Fakty i opinie

stat

Ruchome schody na perony dalekobieżne w Gdańsku Głównym


20 czerwca pierwsze pociągi zatrzymają się przy wyremontowanym peronie nr 2 na stacji Gdańsk Główny. zobacz na mapie Gdańska. Będzie to pierwszy peron oddany do użytku, po trwającej niemal rok przebudowie najważniejszej stacji w mieście. Nowością jest to, że poprowadzą do niego ruchome schody.Jak często w roku podróżujesz koleją po kraju?

kilka razy w tygodniu

8%

kilka razy w miesiącu

11%

kilka razy w roku

37%

bardzo rzadko

30%

w ogóle

14%
Po rozpoczętych w lipcu 2017 roku pracach, wykonano ok. 80 proc. planu.

- Zamontowano już pierwsze schody ruchome prowadzące na peron z tunelu łączącego ul. Podwale Grodzkie z dworcem PKS. W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż kolejnych - w tunelu prowadzącym z budynku dworca. Łącznie na peron nr 2 prowadzić będą dwie pary schodów ruchomych - informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W ramach przebudowy wyjść z przejść podziemnych na peron nr 2 powstały także dwa szyby z windami. Ułatwią one dostęp do pociągów seniorom, niepełnosprawnym i pasażerom z małymi dziećmi.

Sam peron nie jest jeszcze gotowy, postęp prac szacowany jest na 80 proc. Wykonawca układa nową nawierzchnię z kostki kamiennej. Stawiane są wyremontowane słupy zabytkowej wiaty. Do zamontowania jest ich w sumie 78. Na peronie pojawi się nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne.

Po wakacjach rozpoczną się prace na peronie nr 1.Przejścia otwarte na czas wakacjiOtwarty dla pasażerów jest już za to tunel łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja. Po zakończeniu prac nowe przejście będzie bardziej funkcjonalne, lepiej oświetlone i czytelnie oznakowane.

Trwa także ostatni etap robót konstrukcyjnych w tunelu prowadzącym z budynku dworca na perony. Wymieniane są płyty stropowe i budowane nowe ściany klatek schodowych. W czerwcu planowane jest udostępnienie tego przejścia podróżnym.

Inwestycja za 73,4 mln złPrzebudowa stacji Gdańsk Główny rozpoczęła się 3 lipca 2017 roku i realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu wynosi 73,4 mln zł.

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Wszystkie prace budowlane potrwają do stycznia 2020 roku.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (147)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.