• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozmowy z kandydatami: Jarosław Wałęsa

Michał Stąporek
5 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozmowy z kandydatami: Łukasz Kowalczuk
Jarosław Wałęsa jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) na prezydenta Gdańska. Jarosław Wałęsa jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) na prezydenta Gdańska.

Kontynuujemy cykl rozmów z kandydatami na prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, którzy oficjalnie zadeklarowali start w jesiennych wyborach samorządowych. Dziś rozmowa z Jarosławem Wałęsą, kandydatem Koalicji Obywatelskiej (PO i Nowoczesna) na prezydenta Gdańska. Wcześniej przedstawiliśmy rozmowę z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim, z urzędującym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, z kandydatką Nowoczesnej Ewą Lieder (wycofała się z rywalizacji), z prof. Andrzejem Ceynową, kandydatem z ramienia SLD, Elżbietą Jachlewską reprezentującą Lepszy Gdańsk. W Sopocie rozmawialiśmy z kandydatem PiS - Piotrem Mellerem. Spotkaliśmy się także z kandydatem SLD na prezydenta Gdyni - Marcinem Strzelczykiem oraz kandydatem Wspólnej Gdyni Zygmuntem Zmudą-Trzebiatowskim. W przyszłym tygodniu, w czwartek 11 lipca, opublikujemy rozmowę z Marcinem Horałą, kandydatem PiS na prezydenta Gdyni.Czy wśród już ogłoszonych kandydatów masz swojego faworyta?

Jest pan aktywnym posłem do Parlamentu Europejskiego, wielokrotnie informował pan dziennikarzy o swojej pracy w Brukseli, nie tylko w czasie kampanii wyborczej. Dlaczego więc trudno znaleźć pańskie wypowiedzi na temat sytuacji w Gdańsku sprzed pańskiego oświadczenie o starcie w wyborach?

To nie jest tak, że nie komentowałem sytuacji w Gdańsku lub robiłem to niechętnie. Gdy pytano mnie o konkretne sprawy miasta, to zawsze przedstawiałem swoje stanowisko. Nie unikałem kontaktu i trudnych odpowiedzi. Od wielu miesięcy pytano mnie, kiedy przedstawię swój program dla Gdańska, czego rzeczywiście długo nie czyniłem, ponieważ trwały rozmowy koalicyjne. Staraliśmy się wypracować najlepsze rozwiązania i program. Kilkanaście dni temu ogłoszono wspólnego kandydata PO i Nowoczesnej na urząd Prezydenta Miasta Gdańska. Proszę pamiętać, że oficjalnie nie ma jeszcze kampanii wyborczej, więc zamierzam przestrzegać obowiązującego prawa. Podczas kampanii przedstawię nasz program dla Gdańska.

Czyli nie jest pan wyznawcą poglądu, że kampania wyborcza rozpoczyna się dzień po zakończonych wyborach?

Kolokwialnie można tak to określić, na szczęście mamy regulacje prawne, które stoją na straży przestrzegania ustalonych zasad, by nie rozpoczynać kampanii przed oficjalnym ogłoszeniem daty wyborów.

Chciałbym w takim razie sprawdzić, na ile uważnie obserwował pan sytuację w Gdańsku w ostatnim czasie. Które sytuacje z minionych czterech lat, dotyczące relacji gdańszczan z władzami miasta, uznałby pan za najbardziej kontrowersyjne?

Na pewno było ich kilka. Z wielu dzielnic mam sygnały o kontrowersyjnych projektach. By daleko nie szukać: rozmawiamy na terenie śródmieścia, a tu kontrowersyjne jest Forum Gdańsk. Słyszymy, że deweloper Forum otrzymał właśnie karę pieniężną w maksymalnej wysokości 500 tys. zł za prowadzenie prac budowlanych przy kanale Raduni bez ważnego pozwolenia konserwatorskiego. Patrzę na tę inwestycję z perspektywy potrzeb mieszkańców. Jeśli więc samo Forum pozwala na poszerzenie bazy sklepowej i parkingowej w dzielnicy - to jest to pozytywne. Jeśli jednak spojrzeć na wiele szczegółów, których nie było w pierwotnym projekcie, to należy zastanowić się, czy miasto poszło na ustępstwa w stosunku do dewelopera, które nie do końca przysłużyły się mieszkańcom. Nie chcę wspominać po raz kolejny o przykryciu kanału Raduni, ale nie mogę nie przypomnieć chociaż o wydłużeniu i utrudnieniu drogi dojścia do przystanku autobusowego przy ul. Okopowej.

Chcę jednak stanowczo podkreślić raz jeszcze, że nie jestem przeciwnikiem rozbudowy Gdańska, nie jestem też wrogiem deweloperów. Gdańsk potrzebuje kolejnych inwestycji. Mieszkańcy niektórych dzielnic nadal czekają na realizację wielu projektów. Chcę jednak, aby wszyscy byli traktowani jednakowo, a władze miasta i urzędnicy powinni przykładać większą wagę do wsłuchiwania się w głos mieszkańców przy każdej inwestycji. Jeśli pojawia się pomysł na budowę biurowca, galerii handlowej czy budynku mieszkalnego, to trzeba zawsze zastanowić się, jak on wpłynie na okolicę - czy ją wzbogaci i ułatwi życie mieszkańcom, czy też utrudni.

Pańska wypowiedź o "republice deweloperów", wygłoszona podczas prezentacji pańskiej kandydatury, była najchętniej cytowana przez media. To bardzo mocne słowa. Czy może pan poprzeć je jakimiś konkretami? Jakie sytuacje albo firmy miał pan na myśli?

Patrzę na to, jak rozwijają się poszczególne dzielnice Gdańska, np. na moją dzielnicę Jasień. Rozmawiam z mieszkańcami i słyszę, o czym mówią. W wielu przypadkach odnoszę wrażenie, że przy uchwalaniu i zmienianiu planów zagospodarowania przestrzennego brało się pod uwagę przede wszystkim wnioski i sugestie deweloperów, a większość wniosków mieszkańców odrzucano. Ten dialog pomiędzy miastem, deweloperami i mieszkańcami można i trzeba usprawnić. Zadowoleni powinni być wszyscy, a nie tylko jedna strona. Raz jeszcze podkreślam, jestem za rozbudową Gdańska, jednak z korzyścią dla mieszkańców.

Komunikacja miejska w Gdańsku przeżywa problemy, brakuje kierowców, którzy u miejskiego przewoźnika zarabiają zauważalnie mniej niż u konkurencji. Zaproponował pan zwiększenie dotacji do komunikacji z 315 do nawet 500 mln zł rocznie. Skąd wziąć te pieniądze i czy problemy na pewno wynikają wyłącznie z braku środków, czy może ze złej organizacji komunikacji w mieście?

Problem dotyczy zarówno środków, jak i organizacji komunikacji. Zainwestowano sporo w infrastrukturę, powstały nowe trasy tramwajowe, ale nie znaleziono pieniędzy na tabor, czego efektem jest kupowanie np. starych tramwajów.

Jest pan pewien? Problemy wynikają raczej z braku kierowców, a nie tego, że oni nie mają czym jeździć.

Brak kierowców również stanowi poważny problem. Gdańsk ma zarówno stare tramwaje, które zostały wyremontowane, jak i sporo starych autobusów. Nie mówię, że nie ma nowych, ale mówię o braku równowagi. Nie można patrzeć tylko na infrastrukturę. Trzeba też zadbać o to, by na tych torach pojawiała się wystarczająca liczba tramwajów, żeby linie autobusowe kursowały wystarczająco często. To wymaga również zwiększania pensji kierowców.

Powtórzę pytanie: skąd wziąć na to pieniądze? 200 mln zł nie bierze się znikąd.

200 mln zł to dużo, ale nie twierdzę, że damy radę zwiększyć dotację do komunikacji o tyle w ciągu roku, lecz w czasie pięcioletniej kadencji. Wydajemy na komunikację publiczną około 300 mln zł rocznie, w tym 130 mln zł to wpływy z biletów, więc wzrost do 500 mln zł w ciągu kadencji jest realny (40 mln zł więcej co roku). Środki na to mogą pochodzić z trzech źródeł. Po pierwsze: badania ruchu z 2016 roku pokazały, że udział komunikacji zbiorowej spadł z 38 proc. w 2009 r. do 32 proc. w 2016 roku. To olbrzymi spadek. Jeśli zaproponujemy mieszkańcom lepszą komunikację, to do niej wrócą, skasują bilet albo kupią bilet okresowy i zwiększymy przychody. Po drugie: dodamy środków z budżetu miasta, bo komunikacja publiczna będzie moim priorytetem. Dzięki wzrostowi gospodarczemu budżet miasta każdego roku zyskuje nowe środki, to od władz miasta zależy, na co je wydają i jaki mają priorytet. Po trzecie wreszcie, sprawdzimy zarządzanie i wydatki GAiT. Czy zasadne jest, aby ta spółka miała loże na stadionie albo wydawała duże sumy na promocję czy sponsorowanie drużyn sportowych.

To wszystko jest do zrobienia i to zamierzam zrobić. Proszę zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 7-8 lat odsetek korzystających z komunikacji miejskiej spadł o 6 proc. To jest już poważny problem. By temu zapobiec, trzeba pomyśleć również o współpracy ZTM, SKM i PKM.

Ale prezydent Gdańska nie ma wielkiego wpływu na funkcjonowanie PKM i SKM.

Można zyskać wpływ, jeśli zdecydujemy się na większą współpracę z marszałkiem województwa i dofinansowanie kursów. Nie ma co ukrywać, że mieszkańcy nie podróżują koleją jedynie pomiędzy miastami, często zdarza się, że są to odległości tylko w granicach Gdańska. Jeśli określimy na przykład, że potrzeba wzbogacić ofertę dla dzielnicy Osowa, to nie wykluczam, że usiądziemy z władzami regionalnymi do rozmów w tym zakresie.

Jeśli zostanie pan prezydentem, to czy utrzyma pan bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży?

Tak. Ten projekt oczywiście ma sens, ale chciałbym zwrócić uwagę na to, że w Gdańsku wciąż są miejsca źle skomunikowane. Co młodemu człowiekowi przyjdzie z darmowego biletu, jeśli na jego przystanek będzie dojeżdżała nadal zbyt mała liczba autobusów, by mógł z tego biletu skorzystać? Dlatego będę powtarzał, że najważniejsza w komunikacji jest częstotliwość, punktualność, bezawaryjność, łatwość przesiadki.

Uważa pan, że w Gdańsku jest zbyt wiele spółek miejskich. Które z nich by pan zlikwidował?

Wydaje mi się, że nie ma powodów, by w Gdańsku np. działały dwie spółki zajmujące się budownictwem komunalnym, by portal miasta Gdansk.pl potrzebował dofinansowywania kwotą 4 mln zł z budżetu miasta. Liczba niemal 30 spółek jest zdecydowanie wysoka, ale to nie jest najważniejsze. Poważniejszym problemem jest to, że te spółki nie są transparentne. Rada Miasta, najważniejszy organ miejski reprezentujący mieszkańców, powinien mieć większy wgląd. Dziś jest to iluzoryczne, a przecież mówimy o spółkach dokapitalizowywanych z miejskich pieniędzy.

Kto powinien zarządzać miejskimi wodociągami: Saur Neptun Gdańsk czy jakaś spółka miejska?

Ten, kto będzie to robił z korzyścią dla miasta i mieszkańców. Trzeba się nad tym poważnie zastanowić, mamy na to jeszcze kilka lat, skoro SNG ma ważną umowę do 2023 roku. Nie przesądzam tego, dopóki nie poznam wszystkich szczegółów w tej sprawie.

Ostanie 9 lat mieszkał pan w Brukseli. Jakie rozwiązania, takie czysto miejskie, chciałby pan przenieść na gdański grunt?

W Brukseli pracowałem, mieszkałem w Gdańsku. Bruksela jest najbardziej zakorkowanym miastem, jakie znam, więc na pewno nie chcę przenieść do Gdańska jej rozwiązań drogowych. Nie będę szukał wzorców zarządzania miastem w stolicy Belgii. Mam swój pomysł na Gdańsk i wierzę, że to Belgowie zaczną przenosić nasze pomysły do siebie.

Przeżył pan bardzo poważny wypadek, w którym otarł się pan o śmierć. Tak traumatyczne zdarzenie nie pozostaje bez wpływu na życie. Czy w pana przypadku sprawiło ono, że stał się pan odważniejszy czy bardziej ostrożny?

Na pewno zastanawiam się nad własną śmiertelnością, byłem tak blisko śmierci, że trudno uniknąć takich refleksji. Przewartościowałem swoje życie. Postawiłem na rodzinę oraz na kontakt z drugim człowiekiem. Wcześniej byłem raczej solistą, samotnikiem. Po wypadku otworzyłem się na ludzi i doceniam funkcjonowanie w zespole. Stanowisko publiczne sprawia, że jest się osobą wyeksponowaną, ale musimy pamiętać, że efekty pracy nigdy nie zależą tylko od jednej osoby. To sprawny zespół prowadzi do sukcesu.

Skoro tak, to kim się pan otoczy, jeśli zostanie pan prezydentem Gdańska? Czy sięgnie pan po tych członków PO, którzy dziś są w otoczeniu Pawła Adamowicza?

Jeśli mieszkańcy Gdańska obdarzą mnie zaufaniem i powierzą mi urząd prezydenta, to nie będę patrzył na sympatie czy antypatie, lecz na kompetencje. Jeśli wygram, to oprę się również na wiedzy i doświadczeniu radnych miasta, radnych dzielnic, bo to do nich jest mi najbliżej. Jestem kandydatem koalicji PO i Nowoczesnej, więc z przyjemnością będę także współpracował m.in. z działaczem społecznym Dominikiem Kwiatkowskim, związanym z Nowoczesną, który w urzędzie będzie odpowiadał za sprawy społeczne.

Sondaże sugerują, że w Gdańsku żaden z kandydatów nie może liczyć na zwycięstwo
w pierwszej turze wyborów. Gdyby dotarł pan do drugiej, to z kim nie chciałby pan się zmierzyć?


Zobaczymy, jak zdecydują mieszkańcy Gdańska. Z Pawłem Adamowiczem byłaby inna druga tura.

Bo to najtrudniejszy rywal?

Szanuję jego doświadczenie samorządowe i nie chciałbym prowadzić kampanii przeciwko niemu. Wciąż żyję nadzieją, że Paweł Adamowicz przyłączy się do Koalicji Obywatelskiej, jak wielokrotnie zapowiadał, nie będzie jej rozbijał i do rywalizacji między nami nie dojdzie. Dlatego uważam, że naturalnym kontrkandydatem może być np. pan Kacper Płażyński. Myślę, że to on ma szansę na drugą turę, choć - zaznaczam - mogę się mylić. Nie zamierzam minimalizować szans pozostałych moich kontrkandydatów, których już zgłoszono, a jeszcze mogą pojawić się kolejni. Kto naprawdę będzie kandydował, okaże się w momencie rejestracji komitetów wyborczych.

Opinie (723) ponad 10 zablokowanych

 • O matko... (190)

  Chłopie nie kandyduj, wstydu oszczędź! Już jednego bolka przerabialiśmy, wystarczy.
  Gdyby nie plecy Ojca to byś guzik osiągnął i tak w sumie mało osiągnąłeś więc skończ...

