Fakty i opinie

Rusza Jarmark św. Dominika

Najnowszy artukuł na ten temat

Prawdziwe cuda, czyli jarmarkowe rękodzieło

Podczas tegorocznej edycji jarmarku część rzemieślniczo-artystyczno-kolekcjonerska będzie zajmować 70 proc. powierzchni imprezy.
Podczas tegorocznej edycji jarmarku część rzemieślniczo-artystyczno-kolekcjonerska będzie zajmować 70 proc. powierzchni imprezy. fot. Grzegorz Gruszczyński/galeria trojmiasto.pl

Jan z Kolna, król Zygmunt II August który zszedł z ratuszowej wieży czy Neptun z orszakiem - te i inne postaci przemaszerują ogromną paradą na otwarcie tegorocznego Jarmarku św. Dominika w sobotę.


Podczas jarmarku w Gdańsku pojawi się należąca do Mennicy Polskiej słynna prasa mennicza, która przyjedzie tutaj z Warszawy. Kilkusetletnie urządzenie przez kilka dni będzie wybijać pamiątkowy Dukat Gdański dla mieszkańców miasta i turystów.
Podczas jarmarku w Gdańsku pojawi się należąca do Mennicy Polskiej słynna prasa mennicza, która przyjedzie tutaj z Warszawy. Kilkusetletnie urządzenie przez kilka dni będzie wybijać pamiątkowy Dukat Gdański dla mieszkańców miasta i turystów. mat. prasowe
Zmiana organizacji ruchu i nowe parkingi utworzone na czas Jarmarku św. Dominika.
Zmiana organizacji ruchu i nowe parkingi utworzone na czas Jarmarku św. Dominika. mat. UM Gdańsk
Razem z nimi pojawią się postacie-alegorie ze Złotej Bramy, Święty Jerzy ze smokiem, legendarny Stolem, patron kupców Złoty Hermes czy tacy słynni gdańszczanie jak Daniel Fahrenheit, Jan Heweliusz, Artur  Schopenhauer, Lech Wałęsa czy Gunter Grass. Wszyscy zgromadzą się pod Zieloną Bramą gdzie kupcy przekażą Prezydentowi dary aby ten uroczyście otworzył kolejny Jarmark św. Dominika.

Wszystkie informacje o imprezie: Jarmark św. Dominika

To prawdopodobnie pierwsza edycja od dawna na której rozpoczęciu i zakończeniu nie będzie koncertów polskich gwiazd. Zamiast nich za dwa tygodnie w Dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odbędzie się I Gospelowa Noc w Gdańsku. Wystąpi na niej The Longfield Gospel Choir z Austrii, The Sound of the Saintz z Anglii i Destiny Praise z USA.

Jednak na brak koncertów podczas jarmarku nie będzie można narzekać - na Długim Targu w Altanie Artystów co weekend będzie odbywać się cykl "Koncerty pod Gwiazdami", a na Targu Węglowym w każdy czwartek będzie można posłuchać młodych trójmiejskich zespołów w ramach cyklu "Tak gramy w Gdańsku".

Podczas najbliższych dwóch tygodni nie zabraknie parad których będzie ponad tuzin, wystaw plenerowych i atrakcji dla dzieci. Na Długim Targu stanie wystawa "Niebo nad Jarmarkiem" prezentująca unikatową kolekcję astrofotografii. Dzieci będą mogły się bawić na Placu Kobzdeja, gdzie będzie Bajkowisko, Jarmark Gier i Lwie Gniazdo.

Tradycyjnie przy kościele św. Mikołaja pojawi się festiwal Dusza Jarmarku w ramach którego odbywać się będą koncerty organowe, a na placu przed kościołem stanie Sztuczka Street gdzie studenci gdańskiej ASP będą sprzedawać swoje dzieła. Będzie można także zwiedzać zakamarki klasztoru, a wieczorami odbywać się będą projekcje filmowe tym razem pod hasłem "+/- demokracja" współorganizowane z Europejskim Centrum Solidarności. Niewątpliwą atrakcją będzie zainaugurowany w tym roku po raz pierwszy "Literacki Dominik" czyli Gdańskie Spotkania Literacko-Wydawnicze prezentujące najnowszą ofertę wydawnictw z całej Polski.

W tym roku wzrośnie także atrakcyjność stoisk wystawienniczych, w których część rzemieślniczo-artystyczno-kolekcjonerska będzie stanowić aż 70 proc. ekspozycji jarmarku.

Na czas Jarmarku wyłączone zostaną następujące ulice: Szeroka (od Żurawia do ul. Złotników), ul. Grobla I i II, św. Ducha (od ul. Złotników do ul. Bosmańskiej), Warzywnicza, Straganiarska oraz Targ Rybny i Targ Węglowy. Kierowcy przez najbliższe trzy tygodnie będą mogli parkować na blisko 28 parkingach zlokalizowanych na obrzeżach terenów Jarmarku Dominikańskiego. Plan wszystkich zmian można zobaczyć na mapce powyżej.

Opinie (213) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.