kieszeni

     • 7 1

     • no to ok!

      • 0 0

   • POgonic ich przy urnach (1)

    Szmalcownicy
    6 kandydatów PO i Kacper który wygra

    • 5 8

    • ale kacper to lipa

     • 4 1

  • wojenki latarni nie wymienią (1)

   no na mojej ulicy na Zaspie ciemno jak w d Polityka tego nie załatwi to może te te tam ruchy miejskie ruszą coś

   • 9 6

   • Tak, na to też liczę, że ta prezydent zajmie się miastem, zepsutą lampą i fatalną komunikacją miejską (z Zaspy autobusy autobusy ciągle się spóźniają, albo wpadają z trasy), a nie politycznymi wojenkami pomiędzy ADAMOWICZEM, PO i PiS.

    • 5 6

  • Sensowna (2)

   Wypowiedź nt. komunikacji miejskiej pokazuje, że ta pani nie pojęcia o bolączkach gdańskiego transportu.
   No i najważniejsza komórka ds kobiet.

   • 17 8

   • Kobieta? (1)

    Wygląda na LGBT

    • 7 10

    • Jestes LGBT?

     • 4 0

  • Z sensem kobieta (2)

   • 13 12

   • Chyba z wąsem (1)

    • 9 5

    • nie wstyd ci tak o swojej matce?

     • 1 0

  • pani feministce Jachlewskieju podziękujemy! (4)

   to jedna z organizatorek czarnych marszów i manif czarnych macic! dlaczego tutaj nie powiedziała o tych hasłach?

   • 11 12

   • (2)

    bo rozmawiała o pomysłach na miasto a nie o kwestiach światopoglądowych

    • 16 8

    • Czyli lobby LGBT w ataku (1)

     Nie, dziękuję

     • 10 5

     • Przecież właśnie schowała LGBT, a mogła o tym truć w programie.

      Zresztą, co ma piernik do wiatraka, prezydent Gdańska nie wprowadzi związków partnerskich, to nie ten szczebel.

      Przynajmniej nie będzie olewać obowiązków, żeby dowalić poprzedniej ekipie.

      • 4 2

   • Precz z dyktatura kobiet

    • 9 5

  • Sensowna wypowiedz (3)

   Jak na razie najlepsze wrażanie zrobił na mnie pan Cejnowa. Nie oceniam pod kontem poglądów, przekonań politycznych itp. Pani z Nowoczesnej i pan Płażyński mają w mojej opinii "wyprane mózgi" przez swoje partie. Żadnych konkretów odnośnie planów jak już zostali by wybrani. Jednie rozliczyć Adamowicza, rozliczyć jego ekipę itp.
   Rządzenie dużym miastem z dużym budżetem to nie rozliczanie tylko planowanie dalszego rozwoju.
   Nie poprę nikogo kto nie ma:
   -wizji rozwoju Gdańska
   -opiera połowę swojego programu o jedno lub dwa pola np: komórka ds. kobiet albo pomoc wykluczonym.
   -nie ma podstawowej wiedzy w zakresie rozwoju transportu publicznego
   -za wszelką cenę, chce rozliczyć inna ekipę rządząca i stawia to jako priorytet.

   Owszem wszystkie aspekty są istotne ale proszę nie grać na emocjach. Czy pani która jest opisana w artykule, że jej syn śpi z kotem bo po mieszkaniu biega szczur, ma pracę, płaci rachunki, nie zalega z czynszem?? Czy może należy do grona osób którym "się należy"??
   Nie znam nie oceniam tylko pytam. Każdy medal ma dwie strony.

   Chcę mieć prezydenta kompetentnego i jak na razie jedyne sensowne kandydatury to Adamowicz, Cejnowa i Jachlewska.
   Pozostałą dwójka( Jarek Wałęsa jeszcze oficjalnie nie potwierdził startu) może naprawdę darować sobie starty lub przemyśleć jeszcze raz co chcą zaproponować miastu i jego mieszkańcom.

   • 14 7

   • To ten co był TW według IPNu? (2)

    Czyli niszczył innym kariery?
    No ale przecież nikogo nie zabił...

    • 6 2

    • Zapamiętaj powyższą wypowiedź. (1)

     To samo za 10 lat będzie się mówiło o współpracujących z PiSem.

     • 5 0

     • i tym razem bedzie to prawda a nie ipeenowska prawda

      • 3 0

  • Zarządzanie to podstawa

   To jest najważniejsze, zarządzanie całą strukturą. Ona wymaga reformy! Dobrze, że p. Jachlewska to rozumie:
   "Nie znam obecnie dokumentów dotyczących tych spółek, bo nie ma do nich dostępu dla zwykłej mieszkanki. I to chcemy zmienić. Wiem, że jakbym sobie przeznaczyła na analizy dwa tygodnie i dostała wszystkie dokumenty, to bym dokładnie wiedziała, co się w danej firmie dzieje, bo umiem czytać sprawozdania finansowe, także między słowami. Wiem, że rozdrobnienie nigdy nie służy niczemu dobremu. Obecnie GZDiZ, DRMG i GZNK często spychają na siebie niewygodne działania, a może gdyby to była jedna firma to działałaby sprawniej."

   • 4 4

  • Tak jest !!! To jest racja

   Tak jest !!! To jest racja przez WIELKIE R ... zakłamanie jest .. każdy wie

   • 0 1

 • Chodniki, nie stodoły! (14)

  Może i feministka, ale w końcu ktoś mówi o inwestycjach w dzielnicach! Ja i moi sąsiedzi od 15 lat czekamy na remont chodnika przy mojej ulicy i nic… Pisma, prośby, radni i g…z tego… Nawet zrobiliśmy wniosek do budżetu obywatelskiego ale nam odwalili pod byle pozorem. Także niech ta kobitka to posprząta, ECS-y, stodoły w centrum nie są najważniejsze!

  • 71 56

  • Konkretnie dosyć (5)

   Wczoraj znowu wysiadła winda w MOPR-ze i jak mam wtahać moje dziecko na drugie piętro? Gadajcie sobie co chcecie i możecie naskakiwać na tą Jachlawską czy jak jej tam, ale jak się czyta, co o na ma do powiedzenia to przynajmniej wie, że takie sprawy są ważne. Spocony Pawełek to marsze lubi urządzać, ale o windy dla ludzi zadbać nie potrafi. O autobusach już nie wspomnę, awarii jak w jakimś bantustanie i zostaje auto 5,50 benzynka, pięknie

   • 14 16

   • Kłamcy pis

    To wina Kaczyńskiego, nowy podatek zafundowali nam. Kłamcy

    • 7 2

   • Na Chełmie na przystanku tramwajawym *odrzanska* (1)

    Windy wyłączone od października 2017,wlodarze miasta kartkę wywiesili winda zepsuta - awaria.

    • 7 5

    • Najbliższa czynna winda we Wrocławiu.

     • 6 2

   • te windy to dziwna sprawa

    Te windy to co rusz się psują, nie mogą jakiejś porządnej kupić a nie dłubią w jakimś szmelcu! No zapomniałem te nowe niemieckie to są w forum betonu a dla rodziców niepełnosprwanych to szmelc z czasów komuny najlepiej

    • 6 2

   • No gdyby Staś miał ojca...

    A tak razem z Krysia go wychowujesz?

    • 0 1

  • Piwnice zalewa od 30 lat

   No a puwnice w kamienicy we Wrzeszczu regularnie od 30 lat mokre

   • 4 4

  • Straszne te kobiety na kandydatow....

   Moj Boze Nowoczesna.Koszmar .Moze chca i dobrze ale to za malo.Mam nadzieje
   Ze Platformy ludzie maja juz dosc i jej nie kochaja.Przeciez to oszusci.

   • 9 9

  • na Wejhera połamane płyty (2)

   Te chodniki to makabra, na Wejhera połamane płyty jak pamiętam a auta rozjeżdzają na maksa

   • 4 3

   • (1)

    I to wina kogo? Mieszkancow. Tu nowy prezydent nie pomoze

    • 2 0

    • wina plyt?

     • 0 0

  • A autobusy?

   Autobusy zepsute znowu a Lisicki pewnie nagrodę przytulił

   • 3 4

  • Femina zaraz wyda kasę zamiast na ulice to na marsze czarnych wagin...

   • 4 3

  • Pozamiat

   Powymiata co złe :)

   • 0 1

 • Merytoryczna (8)

  Ciekawa rozmowa, merytoryczne odpowiedzi. Cieszę się, że będzie alternatywa w tych wyborach! Pani Jachlewska budzi moje zaufanie.

  • 68 66

  • (2)

   Moje też. Zna się na zarządzaniu, finansach, rozumie potrzeb mieszkańców. Oby cały komitet Lepszy Gdańsk był taki mocny i dobrze przygotowany do pracy w Radzie Miasta.
   W końcu tam trzeba zmienić ten partyjny układ PO-PiS. W radzie potrzebujemy społeczników, różnych fachowców, a nie polityków

   • 14 13

   • Społecznicy w Radzie (1)

    To upadek miasta. Miasto to skomplikowany twór, trzeba podejmowac nierzadko kontrowersyjne decyzje, które nie podobają się "elektoratowi" , trzeba mieć wizję rozwoju i konsekwencję, umiec bronic swoich decyzji, mieć dobre zdrowie, umiejetności oratorskie, słowem trzeba UMIEC TRZYMAC ZA MORDĘ a to potrafią jednak raczej FACECI a nie podjarane "niesprawiedliwością społeczną" baby z czarnych marszów, feminy socjalistki... One mogà jedynie zbankrutowac miasto...

    • 4 6

    • Miales na mysli premier Szydlo piszac to?

     • 2 1

  • Konkrety i dobrze

   Ile można o demokracji? Sprawy na dzielnic!

   • 9 4

  • A ogólnie co słychać? (3)

   Komuniści nie chcą zdychać.

   Co to, kuźwa jest prezeska? Jakaś chustka przy torebce, czy wisiorek?

   • 6 7

   • Prezeska to jak Burleska...

    • 4 2

   • (1)

    Jezyk zywy rozwija sie, kiedys kobieta niezupelnie znaczylo to co dzis, w uzyciu bylo bialoglowa, a poza tym jakis znerwicowany urazowiec jestes, zbierz sie na odwage poderwij jakas dziewczyne, nie ogladaj sie na prezesa, to jest twoje zycie, moze byc calkiem udane, glowa do gory!

    • 0 0

    • Bo teraz same czarnogłowe

     • 0 1

 • PO to dla mnie dno, nie wystawiają kandydata w Gdyni bo twierdzą, że szczurek idealnie rządzi. (6)

  • 56 26

  • jeżeli PO po wybraniu ich w wyborach samorządowych czy parlamentarnych mają zamiar tak rządzić jak Szczurek,

   to też na nich już nie zagłosuję. znaleźli sobie ideał samorządowca:)))

   • 5 1

  • same inwestycje, rozwój infrastruktury (1)

   nowe miejsca pracy, wzrost liczby ludności

   • 1 1

   • to ironia? przecież w Gdyni nie ma inwestycji, miasto i spółki ma 700 milionów zadłużenia,

    lawinowo spada liczba mieszkańców, szczur sprzedaje PEWIK żeby była kasa na imprezki i pomniki.

    • 7 0

  • Nie wystawiają, bo nie ma sensu walczyć z komunistycznym pisowym betonem (2)

   Szczurek wygra, nawet, jak osobiście każdemu mieszkańcowi Gdyni nasr* na twarz, bo elektorat Prezesa jest do tego przyzwyczajony.

   • 7 2

   • na kogo my gdynainie mamy głosować jak nikt nie startuje tylko szczur?! (1)

    • 3 0

    • na obecnego prezydenta! namaszczony przez tych ktorzy steruja prezesem!

     • 1 1

 • Wyboru (5)

  Kandydatka godna uwagi, ruchy miejskie za lat się rozwiną. Duże partie stracą kandydatów, na dzień dzisiejszy najlepszym prezydentem jest i będzie obecny prezydent.

  • 41 69

  • (4)

   Heniu, Twój kandydat się już przeterminował. 20 lat mu wystarczy przy korycie, dorobił się przecież fortuny na Twojej naiwności.
   Teraz czas na świadomych, doświadczonych ludzi, jak p. Jachlewska, którzy zajmą się mieszkańcami i dziurawym chodnikiem, a nie inwestycjami dfla własnej korzyści i deweloperów.

   • 6 6

   • Czy to znaczy zmiana dla Teraz K. MY?

    • 6 0

   • Będzie w Gda tęczowo i feministycznie! (1)

    Będą parytety - 50% pracowników to kobiety, 50% to LGBTQ - z tym że Ci ostatni nie będą musieli przychodzić do pracy... Bo są "prześladowaną" grupą społeczną. No i marsze - za ciężką kasę! Sztuka LGBTQ! Po co nam klasycy jak można postawić gołego faceta odlanego w betonie!

    • 4 3

    • A goły facet wyżłobiony w marmurze tak bardzo się od niego różni?

     • 2 0

   • papiez dluzej rzadzil a to przeciez wzor dla nas

    • 2 0

 • chciałbym aby w trójmieście byli wreszcie uczciwi prezydenci. (4)

  Tym trzem obecnym już dziękujemy.

  • 72 22

  • (1)

   Elżbieta Jachlewska jest uczciwa, znam ją, potwierdzam

   • 8 12

   • brawo. nie macie może kandydata dla Gdyni?

    • 9 1

  • Kacper, daj spokój...

   • 8 8

  • przeciez nie mozesz glosowac na trzech kandydatow, no chyba ze ze masz roztrojenie jazni to wtedy tak

   • 0 1

 • Plazynski (12)

  Tylko On

  • 72 114

  • (2)

   Nie ma szans hehe.

   • 24 19

   • A to się przekonamy :-)

    • 4 6

   • Żebyśmy się wszyscy nie zdziwili

    Pamiętaj, kto liczy głosy.

    Ciekawe ile procent będzie skreślonych...

    • 5 0

  • (2)

   Lepszy jest kandydat obywatelski, stawiam na Jachlewską

   • 10 25

   • Obywatelski lub miejski (1)

    Te dwa słowka na lep i już tłuszcza leci ślepo jak ćma do światła.
    Przecież za tymi słówkami na przynętę ukrywa się jak zwykle niekompetencja, socjalne rozdawnictwo, lewicowe poglądy prowadzace miasta do upadku...

    • 3 2

    • czyli taka szwecja, no w sumie czemu nie

     • 1 0

  • Bo ma nazwisko? (1)

   Serio, tylko dlatego? Polityczny "celebryta" tak jak Wałęsa.

   • 16 16

   • z polecenia, tylko ciii! palec na usta

    • 0 0

  • uczciwy młody bez układów (1)

   Ja też jestem za panem Płażyńskim - tylko nie Adamowicz !!!

   • 6 14

   • ale sterowalny, zadnego wlasnego programu, lipa!

    • 3 1

  • A co, umarł, że piszesz "on" dużą literą?

   Form: Jego, Jej, Jemu, Ją itd. – czyli zaimków trzecioosobowych pisanych wielką literą – używamy w zasadzie tylko w dwóch wypadkach: 1) gdy odnoszą się one do Boga , 2) gdy odnoszą się one do osoby zmarłej.