  • 477 244

  • (18)

   Najlepiej niech w tramwajach zapowiadają jakieś przystanki razem. Donoszę że zbliżamy się do końcowego przystanku.

   • 87 27

   • Deja Vu? Czy młody Boleś jużz nie występował w 3miasto? (16)

    Po raz drugi go wywiadują? Zbyt słabo wypadł za pierwszą razą?

    • 45 19

    • (9)

     bystroscia to ty nie grzeszysz

     • 18 6

     • Młody Wałęsa nic nie zrobił dla Gdańska (8)

      Nie głosujemy na niego!

      • 24 21

      • ja też nie!!! (7)

       wybieram adamowicza za to co zrobił dla rozwoju gdańska

       • 11 29

       • Też ma pistolet bez pozwolenia jak ojciec?

        • 19 9

       • Wy na Kurkowej tylko jedno

        Budyń i budyn

        • 11 9

       • A co to Księstwo Walesow? (3)

        Na studia niech idzie
        To może coś do powiedzenia będzie miał

        • 12 13

       • Tusk to chociaż studia ,, skończył,,.... (2)

        • 4 11

       • (1)

        pieciu spisialych baranow dalo lapke w dol w/g nich tusk nie skonczyl studiow i co im zrobisz?

        • 6 5

       • Sarkazm cwoku POpaprany

        • 6 3

       • Tatuś w Warszawie skrzyknął 100 osób....

        POdstawowka tak ma
        Ludzie na oczy przejrzeli

        • 12 8

    • Tylko maturę ma (5)

     I on ma być Prezydentem ?

     • 17 11

     • Normalnie można powiedzieć że pochodzi z nieciekawej rodziny (2)

      Kogo on ma reprezentować?
      Takich jak on?

      • 18 11

      • Żeby było tak jak bylo (1)

       • 9 8

       • Ty nyś chciał żeby nic nie było jak Ikonowicz.

        • 2 5

     • moze byc! ten ogodnik co go pisy zrobily marszalkiem w sejmie podobno sobie radzi

      • 8 4

     • To i tak lepiej niz jego stary analfabeta który został prezydentem

      I ubil wolna Polskę

      • 8 6

   • a moze niech zapowiada ten co to co miesiac mowil "zblizamy sie" albo "jestesmy coraz blizej", piskliwy glos tez moglby byc atutem bo przebijalby sie przez zgielk

    • 12 1

  • (74)

   Panom już dziękujemy.

   • 65 18

   • Kacper i młody Wałęsa to amatorzy (49)

    • 18 30

    • Kacper skończył Studia (48)

     A Wałęsa tylko Liceum

     • 18 10

     • A po tym wypadku motocyklowym

      To on z głową ma już wszystko ok?
      Później będzie mówił że to przez wypadek i nie pamięta co podpisywał , jak tatuś

      • 20 9

     • które liceum skończył Wałęsa? (13)

      • 13 4

      • V LO (12)

       • 2 5

       • Wałęsa był uczniem V LO ale nie napisał matury (11)

        więc ukończył to liceum? Kwaśniewski utrzymywał że skończył studia. A co się potem okazało?

        • 14 7

       • No to super

        A oni kwiczą ze studia ma
        To nie PRL panowie...

        • 6 4

       • Dobrze że żyją ludzie którzy to mowia (1)

        Załatwili mu papiery?
        Szok

        • 6 6

       • Może by to nagłośnić przed wyborami?

        • 3 4

       • (3)

        kwasniewski to swiatowiec, kaczynski prowinjusz, kwasniewski zna jezyki, prezesunio nie radzi sobie nawet z polskim, kwasniewski ma prezencje, kacz tez ale powiatowego buchaltera w zarekawkach, ot takie pierwsze z brzegu "przewagi" pana ktory podobno formalnie ukonczyl podobno samodzielnie studia!, a jakim cudem banach mial katedre na uniwersytecie to juz dla pajacow z pislamu zupelnie nie do pojecia

        • 7 6

       • (2)

        Prezydent Kwaśniewski który zełgał że ma wyższe wykształcenie. Niezłym jełopem trzeba było być by mu wierzyć hehe

        • 4 2

       • Niezlym jelopem trzeba byc, zeby wierzyc ze Jarek obalal komune - od ktorej rodzina dostala wille. (1)

        I ktora dala mamusi prace w cenzurze.

        Tatus AKowiec - bo mu NKWD tak kazalo, zeby miec wtyke.

        • 2 2

       • Rodzina Kaczyńskich nie dostała willi. Wynajmowali mieszkanie w zamian za remont. Łże pan jak sowiecka katarynka. Niech pan zresztą zobaczy ilu AKowców było rektorami na politechnikach. Kaczyńscy to nie stalinowska rodzina Michników. Myli się pan.

        • 2 0

       • później okazało się, że jest najlepiej ocenianym prezydetnem po 1989 roku (3)

        • 5 2

       • A nie Wałęsa? (1)

        • 0 1

       • A nie Jaruzelski?

        • 1 0

       • Najbardziej klamiacym

        Jego zegarki to dopiero

        • 1 1

     • I kacper ma już doświadczenie w dojeniu na pańswtowej posadzie. (3)

      To ważny argument, łatwiej mu będzie doić na większą skalę.

