• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruchome i żywe szopki przy trójmiejskich kościołach

Jakub Gilewicz
22 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Zobacz ruchomą szopkę i wnętrza kościoła Św. Trójcy. Materiał z 2012 r.


Kuce i figurki historycznych postaci u franciszkanów, a u zmartwychwstańców kozy i perliczki. Jak co roku trójmiejskie klasztory i parafie zapraszają do odwiedzenia ruchomych i żywych szopek bożnorodzeniowych.



Czy kiedykolwiek widziałe(a)ś żywą lub ruchomą szopkę bożonarodzeniową?

- Cały czas staramy się udoskonalać naszą ruchomą szopkę. W tym roku nowością będzie postać dzwonnika - zapowiada o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów w Gdańsku.
Ruchoma szopka, która stoi w nawie bocznej kościoła Świętej Trójcy zobacz na mapie Gdańska to największa tego typu prezentacja w Trójmieście. Swoją popularność zawdzięcza między innymi makietom gdańskich budowli.

- Jest tu choćby Żuraw, Bazylika Mariacka, a także charakterystyczne stoczniowe dźwigi czy most wantowy - wylicza gwardian.
Poza modelami można zobaczyć tu jednak przede wszystkim figury postaci, które związane były z historią miasta. Wśród nich są między innymi: astronom Jan Heweliusz, król Kazimierz Jagiellończyk, biskup Jan Dantyszek czy rysownik i malarz Daniel Chodowiecki. Wszyscy poruszają się wokół stajenki z Dzieciątkiem Jezus.

- Bożonarodzeniowa szopka to stara franciszkańska tradycja. Jej twórcą był św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 roku przygotował szopkę we włoskim Greccio. Później zwyczaj ten rozprzestrzenił się na cały świat. I tradycja ta obecna jest również w Gdańsku - opowiada o. Jank.
Ruchomą szopkę w kościele Św. Trójcy można odwiedzać w dni powszednie od godz. 9 do 19. W niedzielę obowiązują te same godziny, ale i jedna zasada: szopki nie wolno uruchamiać w czasie, kiedy odprawiane są msze. Poza tym, jak co roku, franciszkanie zapraszają również do żywej szopki na dziedzińcu przed kościołem zobacz na mapie Gdańska.

- Tradycyjnie zaprezentujemy ją po pasterce. Będą kuce, owce, kaczki, gęsi, kury i króliki. Serdecznie zapraszamy - zachęca gwardian.
Zakonnicy proszą jednak, aby powstrzymać się od dokarmiania zwierząt, a jeśli już, to robić to symbolicznie. Tak, aby zwierzęta nie były przejedzone. Lokatorzy stajenki mają bowiem zapewnione regularne posiłki. Żywą szopkę będzie można odwiedzać do 29 grudnia włącznie.

Kuce, ognisko i śpiewy

Można było pogłaskać kuce i pooglądać kozy. Zobacz żywą szopkę u zmartwychwstańców. Materiał archiwalny


W Gdańsku, poza franciszkanami, do żywej szopy zapraszają również księża zmartwychwstańcy. Drewnianą stajenkę przy kościele Zmartwychwstania Pańskiego zobacz na mapie Gdańska w Strzyży można będzie odwiedzać codziennie w godz. od 8 do 19.

- Zobaczyć będzie można kuce, owce, kozy, króliki oraz gęsi, kaczki, kury i perliczki - zapowiada ks. Józef Domoradzki, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Zmartwychwstania Pańskiego.
Prezentacja żywej szopki odbędzie się po pasterce dla dzieci, która rozpocznie się o godz. 22 w Wigilię Bożego Narodzenia. Natomiast w niedzielę 3 stycznia po mszy św. o godz. 15 zmartwychwstańcy zapraszają na wspólne kolędowanie przy szopce.

- Będą śpiewy, oscypki i ognisko - wylicza proboszcz.
Sama zaś szopka stać będzie na wzniesieniu do Święta Trzech Króli. Dwie kolejne szopki - tyle że ruchome - zobaczyć będzie można w kościele św. Maksymiliana Kolbego zobacz na mapie Gdańska na Suchaninie i w kościele św. Judy Tadeusza zobacz na mapie Gdańska na Łostowicach. Pierwsza zostanie zaprezentowana po mszy wigilijnej dla dzieci o godz. 16. Druga po pasterce. Obie zaś odwiedzać można do 2 lutego - przed i po mszach.

- Nasza szopka liczy kilkanaście ruchomych elementów - zachęca do jej zobaczenia ks. prałat Piotr Toczek, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Maksymiliana Kolbego.

Miejsca

Opinie (63) ponad 20 zablokowanych

  • Ja pierdziulę..

    XXI wiek a ludzie tacy tępi..

    • 7 11

  • (2)

    Szopka to jest ze ciemiezycieli Polakow jeszcze ziemia nosi.Jakim to trzeba byc sk..wielem zeby zmusic Polakow a w szczegolnosci kobiety do pracy do 67 lat.

    • 2 8

    • absurdem samym w sobie jest cos takiego jak,,legalna praca'' gdzie musze placic panstwu za to ze moge pracowac.

      • 2 1

    • Jestem kobietą, chce iść na emeryturę w wieku 60 lat i dostać 500 zł. Na suchy chleb mi wystarczy, będę żyć miłością do PiS

      • 0 1

  • Nie chcę zabłysnąć, pewnie są tu mądrzejsi ode mnie, którzy wytłumaczą mi, że się mylę. Zadaję pytania. Nie oceniam. Chciałbym, żeby takie tematy poruszano na katechezach, na które uczęszczałem, może wtedy nie wypisywałbym tutaj głupot. Po prostu nie mogę pogodzić instytucjonalizmu Kościoła z czymś uduchowionym, metafizycznym. Popieram nauki kościoła, uważam, że człowiek powinien postępować według kodeksu moralnego, jednak kościół jako instytucja mieszająca się do polityki mnie nie przekonuje. Może rzeczywiście część tych informacji o pedofilii, powiązaniach z mafia itp. jest przekłamana, jednak z obserwacja "własnego podwórka" nie pozwala mi zaufać Kościołowi. Oto jakie wydarzenia mogły mieć wpływ na moje poglądy:
    - w podstawówce pani katechetka straszyła dzieci doprowadzając je do płaczu
    - w 6 klasie SP ksiądz puścił nam film "Niemy krzyk", dziewczyny nie mogły się pozbierać
    - ksiądz, który uczył mnie w gimnazjum znalazł sobie kobietę, wyjechał z nią do Kanady po czym wrócił sam i nadal pełni funkcję księdza
    - będąc na pielgrzymce w Częstochowie natknąłem się na księdza prowadzącego Audi A8, z zadowolona miną mijał tłumy młodzieży krzyczące "ja też chcę być księdzem"
    - ksiądz przyjęty na kolędę stwierdził, że przeszedł do naszej parafii bo ciągle kłócił się z innym księdzem, niepochlebnie się o nim wypowiadał, a na określenie młodzieży z sąsiedniej dzielnicy używał określenia "patola"
    - proboszcz mojej parafii pojawiał się na mszy tylko w momentach gdy potrzebował pieniędzy na nowe gadżety rzeźbione dębowe ławki, złota monstrancja wsadzana kamieniami szlachetnymi
    - sąsiednia parafia sprzedała teren pod market, ten teren miasto darowało im pod hospicjum
    - zabytkowe budynki na Starych Szkotach niszczały i niechybnie zawaliłyby się gdyby nie wprowadzenie się do nich biskupa (przymusowe bo nie lubił się z księdzem z poprzedniej parafii), który wylizał je w każdym detalu, a od "patoli" odgrodził się pięknym drewnianym płotem i systemem monitoringu
    - to chyba razi najbardziej bogactwo Kościoła, w czasach gdy tak wielu ludzi potrzebuje pomocy na świecie
    - tolerowanie przez Kościół Rydzyka i Natanka i tym podobnych
    W życiu trafiałem też na prawdziwych księży z powołania, którym życzę powodzenia w budowaniu prawdziwego Kościoła z papieżem Franciszkiem na czele. Pozdrawiam wszystkich również tych, którzy nie zgadzają się ze mną i życzę spokojnych świąt w miłej rodzinnej atmosferze.

    • 9 1

  • "bożonarodzeniowa szopka"

    domagam sie osunięcia tego fudamentalistyczno - katolickiego obelżywego nazewnictwa godzacego w świeckie państwo

    • 2 3

  • Największa ruchoma szopka tego roku: KOD.

    • 7 5

  • Była kiedys u Cystersów na ul. Lesnej w Oliwie szopka ruchoma. (1)

    Zaprowadzała mnie tam babcia w latach 60-tych tamtego stulecia.
    Czy jest jeszcze ta szopka???
    Pozdrawiam

    • 1 0

    • Szopki nie ma, ale są za to dzwony i kuranty uruchomione po dojściu pizduarów do władzy

      Pobudka w ich wykonainu o 6 rano w grudniu nie należy do przyjemności!

      • 3 1

  • szopka w Kościele Św. Trójcy

    Pierwszą szopkę w tym kościele zbudował na początku lat 50-tych brat Paweł Sokalski.Wybitna postać, mająca wpływ na wychowanie wielu młodych ludzi.
    Był im ojcem, przyjacielem i mentorem, w szczególności w okresie powojennym
    gdy brak było autorytetów.Warto o nim pamiętać.

    • 2 0

  • księża nie muszą robić szopek

    bo tworzą je sami

    • 0 1

  • Zwierzęta mają satysfakcję artystyczną

    Występując w szopkach...
    w piekle zwierząt diabłem jest człowiek.
    zamordowany własnoręcznie karp zawsze lepiej smakuje...
    każdy, kto nie jest silnym człowiekiem ma w polsce przechlapane - taka jest nasza tradycja, tylko co to ma wspólnego z jezusem i chrześcijaństwem?

    • 0 0

  • Kiedyś była piękna szopka ruchoma w Jelitkowie

    Ktoś wie co się z nią stało? Może parafia ma jakieś plany jej powrotu?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane