• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruch turystyczny w Trójmieście nie odczuje mocno wojny?

Michał Brancewicz
30 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Branża turystyczna w Trójmieście na razie nie odczuwa, by wojna na Ukrainie miała przełożenie na spadek rezerwacji urlopowych. Branża turystyczna w Trójmieście na razie nie odczuwa, by wojna na Ukrainie miała przełożenie na spadek rezerwacji urlopowych.

Wojna na Ukrainie może sprawiać, że turyści, szczególnie zagraniczni, rezygnują na dużą skalę z zaplanowanych urlopów w Polsce? Te informacje nie do końca znajdują potwierdzenie w Trójmieście. Hotelarze i wynajmujący patrzą na spływające rezerwacje z umiarkowanym, ale jednak optymizmem.Gdzie planujesz spędzić tegoroczne wakacje?

- W tej chwili obserwujemy sytuację, gdy 30-40 proc. zagranicznych imprez turystycznych planowanych w Polsce jest odwoływanych. To jest spadek rezerwacji w biurach turystycznych oraz noclegów w hotelach. Jedną podstawową przyczyną jest postrzeganie Polski jako kraju, którzy jest zlokalizowany w pobliżu konfliktu, a także, że to jest miejsce o podwyższonym ryzyku - mówi portalowi samorządowemu wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. - Dlatego Polska Organizacja Turystyczna, poprzez nasze ośrodki czy nasze konsulaty, ma za zadanie pokazywać w mediach, także w mediach społecznościowych, że możemy spokojnie planować pobyt i wypoczynek w Polsce. Akcja informacyjna ma te nieprawdziwe przekazy zlikwidować.
Czytaj też: Wynajmujący o swoich gościach: prezenty i parówki w czajniku

Wydaje się jednak, że ten trend, przynajmniej na razie, nie potwierdza się w Trójmieście.

- O ile w hotelu w Gdańsku nie daje się tego odczuć, to już w Krakowie widzimy taką zależność. Może nie chodzi o samo odwoływanie terminów, ale rezerwacji jest mniej, niż powinno być o tej porze roku - wyjaśnia Daniel Danielewicz, dyrektor Hampton by Hilton Gdańsk Old Town. - Natomiast u nas na okres maj - sierpień mamy w tym momencie o 1/3 więcej rezerwacji niż rok temu.

Wynajmij mieszkanie na weekend lub majówkęRezerwacje i wolne kwatery na majówkę w poszczególnych miastach Trójmiasta. Rezerwacje i wolne kwatery na majówkę w poszczególnych miastach Trójmiasta.
A jak wygląda sytuacja u osób wynajmujących prywatne kwatery krótkoterminowo?

- Na ten moment mam jeszcze więcej rezerwacji niż np. w zeszłym roku, chociaż faktycznie jest mniej osób z zagranicy, a jeśli już, to tylko z krajów ościennych. Wynika to chyba w dużej mierze z tego, że sporo mieszkań zostało wynajętych uchodźcom i oferta na stronie Airbnb jest okrojona - mówi pan Łukasz, który wynajmuje mieszkanie w śródmieściu Gdyni.

Najlepsze hotele w TrójmieścieNa równie popularnym portalu, jakim jest Booking.com, w okresie majówki (30.04 - 3.05) obłożenie wynosi między 77 a 82 proc. w zależności od miasta. Nie ma jednak sposobu, by zweryfikować, skąd pochodzą osoby dokonujące rezerwacji.

Z kolei pan Maciej, który zarządza najmem kilkunastu mieszkań w Gdańsku, przyznaje, że nie ma na ten moment żadnej rezerwacji od osób z zagranicy, chociaż normalnie o tej porze roku powinny już się one pojawiać, ale głównie na okres wakacji.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (164)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane