• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rozmowy z kandydatami na prezydentów: Ewa Lieder

Katarzyna Moritz
24 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rozmowy z kandydatami: Łukasz Kowalczuk
Ewa Lieder, obecnie posłanka Nowoczesnej. Cztery lata temu ubiegała się o fotel prezydenta Gdańska w ramach Gdańska Obywatelskiego zajmując trzecie miejsce wśród sześciu pretendentów. Ewa Lieder, obecnie posłanka Nowoczesnej. Cztery lata temu ubiegała się o fotel prezydenta Gdańska w ramach Gdańska Obywatelskiego zajmując trzecie miejsce wśród sześciu pretendentów.

Kontynuujemy cykl rozmów z kandydatami na prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu, którzy już oficjalnie zadeklarowali start w jesiennych wyborach samorządowych. Dziś rozmowa z Ewą Lieder, posłanką z ramienia Nowoczesnej, która pierwsza zadeklarowała, że drugi raz powalczy o fotel prezydenta Gdańska. Dwa tygodnie temu przedstawiliśmy rozmowę z kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim, tydzień temu urzędującym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem. Za tydzień opublikujemy rozmowę z kandydatem SLD, byłym rektorem UG Andrzejem Ceynową.Rozmowa z Ewą Lieder została przeprowadzona w czwartek, 17 maja, w trakcie trwania awarii przepompowni na Ołowiance.

Katarzyna Moritz: O mało nie doszło do skażenia wód Zatoki Gdańskiej, z powodu trwającej cztery dni awarii przepompowni. Co pani zrobiłaby w tej sytuacji, gdyby była prezydentem Gdańska?

Ewa Lieder: Przy tym problemie trzeba się nieco cofnąć. Ta sytuacja pokazała, że w Gdańsku zupełnie nie funkcjonuje zarządzanie kryzysowe. Prezydent mówi, że w przepompowni były cztery silniki, które się zalały. To pokazało, że mieliśmy je wszystkie w jednym miejscu, więc można było przewidzieć, że może zdarzyć się taka katastrofa.

Ponadto w Gdańsku regularnie mamy problemy z powodzią, nie tylko dlatego, że często pada deszcz. Na to składa się kilka problemów: urbanistycznych, planistycznych, związanych z tzw. czerwonym dywanem dla deweloperów, że nie musieli budować zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

Trzeba byłoby wypracować na nowo procedury działania w sytuacjach kryzysowych i rewolucyjnie zmienić planowanie przestrzenne. Nie może być tak, że nierozsądnie zaplanowane nowe dzielnice powodują zalanie dzielnic znajdujących się wzdłuż morza. Niestety, już ich na nowo nie zaprojektujemy. Ale przy nowych inwestycjach możemy oczekiwać od deweloperów rozwiązań uwzględniających zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Czy to zdarzenie może spowodować konsekwencje dla turystyki w Gdańsku?

Możemy się spodziewać odpływu turystów niemal na pewno, jeżeli usłyszą, że nasza zatoka jest zatruta odchodami - niestety, ale tak to trzeba nazwać. Ja po takich informacjach nie poszłabym z dziećmi nad morze i nie weszła do takiej wody. Ponadto nie wiemy też jakie będą konsekwencje zdrowotne dla gdańszczanek i gdańszczan w związku z tym, co nam wpłynęło do Motławy.

Ale może wybierze się pani na zakupy do Forum Gdańsk, jak już je otworzą?

Oczywiście, że pójdę, na pewno nie na zakupy, ale żeby się temu bliżej przyjrzeć. Trudno się bowiem wypowiadać o czymś czego się nie zna. Zanim skrytykowałam Europejskie Centrum Solidarności, byłam tam wielokrotnie, nawet na placu zabaw z córką. Prezydent podkreśla, że te osoby, które krytykowały powstanie Europejskiego Centrum Solidarności, dzisiaj siedzą cicho. To nieprawda. Za każdym razem mówię - ta instytucja działa świetnie - i jest naprawdę bardzo potrzebna w Gdańsku, ale cały czas uważam, że ten budynek nie był potrzebny. Nadal uważam, że budowa ECS to był błąd i niepotrzebne koszty. Zamiast budować sobie taki pomnik, trzeba było odrestaurować co najmniej jeden ze stoczniowych budynków.

30 maja opublikujemy rozmowę z prof. Andrzejem Ceynową (popierany przez SLD).


30 maja opublikujemy rozmowę z prof. Andrzejem Ceynową (popierany przez SLD).

Wracając do bryły Forum Gdańsk...

To jest oburzające, że robimy konkurs dotyczący budynku Lotu, a w przypadku Forum Gdańsk już nie i pan prezydent mówi, że to był kiedyś teren za murami miejskimi i nic tam nie było. Tak, to prawda, był za murami, ale to jest serce Gdańska. Dlaczego w sprawach najważniejszych dla gdańszczan nie przeprowadzono panelu obywatelskiego, konsultacji, nie słucha się FRAG-u czy rady dzielnicy, która tam działa?

Ten budynek bardzo mi się nie podoba, na dodatek utrudni przepływ ludzi w tej okolicy. Oczywiście, że pójdę go zobaczyć, bo chciałabym zupełnie uczciwie powiedzieć, co o tym myślę. Niewykluczone, że zmienię zdanie. Naprawdę można było ten teren dużo lepiej zaplanować, dopasować do istniejących zabytków, bez popadania w konflikt z aktywistami miejskimi i mieszkańcami.

Co jeszcze zmieniłaby pani w polityce przestrzennej Gdańska? Na jakie działania, inwestycje postawiłaby pani lub wręcz przeciwnie - na jakie by się pani nie zgodziła?

Planowanie przestrzenne w Gdańsku od dawna bardzo szwankuje. Biuro Rozwoju Gdańska, razem z panem wiceprezydentem Wiesławem Bielawskim, mają w tej dziedzinie od lat zbyt wielki wpływ. Myślę, że nie jest to szczęśliwy wiceprezydent dla Gdańska.

Już wcześniej nazywałam to, co się dzieje, betonowaniem Gdańska, i tak jest nadal. Skupiamy się ciągle na Drodze Zielonej. Drogi w Gdańsku są potrzebne, tylko czy muszą to być autostrady przez środek miasta?

Nie możemy się skupiać tylko na miejscach dla turystów, wiele dzielnic jest odciętych od centrum, jak choćby Osowa. My powinniśmy skupiać się na całym Gdańsku, tam gdzie mieszkają mieszkańcy, tam trzeba robić remonty dróg, a nie tylko w środku miasta.

W takim razie powinniśmy w Gdańsku postawić bardziej na rozwój komunikacji miejskiej? Czy w związku z tym, że tego typu inwestycje są kosztowne, to ogłoszenie przez prezydenta wprowadzenia darmowych biletów dla dzieci kosztem 9 mln zł rocznie nie należałoby poczekać?

Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że pan prezydent na fali zbliżających się wyborów szybko przyjął program darmowych biletów, bo zgłosił go wcześniej Lepszy Gdańsk. To być może jest dobre rozwiązanie, tylko czy było w ogóle przemyślane albo wpisane w strategię transportową Gdańska? To nie jest rozsądny sposób planowania transportu w dużym mieście.

Mieszkańcy takich dzielnic jak Orunia, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz, Brzeźno - ciągle mają poczucie krzywdy. Dojazd do tych dzielnic jest fatalny. Warto stawiać na komunikację autobusową i tramwajową, żeby Gdańsk nie stał w korkach. Ale żeby mieszkańcy przesiedli się do komunikacji publicznej, komunikacja publiczna musi być prawie idealna.

Jestem też wielką zwolenniczką PKM, chociaż na początku trochę ją krytykowałam, ale teraz widzę, że to świetne rozwiązanie. Niestety PKM-ki jeżdżą o wiele za rzadko. Nie chodzi o to żeby dyskryminować kierowców, tylko chodzi o to, żeby dać szansę ludziom przesiąść się do tej komunikacji.

Jest pani zwolenniczką likwidacji przejść podziemnych w centrum Gdańska?

To jest bardzo dobry pomysł, ale zależy gdzie. W Berlinie, w centrum, są miejsca w których w ogóle nie ma świateł, czy skrzyżowania gdzie ludzie przechodzą przez środek skrzyżowań i tam da się to zrobić. Zrzucanie ludzi pod ziemię nie jest dobrym rozwiązaniem, to oczywiście powoduje, że wszyscy na drodze muszą bardziej uważać.

10 maja opublikowaliśmy rozmowę z kandydatem popieranym przez PiS, Kacprem Płażyńskim


10 maja opublikowaliśmy rozmowę z kandydatem popieranym przez PiS, Kacprem Płażyńskim

Co pani sądzi o programie in vitro, który jest realizowany w Gdańsku? Czy powinien być kontynuowany, rozszerzony czy może te środki - 1,1 mln zł rocznie - powinny być przeznaczone na coś innego?

Osobiście jestem za tym, żeby takie programy były, tylko pan prezydent ma tendencję do brania cudzych pomysłów i realizowania ich bez przemyślenia. Nie wiem czy jest on tak naprawdę zwolennikiem takiego programu.

My zbieraliśmy podpisy za tym programem jako Nowoczesna, a pan prezydent szybko to przyjął. Podobnie było z darmowymi przejazdami, które zaproponował Lepszy Gdańsk. Natomiast po rozmowach z mieszkańcami Gdańska wiem, że oczekują, że miasto będzie proponowało takie rozwiązania prozdrowotne, które spowodują, że będzie im się lepiej mieszkało w danym mieście. My nie mamy w tej dziedzinie wielu rozwiązań, które proponuje np. Gdynia.

Czy w takim razie, gdyby była pani prezydentem, można by było oczekiwać więcej prozdrowotnych propozycji? Jakich konkretnie?

Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie. Uważam że za dużo wydajemy na betonowanie miasta, za mało na działania prospołeczne, których mieszkańcy oczekują. Na pewno trzeba więcej mieszkańców pytać czego oczekują, a nie tylko automatycznie robić jakieś konsultacje, z których nie wyciąga się wniosków.

Jest też świetne narzędzie, jak panele obywatelskie, tylko że urząd sobie to tak wymyślił, że proponuje je w mniej istotnych problemach. Dlaczego takiego panelu nie było w sprawie Drogi Zielonej? Może eksperci doradziliby inne rozwiązania, by pomóc mieszkańcom Osowy? Natomiast przekopywanie Pachołka to nierozsądne i kosztowne rozwiązanie, za 2 mld zł, a pieniędzy z Unii raczej na to nie będzie.

Zamiast planowania tych mrzonek może lepiej by było realnie zastanowić się nad drogami w mieście. To można zrobić tylko i wyłącznie przez bardzo porządne planowanie, a nie przez jednorazowe rzuty pomysłów. To nie wystarczy.

Odnośnie do kosztownych inwestycji. Gdańsk szykuje się do budowy spalarni za 644 mln zł, której powstanie planowane jest na 2021 rok. Jak pokazują analizy, może to skutkować podwyższeniem cen za odbiór odpadów. Czy opłaty za odbiór śmieci powinny być w Gdańsku uzależnione od ilości metrów kwadratowych mieszkania czy od liczby zamieszkujących je osób, a może w końcu od ilości zużytej wody, jak to jest w Sopocie?

Mamy większy problem niż spalarnia czy ceny śmieci. Cały czas przecież śmierdzą Szadółki. Na wjeździe do Gdańska każdy turysta, nawet jadąc w pociąg, czuje ten odór. To nawet nie do końca jest wina obecnej władzy, tylko tego, że ktoś w latach 50-tych podjął decyzję o tym, że mamy to śmietnisko na górce. Może trzeba znaleźć nową lokalizację?

Problem śmieci wraz ze zmianą lokalizacji nie zniknie. Produkujemy ich coraz więcej.

Tak, ale w innych miastach udaje się rozwiązać takie problemy. Myślę, że u nas też się uda rozwiązać, tylko trzeba może zacząć od nowa. Ponadto sama spalarnia miała obsługiwać wiele gmin, a one nie chcą u nas palić tych śmieci. Tak więc koszty i tak będą wyższe, tylko dlatego, że nasz prezydent czy osoby odpowiedzialne, nie dogadały się z innymi gminami. Tak więc i tutaj jest za dużo rzeczy do rozwiązania.

Niestety mamy parę śmierdzących spraw w Gdańsku.

Jeżeli chodzi o wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców. Osiem lat temu była pani inicjatorką pierwszego budżetu partycypacyjnego dla dzielnicy. Później prezydent, choć początkowo krytykował to rozwiązanie, zaproponował go mieszkańcom Gdańska. Czy ten rodzaj partycypacji jest po pani myśli?

17 maja opublikowaliśmy rozmowę z Pawłem Adamowiczem, który ubiega się o szóstą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska. Startuje z własnego komitetu wyborczego, choć wcześniej był członkiem PO.17 maja opublikowaliśmy rozmowę z Pawłem Adamowiczem, który ubiega się o szóstą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska. Startuje z własnego komitetu wyborczego, choć wcześniej był członkiem PO.
Partycypacja - w uproszczeniu - to realny wpływ mieszkańców na miasto. Ale też przejrzyste procedury tej partycypacji. Mam wrażenie, że po tych wszystkich aferach, gdzie nie wiadomo czy na pewno prawidłowo zostały wybrane projekty, nie było przejrzystości. Zapytaliśmy urzędników w trybie Ustawy o dostępie do informacji publicznej, czy któryś z urzędników dostał nagrodę za wykonanie ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Odpowiedziano nam, że miasto nie musi takiej informacji udzielić.

Za wykonanie tego budżetu żadnych nagród być nie powinno. Pamiętamy, jaka była pierwsza reakcja urzędników na wytknięcie błędów w głosowaniu. Najpierw im zaprzeczano, a potem oskarżono aktywistów. Ujawniła się buta urzędników, na którą jest przyzwolenie. Wiele organizacji pozarządowych, z którymi pracowałam, jest traktowanych tak samo - bardzo arogancko. A gdyby nie one, to nie dowiedzieliśmy się o nieprawidłowościach.

Nawiązując jeszcze do samego budżetu obywatelskiego, nie uważa pani, że wiele z tych zadań powinno być realizowanych przez miasto?

Myślę, że to nie dotyczy tylko Gdańska, ale każdego miejsca na świecie, które robi budżet obywatelski. Wszyscy się zastanawiają czy to mają być inwestycje, które powinno robić miasto czy gmina. Wycofano szkoły. Ale z drugiej strony patrzę na swój Wrzeszcz i gdyby nie te pieniądze na chodniki, to nigdy w życiu by nam tych chodników nie wyremontowali.

Wracając do pani korzeni, które sięgają połączonych sił ruchów miejskich, gdy startowała pani cztery lata temu na prezydenta Gdańska. Czy odkąd przeszła pani do Nowoczesnej, kontakty z aktywistami trwają nadal?

To są wciąż moi przyjaciele, tyle że powstał Lepszy Gdańsk, w którym skupili się działacze bardziej lewicowi. Gdańsk Obywatelski taki nie był, mieliśmy ludzi o rożnych poglądach. Oczywiście współpracujemy. Ja siłą rzeczy więcej obecnie pracuję w Warszawie, ale mieszkam w Gdańsku i znam wszystkie obecne problemy miasta.

Czy część z nich poprze panią w wyborach?

Uważam, że w wyborach samorządowych, to że mamy koalicję z Platformą Obywatelską nie oznacza, że nie mamy się otwierać na wszystkich działaczy lokalnych w gminach czy miastach, bo to jest jedyny sposób na to, żeby zwyciężyć, to po pierwsze. Ale niestety tu Platforma musi się posunąć - myślę, że już to zrozumieli.

A liczy pani w dalszym ciągu na poparcie PO?

Oczywiście, że liczę na to, że będę wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej. Rozmowy na poziomie krajowym toczą się z udziałem szefów regionów. Wkrótce będziemy rozmawiać o Trójmieście.

Jeżeli się okaże, że to jednak Jarosław Wałęsa albo Paweł Adamowicz otrzymają to poparcie?

Otwarcie zawsze mówiłam, bez względu na to czy jestem czy nie w partii, Paweł Adamowicz już powinien przestać być prezydentem. Jestem gotowa do rozmów, które zaczynają się już toczyć. Najważniejszy jest Gdańsk, nie jestem osobą nadambitną. Czasami dla dobra mieszkańców i mieszkanek, warto jest cofnąć się o jeden krok, przełknąć własną ambicję i wspólnie działać dla Gdańska. Gotowość do działania mam. Nie zamierzam zostawać w Warszawie i zrobię wszystko, by działać na rzecz mojego miasta.

Opinie (348) 9 zablokowanych

 • Ewie dziękuję (53)

  No cóż. Kandydatka mówi co myśli, ale czy myśli co mówi? Na dziś jedyna sensowna kandydatura to Paweł Adamowicz. Konsekwentny rozwój miasta a nie narzekanie

  • 115 344

  • I tak zagłosuje na Adamowicza (20)

   Mówcie co chcecie

   • 37 74

   • a ja i tak zagłosuję na Płażyńskiego-jest młody,nieskażony łapówkarstwem i uczciwy... (18)

    • 38 71

    • A skąd wiesz że jest nieskażony łapówkarstwem - proponowałeś mu łapówkę? (3)

     • 50 27

     • Syn Marszałka Sejmu mama Sedzia (2)

      Tylko Kacper!
      Prawnik , ma tyle lat co Adamowicz kiedy 20 lat temu został Prezydentem

      • 9 21

      • Adamowicz miał tyle, jak został radnym, nie prezydentem (1)

       Potem złapał 8 lat doświadczenia i kandydował.

       • 15 1

       • Załapał 8 mieszkań

        • 8 8

    • A może jakiegoś licealistę? (8)

     Jeśli młodość ma być wyznacznikiem kompetencji, to licealista byłby strzałem w 10

     • 37 16

     • (7)

      Budyń od razu urodził się stary z 30 letnim doświadczeniem.

      • 19 12

      • Ale nie zaczynał od kandydowania na prezydenta (6)

       • 16 6

       • Szkoda,że w ogóle zaczynał.

        • 13 9

       • Zatem przypomnij Nam wszystkim, (4)

        gdzie zdobył szlify zarządzania majątkiem, zanim Rada Miasta w 1998 r wybrała go na prezydenta???

        • 4 3

       • Z Wikipedii (2)

        W 1990 został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1990–1993 był członkiem władz krajowych i wojewódzkich Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta.

        • 14 0

       • Wikipedię redaguje kto chce (1)

        Beznadziejne źródło
        Tam Tusk ma 170 cm wzrostu...chyba na taborecie Shoguna

        • 3 7

       • To podaj lepsze.

        Co za problem, żebyś podważył to co wkleiłem faktami z bardziej wiarygodnego źródła?

        • 7 0

       • W NRD u CDU

        • 0 2

    • A stołek dostał dlatego że był najbardziej kompetentną osobą na stanowisko, nie? Jakim bałwanem trzeba być żeby wierzyć komukolwiek z tej kliki.

     • 16 7

    • Lieder? (3)

     To niemieckie nazwisko?
     Nie , dziękuję

     • 3 13

     • (1)

      to tak jak Kornhauser-Duda, milczaca kobieta adriana

      • 8 3

      • drobna różnica - jedną wybieramy, drugą dostaliśmy w pakiecie gratis...

       • 7 2

     • przywlokles sie do Gdanska z za Bugu? to wiecej pokory! ucz sie historii naszego miasta, tego skad takie nazwiska tez, ignorancja to nie powod do dumy

      • 0 3

   • Z Kurkowej?

    • 0 0

  • zmarnowana szansa (2)

   Miała szansę 4 lata temu teraz niech siedzi cicho i nie przeszkadza. 4 lata leniła się w sejmie!

   • 41 18

   • (1)

    Jak już coś piszesz, to z głową! Cztery lata w sejmie? To PiS wg Ciebie też już rządzi od 4 lat? To ta sama kadencja!

    • 3 0

    • pisis faktami sobie glowy nie zawraca oni specjalizuja sie w rzucaniu sie do gardel na haslo bierz z centrali jak to lemingi

     • 2 0

  • Adamowicz wykorzytal juz swoj czas. Czy dobrze ocenia to wyborcy! (2)

   Bedac prawnikiem i prezydentem miasta nie wie ile ma mieszkan i pieniędzy na koncie?! Nie stawia go tonw dobrym swietle.

   Za duzo betonu w mieście
   za.duzo dziwnej sily deweloperow w mieście
   za dużo pychy i arogancji

   Czas na zmiane!

   • 49 21

   • Co tam Kacper?

    Zablokowałeś już budowę mieszkań?

    • 9 15

   • "Bedac prawnikiem i prezydentem miasta nie wie ile ma mieszkan i pieniędzy na koncie" dla mnie ten punkt przemawia za Adamowiczem nie skupia sie na swoich prywatnych sprawach tylko swoje sily i zaangazowanie kieruje na prace dla Gdanska i tak zreszta powinny byc ustawione priorytety u osoby sprawujacej funkcje prezydenta miasta

    • 0 0

  • czapla, myślałem że rozkaz Budynia dotyczył trollowania tylko wywiadu z Płażyńskim

   ale widzę, że został rozszerzony na resztę kontrkandydatów

   • 34 12

  • kandydat mafii platformy sensowny? (5)

   • 6 18

   • Budyń jest bezpartyjny, przynajmniej tak wmawia swoim lemingom (4)

    Formalnie jakiś czas temu wypisał się z partii bo przeginał z kłamstwami nawet jak na jej wyjątkowo niskie standardy a teraz jeszcze jest na nią obrażony bo nie chciała go namascić na władcę pomorza. Parti Budynia tak naprawdę nazywa się "mamona" i jest przeliczana najlepiej w jednostkach "mieszkanie" (ma tego tyle, że nie potrafi zliczyć). Zasoby partyjne przechowywane są na 36 kontach-rachunkach technicznych.

    • 28 12

    • a jarosław wolski zbaw nie rządzi polską (3)

     • 4 7

     • No niestety nie rządzi całą Polską (2)

      bo gdyby tak było, to Budyńnyj Budyniowicz Budyniowski gniłby w pierdlu.

      • 6 3

      • Tak jak każdy, kto nie zgadza się z Kaczafim

       Na szczęście wybrał Zero na prokuratora, więc i wrogowie polityczni i złodzieje mogą spać spokojnie :)

       • 3 4

      • to prawda taki to z charakteru satrapa, wsadzilby gdyby tylko mogl do "pierdla" jak napisales wszystkich ktorzy nie chca na jego smyczy chodzic

       • 0 0

  • znowu Żelek nie może spać i troluje :) (3)

   • 12 4

   • Płażyński to taki gdański Misiewicz (2)

    Najpierw nachapał się w spółce energetycznej a teraz skok na miasto

    • 27 12

    • adamowicz to taki gdański putin (1)

     wybierzmy demokrację

     • 5 7

     • czyli kazdego kandydata tylko nie z pisuaru to chciales powiedziec?

      • 1 0

  • a ja bym się pytał każdego kandydata czy jest za postulatami Adamowicza, który szykuje tęczową rewolucję dla Gdańska! (4)

   Poniżej propozycje jaśnie nam panującego pana prezydenta, które mają być wdrożone w tym roku:
   * Opracowanie i wdrożenie w szkołach zajęć dostarczających rzetelnej wiedzy o LGBT+ dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
   * Bezpłatne udostępnienie miejskich nośników reklamowych/informacyjnych na kampanie antydyskryminacyjne (np. dla osób homoseksualnych)
   * Upamiętnianie w przestrzeni publicznej poprzez nazwy ulic, tramwajów, tablice pamiątkowe, pomniki gdańszczan i gdańszczanek z niedoreprezentowanych grup społecznych: m.in. kobiet, osób nieheteronormatywnych
   * Wypracowanie procedury (i jej wdrożenie) w zakresie dostępu do usług miejskich dla osób w procesie uzgodnienia/korekty płci.
   * Wydawanie zaświadczeń o honorowaniu biletów imiennych na czas okresu uzgodnienia/korekty płci przez kontrolerów ZTM
   * Przygotowanie personelu szkolnego w zakresie praw i wsparcia transpłciowych dzieci i młodzieży.
   * Realizacja programów edukacji seksualnej (edukacja do miłości) kierowanych do dzieci i młodzieży (patrz ulotka zdrovve love)
   itd.
   Takich destrukcyjnych, zwariowanych rekomendacji jaśnie nam panującego prezydenta jest ponad 40 w tzw. modelu na rzecz równego traktowania. Zapłacimy za nie niedługo my wszyscy z naszych portfeli. A przede wszystkim zapłacą nasze dzieci, które będą indoktrynowane szkodliwą ideologią gender.

   Jak ktoś nie wierzy to może niech zapyta samego prezydenta na Marszu Równości.

   • 27 26

   • No i?

    Chłopak Cię zostawił, że tak Ci to przeszkadza?

    • 16 11

   • Dobre postulaty (2)

    Akurat uważam ze dobre postulaty chociaż trochę zbyt pożnie zgłoszone. W gdańsku nie potrzebujemy homofobii

    • 21 11

    • To my ją w Gdańsku mamy? (1)

     • 3 4

     • dla ciebie to takie naturalne ze u siebie nawet jej nie zauwazasz

      • 0 0

  • Bez konkretów (4)

   Od kandydata który kandyduje 2 raz oczekiwał bym konkretów. Niestety w tym wywiadzie pani Ewa nic powiedziała. Winę za umieszczenie 4 pomp razem ponosi inżynier a nie Budyń.
   Ale najbardziej rozśmieszyła mnie ta wypowiedz "Mieszkańcy takich dzielnic jak Orunia, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz, Brzeźno - ciągle mają poczucie krzywdy. Dojazd do tych dzielnic jest fatalny."
   Pani Ewo Dolny Wrzeszcz, tak samo jak Orunia, Brzeźno i Nowy Port są bardzo dobrze skomunikowane. Z tych dzielnic bez problemu można się dostać w każde miejsce w Gdańsku. Nie ma co prawda PKM ale jeżdżą i autobusy i tramwaje. Jeżeli chodzi o Osowe to jest tam komunikacyjna zapaść. Może więcej trzeba bywać w Gdańsku albo jeździć komunikacją. Bo chyba średnio się pani orientuje.

   • 21 16

   • Dobrze skomunikowane? Czy komunikacja w wekendy ci 20 min to taka dobra częstotliwość?

    Nagminnie wypadajace kursy. Taka jest codzienność komunikacji do NowegoPortu Letnicy i Mlynskiej

    • 12 3

   • wyprowadzę Ciebie z błędu (2)

    komora w której są 4 pompy to własciwe miejsce ich pracy i sam system, ze 2 pracują a 2 są rezerwowe nie ma w sobie nic złego. Jak sobie wyobrażasz działanie przepompowni w czasie awarii samego silnika, przestojów, konserwacji itp. Natomiast to, że w magazynach nie było rezerwowych silników to wyłączna wina zarządu, który był o tym informowany jak też o prymitywnym systemie sterowania przełącznikami.
    To nie inzynier decyduje czy w firmie wydać kasę na potrzeby bezpieczeństwa systemu czy na nowe fruy i dywidendy dla "garniturów"
    Prawda jest taka, żę poskąpiono przez wiele lat jakieś śmieszne kwoty na kluczowe elementy zwiększające bezpieczeństwo w wypadkach awarii. Koszt silnika to max kilkadziesią tys. PLN, nie wiem jak ze sterowaniem ale ile by nie było to przecież największa przepompownia w całym systemie - tu nie można robić jakichś nomen-omen g*wnianych oszczędności.
    Zaoszczędzono parę groszy, zysk do Francji poszedł, dywidendy wypłacone - wszyscy byli zadowoleni, do czasu aż się sprawa rypła. Niech się teraz tłumaczą przed prokuraturą bo awaria to jedna sprawa (to się zdarza) ale wieloletnie zaniedbania to druga sprawa.

    • 20 3

    • takie standardy zarządzania w Gdańsku wprowadził Adamowicz (1)

     nikt za nic nie odpowiada, prywatyzowanie zysków, upublicznianie strat

     • 7 5

     • Nie Adamowicz, tylko jego poprzednik z protoPiSu :)

      • 4 2

  • Odezwała się kolejna, która boi się utraty stołka. Złodziejom mogę pokazać mój środkowy palec.

   • 3 4

  • trolle adamowicza działają

   • 6 6

  • dostanie kilka % poparcia maks :) i wróci na stare smieci.Jako poseł kompletnie nic niezrobiła dla Gdańska (2)

   • 12 3

   • (1)

    Jak mogła coś zrobić dla Gdańska, skoro jest z totalnej opozycji, która to nic nie może?

    • 2 0

    • a co takiego dla gdanska zrobili pisi poslowie naszego regionu i sejm, protestowali jak pis kradl pieniadze na S6 czy teraz rafinerie?

     • 4 0

 • W kategorii chochlik (5)

  Pani nie ma żadnych szans zostać prezydentem Gdańska. Niech pani w Warszawie tam pilnuje spraw.
  Lider jest tylko jeden, nie potrzeba zmian władzy w Gdańsku.
  Pełne poparcie dla Pana Adamowicza!

  • 86 263

  • Wstyd (1)

   Pseudo zuraw. Jak zawsze. Melduje wykonanie zadania panie prezydencie. Staporek sal wam znac znowu?

   • 27 9

   • "Melduje wykonanie zadania panie prezydencie" nie przyklejaj tej super obciachowej wypowiedzi yntelygenta z warsiawy innym

    • 0 0

  • żuraw z UM?

   • 21 9

  • trole Adamowicza działąją. I tak nie przejdzie! czas pogodzic się z porażką.

   • 17 6

  • warto zmienic agencje reklamowa, bo widac jak na dloni ze to oplacone wpisy

   ale i takie zabiegi mowia wprost - jestem slaby to bede trolowal

   • 1 3

 • (5)

  Trolle z rozkazu Adamowicza atakuja. Znowu rozkaz na zamknietej grupie fb?

  • 221 56

  • sam jesteś troll (1)

   Wolni gdańszczanie mają swoje zdanie. To nie ciemny lud który wszystko kupi

   • 21 39

   • 120% glosow na Adamowicza

    Wiedza bo SAMI beda glosowac:p

    • 33 5

  • Tak dziala trolling adamowicza. (1)

   Poszlo. 4 wpisy na pierwszej stronie. Melduje wykonanie zadania panie prezydencie. Piszcie z roznych kompow z roznych ip.

   • 36 14

   • w pisiej centrali panika juz rzucaja na pomoc najwyzsze czynniki sztuczne oddychanie probowal robic moraw ale nie wyszlo potem okragla cyfra, czyzby zostal juz tylko "brezniew" na kroplowkach

    • 1 0

  • Grzejący się serwer

   W magistracie znowu przysporzy kłopotów miastu bo jakieś g.wno się wyleje

   • 17 9

 • Tylko Kacper Płażynski uratuje nasz idący na dno ciemnej mazi Gdańsk! Ludzie już mają dosyc (29)

  ciągłego taplania się w budyniu. Chcemy powiewu świeżego powietrza,nieskorumpowanych instytucji miejskich oraz czystych wód!

  • 176 231

  • haha - Kartofel choruje - zaraz partia bolszewicka się rozsypie a Kacprowi pozostanie plama na życiorysie! (1)

   • 32 20

   • Bolszewicka peło to przegrywa wybory za wyborami

    Won pełowska ciemnoto i do tego naszpikowana aferami złodziejskimi

    • 1 3

  • popieram Płażyńskiego (3)

   • 25 46

   • A kto to jest ten Płażyński? Zając wyciągnięty z kapelusza przez kartofla!

    • 45 19

   • (1)

    Przyjmij moje kondolencje :<
    Tak mi przykro...

    • 2 4

    • to ty przyjmij kondolencje z okazji śmierci Śródmieścia pogrzebanego pod forum budynium

     • 6 3

  • Kacper Płażyński to żart

   Młody arogancki antypatyczny

   • 42 18

  • Na męża opatrznościowego nie ma kwalifikacji, doświadczenia ani autorytetu. Nazwisko nie wystarczy. (4)

   • 35 9

   • Wystarczy,że nie kradnie.... (2)

    • 10 22

    • jak oni wszyscy...

     • 12 4

    • Widzę że mało Ci do szczęścia potrzeba

     • 6 4

   • najwyraźniej zdobywane przez 20 lat kwalifikacje i doświadzczeni prowadzą do katastrofy, a raczej

    całej serii katastrof, które są efektem działania obecnych władz. Chyba, że to doświadczenie we wciskaniu kitu za pomocą portalu gdansk.pl lub innych propagandowych przedsięwzięć?
    właśnie dlatego przez te 20 lat można się było dorobić wielu mieszkań, ale ani odrobiny autorytetu.

    • 3 6

  • Czy pan Kacper otrzymał tzw.odszkodowanie za śmierć ojca?

   Jeśli tak, to proszę napisać ile, dlaczego, z czyich pieniędzy oraz ile otrzymuje „zwykły” obywatel za śmierć ojca?

   • 27 12

  • na metropolitę najlepiej

   • 3 2

  • Kacper to zły kandydat (6)

   PiS jest świetny w niszczeniu. Nie chcemy ciągłej parady zołnierzy wyklętych, nacjonalizmu, agresji, zastopowania inwestycji

   • 28 12

   • Proszę używać zwrotów i wyrażeń, (1)

    których znaczenie pan rozumie!

    • 3 12

    • tu nie trzeba zadnych zwrotow i wyrazen
     pissis - kciuk w dol i po sprawie!

     • 2 0

   • ale pochody żołnierzy wyklętych, murale i ONR są za Adamowicza, który jest wyłącznie obrzydliwym koniunkturalistą. (1)

    a niektórych inwestycji najlepiej było nie zaczynać.

    • 4 3

    • ONR naściemniał w deklaracji

     I sprawa jest w prokuraturze...

     • 3 1

   • Inwestuje się w coś co ma dawać finansową hossę (1)

    albo korzyść dla szerokiej rzeszy mieszkańców, jeśli jednak się to robi dla krewnych i znajomych królika, to jedynie jest to złodziejstwo publicznego grosza.

    • 2 0

    • i dlatego nie chcemy tu misiewiczow przeczytaj sobie w ilu miastach staruja klony ktorych ojcowie sa pisimi dzialaczami to staje sie plaga

     • 2 0

  • Płażyński, ten gdański Miesiewicz?

   Wyobrażacie sobie to miasto kierowane przez Płażyńskiego i kumpli - Nawrockiego, Ługina, Umańską, tego rudego Skibę z Brzeźna? To gorsze niż nalot bombowy

   • 22 8

  • Nie wiem, (4)

   czy KP. uratuje Gdańsk. Ale na pewno mocno go przewietrzy z tego skostniałego układu towarzysko-partyjnego.

   • 8 14

   • Z pieniędzy, inwestycji i niezależności od posła z Żoliboża również przewietrzy.

    Uchroń Boże łaskawy.

    • 12 3

   • po Płażyńskim zostałby Gdańsk w ruinie (2)

    Zero inwestycji, wszędzie pomniki Kaczyńskiego

    • 12 5

    • (1)

     Nie przesadzaj, czasem wy Po-wcy pozostawiacie po sobie dziwny obraz zagubienia, splątania umysłowego i złowieszczego wyimaginowanego proroctwa, które początek swój bierze w bujnej wyobraźni.

     • 4 4

     • w faktach twardych faktach niestety

      czy teraz kiedy rzez puszczy zostala przerwana puszcza skazana jest na zaglade?
      jesli nie to po co byla ta rzez?

      • 1 0

  • Przecież Płażyński to jest Misiewicz-bis

   Podkleił się pod PiS, czerpał kasę ze spółki skarbu państwa. Nie widać różnicy dla mnie

   • 17 4

  • Chciałem się przeprowadzić z powrotem do Gdańska pod koniec roku

   Jeśli wygra ktokolwiek z PiS to wyjeżdżam na stałe. Nie chcę żyć i wychowywać dzieci w mieście, gdzie większość społeczeństwa popiera Partię.

   • 12 4

 • przejścia naziemne i parady równości - cały programy wyborczy dla Gdańska tej kandydatki (9)

  dziękuję nie skorzystam

  • 193 54

  • (4)

   A kto zamierza isc na czele parady rownosci w sobote jak nie adamowicz?

   • 30 1

   • (3)

    Może Pani Ewa, to człowiek Adamowicza ? Niby konkurent a jednak sojusznik.

    • 21 3

    • Jak dla mnie moze byc Ewa czy inna Agata . Na Pawel Adamowiczu zawiodlo sie wiele osob. Co to za prezydent co ma amnezje a jego osobe, z wyrokami(!!) ciagaja po sadach. Wstyd, serio.

     • 3 2

    • to akurat pokazala poprzednia kampania (1)

     i ona zapewnila pozycje adamowiczowi wtedy. sama oddajac na niego glosy.

     Poza tym czesto troluje tu za adamowiczem.

     • 0 2

     • co raz slabiej i slabiej, inwencji nie starcza, tak to jest z wami pisiarskie lemingi

      • 1 0

  • Nowoczesna? (3)

   Partia wystawiając taką kandydatkę chyba z góry zakłada, a może nawet popiera, kandydaturę Adamowicza. Kilka wytartych sloganów to ma być potencjał wyborczy? W poprzednich wyborach pani kandydowała z ramienia ruchów miejskich i to dało jej dobry wynik, teraz tego poparcia już mieć nie będzie i chyba całe szczęście. Smutne, że Gdańsk nie może się doczekać mądrego, przebojowego kontrkandydata dla obecnego prezydenta. Taką mamy marną klasę polityczną?

   • 12 1

   • (2)

    Lepszy Gdańsk raczej skłonny jest wystawić swego kandydata a jeśli nie, to poprze zapewne Ceynowę zgłaszanego przez SLD.
    Słuszna uwaga, że Lieder była (podkreślenie raz jeszcze BYŁA) mocno wspierana przez ruchy miejskie i nic z tego teraz nie będzie a jedynie fałszywką medialną, bo zanim na serio wystartuje kampania, to już się wycofa i poprze Adamowicza.
    To samo będzie z PO obojętnie czy zgłoszą młodego Bolka czy tę jakąś tam co to wiele naprawdę nie wie ale jak wstawiać męża do spółek to już jak najbardziej.
    Tu jedynie Schetynie dobrze zrobić może jedynie Ziobro, wsadzając Adamowicza do paki, przez co da im zielone światło na samodzielną kampanię, jeśli PA do paki nie pójdzie, to i tu dla "lepszej sprawy" Schetyna wbrew swej woli na Adamowicza się zgodzi.
    Kampania w Gdańsku tak naprawdę będzie testem, czy mieszkańcy dalej chcą lokalnej ośmiornicy, czy jednak zmian by czuli że to miasto jest ich.

    • 5 2

    • Ale Bolek i jego syn to inna ekipa niż Paweł. Jestem prawicowcem i wolnościowcem ale niestety nie mam wyboru. Zagłosuję na Jarka.

     • 0 1

    • change i change gadasz jak Obama, co da zmiana dla samej zmiany, a takie slowka jak przewietrzyc, osmiornica, na trzezwo myslacych ludziach nie robia wrazenia to tylko taka propagandowa poetyka

     • 1 0

 • PO to dno, nie wystawiają kandydata w Gdyni bo twierdzą, że szczurek idealnie rządzi. (6)

  Nie glosuje na nich nigdy

  • 89 39

  • (2)

   To juz dostajecie rozkazy zeby trollowac przeciw PO? Zaczyna sie dziac

   • 9 14

   • Za d sciska

    Bo sie spozniles i kaski nie bedzie?

    • 6 3

   • Lecz sie trollu

    • 4 1

  • Bezpartyjny z PO (1)

   Nie wystawiają kandydata, bo to ich "bezpartyjny" kandydat:)

   • 9 1

   • on bezpartyjny ale pisowski:)

    brawo PO:)!!!

    • 8 1

  • PO to takie dziadostwo, że nie mają kogo wystawić. też już na nich nie będę głosowała za popieranie szczura.

   • 8 3

 • Plazynski (17)

  I zaden inny

  • 147 180

  • Kacper przestań agitować - to nieładnie tak od rana siedzieć przed kompem i agitować na siebie! (3)

   • 28 20

   • Pawel Ciebie i Twoich trolli nawet mi sie nie chce nasladowac (2)

    Pawelku- zegnaj moj czekoladowy WAFELKU.

    • 17 20

    • Towarzyszu, Piotr Owicz, dajzcie spokój z tytułami, to nie te czasy...

     Może jeszcze przy vodeczce można pogadać ale tak publicznie.

     • 11 10

    • jeszcze wciaz torcik ci sie przypomina?

     • 1 0

  • nie Płażyński tylko Kacper P (3)

   to nazwisko nie nosi żadnej magii chyba że w kościele

   • 21 17

   • Bardziej pasuje Paweł A.

    Ze względu na sprawy

    • 7 3

   • tu bardziej pasuje Gdański Misiewicz (1)

    Oddaje charakter kandydata

    • 3 3

    • gdański tuskowicz

     • 1 2

  • Płażyński to kandydat żart

   Agresywny pisowiec

   • 23 14

  • Kto?!

   • 7 6

  • Płażyński nie żyje. A syn jest po prostu śmieszny jako tzw polityk.

   • 9 5

  • ubezwłasnowolnienie i nic innego..

   Tak należy rozumieć Twoje słowa ;))

   W Gdańsku rządzimy z Żoliborza...
   A jako kolegów damy ciemna masę z Muzeum II WŚ ;))

   • 4 2

  • Gdański Misiewicz?

   Facet z synekurką w Enerdze? No proszę Cię..

   • 5 3

  • W Trojmieście nie będzie żadnych zmian (1)

   W Trójmieście za dużo inteligentych ludzi mieszka, żeby wpuścić do władzy PIS, to by był strzał w kolano. PIS by był żeby być, a centralna władza dałaby nakaz nic nie robić, ewentualnie coś rozwalić lub odwołać, żeby Kaczor mógł się odgryść. Byłaby władza centralnie sterowana.

   • 4 1

   • juz obskubuja co sie da, np S6, metropolitalna, rafineria a pisuary z regionu uszy po sobie i sza taki ich gdanski czy pomorski patriotyzm tylko srebrniki sie dla nich licza i cos takiego wpuscic do gdanska?

    • 2 0

  • (1)

   tak. głosuj na konia trojanskiego, płytkomyślacy durniu

   • 3 0

   • no proszę Cię

    Ten Misiewicz? PiS, energa? Obrotowy chłopak

    • 3 2

 • Kiedy rozmowy z kandydatami z Sopotu i Gdyni? (8)

  Trójmiasto to tylko Gdańsk?!?

  • 52 11

  • no chyba kiedys wypowiadał sie kandydat z Gdyni Marcin Horała? On jest super! (1)

   • 1 9

   • Trollu on nie jest kandydatem ale za to jest wieczny prezydent szczurek

    W wywiadzie zobaczymy jaki odlot zaliczył i co znowu obieca:)

    • 11 0

  • takie są trójmiejskie media, do radia Gdańsk tez nie zapraszają nikogo z Gdyni i Sopotu. żenada.

   • 6 2

  • (2)

   Gdynia to wies, a Sopot pare domow miedzy Gdanskiem, a Gdynia

   • 5 5

   • jesteś z troj.pl? (1)

    • 1 2

    • Troja.pl ? :)

     • 2 0

  • To w Sopocie i Gdyni są wybory? (1)

   Serio nie widziałem nigdy żadnego kontrkandydata.
   Chowają się, czy jak?

   • 5 1

   • w Gdyni jest szczur, to wszystkim wystarcza:)

    zapaść miasta na całego.

    • 6 0

 • '(...) Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie (...)' Pytanie czy w ogóle się pojawią, na razie tylko okrągłe i wymijające (6)

  bla, bla... Jako osoba startująca po raz drugi powinna prezentować już coś więcej, jeśli chodzi o program.

  • 120 3

  • Ewa nigdy nie miała nic do powiedzenia

   słaba kandydata, mało aktywna w sejmie.

   • 21 2

  • Brak programu i wiedzy o mieście wali po oczach (3)

   Oby ta pani przeszła do niebytu politycznego.
   Kariera Dyzmy w czystej postaci.

   • 18 3

   • Chlopie jakby dyzma

    Startowal to by gdansk mial 3mln mieszkancow i brak zadluzenia.... Widziales ty ze on bral cos dla siebie kosztem panstwa?

    Wtedy panstwo bylo jak teraz. Uklady zagraniczne nakazywaly za polowe sprzedawac drewno na zachod! A w polsce bieda masakryczna....

    • 4 0

   • Skończyła zarządzanie w elitarnej Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie.

    W 2011 szkoła została wykreślona z rejestru w związku z zakończeniem postępowania upadłościowego uczelni.

    • 5 1

   • dyzmizm zastrzezony dla pisow nie pozwola go sobie odebrac

    • 2 0

  • Zabawne jest to twoje rozumowanie:)

   Nie ma jeszcze kampanii!

   • 1 6

 • Ewa wejściem do polityki zniweczyla swoje sznase na wygraną (12)

  • 126 18

  • (5)

   Ja ostatnio się wyłamałem z głosowania na PA i zagłosowałem na p. EL. I poczułem się (jakby to dyplomatycznie powiedzieć) wystawiony do wiatru. Więc znowu zagłosuję na PA. Niestety nie ma żadnej konkurencji, nawet mimo kontrowersji. Gdzie się w Gda nie ruszę, to widzę inwestycje albo prywatne albo miejskie. Tak nie ma chyba w żadnym miast na północ od Wawy..

   • 14 20

   • Adamowicz swoja buta i arogancją w ostatnim czasie pokazal gdzie ma mieszkańców. (3)

    Jego czas już minął! Ma amnezję i nie wie ile czego ma. Jak on ma rządzić miastem?!

    • 19 2

    • (1)

     Mówisz, że nie wie ile czego ma jako prezydent czy jako osoba prywatna? Bo ja będę głosował w wyborach na prezydenta, a nie obywatela honorowego rady zarządu trawnika przed blokiem.

     • 4 7

     • mówię, że będąc prezydentem nadmiernie wzbogacił się jako osoba prywatna,

      a w zwiąku z tym Gdańsk oszpetniał.

      • 4 1

    • jak ktos jest w pelni zaangazowany w sprawy miasta to chyba naturalne ze nie starcza mu czasu na prywatne sprawy a nie ma setek usluznych lokajow jak prezes zeby wszystko za niego robili

     • 2 0

   • teraz cła Polska się rozwija, nawet Elbląg ma ładną starówkę, wyściub noska za Gdańsk, to zobaczysz, że to nie sprawa gospodarza GD a efekt rosnącej gospodarki

    • 0 1

  • (1)

   nie przekonuja mnie argumenty tej Pani

   • 8 4

   • tzn ktore?

    • 0 0

  • Popieram (1)

   Nie dla partyjnej polityki w samorządznie. Nowoczesna to "walking dead"

   • 9 2

   • to dobre. a na czym budyń buduje całą swoją kampanię, jak nie na polityce partyjnej?

    wszystkie te kody, pochody, samozwańcza obrona demokracji - żeby ludzie zapomnieli o jego grzeszkach i kiepskim zarządzaniu miastem

    • 6 0

  • Jeszcze nie tak dawno Lieder zasuwała ramię w ramię z Budyniem na marszach KOD-u :) (1)

   • 6 1

   • no to co? prezes tez sie lasil walesie i co?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane