- 1 Podłożył ogień i uciekł. Dał się nagrać (69 opinii)
- 2 Budują wieżyczki w starej-nowej kawiarni (36 opinii)
- 3 Koniec połączenia kolejowego do Wiednia (132 opinie)
- 4 13,5 tys. zł mandatu i 64 punkty karne (151 opinii)
- 5 Zwabiał dzieci i robił im nagie zdjęcia (149 opinii)
- 6 Armii Krajowej: zwęzić, a nie zabierać pas (881 opinii)
Ruiny dawnego bastionu jak gorący kartofel
Odkryte cztery lata temu pozostałości Bastionu Wiebego przy Urzędzie Wojewódzkim i Marszałkowskim stały się problemem dla miejskich instytucji. Urzędnicy wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za utrzymanie ceglanych ruin. Z kolei lepszego zabezpieczenia reliktów dawnych fortyfikacji domaga się Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wprawdzie archeolodzy spodziewali się istnienia pozostałości dawnych fortyfikacji, ale nikt nie przypuszczał, że będą one zachowane na takim obszarze i w takim stanie. W efekcie było trzeba przeprojektować wiadukt oraz zmniejszyć liczbę miejsc postojowych w parkingu.
Gdy opadły emocje związane z odkryciem i wyeksponowaniem pozostałości zabudowy z XV i XVII wieku, rozpoczął się spór kompetencyjny o to, kto ma dbać o zabytek:
- z punktu widzenia Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni jest to obiekt, który nie wpisuje się w działalność utrzymaniową - zgodnie z nazwą jednostki - dróg oraz terenów zieleni,
- z punktu widzenia Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która z ramienia miasta prowadziła inwestycję drogową, utrzymanie bieżące dawnych fortyfikacji nie jest przedmiotem działalności tej jednostki miasta, skupiającej się na realizacji przedsięwzięć budowlanych,
- Muzeum Gdańska natomiast jest niechętne przyjmowania pod opiekę kolejnego obiektu, położonego z dala od głównych szlaków turystycznych, w mało atrakcyjnym otoczeniu oraz wyjątkowo trudnego i kosztownego w bieżącym utrzymaniu oraz nadzorze.
Olszynka odcięta od Śródmieścia. Konserwator zablokował budowę objazdu Bramy Nizinnej
Żadna jednostka nie chce przejąć odpowiedzialności za bastion
W protokole z kontroli obiektu zabytkowego przeprowadzonej w maju 2022 r. przez pracowników Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z udziałem i w obecności urzędników GZDiZ, DRMG oraz Muzeum Gdańska czytamy:
- Przedstawiciel GZDiZ wskazuje, że w związku z przekazanym wskazaniem prezydenta z dnia 03.09.2021 r. (...) użytkownikiem zostało wyznaczone Muzeum Gdańska. Po zakończonej inwestycji - budowie parkingu kubaturowego - odkryte relikty Bastionu Wiebego nie zostały protokolarnie przekazane GZDiZ przez DRMG. Przedstawiciel Muzeum Gdańska wskazuje, że wspomniany/przekazany dokument jest wybiórczy. Muzeum Gdańska nie jest użytkownikiem (dysponentem) Bastionu Wiebego. Przekazanie obiektu do MG nastąpi dopiero po wykonaniu wszystkich prac zabezpieczających. Przedstawiciel DRMG wskazuje, że nastąpiło przekazanie pasa drogowego 30.09.2021 r. GZDiZ, na którym znajdują się relikty.
Sprzątanie ruin fortyfikacji tylko w razie potrzeby
Pół roku później problem nadal pozostaje nierozwiązany i do bastionu "przypisane" pozostają trzy jednostki miasta. Na odpowiedź urzędników na pytania dotyczącego bieżącego utrzymania (w tym zalegających śmieci) oraz ewentualnego otwarcia obiektu do zwiedzania czekamy aż 20 dni. Udzielenie informacji ponownie wymaga uzgodnienia ze wszystkimi wspomnianymi instytucjami.
- W związku z rozpoczęciem przez DRMG w październiku br. prac nad ekspertyzą dotyczącą stanu technicznego Bastionu Wiebego obiekt ten znajduje się obecnie w użytkowaniu DRMG - informuje Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Do opieki nad tym terenem wskazane jest Muzeum Gdańska. Bastion dotychczas był uprzątnięty przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Sprzątanie obiektu nie odbywa się cyklicznie, ale wówczas gdy zachodzi taka potrzeba.
Konserwator zablokował nowy plan zagospodarowania Jelitkowa
Odkryty Bastion Wiebego wymaga podjęcia prac ratunkowych
Wspomniana ekspertyza to z kolei pokłosie pokontrolnych zaleceń PWKZ, zgodnie z którymi należy ustalić przyczyny pękania i procesu degradacji bastionu oraz wykonać prace, które doprowadzą do eliminacji przyczyn postępującej degradacji stanu technicznego obiektu.
Przeprowadzenie zamówienia na wybór wykonawcy opracowania ekspertyzy stanu technicznego oraz programu prac konserwatorskich powierzono DRMG. Wpłynęły oferty od dwóch wykonawców:
- Ingeo z Gdańska na kwotę 30 750 zł,
- Budownictwo Michał Lidner z Warszawy na kwotę 128 900 zł
Urzędnicy zdecydowali się wybrać ofertę tańszą. Gdańska spółka na wykonanie opracowania, będącego podstawą dla sporządzenia szczegółowej dokumentacji projektowej, będzie miała sześć tygodni od momentu podpisania umowy.
Udostępnienie Bastionu Wiebego do zwiedzania nie jest w najbliższym czasie planowane. Wejście na teren dawnych fortyfikacji pozostanie nadal zagrodzone.
Materiał z sierpnia 2021 r.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-12-05 13:35
przekładanie pieniędzy z lewej do prawej kieszeni (5)
przecież i tak płacimy za sprzątanie z naszych podatków, przypominam ani Skarb Państwa ani samorządy nie mają swoich pieniędzy, żyją naszym kosztem rabując w imię prawa silniejszego.
- 80 8
-
2022-12-05 21:14
Tak, najlepiej zlikwidować podatki! I państwo przy okazji, bo nie będzie z czego go utrzymać! Z resztą po co komu państwo!
- 1 0
-
2022-12-05 19:52
Nie masz pojęcia o pieniądzach
Używasz pieniędzy NBP, których gwarantem wymienialności jest państwo, a podatki z obrotu tym pieniądzem to część tej gwarancji.
- 3 2
-
2022-12-05 13:36
(2)
Dlatego lepiej niech wywalą kasę na remont Złotej Bramy niż takie zgliszcza jak po bombardowaniu. Nikogo ta kupa cegieł nie interesuje poza nawiedzonymi ługinowcami.
- 23 9
-
2022-12-20 13:35
trzeba to na nowo zasypać
udokumentować, zasypać, postawić tabliczkę, niech turyści wiedzą, że coś jest, niech rozpala się ich wyobraźnia, bo g...o jest więc nie ma czego pokazywać.
- 0 0
-
2022-12-05 19:18
xxx
Dobrze, ze nie ty decydujesz. Myśląc Twoim tokiem rozumowania, piramidy w Kairze juz dawno byłyby rozebrane;)
- 2 3
-
2022-12-05 13:51
Zabytki zabytkami ale akurat to coś nie jest dla mnie żadnym zabytkiem. (8)
Sterty cegieł, które nie wiem czemu mają służyć. Jeśli pislam chce to niech da kasę, najlepiej ze swoich za wysokich pensji, bo utrzymanie takiej s2terty starych cegieł niczemu i tak nie posłuży. Zabytki OK, ale jakby tak rozumować, to niedługo każdą starą cegłę trzeba będzie w gablotach trzymać i jeszcze pod alarmem. Trzeba umieć wyważyć takie sytuacje.
- 82 108
-
2022-12-05 16:46
łoł, znafca zabutków
Więc wracaj do swojej wioski i napraw dzaidkowa oborę. To też tylko kupa cegieł
- 6 4
-
2022-12-05 16:36
w zasadzie kazdy zabytek jest tylko sterta czegos. Tutaj mamy do czynienie ze sterta braku inteligencji a to juz zabytkiem nie
jest
- 6 5
-
2022-12-05 14:54
PIS? A co do tego co jest w Gdanski ma PIS. (1)
Pogadaj z krolowa. Za nieudolnosc w Gdansku winny PIS. Jednak faktem jest ze lewactwo nie ma mozgu.
- 19 14
-
2022-12-05 19:10
Ale wiesz, że Wojewódzki Konserwator Zabytków to organ rządowy, prawda?
- 6 1
-
2022-12-05 14:45
Najładniejszym zabytkiem w Gdańsku wg konserwatora jest obskurny budynek LOT-u.
- 16 8
-
2022-12-05 14:37
To..
Że dla ciebie nie jest żadnym zabytkiem tylko świadczy o ignorancji i brakach w wykształceniu. Tragedia..
- 25 17
-
2022-12-05 14:30
Liberalny utylitarysta się odezwał.
- 9 9
-
2022-12-05 13:57
dokładnie
Niestety tego typu urzędnicy są tak przesiąknięci swoimi doktrynami i akademicką teorią, że nie są w stanie podejmować wyważonych decyzji. A Strzok to skrajny fundamentalista. Zapewne gdyby on decydował o odbudowie Gdańska, to nakazałby rekonstruować latryny i oficyny bez okien. I na tyle by wszystkich zirytował i opóźniał cały proces, że finalnie zamiast odbudowy mielibyśmy na Głównym Mieście bloki z wielkiej płyty.
- 13 21
-
2022-12-05 13:32
(9)
Rozbawiło mnie to "z dala od głównych szlaków turystycznych". No ale miasto nastawia się na turystów dla których wyjście poza Długą i Wyspę Spichrzów to poważna wyprawa, to takie postępowanie wpisuje się w tę politykę. A szkoda, bo jest to tylko ciekawostka, ale niezwykle klimatyczna i mogłaby być fajnym punktem w drodze na Bastiony. No ale nie ma tam imprezowych apartamentów, to nie warto się tym przejmować.
- 47 11
-
2022-12-05 21:23
Najśmieszniejsze w tym argumencie jest to, że zabytek stoi w parkingu dla turystów :)
- 2 0
-
2022-12-05 13:34
(1)
Bardzo klimatyczne miejsce. Klimat rodem z autostrady albo obwodnicy.
- 18 9
-
2022-12-05 13:37
trafne
- 9 7
-
2022-12-05 13:37
(5)
I dlatego miasto/MMG odnowiło Lastadię, Dom Zdrojowy w Brzeźnie czy Twierdzę Wisłoujście. Bo jak wiadomo wszystkie znajdują się na Długiej.
To że coś jest stare jeszcze nie oznacza że jest wartościowe i należy to eksponować, tak jak w przypadku tych ceglanych pozostałości.- 57 56
-
2022-12-06 15:13
Tu potrzeba pomysłu ale i chęci
Niestety to co włodarze nam oferują nie pomaga, fajnie gdyby zaraz za Ogarną nie kończył się Gdańsk i aby włodarze spojrzeli trochę szerzej na miasto, w tym kierunku także trzeba rozwijać i turystykę i urbanizację bo dalej póki co tylko łąki i pola, nie liczę Orunii która też jest bardzo zaniedbana. Szkoda że nie inwestuje się w komunikację i
Niestety to co włodarze nam oferują nie pomaga, fajnie gdyby zaraz za Ogarną nie kończył się Gdańsk i aby włodarze spojrzeli trochę szerzej na miasto, w tym kierunku także trzeba rozwijać i turystykę i urbanizację bo dalej póki co tylko łąki i pola, nie liczę Orunii która też jest bardzo zaniedbana. Szkoda że nie inwestuje się w komunikację i rozwój w tej części. Biskupia Góra, Zaroślak, tereny między Orunią i Starym Przedmieściem (też zapomnianym i zaniedbanym) to piękne miejsca na rozwój biurowców, usług (nie hurtowni i składów budowlanych) a nawet i mieszkań nawet tych tańszych TBS i wynajem np. akademiki zaraz obok są uczelnie, czemu nikt tego nie dostrzega. Dajcie kapitał to sam zainwestuję.
Pod parkingiem miejsce w sam raz na jakąś kawiarnię lub stołówkę, pracownicy urzędu i interesanci chętnie skorzystają.- 2 0
-
2022-12-05 16:37
akurat ten pierscien fortyfikacji jest i byl czescia historii gdanska
- 11 0
-
2022-12-05 14:02
(2)
Lastadia rzut beretem od wyspy spichrzów, Dom Zdrojowy - Brzeźno a więc imprezowy kurort, z określonym rodzajem turystów. Twierdza - wyjątek od reguły, nawet tu się trafi.
I sądzę, że takie stare ruiny warto eksponować, jeżeli nie przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu, tu nie przeszkadzają. Zwłaszcza w mieście który prawdziwie starej tkanki ma niewiele, a ta najczęściej odwiedzana przez turystów to jedynie odbudowana "makieta".- 18 8
-
2022-12-05 14:12
Z określonym rodzajem turystów? (1)
Rozwiniesz co masz na myśli? To że spacerują tam głównie mieszkańcy Gdańska to już tego nie widzisz?
- 10 6
-
2022-12-05 14:16
Brzeźno i głównie mieszkańcy? XD Serio, trzeba rozwijać? Turysta imprezowy, a więc głośny, śmiecący, podpity, taki jak w większości lgnie do Gdańska.
- 6 6
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.