      • 10 8

      • To Wałęsa był Europarlamentarzystą (2)

       Kpina

       • 9 8

       • Znaczy ludzie go wybrali

        A nie został wsadzony na posadę w państwowej spółce przez partię...

        • 9 4

       • a co dopiero powiedziec o desancie brukselskim szykowanym przez pisuary na czele ktorego ma stanac brozka, ktora z powodu notorycznego obciachu trzeba bylo szybko wymienic i ktora obecnie jest ministrem od niczego

        • 4 4

     • Uniwersytet + (22)

      czemu piszesz bzdury bez sprawdzenia ? Jaroslaw Wałęsa skończył politologię na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Massachusetts i magisterskie na UG

      • 9 11

      • No oplułem się... (9)

       Wczoraj?
       Już mu zalatwiliscie?
       To jak ślub Tuska przed wyborami

       • 9 7

       • Bartoszewski tez konczyl niemieckie studia (3)

        Nikt już tego nie łyka...

        • 9 10

       • Bartoszewski nie kończył studiów w Niemczech (2)

        Natomiast rząd Bawarii nadał mu tytuł profesora.

        • 11 4

       • Za kapowanie czy za L4 ? (1)

        • 9 6

       • Za kapowanie to tatus Polske-zbawa wille dostal - kiedy AKowcy mieszkali w celach na Mokotowie.

        • 2 1

       • C.d komuny (2)

        Kwaśniewski twierdził że jest Magistrem, żona jego przysięgała że siedziała pod drzwiami jak on bronił się.
        A później Profesor z UG powiedział że ma tylko Licencjat ...
        Komuno precz

        • 12 6

       • (1)

        no i ostatecznie kwasniewski wygrywal dwukrotnie prezydenckie wybory, a ten co spal do poludnia w tym czasie obslugiwal kuwete kiedy kot go wezwal

        • 4 5

       • Bo tacy jak ty woleli go wybrać

        • 2 0

       • To taka szkółka amerykanska

        Czyli załatwił?

        • 1 1

       • Tak jak chrzest Jarka w wieku 40 lat.....

        Obrzezanie nie bylo "modne" w katolickim kraju, wiec zmienil "wyznanie"?

        • 1 0

      • I obronił pracę doktorska na Pierdaczuset Juniwersytet im. Sw Bolka (1)

       • 8 5

       • ...ale nie u brata jak Jaroslaw K. i nie z komunistycznego prawa pracy.

        • 2 1

      • Jeszcze dwa lata temu w Wikipedii na którą się powołałeś/łaś (8)

       Nic tam takiego nie było....
       Czyli w dwa lata skończył Studia w Stanach i UG?
       W międzyczasie miał wypadek i siedział w Europarlamencie?
       To trochę mało czasu miał i co on robił ma Stanach ?

       • 10 7

       • Nie powołałam się na Wiki ... (7)

        możesz sprawdzić listę absolwentów College of the Holy Cross Worcester Massachusetts

        • 4 6

       • Minister z PO też podpisał się na kursie na broń (1)

        Ale go tam nie było
        Ojoj a miało się nie wydac

        • 3 3

       • to jak te pisowskie glosowania na dwie rece, albo rozliczenia dudy

        • 4 4

       • Ale czy Walesa o tym wie? (2)

        I czy nauczył się już gdzie to jest?
        Już przestańcie się ośmieszać
        Ktoś to uwierzy?

        • 4 4

       • Tym gorzej dla faktów, co?

        Ważne, co na paskach w TVPropaganda piszą...

        • 6 4

       • nikt oprocz was nie wierzy ze prezes to olbrzym i heros, ktory wyrwal z lap niedzwiedzia polske i uczynil ja tymi slowy - polsko czynie cie wolna - uczynil ja wolna

        • 2 5

       • Tam pewnie WSI albo jakiś stary SBek wykłada... (1)

        Takie rzeczy są możliwe

        • 4 3

       • w waszych paranoicznych lbach jak najbardziej

        • 1 3

      • ten "uniwersytet" to college...

       taka amerykańska szkółka...

       • 6 1

     • (5)

      no ale czy sam skonczyl te studia?

      • 5 5

      • A co on w Stanach robił? (4)

       Przestańcie kłamać
       Kto w to uwierzy?

       • 4 6

       • Ciekawe że nigdy o tym nie wspominał... (3)

        • 4 3

       • Wspominał,wspominał w nie jednym wywiadzie .

        • 3 2

       • tatus też najpierw grał w TOTO a później w Sportowego (1)

        coś podpisał ale później nie podpisał
        Geny Bolka wiecznie żywe

        • 6 2

       • a balbina tak sie zachowuje jakby nie mial ojca, czyzby cos chcial ukryc. mowia ze niedaleko spada jablko od jabloni

        • 2 4

   • (23)

    ja tez pozostaje przy sprawdzonym kandydacie, na ktorym calkowicie mozna polegac, nie zawiodl nas dotad nigdy

    • 10 20

    • cały czas koryto było na wyciągniecie reki i brało się ile wlezie a teraz mają być zmiany!!!!! (15)

     No pasaran!!! Raz zdobytego koryta nikomu nie oddamy.

     • 10 4

     • Pochodzi z kiepskiej robotniczej rodziny (12)

      Brat biedak zapił się na śmierć , ojciec chce strzelać do Polaków, bratankowie pobili Szwedów i ranili nożem kobietę....
      I on ma czelność kandydować????

      • 15 7

      • Toż to kandydat jak za PRLu (1)

       Nie ma matura lecz chęć szczerą zrobi z ciebie oficera ?

       • 9 6

       • to jak generalowie pilsudskiego

        • 4 2

      • No patrz, (9)

       ojciec Kaczyńskiego był komuchem, ubekiem i zdrajcą Polski, a syn rządzi krajem... Jak to możliwe?

       • 11 9

       • W rosyjskim TVNie tak powiedzieli? (8)

        • 10 8

       • Nie, w radzieckiej TVPiS

        • 9 5

       • A program w niej identyczny jak w telewizji

        Północno Koreańskiej.

        • 6 2

       • Takie są dokumenty w IPN (5)

        Ale ciemny lud pisowski wszystko kupi
        A kim był jego ojciec?
        A co robili Kaczyńscy w komunie?
        A Piotrowicz?
        A kim jest Macierewicz?

        • 8 6

       • Ale idioto Kaczyński nie startuje na Prezydenta (4)

        Deszcz pada Kaczyński
        Wypadek tramwaju Kaczyński...
        To jednak choroba Ameby

        • 4 6

       • Deszcz? Tramwaj? Nic z tych rzeczy.

        Po prostu to wy, pisiorki, ukuliście hasło o resortowych dzieciach, a zapomnieliście, że wasz prezes jest najbardziej resortowym z resortowych. Zresztą w waszych szeregach masa komunistów, a szukacie ich wśród opozycji. To jest ta "dobra zmiana", teraz wasze komuchy rządzą, a nie ich komuchy. Śmiech na sali i hipokryzja.

        • 10 4

       • Prezydent kandyduje - Panie prezesie plan wykonany (2)

        Drugi kandyduje - długopis prezesa.
        Broszka dobrowolnie podejmuje decycję prezesa o dymisji.
        Morawiecki zasuwa do szpitala brac rozkazy od prezesa.

        No tak, nie Jaro rządzi.

        • 5 3

       • Wy szmalcownicy do Merkel po rozkazy jezdzicie (1)

        Wszyscy o tym wiedzą

        • 1 5

       • A wy złodzieje jeździcie po dyrektywy do Torunia i na Kreml.

        • 5 1

     • pisy takie sa, co nachapaly tego nie chca oddac, chyba ze czasami na karitas

      • 6 6

     • No widać, że nie chcecie oddać.

      Trybunał stanu czeka na zdrajców. Duda już wie i trzyma się od puczu na kilometr.

      • 4 7

    • Nigdy?

     To nie 1.04 żeby tak żartować.

     • 2 3

    • Dajmy budyniowi jeszcze pięć mieszkań i niech spada (3)

     • 4 8

     • (2)

      on nie z tych co 500+, nie chce niczego za darmo, woli rozsadnie inwestowac zarobione przez siebie pieniadze, ale taka postawa nie miesci sie pisuarom w glowie, oni chca dostawac bo im sie nalezy

      • 7 6

      • Ale 500+ bierze (1)

       • 3 2

       • ty chyba za duzo bierzesz, zmniejsz dawke!

        • 2 4

    • No ,,Was,, nie zawiódł (1)

     • 1 0

     • no ty jak prezydent zbuduje nowa linie tramwajowa to do tramwaju na tej linii nie wsiadziesz, jak zbuduje chodnik to bedziesz szedl po jezdni, a zreszta jak chcesz sie tak meczyc to twoja sprawa

      • 3 3

  • (18)

   Szczerze mówiąc trzeba być ograniczonym umysłowo żeby jeszcze ufać "politykom" z tej partii i tego dziwnego tworu. Wystarczy spojrzeć co się dzieje dookoła. Chociażby w Warszawie.
   A ten próbuje się wylansować na nazwisku Ojca. Dobrze że większość społeczeństwa zaczyna myśleć i widzi że Bolek to jednak nie bohater.

   • 84 39

   • Dobrze że Kacper się nie lansuje na nazwisku ojca (5)

    • 27 19

    • Skończył Studia Prawnicze jak Adamowicz i ma tyle lat ile miał Adamowicz (4)

     Jak 20 lat temu został Prezydentem
     Tylko Kacper!!!

     • 7 16

     • A pisior jak zwykle kłamie (3)

      Adamowicz w tym wieku został radnym, prezydentem 8 lat później.

      • 12 7

      • i tak sie w historii zapisza! klamstwo u nich to jak powietrze do zycia

       • 4 5

      • A Platformers łże jak pies. (1)

       Nie 8 lat a 4 lata miał więcej niż Płażynski teraz

       • 5 6

       • ...przez osiem dlugich lat polcy i polki...przez osiem dlugich lat polcy i polki...przez osiem dlugich lat polcy i polki...przez osiem dlugich lat polcy i polki...

        • 2 1

   • PiS po jedno zło!!! (9)

    Nie głosować na nich. Nigdy!

    • 22 18

    • (3)

     spoko nikt uczciwy na nich nie bedzie glosowal, zreszta szanse maja znikome mimo tego nadymania sie i puszenia, to wydmuszka

     • 7 4

     • Kacper ma 60% poparcia i wygra w I turze (2)

      • 10 14

      • Pisiory jak zwykle kłamią.

       Kacper ma marne 22% poparcia, 3 miejsce.

       • 12 9

      • 60 %? Tylko?

       Ja bez kozery powiem 500 %!!!

       • 9 5

    • pis po jedno zło!!! (1)

     nie chcemy tych partyjniaków w Gdańsku

     • 10 7

     • to beton!

      • 4 1

    • Tylko PiS (2)

     • 11 10

     • (1)

      w toalecie

      • 7 4

      • PO w Zatoce

       • 5 6

   • POgonimy (1)

    • 8 6

    • to lec do kibla jak cie goni chcesz zapaskudzic calkowicie forum?

     • 2 1

  • Bolek Junior z kasty Peło. Żadna zmiana dla Gdańska. (5)

   • 53 21

   • (3)

    najgorsza z mozliwych to ta "dobra zmiana"

    • 13 12

    • to wyjedz - tak mowili do mnie tacy jak "ty" (2)

     a jak już zasmakujesz tej zachodniej syfilizacji to może mądrzejszy wrócisz

     • 6 6

     • Tu kiedys byla zachodnia cywilizacja w Gdansku.Najechalo sie polako szowinistow i mamy mongolie.

      • 1 1

     • Albo zobaczysz, że tam wcale nie jest, jak pisiory Ci wmawiają.

      Jak w Seksmisji, nie ma 'na zewnątrz' :)

      • 5 2

   • lepszy rewolwerowiec

    niż samotny karzełek z małym pistolecikiem heheheh

    • 4 0

  • (19)

   Honoru nie mają i młody i stary.

   • 58 22

   • Płażyński nie lepszy (1)

    Zostaje zagłosować na Adamowicza budynia

    • 10 23

    • Na pewno nie. Dość.

     • 20 10

   • (15)

    pisy kompletnie nie maja pojecia co to honor, rozmawialem kiedys z takim ich dzialaczem to byl przekonany ze to forma meska od honorata, zreszta im do niczego nie jest potrzebny, duzo tam szubrawcow, pomowic kogos, podlozyc swinie, szkalowac to u nich codziennosc, nie maja zadnych zahamowan, zepsuci sa do szpiku

    • 12 14

    • (8)

     hahaha spytaj nowaka ktora godzina

     • 9 5

     • Bo ma zegarek za kwotę, którą codziennie kradnie prezes? (4)

      Łolaboga, faktycznie przekręciaż :D

      • 9 4

      • Poseł Kaczyński mieszęcznie kosztuje nas wszystkich więcej niż ten zegarek

       O wydatkach w ministerstwie Macierewicza nie wspomnę...ile to było? Pół milona na cukierki.

       • 6 4

      • Nie prezes,A wasi prezesi

       To faktycznie mocno kradną

       • 2 3

      • I to według Ciebie go usprawiedliwia? (1)

       Mogę kraść, bo inni kradną więcej?

       • 0 1

       • Tak właśnie mówi TVP

        PiS może kraść, bo PO nakradło więcej w 8 lat, niż oni w 2

        • 5 3

     • (2)

      ty mi powiedz co stalo sie ze stadninami ktore byly nasza chluba od dwustu lat i czemu z polski uciekli zagraniczni hodowcy ktorzy jeszcze od czasow prl trzymali w nich swoje konie, straty to kilka ciezarowek tych twoich zegarkow, swoja droga to ty jakis bezdomny jestes ze nie masz takiego zegarka za grosze?

      • 6 6

      • Bo już za grosze nie kupią nasienia poza rejestrem (1)

       Dlatego

       • 5 2

       • poza rejestrem to pisy sobie wypozyczaja ogiery i wyjezdzaja z nimi zagranice pod pretekstem leczenia

        • 6 3

    • Opisałeś sytuację panującą w Platformie. (5)

     To zgadza się w 100 procentach.Ten PIS na początku to chyba literówka,miało być PO.

     • 2 4

     • (4)

      badz spokojny wszystko jest jak nalezy, nie ma zadnej literowki, a pod smolenskiem polegli, obiecane przez swira helikoptery lataja, prezes wciaz dochodzi i jest coraz blizej, pawlowicz ustanawia nowe standardy etykiety robiac z sejmu fast food, pieta obronca katolickij rodziny, karski robijajacy w stanie upojenia meleksy, min srodowika chroni harwesterami puszcze itd itd

      • 6 5

      • Twojej opinii nie podzielam !. (3)

       Natomiast Platforma łamie konstytucję. Nawoływanie do obalenia rządu przemocą,pucz sejmowy to

       • 5 4

       • Pucz sejmowy z grudnia 2016 to łamanie

        Konstytucji.

        • 7 2

       • Pucz i zamach stanu robi Pis

        • 4 4

       • Który punkt konstytucji niby łamią?

        • 3 2

   • dobrze że ty masz...

    • 2 0

  • (1)

   Przed sądem ostatecznym zostaniecie rozliczeni, a do grobu nic nie zabierzecie złodzieje.

   • 46 11

   • to zawsze pisom powtarzam, ale na razie opamietania u nich nie widac!

    • 10 5

  • już czas! (2)

   Wszystkich won! Dosyć synków i córek komunistów.

   • 38 7

   • synowie swoich ojców

    Zostaje przy budyniu

    • 6 14

   • ale do pislamow to nie dociera, slowem ich nie przekonasz

    • 3 6

  • (5)

   Nic poza donoszeniem z domu nie wyniosłeś młody.

   • 33 10

   • dziekujemy za donos!

    komitet wyborczy nowogrodzka

    • 6 2

   • A gdzie ten pan pracował? (3)

    Tylko w polityce? Jakie ma osiągnięcia? Co stworzył? Co uruchomił?
    Tyle pytań...

    • 13 2

    • to sa dobre pytania do prezesa

     • 6 2

    • Na pewno więcej pracował (1)

     od posła Kaczyńskiego
     Ma rodzinę i konto w banku

     • 8 6

     • i potrafi w przeciwienstwie do prezesa sam zakupy zrobic, i wyplacic sobie pieniadze z bankomatu, wlasciwie tego maminsynka kazdy przerasta

      • 6 2

  • Nie dla PiS (1)

   • 20 29

   • wszyscy rozsadni to wiedza

    • 5 5

  • Każdy lepszy od klakiera naczelnika (3)

   • 18 11

   • potrzebujemy sprawdzonego wyboru

    A nie eksperymenty z synkami i Misieeiczami gdańskimi

    • 8 4

   • Klakier naczelnika z Brukseli nie będzie (1)

    Dobrym prezydentem !!!

    • 5 3

    • cienko z wami balon flaczeje

     • 4 1

  • A ja popieram Adamowicz (6)

   Przynajmniej jest konkretny

   • 14 43

   • Nooo rzeczywiście... (5)

    Konkretnie wali w wuja 20 lat ,geszefciarz jeden.

    • 28 8

    • (4)

     trzeba obiektywnie przyznac ze to najlepszy kandydat

     • 6 26

     • to powiedz "konkretnie" ile ma mieszkan albo ile na koncie :) (2)

      • 17 4

      • przekaz zuzyty!

       nowogrodzka

       • 4 5

      • Gedania wysprzątana?!

       • 3 1

     • zgadzam się

      miałam wątpliwości co do kolejnej kadencji Adamowicza ale konkurencja jest żenująco słaba i niekonkretna. Szkoda marnować głos na nich

      • 8 9

  • (1)

   Na plecach to wypłynął pissowiec, a właściwie na trumnie. To był zamach szczylu?

   • 9 15

   • dobre pytanie!

    • 0 1

  • O co kaman? Nie zrozumial pytania? Bylo az tak podchwytliwe? :-)

   Czyli nie jest pan wyznawcą poglądu, że kampania wyborcza rozpoczyna się dzień po zakończonych wyborach?

   Kolokwialnie można tak to określić, na szczęście mamy regulacje prawne, które stoją na straży przestrzegania ustalonych zasad, by nie rozpoczynać kampanii przed oficjalnym ogłoszeniem daty wyborów.
   ?!?

   Prawidlowa odpowiedz - nie jestem!

   • 3 0

  • Jedyny konkretny. Ja na niego bede głosować.

   • 4 12

  • A ja jestem za Pawłem! (1)

   I co zabronicie mi?

   • 12 20

   • ja bym na Tyminskiego zaglosował

    ale on ma wywalone na taką prowincję jak Gdansk

    • 0 4

  • A czego się wstydzisz, że ma ci go oszczędzić?

   • 1 0

  • Dość już tych zgranych kart Peło (2)

   Od lat jedzie na nazwisku ojca. Własne osiągnięcia? Nieznane

   • 6 6

   • Jakie osiągnięcia ma poseł Kaczyński (1)

    i na czyim nazwisku jedzie, ba nawet na śmierci swojego brata wygrał wybory a nie za swoje osiągnięcia.

    • 4 3

    • Ma takie osiągnięcia

     Że na czas wyborów musiał się schować, żeby nie zaniżać wyniku swojej partii

     • 6 2

  • Spokojnie Kacper.

   • 3 1

  • O Bolku trzeba wiedzieć (1)

   Z Bolkowizny lekcję trzeba odrobić

   • 6 1

   • ja odrobilem i od pisu trzymam sie z daleka

    • 4 3

  • No dobra ale kiedy oddami moje 100 milionów? :) Z odstetkami to bedzie wiecej

   ale daruje mu te odsetki niech przynajmniej odda połowę tego co obiecał:)

   • 8 0

  • Bolek junior puści gdańszczan w skarpetach

   A potem będzie nawolywal do ich palowania

   • 6 4

  • cos ci powiem miernoto.... (3)

   dzięki takim jak Wałęsa możesz mieć dziś internet, komputer oraz może pisać podobne brednie na każdy temat, nikt ci tego dziś nie zabroni, póki co oczywiście....napisz cos o swoich osiągnięciach i co TY zrobiłeś dla ludzi?, podejrzewam że niewiele.

   • 5 6