   • 5 2

  • no ale wszyscy mowia ze kacper to lipa

   • 1 0

 • Kilka całkiem rozsądnych pomysłów (11)

  Życzę sukcesu w wyborach, bo pomimo że Gdańsk się rozwija, to nie w każdym obszarze. Potrzeba trochę nowych ludzi i nowych pomysłów, zwłaszcza w skostniałej Radzie Miasta.

  • 47 23

  • już samo to że jest absolwentką czegoś tak abtrakcyjnego jak "europeistyka" (3)

   wystarczy bym się nawet nie zastanawiał nad jej kandydaturą. To mi od razu dużo wyjaśnia co jej siedzi w głowie i mogę od razu odrzucić jej kandydaturę

   • 9 8

   • Stereotypowe myślenie (2)

    tyle w temacie pańskiego komentarza

    • 5 7

    • oczywiście że stereotypowo, nie jestem w stanie poznać każdego kandydata (1)

     to co oni nam przekazują to jest reklama wyborcza, propaganda - nie jestem tak naiwny żeby w to wierzyć co nam kandydaci opowiadają. Dlatego staram się patrzeć dalje, na kontekst w którym są osadzeni i akurat europeistyka to sygnał ostrzegawczy, który każe mi z daleka omijać.

     • 5 3

     • lepsza watykanistyka?

      • 2 0

  • i dlatego powinno się tam wstawiać osoby wyciągnięte spod chodnika? (6)

   sztuczne pompowanie kandydatów, którzy mają o sobie wygórowane mniemanie. Ciężka społeczna praca nie jest brylowaniem w mediach. A ci, co od lat pracują ,,na zapleczu'', nadal będą skromnie stali w cieniu.

   • 3 3

   • jak słyszę te socjalne pomysły o darmowych biletach czy opiekunkach finansowanych z mopr (5)

    tTo włos mi się jeży na głowie i zapala lampka ostrzegawcza. Pokaż mi miejsce na ziemi gdzie im większy socjalizm tym mieszkańcom jest lepiej. To się nigdy i nigdzie nie udało.

    • 5 2

    • Garść informacji (4)

     Finansowanie opieki domowej to zadanie własne miasta wynikające z ustawy. Tyle w temacie.

     • 5 4

     • a miasto to produkuje pieniądze czy je ściąga z podatników? (3)

      jak kandydatka wskaże jakie inne niepotrzebne wydatki znikną (np. ecs, teatr szekspirowski, przerost spółek miejskich, portal gdansk.pl w obecnym propagandowym wymiarze itp.) to wtedy mogę rozważyć takie przesuniecia a jeśli tylko opowiada jaki socjal jeszcze bardziej rozdmucha to sorry ale nie mogę tego traktować jako kierunke rozwoju na moją również przyszłość

      • 7 1

      • Proszę czytać (2)

       Przecież mówi o oszczędnościach w spółkach

       • 3 4

       • ale to jest taki polemista co nie jest zainteresowany trescia artykulu onkieruje sie wskazowkami to prostrze

        • 0 0

       • Gdzie mówi o oszczędnościach w spółkach?

        parę frazesów, ogólników, w trybie przypuszczającym ("a może gdyby to była jedna firma").
        Konkrety proszę, np. deklaracje że połączy lub zlikwiduje jakieś namnożone twory. Tak ostrożnie na zasadzie że "się zobaczy" to dla mnie nie jest konkret. Jak powie że zlikwiduje dotacje do ECS i teatru szekspirowskiego a gdansk.pl prowóci do informacyjnego ( a nie propagandowego) charakteru i bedzie kosztować 1/4 obecnej kwoty - to beda konkrety, ktore jestem gotów rozważyć i poprzeć

        • 1 0

 • Najważniejsze aby Kacper nie wygrał. (11)

  Gdańszczanie to "nie szara ciemna masa" mamy dość obłudy że nikt za nim nie stoi, że lotos zostanie w Gdańsku itd

  • 78 97

  • Najważniejszy jest gospodarz w mieście (4)

   Jeżeli Płażyński odciąłby się do PiSu, to mógłby być niezłym gospodarzem. Widać, że ma oczy i uszy otwarte i słucha mieszkańców.
   Ale za nim za plecami stoi Kaczor, nie pozwoli mu na samodzielność.
   PO to dno.
   Tylko ruchy miejskie mogą zmienić ten zabetonowany układ w Gdańsku.

   • 10 20

   • to że jego ojciec zginął w wypadku (3)

    nie oznacza, że nadaje się na prezydenta

    • 14 8

    • Codziennie ktoś ginie w wypadku - co nie oznacza że dzieci tych ludzi mamy wybierać na prezydenta tak dużego miasta! (2)

     Mnie to przypomina traumę kartofla jak mu matka umarła....cały kraj PiSuarów ogarnęła smuta że kartofel taki biedny...że matka.... KAŻDY MA MATKĘ - a mnie akurat kartofla nie żal - był przecież czas przywyknąć!

     • 10 4

     • Kartofel akurat był szczególnie biedny (1)

      Bo okazało się, że do śmierci matki ona trzymała jego pieniądze, bo sam nie miał konta w banku.

      • 5 2

      • on np marchewke zna tylko z talerza, na polu nie potrafilby jej odroznic od kalarepy, zreszta w warzywniaku tez

       • 0 0

  • Boicie sie, ze ludzie w GD zobacza jak mozna zyc... (1)

   I wtedy nawet wasi wnukowie juz nie dojda do wladzy

   • 11 5

   • Już widzą jak można żyć

    Na pańswtowej posadzie zdobytej po znajomości ;)

    • 5 2

  • Kacper twarz Pis-U ale reszta politykierzy (1)

   Politykierzy nie dla Gdańska, w końcu weźmy kogoś rozumiejącego normalne problemy

   • 8 6

   • Ale Kacper to jednak lipa

    • 2 3

  • Paweł, spadaj pisać takie posty w swojej zamknietej grupie, w której namawiasz swoich akolitów do hejtowania (1)

   • 9 6

   • Chcesz mi powiedzieć, że SMSy przychodzące codziennie do członków pisu są czymś innym?

    • 6 2

 • Brawo kobieta na prezydenta Gdańska! (6)

  • 51 59

  • sr*tatata - jakbym młodego Płażyńskiego słyszał !

   To jest paplanina ludzi którzy są nikim i nic w życiu nie osiągnęli !

   • 3 7

  • Jakby miala dobry program - owszem. (4)

   Ale ta pani chce dalej brnac w socjalizm.

   • 7 8

   • Tak, ten niedobry socjalizm. (1)

    Precz z dotacjami z UE fuj ten socjalizm...

    • 5 2

    • Obludniku czerwony - proponuje umowe.

     Bedziesz mi placil co miesic skladke 1000 zlotych. Nastepnie bedziesz mogl sie do mnie zglosic piszac wniosek o dofinansowanie na zakupy. Dofinansowanie na farbe do pomalowania mieszkania, itp. Ja pobiore miesieczna prowizje 200PLN za moja prace poswiecona na obsluge finansowa i czytanie Tych wnioskow. A nastepnie wyplace Ci z pozostalych 800 zlotych pieniadze dla wnioskow ktore zaakceptowalem.

     Pasuje?

     • 0 1

   • (1)

    co dziennie burasie korzystasz z socjalizmu, jak on ci sie tak nie podoba to po prostu przestan korzystac, proste!

    • 1 2

    • Codziennie - piszemy razem.

     Nie, nie korzystam z socjalizmu. Jestem zmuszony bulic gruba kase za prywatnego lekarza bo nie moge sie doczekac do socjalnego NFZ. Musze finansowac ZTM ktorym w ogole nie jezdze. Musze wspierac artystufff ktorych dziel nie lubie i ogladac nie chce. Panstwo zabiera mi co miesiac skladke ZUS od razu wydana na cudza emeryture.

     Ja CHCE przestac korzystac calkowicie z socjalizmu i chce PRZESTAC NA NIEGO PLACIC.

     • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane